آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مجموعه مدارات درخواستي از اقای رجبی

aref819

کاربر
2011-06-05
13
158
با سلام و تشکر

لطفا نظزتونا درباره آی سی تیونر TDA1220 را هم بگوید

و همچنین آیا آی سی وجود داره که خروجی میکس که 455 کیلوهرتز هست را تقویت و ... کنه یعنی برای اینکار باشه

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,101
74,093
48
ایران
با سلام و تشکر

لطفا نظزتونا درباره آی سی تیونر TDA1220 را هم بگوید

و همچنین آیا آی سی وجود داره که خروجی میکس که 455 کیلوهرتز هست را تقویت و ... کنه یعنی برای اینکار باشه

خواهش می کنم.
tda1220 ای سی جالبیه .
همه شون تقوبت ای اف داخلی دارند. ای سی های که بالا ذکر کردم عملا تست شده اند . ta7640 روی رادیو ظبط های توشیبا بود . بنده هم یک گیرنده sw باهاش درست کردم فوق العاده جواب داد .با یک سیم 25 سانتی تو روز ایستگاه ها رو خیلی قوی میگرفت. حدود 20 مگاهرتز به به بالا رو
همچنین بقیه ای سی ها هم گیرنده گی جالبی دارند. و روی رادیو های 10 موج اکثرا از این نمونه ها استفاده میشود.
برای چه کاری نیاز دارید؟

aref819

کاربر
2011-06-05
13
158
خواهش می کنم.
tda1220 ای سی جالبیه .
همه شون تقوبت ای اف داخلی دارند. ای سی های که بالا ذکر کردم عملا تست شده اند . ta7640 روی رادیو ظبط های توشیبا بود . بنده هم یک گیرنده sw باهاش درست کردم فوق العاده جواب داد .با یک سیم 25 سانتی تو روز ایستگاه ها رو خیلی قوی میگرفت. حدود 20 مگاهرتز به به بالا رو
همچنین بقیه ای سی ها هم گیرنده گی جالبی دارند. و روی رادیو های 10 موج اکثرا از این نمونه ها استفاده میشود.
برای چه کاری نیاز دارید؟

میخوام یه گیرنده روی موج LW - AM - SW بسازم و تا حد امکان قوی و دارای قدرت تفکیک بالا

در حقیقت یه رادیوی با کیفیت

در مورد تقویت داخلی میکس میخوام علاوه بر تقویت خود آی سی به صورت جداگانه تقویتش کنم

آیا قطعه یا آی سی برای اینکار وجود داره

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,101
74,093
48
ایران
میخوام یه گیرنده روی موج LW - AM - SW بسازم و تا حد امکان قوی و دارای قدرت تفکیک بالا

در حقیقت یه رادیوی با کیفیت

در مورد تقویت داخلی میکس میخوام علاوه بر تقویت خود آی سی به صورت جداگانه تقویتش کنم

آیا قطعه یا آی سی برای اینکار وجود داره

قدرت بالا و تفکیک کامل روی این فرکانس ها به دو عامل بستگی دارد:
تقویت کننده rf ورودی و آنتن
نیازی به تقویت دوباره ای اف نیست . چون شرکت سونی این ای سی ها رو برای دستگاه های خودش در نظر گرفته و تولید کرده از قدرت کافی برخوردارند.
اگر می خواهید همچنین گیرنده ای با ای اف اضافی داشته باشید از ترانزیستور استفاده کنید.

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,101
74,093
48
ایران
این نمونه رو ببینید.
این قسمت تیونره و از ماس فت قوی استفاده کرده !

[hide] am.jpg[/hide]

aref819

کاربر
2011-06-05
13
158
با سلام و تشکر : به دلیل ساختار آنتن در گیرنده موج متوسط تقویت در ورودی معمولا توصیه نمیشه چون نهایت القاء در ورودی انجام میشه

و اینکه تقویت خروجی میکس حتی در آی سی ها باعث بهبود در قدرت گیرندگی میشه (تجربه شخصی)

و البته وجود آی سی مزیت های خودشا داره که این مزیت ها برای من اهمیت زیادی داره مخصوصا سری آی سی های CXA

برای همین اصرار من همچنان تقویت خروجی میکس هستش و از دوستان اگر قطعه ای را می شناسند که در تقویت خروجی میکس (455KHZ) میتونه کمک کنه معرفی کنن

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,101
74,093
48
ایران
با سلام و تشکر : به دلیل ساختار آنتن در گیرنده موج متوسط تقویت در ورودی معمولا توصیه نمیشه چون نهایت القاء در ورودی انجام میشه

و اینکه تقویت خروجی میکس حتی در آی سی ها باعث بهبود در قدرت گیرندگی میشه (تجربه شخصی)

و البته وجود آی سی مزیت های خودشا داره که این مزیت ها برای من اهمیت زیادی داره مخصوصا سری آی سی های CXA

برای همین اصرار من همچنان تقویت خروجی میکس هستش و از دوستان اگر قطعه ای را می شناسند که در تقویت خروجی میکس (455KHZ) میتونه کمک کنه معرفی کنن

درسته
آقا برای تقویت ای اف و یا میکسر از سری ای سی های mmic استفاده کنید . msa-0204 یک نمونه از این ای سی هاست . یک قطعه فوق العاده.
به تصویر زیز نگاه کنید. از mmic استفاده شده.

[hide]
Carrier Osc PD and BM.jpg
[/hide]

آخرین ویرایش:

javad0079

کاربر
2015-07-22
8
19
گیلان
سلام اقای رجبی .مداری میخواستم درصورت سوختن لامپ هشدار بده.لامپ مور نظر 24 ولت برق باطری هست تعداد لامپ ها از یک تا 10 فرقی نمیکنه.ممنونم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
سلام اقای رجبی .مداری میخواستم درصورت سوختن لامپ هشدار بده.لامپ مور نظر 24 ولت برق باطری هست تعداد لامپ ها از یک تا 10 فرقی نمیکنه.ممنونم
با سلام :
ساده ترین مدار تعبیه یک ال ای دی با یک مقاومت یک کیلویی برای 12 ولت و 2.2 کیلویی برای 24 ولت {طبق شکل زیر }در سر دو سیم کلید اصلی خاموش و روشن لامپها میباشد .
1 - وقتی کلید خاموش هست لامپ نیز خاموش اما ال ای دی مربوطه روشن و نشاندهنده اینکه مدار و لامپ سالم هست .
2 - وقتی کلید اصلی روشن شود بالطبع لامپ مربوطه نیز روشن و ال ای دی خاموش خواهد بود .
3 - در صورتیکه در هر شرایط بالا ال ای دی روشن نباشد یعنی یک قطعی در مدار وجود دارد که انهم پوکیدگی لامپ را میرساند .
مسلما با نصب یک سنسور جریان میتوان مدارات پیچیده تری نیز طراحی کرد که بستگی به محل کاربرد و نظر کاربر دارد .
دانلود کنید [hide] مشاهده فایل‌پیوست lamp.rar[/hide]
off1.PNG on.PNG
موفق باشید

javad0079

کاربر
2015-07-22
8
19
گیلان
ممنونم از راهنمایی شما.میشه همین مدار برای 10 لامپ طراحی کنید که هر کدوم از لامپ ها سوخت موقعیتش معلوم باشه.ممنون میشم

آخرین ویرایش:
بالا