آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: علت سوختن مداوم آی سی LM324در محافظ یخچال بست

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود

بازم تاکید میکنم تا زمانیکه نگفتم آی سی نصب نکن
ولتاژ تغذیه بدون زینر چند ولته ؟
وقتی نحوه نصب زینر را مفصل توضیح دادم چرا برخلاف توضیحاتم هم نصب کردی که بسوزه؟

سپاس
ایسی که نصب نیست.ولتاژ تغذیه بدون زنر هم تقریبا 17 ولت نشون میده
زنر رو هم بخاطر تست اینکارو کردم.چون رو برد سالم زنر رو برعکس گذاشتن فقط برای تست اینکارو کردم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
ایسی که نصب نیست.ولتاژ تغذیه بدون زنر هم تقریبا 17 ولت نشون میده
زنر رو هم بخاطر تست اینکارو کردم.چون رو برد سالم زنر رو برعکس گذاشتن فقط برای تست اینکارو کردم

درود

اگه قراره من راهنمایی کنم فقط کاری که میگم انجام بده
کاتد زینر یعنی پایه ای که با خط مشخص شده به پایه مثبت خازن یا پایه ۴ متصل کن
پایه دیگر زینر را به پایه منفی خازن یا پایه ۱۱ متصل کن
سپس ببین دو سر زینر ( یا خازن یا تغذیه آی سی ) چند ولته؟
اگه ولتاژی نداره زینر سوخته و از زینر سالم استفاده کن

سپاس

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود

اگه قراره من راهنمایی کنم فقط کاری که میگم انجام بده
کاتد زینر یعنی پایه ای که با خط مشخص شده به پایه مثبت خازن یا پایه ۴ متصل کن
پایه دیگر زینر را به پایه منفی خازن یا پایه ۱۱ متصل کن
سپس ببین دو سر زینر ( یا خازن یا تغذیه آی سی ) چند ولته؟
اگه ولتاژی نداره زینر سوخته و از زینر سالم استفاده کن

سپاس
استاد بنده الان خازن 684 رو با یه 684 دیگ عوض کردم.یدونه توی قطعاتم پیدا کردم.وقتی اینو رو برد گذاشتم دیگ رله کار نکرد ولی چراغ سبز روشنن شد
ولتاژ هم به 9 ولت افت پیدا کرد.آیا این خازن رو استفاده کنم یا همون قبلی رو روی برد بزارم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
استاد بنده الان خازن 684 رو با یه 684 دیگ عوض کردم.یدونه توی قطعاتم پیدا کردم.وقتی اینو رو برد گذاشتم دیگ رله کار نکرد ولی چراغ سبز روشنن شد
ولتاژ هم به 9 ولت افت پیدا کرد.آیا این خازن رو استفاده کنم یا همون قبلی رو روی برد بزارم؟

درود

اگه واقعا خازن مشابه همونه ، هر کدوم باشه اشکال نداره ، ولی حتما زینر را نصب کن و ولتاژ را با زینر اعلام کن.

سپاس

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود

اگه واقعا خازن مشابه همونه ، هر کدوم باشه اشکال نداره ، ولی حتما زینر را نصب کن و ولتاژ را با زینر اعلام کن.

سپاس
دیود زنر رو وصل کردم و ولتاژ 9 ولت رو نشون میده و چراغ سبز هم روشنه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
دیود زنر رو وصل کردم و ولتاژ 9 ولت رو نشون میده و چراغ سبز هم روشنه

درود

محل لحیمکاری برد خصوصا پایه های آی سی را با تینر یا بنزین تمیز کن
زینر چند ولتی است ؟
اگه برد سالم سوکت داره آی سی های سوخته را روی برد سالم تست کن اگه هر کدوم سالمه استفاده کن

اگه برد سالم سوکت نداره و نمیتونی از سلامت آی سی ها مطمئن بشی اشکال نداره ابتدا همون آی سی هایی که میگی سوخته استفاده کن اگه هیچکدوم جواب نداد یک آی سی نو تهیه کن و نصب کن و تا زمانیکه نگفتم زینر را آزاد یا خارج نکن
تاکید میکنم زینر نصب باشه و حالا آی سی را نصب کن.
هیچ تست دیگری انجام نده

سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود
زینر چند ولتی است ؟
اگه برد سالم سوکت داره آی سی های سوخته را روی برد سالم تست کن اگه هر کدوم سالمه استفاده کن

اگه برد سالم سوکت نداره و نمیتونی از سلامت آی سی ها مطمئن بشی اشکال نداره ابتدا همون آی سی هایی که میگی سوخته استفاده کن اگه هیچکدوم جواب نداد یک آی سی نو تهیه کن و نصب کن و تا زمانیکه نگفتم زینر را آزاد یا خارج نکن
تاکید میکنم زینر نصب باشه و حالا آی سی را نصب کن.
هیچ تست دیگری انجام نده

سپاس
دیود زنر همون 12 ولتی هستش.
برد سالم سوکت داره و قبلا تمام ایسی های قبلی رو که سوختن روی برد سالم تست کردم هیچکدوم روی برد سالم کار نکردن.
پس یعنی الان میتونم ایسی سالم رو روی این برد بندازم یا نه؟چون وقتی این برد معیوب رو بدون ایسی با زنر به برق وصل میکنم چراغ سبز روشن میشه که نباید روشن باشه بدون ایسی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
دیود زنر همون 12 ولتی هستش.
برد سالم سوکت داره و قبلا تمام ایسی های قبلی رو که سوختن روی برد سالم تست کردم هیچکدوم روی برد سالم کار نکردن.
پس یعنی الان میتونم ایسی سالم رو روی این برد بندازم یا نه؟چون وقتی این برد معیوب رو بدون ایسی با زنر به برق وصل میکنم چراغ سبز روشن میشه که نباید روشن باشه بدون ایسی

درود

یعنی در برد سالم بدون آی سی چراغ سبز روشن نمیشه ؟ یا در برد سالم با آی سی چراغ سبز روشن نمیشه؟
قبلا گفتی با زینر ولتاژ نمیده اشکال چی بود ؟
یعنی اگه آی سی هر دو برد را خارج کنی که هیچکدوم آی سی نداشته باشه چراغ سبز برد سالم خاموش و برد معیوب روشنه ؟
یا برد سالم با آی سی اینطوره ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود

یعنی در برد سالم بدون آی سی چراغ سبز روشن نمیشه ؟ یا در برد سالم با آی سی چراغ سبز روشن نمیشه؟
قبلا گفتی با زینر ولتاژ نمیده اشکال چی بود ؟
یعنی اگه آی سی هر دو برد را خارج کنی که هیچکدوم آی سی نداشته باشه چراغ سبز برد سالم خاموش و برد معیوب روشنه ؟
یا برد سالم با آی سی اینطوره ؟

سپاس
بعله در برد سالم بدون ایسی چراغ سبز روشن نمیشه
اگه ایسی هردو برد خارج باشه برد سالم چراغ سبز روشن نیس ولی در برد خراب چراغ روشن میمونه.البته احتمالا هست که این مورد بخاطر تفاوت در طراحیشون باشه؟چون برد سالم دوتا پیتانسومتر اضافه داره
الان تایید میکنین که برد خراب رو با ایسی تست بزنم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
بعله در برد سالم بدون ایسی چراغ سبز روشن نمیشه
اگه ایسی هردو برد خارج باشه برد سالم چراغ سبز روشن نیس ولی در برد خراب چراغ روشن میمونه.البته احتمالا هست که این مورد بخاطر تفاوت در طراحیشون باشه؟چون برد سالم دوتا پیتانسومتر اضافه داره
الان تایید میکنین که برد خراب رو با ایسی تست بزنم؟

درود

برد را تمیز کردی؟
اگه مطمئنی تفاوت بردها فقط پتانسیومتره دراینصورت اشکالی هست و باید نقشه را بررسی کنم . که باید لامپ سبز در نقشه مشخص باشه تا بررسی کنم
و باید تا آخر شب صبر کنی البته الان احتمال سوختن آی سی خیلی کمه
درهر صورت اگه میخوای باشرایط فوق تست کنی تست کن ولی برای اطمینان کامل باید تا آخر امشب صبر کنی تا در فرصت مناسب بررسی و اعلام کنم.
آیا در برد سالم هم لامپ سبز با امیتر سری است ؟
آیا در برد معیوب رله روشنه و در برد سالم رله خاموشه ؟ (هر دو برد بدون آی س)

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا