آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: علت سوختن مداوم آی سی LM324در محافظ یخچال بست

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
آفرین همینجوری پاسخ سوالاتو ندی درست میشه
اگه پاسخ ندی چطور بفهمم مشکلت چیه ؟
یک پایه زینر را آزاد کن ببین مقاومتش دو سرش از هر طرف چند اهمه ؟

سپاس
تغذیه ای سی مستقیم از خازن 220 میکرو اومده به پایه چهاره آی سی.پایه 11 هم زمین وصله رو عکس براتون نشون میدم
tzsv_dsc_00141.png
[/URL][/IMG]
مقاوت اون دیود پاک شده هم تقریبا 800 اهم نشون میده
بخاطر کم بودن باتری ولتمترم کمی خطا نشون میده.بابت این موضوع عذر میخوام.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
تغذیه ای سی مستقیم از خازن 220 میکرو اومده به پایه چهاره آی سی.پایه 11 هم زمین وصله رو عکس براتون نشون میدم
tzsv_dsc_00141.png
[/URL][/IMG]
مقاوت اون دیود پاک شده هم تقریبا 800 اهم نشون میده
بخاطر کم بودن باتری ولتمترم کمی خطا نشون میده.بابت این موضوع عذر میخوام.

درود

یک اهم متر سالم تهیه کن تا دنبال نخود سیاه نباشیم
واضح و شفاف هر کاری میکنی توضیح بده تا ناچار به تکرار سوال نباشم
آیا یک پایه دیود را آزاد کردی و اندازه گیری کردی؟
آیا از هر دو طرف ۸۰۰ اهمه؟
آیا دو سر زینری که اهمشو اعلام کردی با همین خازن ۲۲۰ موازی شده ؟
پاسخ ندادی خازن خودش چند ولتی بود و چه قطعاتی تابحال عوض کردی کامل کامل گزارش کن ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود

یک اهم متر سالم تهیه کن تا دنبال نخود سیاه نباشیم
واضح و شفاف هر کاری میکنی توضیح بده تا ناچار به تکرار سوال نباشم
آیا یک پایه دیود را آزاد کردی و اندازه گیری کردی؟
آیا از هر دو طرف ۸۰۰ اهمه؟
آیا دو سر زینری که اهمشو اعلام کردی با همین خازن ۲۲۰ موازی شده ؟
سپاس
اهم متر دیگه ایی ندارم
دیود رو چک کردم دیود سالمه و فقط از یک طرف اهم نشون میده که 806 اهم نشون مید
تو عکس زیر یه توضیحاتی رو عکس گذاشتم.عکس رو نگاه کنید و سوالی بود بپرسید.ممنون
xi11_dsc_00142.png
[/URL][/IMG]
درضمن ترانزیستو از نوع مثبت هستش.ویک نکته دیگ اینکه تو این مدار دوتا دیود سری یه هم وصل شده که یکی ولتاژ بالای 220 ولت رو نشون میده و یکی دیگ برای ولتاژ کمتر از 180 ولت هستش

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
اهم متر دیگه ایی ندارم
دیود رو چک کردم دیود سالمه و فقط از یک طرف اهم نشون میده که 806 اهم نشون مید
تو عکس زیر یه توضیحاتی رو عکس گذاشتم.عکس رو نگاه کنید و سوالی بود بپرسید.ممنون
xi11_dsc_00142.png
[/URL][/IMG]
درضمن ترانزیستو از نوع مثبت هستش.ویک نکته دیگ اینکه تو این مدار دوتا دیود سری یه هم وصل شده که یکی ولتاژ بالای 220 ولت رو نشون میده و یکی دیگ برای ولتاژ کمتر از 180 ولت هستش

تصاویر ارسالی حجم زیادی داره قبل از ارسال کوچکترین ویرایشی کنی حجمش کم میشه و راحت تر ارسال و لود میشه.
چرا بازم پاسخ ندادی
اگه یکبار دیگه پاسخ ندی منم پاسخی ندارم
سومین باره میپرسم
خازنی که عوض کردی اصلی خودش چند ولتی بوده ؟
آیا زینری که اهمشو اعلام کردی اولا یک پایه زینر را آزاد کردی یا نه ؟ ثانیا با خازن ۲۲۰ میکرو موازی هست یا نه ؟
اگه موضوعی را نمیدونی سوال کن ولی هیچ سوالی را بی پاسخ نذار
پروب مشکی را به گراند و قرمز را به محل تمام پایه های آی سی متصل کن و ولتاژ کلیه جای پایه های آی سی را اعلام کن.

سپاس

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
تصاویر ارسالی حجم زیادی داره قبل از ارسال کوچکترین ویرایشی کنی حجمش کم میشه و راحت تر ارسال و لود میشه.
چرا بازم پاسخ ندادی
اگه یکبار دیگه پاسخ ندی منم پاسخی ندارم
سومین باره میپرسم
خازنی که عوض کردی اصلی خودش چند ولتی بوده ؟
آیا زینری که اهمشو اعلام کردی اولا یک پایه زینر را آزاد کردی یا نه ؟ ثانیا با خازن ۲۲۰ میکرو موازی هست یا نه ؟
اگه موضوعی را نمیدونی سوال کن ولی هیچ سوالی را بی پاسخ نذار
پروب مشکی را به گراند و قرمز را به محل تمام پایه های آی سی متصل کن و ولتاژ کلیه جای پایه های آی سی را اعلام کن.

سپاس
عکسارو ویرایش میکنم درکل حجم عکسا زیاده
خازن الکترولیتی که عوض کردم گفتم قبلی 25 ولت بود و خازنی که گذاشتم روش چون 25 ولت نداشتم 16 ولت گذاشتم
زینری که گفتم تست کردم بعله یک پایشو ازاد کردم چون اگه آزاد نشه روی برد درست نشون نمیده و سمت منفی دیود به پایه ی 12 ای سی میره و سمت مثبت دیود با یک مقاومت 4.7 مگا اهم به صورت سری به پایه 13 ای سی میره واصلا با خازن 220 میکرو وصل نیست
خازن 220 میکروی 25 ولتی رو که با 16 ولت عوض کرده بودم داغ کرد.مجبور شدمم یک خازن 220 میکرو 35 ولت بزارم تا ولتاژهای پایه ای سی رو چک کنم

ولتاژ پایه های ایسی به ترتیب این مقدار هستن
1)1.1
2)4.3
3)3.1
4)22.4 پایه تغذیه
5)9
6)13.5
7)0
8)13.5
9)0
10)9
11)0
12)4.6
13)0
14)0
موقعی هم که مدار به برق وصل هستش رله کار میکنه و چراغ سبز روشن هستش بدون ای سی
اینم ولتاژ پایه ایسی با ای سی روی برد
1)12.3
2)12.3
3)12.3
4)14.5
5)13..1
6)12.8
7)12.8
8)12.7
9)11
10)11.3
12)4.7
13)12.4
14)13.4
ولتاژ تمام پایه ها با ای سی روی برد

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
عکسارو ویرایش میکنم درکل حجم عکسا زیاده
خازن الکترولیتی که عوض کردم گفتم قبلی 25 ولت بود و خازنی که گذاشتم روش چون 25 ولت نداشتم 16 ولت گذاشتم
زینری که گفتم تست کردم بعله یک پایشو ازاد کردم چون اگه آزاد نشه روی برد درست نشون نمیده و سمت منفی دیود به پایه ی 12 ای سی میره و سمت مثبت دیود با یک مقاومت 4.7 مگا اهم به صورت سری به پایه 13 ای سی میره واصلا با خازن 220 میکرو وصل نیست
خازن 220 میکروی 25 ولتی رو که با 16 ولت عوض کرده بودم داغ کرد.مجبور شدمم یک خازن 220 میکرو 35 ولت بزارم تا ولتاژهای پایه ای سی رو چک کنم

ولتاژ پایه های ایسی به ترتیب این مقدار هستن
1)1.1
2)4.3
3)3.1
4)22.4 پایه تغذیه
5)9
6)13.5
7)0
8)13.5
9)0
10)9
11)0
12)4.6
13)0
14)0
موقعی هم که مدار به برق وصل هستش رله کار میکنه و چراغ سبز روشن هستش بدون ای سی
اینم ولتاژ پایه ایسی با ای سی روی برد
1)12.3
2)12.3
3)12.3
4)14.5
5)13..1
6)12.8
7)12.8
8)12.7
9)11
10)11.3
12)4.7
13)12.4
14)13.4
ولتاژ تمام پایه ها با ای سی روی برد

درود

عزیز گرامی
اگه جایی اشتباه کنی اشکال نداره همه ما اشتباه میکنیم اما اینکه پاسخ واضح ندی یا پاسخ ندی و مدام سوال کنم قابل تحمل نیست.
خب حالا پاسخ دادی ممنون
اما چرا حالا پایه ۴ را ۲۲ ولت اعلام کردی ؟
ثانیا تاکید کردم پایه ۴ و خازن ۲۲۰ میکرو باید به زینری متصل باشه که میخوام اونو پیدا کنی ولی گویا شما هر زینری زودتر دیدی اعلام کردی اصلا این زینر مورد نظرم نبود و مدتی منو دنبال نخود سیاه فرستادی چون به سوالم دقت نکردی که گفتم زینر باید به پایه ۴ متصل باشه البته ممکنه مقاومت کوچکی بین زینر و پایه ۴ باشه

حالا تقریبا اشکال مشخص شده
آیا قبل از شما کسی این برد را دستکاری کرده ؟
ضمنا ولتاژهای اولیه پایه های آی سی که اعلام کردی آیا آی سی نصب بوده یا نبوده ؟ ( تا زمانیکه نگفتم آی سی نصب نکن )
تصویر نوشته روی خازن اصلی که بجاش ۱۰۵ نصب کردی و گفتی ۶۴۸ است ارسال کن و همون خازن اصلی را نصب کن زینر باید متصل به یک پایه این خازن و پایه ۴ باشه ( البته اگه مقاومت کوچک را سیم فرض کنیم)
اساسا خازن ۶۴۸ در دنیا وجود نداره.
ضمنا نگفتی برد سالم با برد شما متفاوته یا نه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود

عزیز گرامی
اگه جایی اشتباه کنی اشکال نداره همه ما اشتباه میکنیم اما اینکه پاسخ واضح ندی یا پاسخ ندی و مدام سوال کنم قابل تحمل نیست.
خب حالا پاسخ دادی ممنون
اما چرا حالا پایه ۴ را ۲۲ ولت اعلام کردی ؟
ثانیا تاکید کردم پایه ۴ و خازن ۲۲۰ میکرو باید به زینری متصل باشه که میخوام اونو پیدا کنی ولی گویا شما هر زینری زودتر دیدی اعلام کردی اصلا این زینر مورد نظرم نبود و مدتی منو دنبال نخود سیاه فرستادی چون به سوالم دقت نکردی که گفتم زینر باید به پایه ۴ متصل باشه البته ممکنه مقاومت کوچکی بین زینر و پایه ۴ باشه

حالا تقریبا اشکال مشخص شده
آیا قبل از شما کسی این برد را دستکاری کرده ؟
ضمنا ولتاژهای اولیه پایه های آی سی که اعلام کردی آیا آی سی نصب بوده یا نبوده ؟ ( تا زمانیکه نگفتم آی سی نصب نکن )

سپاس
ممنون که پاسخ میدین.منم اون جواب شما که به دنال زینر هستین رو هم قبلش جواب دادم وگفتم که پایه 4 ای سی مستقیم به مثبت خازن 220 میکرو و پایه 11 ای سی به زمین یا همون منفی خازن 220 میکرو وصله
و اون سوالی هم که پرسیدین چرا ولتاژ پایه 4 رو 22 ولت گفتم اون برا موقعی هست که ای سی روی برد نیست
واون سوالتون که گفتین یک زینز باید متصل باشه به پایه 4 که خودمم میدونم باید یک همچین دیودی باشه ولی اصلا هیچ دیودی وصل نیس و این پایه ها یعنی 4 و 11 مستقیم به تغذیه وصل هستن.البته یک مقاومت 2.2 کیلو به پایه 4 وصل هستش که که سر دیگ مقاومت به LED قرمز وصل میشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
ممنون که پاسخ میدین.منم اون جواب شما که به دنال زینر هستین رو هم قبلش جواب دادم وگفتم که پایه 4 ای سی مستقیم به مثبت خازن 220 میکرو و پایه 11 ای سی به زمین یا همون منفی خازن 220 میکرو وصله
و اون سوالی هم که پرسیدین چرا ولتاژ پایه 4 رو 22 ولت گفتم اون برا موقعی هست که ای سی روی برد نیست
واون سوالتون که گفتین یک زینز باید متصل باشه به پایه 4 که خودمم میدونم باید یک همچین دیودی باشه ولی اصلا هیچ دیودی وصل نیس و این پایه ها یعنی 4 و 11 مستقیم به تغذیه وصل هستن.البته یک مقاومت 2.2 کیلو به پایه 4 وصل هستش که که سر دیگ مقاومت به LED قرمز وصل میشه

درود
دوباره پست ۶۶ منو با دقت بخون و تمام سوالات را پاسخ بده دقیق دقیق
عزیزم این قابل قبول نیست که من گفتم زینر متصل به پایه ۴ را پیدا کن میگی من که گفتم پایه ۴ به خازن متصله ولی نگفتم یک زینر دیگه بجاش گیر آوردم و بجای اون بهت غالب کردم که دنبال نخود سیاه بری
بعد از خازنی که بجاش ۱۰۵ گذاشتی تا پایه ۴ را روی کاغذ بکش و تصویر ارسال کن یعنی تمام قطعاتی که متصل به پایه ۴ هست تا خازنی که گفتی ۶۴۸ (بجاش ۱۰۵ گذاشتی) هست بکش ببینم چه مرگشه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود
دوباره پست ۶۶ منو با دقت بخون و تمام سوالات را پاسخ بده دقیق دقیق
عزیزم این قابل قبول نیست که من گفتم زینر متصل به پایه ۴ را پیدا کن میگی من که گفتم پایه ۴ به خازن متصله ولی نگفتم یک زینر دیگه بجاش گیر آوردم و بجای اون بهت غالب کردم که دنبال نخود سیاه بری
بعد از خازنی که بجاش ۱۰۵ گذاشتی تا پایه ۴ را روی کاغذ بکش و تصویر ارسال کن یعنی تمام قطعاتی که متصل به پایه ۴ هست تا خازنی که گفتی ۶۴۸ (بجاش ۱۰۵ گذاشتی) هست بکش ببینم چه مرگشه؟

سپاس
شرمنده.نشستم تمام جزییات رو کامل کشیدم.البته زیاد نتونستم خوب بکشمدر همین حد در توانم بود امیدوارم بدرد بخوره
cv4k_dsc_0019.jpg
[/URL][/IMG]

پست رو ویرایش میکنم.
فکر میکنم چنتا مورد رو جا انداختم و نکشیدم
اگه مشکلی هست اونارو هم اطلاع بدین فردا رو نقشه درست میکنم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
شرمنده.نشستم تمام جزییات رو کامل کشیدم.البته زیاد نتونستم خوب بکشمدر همین حد در توانم بود امیدوارم بدرد بخوره
cv4k_dsc_0019.jpg
[/URL][/IMG]

پست رو ویرایش میکنم.
فکر میکنم چنتا مورد رو جا انداختم و نکشیدم
اگه مشکلی هست اونارو هم اطلاع بدین فردا رو نقشه درست میکنم

درود

پاسخ کلیه سوالات پست ۶۶ را بده
خصوصا حتما عکس شماره روی خازن اصلی سرامیک که بجاش ۱۰۵ گذاشتی بفرست و همون خازن اصلی را نصب کن چون با ۱۰۵ باباش درمیاد
نگفتی قبلا دستکاری شده یا نه ؟ ببین دو تا پایه خالی که متصل به هر پایه خازن ۲۲۰ میکرو موازی باشه پیدا میکنی ؟ حتما زینر موازی با خازن ۲۲۰ میکرو یا موازی با پایه ۴ و ۱۱ بوده و برداشتن
یک زینر حدود ۱۵ الی ۱۸ ولت تهیه کن (ممکنه با زینر ۱۲ هم کار کنه ) و زینر را موازی با خازن ۲۲۰ میکرو نصب کن ( کاتد یا خط زینر باید به پایه مثبت خازن یا پایه ۴ متصل بشه ) و سپس ولتاژ بین پایه ۴ و ۱۱ را اعلام کن.
برق شهر را هم مشخص کن در برد به کجا متصله
بقیه سوالت را هم پاسخ بده

برق شهر هم باید دو نقطه ای باشه که با قرمز مشخص کردم ببین درسته ؟

سپاس

IMG_20190306_223050_469.jpg

آخرین ویرایش:
بالا