آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

f_b_p

VIP PLUS
کاربر
2008-12-03
313
518
قم
درود به همه
(دوستان عزیز باید یاد بگیریم که به هر کس به اندازه توانش یاد بدهیم و حتی به اندازه توانش ازش بخواهیم)
کامروا باشید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: reza_m72

علی شادلو

کاربر
2024-03-25
2
1
گرگان
آیا عنوان عمر ابدی بلف و غلو است ؟
با سلام خدمت عزیزان عرض کنم هر وسیله برقی برای اینکه در بهتری حالت کارایی مورد نظر قرار گیرد باید در ولتاژ اسمی خود قرار گیرد که بر اساس آن طراحی شده است ودر این صورت در توان اسمی قرار گرفته و جریان لازم از آن می گذرد(اسمی یعنی طراحی شده که روی آن وسیله نوشته شده). در ولتاژ کمتر کارایی مورد نظر را ندارد مثلن لامپ نور کمی دارد ولی نمی سوزد ولی نسبت به نوری که تولید می کند انرژی بیشتری مصرف می کند و بیشتر گرما تولید می کند.دمای کمتر رشته لامپ یعنی تولید نور فروسرخ (گرمایی) بیشتر و نور بینایی کمتر در این حالت لامپ بیشر گرمای بیشتر ونور نا کافی (پول برق زیاد در ازای نور کم)(دلیل علمی بیشتر وجود دارد اگر لازم باشد عرض خواهد شد)یا اگر وسیله برقی از نوع دارای موتور الکتریکی باشد در ولتاژ کم قادر به چرخاندن آن نشده و جریان عبوری در سیم پیچ آن به گرما تبدیل شده و در نهایت موتور آن می شوزد.(مثل سوختن موتور یا کمپرسور یخچالها در تابستان که پیش می آید ولتاژ برق خانگی کاهش می یابد) یا بعضی وسایل دیگر که اتو ولتاژ نیستند نسوزند ولی کار هم نمکنند مثل رادیو.در کشور ما همه وسایل برقی برای ولتاژ ۲۲۰ ولت (ولتاژ اسمی) طراحی و ساخته شده اند.پس اگر ولتاژ کمتر یا بیشتر از این مقدار شود نا مطلوب است برای همین است که محافظ ولتاژ ساخته شده که اگر ولتاژ تا حدی از این مقدار تغییر کرد برق دستگاه را قطع کندتا از اسیب به وسیله برقی جلوگیری کند.

علی شادلو

کاربر
2024-03-25
2
1
گرگان
آیا عنوان عمر ابدی بلف و غلو است ؟
با سلام خدمت همه اساتید برق و الکتونیک .در مورد عمر لامپ یا هر وسیله دیگر کیفیت قطعات حرف اول رامی زند مثلن یک وسیله ژاپنی یا آلمانی طول عمر بیشتر و مصرف انرژی کمتری نسبت به یک وسیله بی کیفیت چینی دارد. اگر با قرار دادن مقاومت یا به هر روش دیگر ولتاژ لامپ را کم کنید نسبت نور تولیدی به انرژی مصرفی (کارایی یا راندمان) آن را کم می کنید که درنتیجه دمای لامپ کمتر شده و عمر آن بیشتر شده است.اگر لامپ از رطوبت محفوظ شود کارایی بیشتر می شود.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mapmap

mehrdad2best

کاربر vip
vip
کاربر
2024-03-08
36
19
Abhar
ما وقتی ولتاژو کم میکنیم هم باعث میشه که led عمرش بیشتر بشه و هم گرما کمتر تولید کنه درسته؟ما یا باید ولتاژو کم کنیم یا هیتسینک رو بزرگتر کنیم تا لامپ نسوزه
من جدیدا دوتا لامپ که led هاش سوخته بودن رو تعویض کردم اما بعد مدت کوتاهی الیدی های دور و برش سوختن ولی اونایی که تعویض کردم نسوختن مشکل چی بوده؟

یه درخواستی هم دارم که یه جدول دوستانی که مقاومتها رو اصلاح کردن درست کنن و مثلا برند فلانو چند وات هستن و کدوم مقاومت رو با چه مقاومتی تعویض کردن رو بنویسن تا بقیه دوستان هم مطابق با اون جدول تعمیر کنن.
دوباره استاد غزال نظرشونو بدن که ایا امکان پذیره یا نه

abbas_1m

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2010-01-20
305
363
زاهدان
ما وقتی ولتاژو کم میکنیم هم باعث میشه که led عمرش بیشتر بشه و هم گرما کمتر تولید کنه درسته؟ما یا باید ولتاژو کم کنیم یا هیتسینک رو بزرگتر کنیم تا لامپ نسوزه
من جدیدا دوتا لامپ که led هاش سوخته بودن رو تعویض کردم اما بعد مدت کوتاهی الیدی های دور و برش سوختن ولی اونایی که تعویض کردم نسوختن مشکل چی بوده؟

یه درخواستی هم دارم که یه جدول دوستانی که مقاومتها رو اصلاح کردن درست کنن و مثلا برند فلانو چند وات هستن و کدوم مقاومت رو با چه مقاومتی تعویض کردن رو بنویسن تا بقیه دوستان هم مطابق با اون جدول تعمیر کنن.
دوباره استاد غزال نظرشونو بدن که ایا امکان پذ
سلام در مورد سوال اولتون باید عرض کنم : خب سادست مگر تمامیه ال ای دی ها در یک روز و تاریخ روی اون برد سوار نشدن و شما به محضیکه برای بار اول کلید روشن رو زدی همه ال ای دی ها باهم روشن نشدن؟
خب یعنی پس عمر همه ال ای دی ها به سر اومده و عوض کردن فقط تعدادی ال ای دی که سیاه یا سوخته هست کاملا اشتباهه.شما یا باید همه ال ای دی ارو عوض کنی اگر تبحر و تجربه کافی داری یا کیت های آماده بندازی.
درمورد مقاومتها هم جدول خاصی نداره (به زبان ساده)که شما باید اون مقاومتهای خروجی کنار آیسی رگولاتور رو اگر مثلا 1.5 اهم هست برداری 2.7 بندازی.
تعمیرات علم میخاد اگر نداریم پس تجربه کنیم.
هیچکس نمیاد براتون جدول تهیه کنه.
کم کم متوجه میشید به گذر کلی زمان و تجربه .
موفق باشید.

بالا