آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مجموعه مدارات درخواستي از اقای رجبی

meysam_khodaee

کاربر
2008-02-24
6
8
با عرض سلام

اندازه دستگاهی که برای اینکار در نظر گرفته اید ، چقدر است ؟

عرض 40 سانتیمتر طول 40 سانتیمتر ارتفاع 80 سانتیمتر شرمنده اگر دوبار این پست رو گذاشتم میخواستم قبلی رو پاک کنم هری نگاه کردم گزینه حذف رو ندیدم .بازم ممنون از لطفتون .

kamalsr1353

کاربر vip
کاربر
2010-08-03
72
297
استادعزیز من یک مدارجهت کنترل دور موتور تردمیل میخوام که دی سی باشه درپست پایین کامل مشخصات موتور فوق رابه همراه عکسها قرار داده ام که امیدوارم یک نگاهی بهشان بندازید -ممنون
http://www.irantk.ir/irantk18515/#post101677

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
با سلام :
مدارات ساده ای نیز موجود هست که به عنوان تایمر چراغ راه پله عمل میکنند :
چند تا از این مدارا ها را ببینید :
موفق باشید
سلام به استاد عزیزم جناب رجبی
ضمن تشکر از بابت مدارات پیشنهادی .
پس با این حال بهتره من مورد مصرف مدارم رو بگم شاید مدار بهتری پیدا بشه.
استاد راستش برای تهویه سرویس بهداشتی یک مسجد یک ایده ای به ذهنم رسید برای همین از شما در خواست مدار کردم.
ایده : یک سنسور در سقف هر سرویس کار گذاشته می شود و به محض ورود فرد به داخل سرویس سنسوری حرکت رو تشخیص میده و یک تایمر رو راه می اندازه و تایمر هواکش همون سرویس رو روشن میکنه تا مدت زمان خاصی هواکش روشن هست و بعد اتوماتیک خاموش میشه

در ضمن از این مدار هم میشه در راهرو ساختمانها استفاده کرد مثلا" وقتی فردی وارد راهروی طبقه اول بشه با نزدیک شدن فرد به این دستگاه لامپ همون طبقه اول روشن شده و بعد از 1 دقیقه خاموش میشود حالا اگر فرد وارد راهروی طبقات بعدی هم بشه این عمل اتفاق می افته یعنی در کنار هر لامپ این سنسور نصب میشه وبه عبارت دیگه مثل یک کلید عمل میکنه. در صورتیکه اگر از یک تایمر برای کل طبقات استفاده بشه با زدن کلید لامپ کل طبقات روشن میشه .
پس با توجه به توضیحات:
من یک مداری می خواستم که سنسورش حرکت اشیا رو تشخیص بده و یک تایمر رو فعال کنه ( تایمری که در خروجیش رله داشته باشه ) و تایمر هم تا زمانی که بهش داده میشه یک وسیله رو روشن نگه داره و بعد خاموش کنه
در این لینک نمونه تجاری این مدار وجود داره
http://www.made-in-china.com/showro...X28-Sereis-Infrared-Motion-Sensor-Switch.html
ببخشید سرتون رو درد آوردم :32000000:
با تشکر

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
با سلام به استاد عزیز جناب رجبی
استاد با توجه به توضیحات پست بالا من این مدار رو پیدا کردم که سنسورش نسبت به حرکت اشیا حساس هست به نظرتون این مدار ارزش مونتاژ را دارد
بر روی تصویر کلیک کنید

http://redhue.ir/images/97089171731876901215.jpg

با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با سلام به استاد عزیز جناب رجبی
استاد با توجه به توضیحات پست بالا من این مدار رو پیدا کردم که سنسورش نسبت به حرکت اشیا حساس هست به نظرتون این مدار ارزش مونتاژ را دارد
بر روی تصویر کلیک کنید
با تشکر
با سلام :
[hide] بله : motion detector یا اشکار ساز جابجایی . [/hide]
البته مداری که شما گذاشتین خیلی ساده و حساسیت خوبی ندارد اگر حوصله مونتاژ دارید از شماتیک زیر استفاده کنید :
[hide] motion detector .JPG[/hide]
وگرنه اماده این دستگاه ها { همون به اصطلاح عامیانه دوربین هایی هستند که در منازل و مغازه ها به عنوان دزد گیر استفاده میشه } حدود 15 تومن قیمت دارند و شاید ارزش مونتاژ نداشته باشه .
تایمر هم نیازی نیست چون فرد به هر حال جابجا خواهد شد و خود مدار حدود 10 ثانیه تاخیر در عملکرد را دارد .
موفق باشید .

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,692
62,049
اصفهان
نوشته اصلی توسط meysam_khodaee http://www.irantk.ir/images/styles/cleanlight/buttons/viewpost-left.png
سلام
یک مدار برای دستگاه جوجه کشی میخواستم برای کنترولرش که دما و رطوبت را اندازه گیری کنه بعد به رله فرمان بده که فن قطع شه که دما بیات بالا ممنون میشم کمکم کنید راستش بخوام واسم درست کنن 100 تومان میگیرن که یکم زیاده واسه من

با عرض سلام

عزیزم یک ترنوستات مکانیکی از بازار تهیه کنید و یک لامپ 200 داخل جعبه تعبیه کنید و فن هم نمی خواهد درجه یاد نیست چقدر باید باشد فقط هر روز تخم مرغ ها را بچرخانید ، قبلا من اینکار را کرده بودم و به نتیجه هم رسیدم

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
با سلام مجدد به شما استاد گرامی
استاد مداری که شما قرار دادین مدار خوب و ساده ای هست
اما چند تا سوال دارم؟؟؟
1) سنسور های PIR چند نوع مدل هستند فرقی نمی کنه چه نوعی بگیرم؟ در ضمن نیاز به لنز هم دارند ؟
2) استاد من می خواهم این مدار به جای ولتاژ 12 ولت از ولتاژ 220 ولت استفاده کنم یعنی می خواهم از منبع تغذیه بدون ترانس استفاده کنم آیا مداری مد نظر دارید؟
3) استاد با توجه به اینکه می گویید به مدار تایمر احتیاج نیست فرض کنیم به خروجی این مدار یک لامپ 220 ولت وصل کردم. حالا یک شی از جلوی سنسور رد شد و سنسور عمل کرده و بوسیله رله چراغ رو روشن کرد حالا سوالم اینه که تا چه تایمی لامپ روشن خواهد ماند؟؟
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با سلام مجدد به شما استاد گرامی
استاد مداری که شما قرار دادین مدار خوب و ساده ای هست
اما چند تا سوال دارم؟؟؟
1) سنسور های PIR چند نوع مدل هستند فرقی نمی کنه چه نوعی بگیرم؟ در ضمن نیاز به لنز هم دارند ؟
2) استاد من می خواهم این مدار به جای ولتاژ 12 ولت از ولتاژ 220 ولت استفاده کنم یعنی می خواهم از منبع تغذیه بدون ترانس استفاده کنم آیا مداری مد نظر دارید؟
3) استاد با توجه به اینکه می گویید به مدار تایمر احتیاج نیست فرض کنیم به خروجی این مدار یک لامپ 220 ولت وصل کردم. حالا یک شی از جلوی سنسور رد شد و سنسور عمل کرده و بوسیله رله چراغ رو روشن کرد حالا سوالم اینه که تا چه تایمی لامپ روشن خواهد ماند؟؟
با تشکر
با سلام :
نه برای کاری که لازم دارید نیازی به لنز نیست و هر مدلی که دسترس دارید کار میده { فرق چندانی هم ندارند مگر برای نصب لنز امکانات و...داشته باشن یانه یا متراژ میدان جاروب و قدرت تشخیص انسان و حیوانات و ... }
مصرف با جریان کمتر ی دارند و میشه توسط یک خازن و پل دیود و... { قبلا منبع تغذیه بدون ترانس بحث شده } از برق شهر مستقیم استفاده کرد در این صورت رله هم حذف میشه و یک تریاک در خروجی ان براحتی یک لامپ را روشن و خاموش میکنه .
بعضی هاشون تایمر شان تا حدودی { فکر کنم تا 9 دقیقه ای دیده ام } قابل تنظیم هستند ولی همشون تایمر 9 الی 10 ثانیه ای دارند یعنی به محض اینکه جابجایی تموم میشه تا 10 ثانیه لامپ روشن هست و بعد از این مدت اتوماتیک لامپ خاموش میشه .
موفق باشید .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: m-j

baby202020

کاربر vip
کاربر
2007-11-15
51
115
با سلام :
متاسفانه بازم به نوع باتری اشاره نکردین ؟؟؟
hidden content may not be quoted
در اصل همین مدار برای شارژ باتری لیتیم 21 ولتی در نظر گرفته شده زیرا باتری اسیدی 22 ولتی در استاندارد نیست .
قطعه IRF یک موس فیت هست که تحمل جریان شارژ را کنترل و به عهده دارد .
این مدار اتوماتیک هست نمایشگری برای فول شارژ در نظر گرفته نشده ولی میتوان با کمی مهارت بدان اضافه کرد .
درخواست های خود را با دقت و دقیقا درج کنید تا زودتر به نتیجه برسید .
جهت شارژکردن باتری -- استفاده از پاور سویچینگ هیچ ایرادی ندارد و مناسب هم خواهدبود.
موفق باشید.
با تشکر
1-این مدار را من قطعاتش را تهیه کردم ولی چنتای انها را به هیچ عنوان در بازار یافت نشد که مجبور شدم مشابه بگیرم این مشابهات را جواب میدهد یا نه به جای irf520 - irf540n , و مقاومت 0.1 را 0.25 و 20 را 22 کیلو و ولتاژ همه خازن ها هم 25 ولت
2-و سوال دیگرم در رابطه با مداری که در فرستنده گیرنده گفتید در بخش خودش سوال کنید جوابی دریافت نکردم.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با تشکر
1-این مدار را من قطعاتش را تهیه کردم ولی چنتای انها را به هیچ عنوان در بازار یافت نشد که مجبور شدم مشابه بگیرم این مشابهات را جواب میدهد یا نه به جای irf520 - irf540n , و مقاومت 0.1 را 0.25 و 20 را 22 کیلو و ولتاژ همه خازن ها هم 25 ولت
2-و سوال دیگرم در رابطه با مداری که در فرستنده گیرنده گفتید در بخش خودش سوال کنید جوابی دریافت نکردم.
با سلام :
- از irf540 نیز میتونید استفاده کنید .
- بجای 20 کیلو از دو عدد مقاومت 10 کیلو که با هم سری میشه نیز میتونید استفاده کنید { هر چند استفاده از 22 کیلو هم مشکل چندانی ندارد } .
- وقاومت 0/1 اهم در حقیقت برای فیدبک و کنترل جریان شارژ می باشد و برای اینکه خروجی دقیق در بیاد باید از عین شماره خودش استفاده کنید . { اگر در شهرتون چنین مقاومتی پیدا نمیکنید میتونید با موازی کردن دو یا سه مقاومت 0/25 به مقدار فوق نزدیک شوید } .
- در مورد فرستنده گیرنده : [hide] [/hide]
[hide][/hide]
[hide] سوال شما مفهوم نیست در همون بخش توضیح بیشتر و محل کاربرد .... بزارید { توجه کنید علاوه اینکه قطعات در فرکانس فوق در ایران نایاب و نامرغوب هست هر گونه دخل و تصرف و کار در چنین فرکانسی مجاز نمیباشد و هر اطلاعاتی که در سایت مشاهده میکنید صرفا جهت ارتقای علمی شما میباشند } . [/hide]
موفق باشید .

بالا