آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: عدم تصویر در لپ تاپاچ پی cq57

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
دوست عزیز راهنمایی میکنی کدوم مقاومتها با چ شماره ای یا کدوم خازن ها
ممنون میشم

سلام دوست گرامی

البته این عکس مربوط به برد دیگری است اما اصول کار یکی است شما پایه هایی که مشخص کرده ام روی کانکتور ال سی دی دنبال کنید به مقاومت ها می رسید البته از روی شماتیک مربوط به برد خودتان

ضمنا هر کاری کردم روی سایت اپلود نشد

http://uupload.ir/files/05f5_123456789.jpg

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
دوست عزیز راهنمایی میکنی کدوم مقاومتها با چ شماره ای یا کدوم خازن ها
ممنون میشم

سلام دوست عزیز،
برای اینکه در مورد ایراد دستگاه با توجه به راهنماییی دوستان همکار و اساتید با تجربهء سایت به نتیجه برسید،انتظار نداشته باشید که معجزه ای رخ دهد و یا سایر همکاران و اساتید محترم سایت از کیلومترها فاصله دقیقا آدرس قطعهء معیوب رو به شما بدهند،درطی راهنمایی اطلاعاتی به شما داده میشود و همینطور سوالاتی از شما پرسیده میشود که مثلا فلان قسمت و قطعات را از نظر سلامت چک کنید یا ولتاژ فلان قطعات را ذکر کنید،اینها بیهوده نیست و در پی آنها اهدافی هست، اگر شما بیتفاوت از کنار راهنمایی ها و سوالات بگذرید و منتظر باشید تا معجزه ای رخ دهد یا اساتید و همکاران سایت با علم غیب! مستقیما شما را به قطعهء معیوب راهنمایی کنند،نتیجه اش میشود مثل همین تاپیک که روند تعمیر دستگاه شما چند روز به طول انجامیده و سوالات و راهنمایی ها همچنان توسط دوستان چندبار تکرار میشوند، به تکرارهایی که در زیر برایتان از همین تاپیک دستگاه شما ریپلای میکنم توجه بفرمایید:

شما ابتدا کلیر سی موس و پروگرم بایوس رو امتحان کنید(بک آپ از بایوس و ec فعلی فراموش نشه)
قبل از دستکاری دیگه همانطور که دوستمون گفت باتری تعویض و بایوس زده بشه .

حتما از سالم بودن بایوس و EC اطمینان حاصل کنید

یا
اگه با جدا کردن کابل فلت از خروجی RGB تصویر نداده،مشکل از کابل فلت نیست.
سوکت فلت ال سی دی روی بورد و المانهای اطراف اونو چک کنید،همینطور المانهای اطراف pch و خازنهای روی چیپ رو تست کنید

سلام دوست گرامی

مشکل شما از سه قطعه میتواند باشد

یک : ال سی دی

دو : کابل فلت

سوم : مادر برد و چیپ

موارد اول و دوم احتیاج به توضیح ندارد

اما در مورد مسئله سوم روی برد و اطراف کانکتور ال سی دی سه عدد مقاومت وجود دارد ( ممکن است کنار هم نباشند ) که این سه وظیفه رساندن سیگنال RGB را به مانیتور یا ال سی دی دارند

اگر این سه مقاومت و یا خازنهای دکوپلاژ مسیر خراب باشند طبیعتا ال سی دی سفید خواهد بود اما در خروجی RGB باید تصویر داشته باشید

خازنهای CS67-CS68-CS69 و CS74-CS75-CS76 رو هم تست کنید ببینید سالمند؟ و ولتاژ 3.3 ولت رو دارند؟،اگر قطعه خراب و اتصال کوتاهی پیدا نکردید،چیپ را ریبال یا تعویض نمایید.
موفق باشید

دوست عزیز نقشه این دستگاه را دوستمون اپلود کرده بودند . بر اساس اون ولتاژ گیری کنید مخصوصا محدوده سوکت فلت که دوستمون اشاره کردند .
البته این عکس مربوط به برد دیگری است اما اصول کار یکی است شما پایه هایی که مشخص کرده ام روی کانکتور ال سی دی دنبال کنید به مقاومت ها می رسید البته از روی شماتیک مربوط به برد خودتان
و...
همونطور که ملاحظه میفرمایید،راهنمایی ها و پرسش ها از شما راجعبه وضعیت قسمت هایی از دستگاه دائم در حال تکرار است چون شما بی تفاوت از کنار آنها رد شده و تست نکرده اید و یا تست کرده اید اما جواب و نتیجهء آنرا اعلام نکرده اید،دوستان همکار و اساتید سایت در پی هر سوال و تست قطعه یا قطعاتی که از شما میپرسند با توجه به تجربه و دانششان هدفی دارند و آن هدف هم نزدیک تر شدن به قطعهء معیوب و نهایتا پیدا کردن آن است و این به این دلیل است که بورد و دستگاه در اختیار آنها نیست تا قطعه یا قطعات معیوب را خودشان پیدا کنند،لاجرم زحمت تست کردن و ولتاژگیری و اعلام نتیجه اش با شماست.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

mr266

کاربر vip
vip
کاربر
2012-11-02
210
183
www.activerayan.ir
درود
دوست گرامی بنده از کنار سوالها بی تفاوت گذر نکردمه
و تمام کارای که دوستان زحمت کشدین گفتند انجام دادم
اگه دقت کرده باشی متوجه میشوی
دوم اینکه عوض جواب ی بحثی دیگه میکنید
بهرحال .......

اقای
hoseyn1258
من بشتر خازن ها رو تست کردم
تنها یه نکته مهم که هست
که در عکس نشون دادم
و
طبق گفته شما حالا رو عکس هر کدوم رو میدنی بگید تا چک کنم دوباره

20160730_205625.jpg

20160730_205827.jpg

نظرتون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
درود
بهرحال .......

اقای
hoseyn1258
تنها یه نکته مهم که هست
که در عکس نشون دادم
و

مشاهده فایل‌پیوست 136500

مشاهده فایل‌پیوست 136501
نظرتون

سلام دوست گرامی

در عکس اول شما قسمت مدار کور را علامت گذاری کرده این که در این مورد موضوع بحث ما نیست
اما عکس دوم بسیار خیره و نا واضح است لطفا اگر امکان دارد عکس باکیفیتی اپلود کنید

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
درود
بهرحال .......

اقای
hoseyn1258
تنها یه نکته مهم که هست
که در عکس نشون دادم
و

مشاهده فایل‌پیوست 136500

مشاهده فایل‌پیوست 136501
نظرتون
سلام دوست عزیز،
مطالبی که در پست قبل خدمتتون عرض کردم خارج از راهنمایی شما نبوده که میفرمایید:"
دوم اینکه عوض جواب ی بحثی دیگه میکنید" ،
هدف از تمام این سوال و جواب ها و مطالب کمک به شخص شماست برای توفیق در برطرف کردن مشکل دستگاه ،شما که میفرمایید :"
اگه دقت کرده باشی متوجه میشوی" بفرمایید در کدام پست جواب سوالات زیر را داده اید؟
1-
سوکت فلت ال سی دی روی بورد و المانهای اطراف اونو چک کنید،همینطور المانهای اطراف pch و خازنهای روی چیپ رو تست کنید
2-
خازنهای CS67-CS68-CS69 و CS74-CS75-CS76 رو هم تست کنید ببینید سالمند؟ و ولتاژ 3.3 ولت رو دارند؟
3-
دوست عزیز نقشه این دستگاه را دوستمون اپلود کرده بودند . بر اساس اون ولتاژ گیری کنید مخصوصا محدوده سوکت فلت که دوستمون اشاره کردند .

دوست و همکار عزیز،این نکته رو توجه داشته باشید که همه اینجا گرد هم آمده ایم تا با انتقال دانش و تجربیات به همدیگه کمک کرده و از هم بیاموزیم، برای کمک و راهنمایی درست نیز چون بورد در اختیار دیگران نیست لاجرم از شما وضعیت قسمت های مختلف بورد از نظر سلامت،ولتاژ و حرارت سوال پرسیده میشود و تا شما یا هر آغاز کنندهء تاپیک دیگری اطلاعات درست و کامل در اختیار دوستان قرار ندهید طبیعتا نمیتوانند به درستی شما رو راهنمایی کنند.
در مورد وضعیت دستگاه شما نیز،اگر در سوکت فلت LCD و المانهای اطراف آن،یعنی مسیر انتقال جریان،ولتاژ و فرکانس،از پردازندهء گرافیک تا سوکت LCD مشکلی وجود نداشته باشد،در نتیجه مشکل از پردازندهء گرافیک هست(با توجه به این نکته که بایوس و ec را قبلا چک کرده اید و از سلامت رم و سی پی یو اطمینان دارید)،در اینحالت مشکل میتواند از خود پردازندهء گرافیک باشد (در مدار داخلی خود چیپ)،یا پایه های چیپ و ارتباط آن ها با بورد، ویا در مدار تغذیه و درایور چیپ باشد.یعنی باید ابتدا بررسی کنیم و ببینیم ولتاژ،فرکانس و جریان لازم برای راه اندازی چیپ تامین میشود یا خیر،آیا در اس ام دی های رو و اطراف چیپ اتصال کوتاه وجود دارد یا خیر؟ و سپس با توجه به نتیجهء این تست ها اگر در مدار تغذیه و درایور چیپ مشکلی نبود اقدام به تعویض یا ریبال چیپ کرد.
برای اینکه این موارد رو با دقت بیشتر و به درستی تشخیص داده و چک کنیم نیاز داریم به نقشه خوانی و بررسی شماتیک بورد و آی سی های آن.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیز،
این آی سی که در تصویر با کادر قرمز مشخص کردم رو شما برداشتین از روی بورد؟ یا قبلا توسط همکار دیگه ای کار شده روی بورد و اونو برداشته؟! در این تاپیک ندیدم شما از برداشتن آی سی خاصی صحبت بفرمایید. شمارهء بورد این آی سی چیه؟
نکته: لطفا هنگام تهیه تصویر از بورد،فن و هیت سینک و رم و... قطعات الصاقی روی بورد رو بردارید و سپس عکس بگیرید تا تمام اجزاء بورد قابل روءیت باشند.

z1r_425617680_38955-1.jpg

آخرین ویرایش:

mr266

کاربر vip
vip
کاربر
2012-11-02
210
183
www.activerayan.ir
درود
چندتا عکس با کیفیت خدمت شما
Please Wait ... cq57.zip
اون ای سی هم که در عکس علامت زدید یکم گرما ایجاد میکرد تعویض کردم
تا عصر جواب دوستمون که بابت خازن ها بود اطلاع میدم از سلامت یا خراب بودنشون رو

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
درود
چندتا عکس با کیفیت خدمت شما
Please Wait ... cq57.zip
اون ای سی هم که در عکس علامت زدید یکم گرما ایجاد میکرد تعویض کردم
تا عصر جواب دوستمون که بابت خازن ها بود اطلاع میدم از سلامت یا خراب بودنشون رو

سلام دوست عزیز،
1- اون شماتیک که آپلود کردم مربوط به بورد شما نیست،اون برای لپ تاپ CQ57 با بورد Chicago هست ولی بورد دستگاه شما osamu2-dis_kb_hpc MV_MB_V1 هست،
2- شما فرمودید که چیپ را ریبال کردید اما در تصاویری که آپلود کرده اید اینگونه نیست، آیا چیپ ریبال شده؟
3- سی پی یو دستگاه شما به صورت BGA هست،مدل سی پی یو چیه؟
4- شماره روی اون آی سی که فرمودید گرم میشده چی هست؟ و چه آی سی ای هست؟ صدا؟
425721598_40868.jpg

آخرین ویرایش:

mr266

کاربر vip
vip
کاربر
2012-11-02
210
183
www.activerayan.ir
سلام دوست گرامی
اینم شماره ها
فقط یزحمت دارم واست هر راهنمایی هست بگید تا انجام بدم و زودی نتیجه رو اعلام کنم چون این لپ تاپ زیاد طول کشیده
ممنونم
شما کارها رو یکی یکی بگید

ا
ین شماره ای سی صدا

Atc3227

شماره سی پی یو

AMD
AM5000lBj44HM

شماره چیپ

AMD
1333
TOY732.00

فقط بگید از کجا شروع کنم تا سریع راش بندازیم
بازم تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست گرامی
اینم شماره ها
فقط یزحمت دارم واست هر راهنمایی هست بگید تا انجام بدم و زودی نتیجه رو اعلام کنم چون این لپ تاپ زیاد طول کشیده
ممنونم
شما کارها رو یکی یکی بگید

ا
ین شماره ای سی صدا

Atc3227

شماره سی پی یو

AMD
AM5000lBj44HM

شماره چیپ

AMD
1333
TOY732.00

فقط بگید از کجا شروع کنم تا سریع راش بندازیم
بازم تشکر

سلام دوست عزیز، هدف از تمام این سوال ها و راهنمایی ها هم همین است که شما زودتر موفق به تعمیر دستگاه بشید، منتهی لازمهء اینکار همکاری شما در پاسخ دقیق به سوالات و انجام تست ها و اعلام نتیجهء آنهاست.
در پست قبلی هم از شما پرسیدم که آیا چیپ ریبال شده یا خیر؟ (چون در تصاویر جدیدی که فرستادید چیپ ریبال نشده است) و اون آی سی که داغ میکرده چه آی سی ای هست؟ آیا اون آی سی صدا هست؟ که متاسفانه جواب اینها را ندادید.
اما در مورد مدل سی پی یو که از شما سوال کردم و خوشبختانه لطف کرده و جواب داید، این سی پی یو (AM5000IBj44HM) در واقع cpu نیست و APU هست ، و این یعنی پردازندهء گرافیک لپ تاپ شما هم در همین چیپ هست(یعنی پردازندهء گرافیک داخل همان چیپ سی پی یو هست).
حال سه سوال:
1-آیا بایوس و ec را پروگرم کرده اید؟ و از سلامت و صحت فایل های رایت شده مطمئن هستید؟
2- اون آی سی که داغ میکرد،چه آی سی ای بود؟
3- آیا دستگاه BGA دارید؟ (چون احتمالا به ریبال یا تعویض APU خواهیم رسید)
موفق باشید

آخرین ویرایش:
بالا