آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: عدم تصویر در لپ تاپاچ پی cq57

mr266

کاربر vip
vip
کاربر
2012-11-02
210
183
www.activerayan.ir
رو مانیتور دیگه تست کردم اما فقط سویچ شدن رو می شنویم چیزی دیگه ن
رو خودشم که صفحه سفید
فردا کابل فلت میگیرم نتیجه رو بازم اعلام میکنم

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
رو مانیتور دیگه تست کردم اما فقط سویچ شدن رو می شنویم چیزی دیگه ن
رو خودشم که صفحه سفید
فردا کابل فلت میگیرم نتیجه رو بازم اعلام میکنم

سلام دوست عزیز،
اگه با جدا کردن کابل فلت از خروجی RGB تصویر نداده،مشکل از کابل فلت نیست.
سوکت فلت ال سی دی روی بورد و المانهای اطراف اونو چک کنید،همینطور المانهای اطراف pch و خازنهای روی چیپ رو تست کنید، خازنهای CS67-CS68-CS69 و CS74-CS75-CS76 رو هم تست کنید ببینید سالمند؟ و ولتاژ 3.3 ولت رو دارند؟،اگر قطعه خراب و اتصال کوتاهی پیدا نکردید،چیپ را ریبال یا تعویض نمایید.
موفق باشید

mbagheri_464

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-04-25
548
309
مشکل ازچیپ گرافیکه دوست عزیز.ریبال کن

mbagheri_464

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-04-25
548
309
سلام دوست عزیز،
احتمال مشکل داشتن چیپ گرافیک هست،منتهی دو مساله رو بهتره که رعایت کنیم:
1- همیشه کار روی چیپ باید آخرین مرحلهء تعمیر باشه و ابتدا همه مسایل چک بشن،خیلی وقتها مشکل از تغذیهء چیپ و یا قطعهء دیگری در ارتباط با چیپ هست و خود چیپ مشکل نداره
2- هیت گرفتن کار اصولی ای نیست و در اکثر موارد دستگاه بعد از مدتی دوباره مشکل پیدا میکنه
موفق باشید

سلام دوست عزیز
بلایی که سر چیپ در ریبال میاد درهیت سرش نمیاد.

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیز
بلایی که سر چیپ در ریبال میاد درهیت سرش نمیاد.

سلام دوست عزیز،
خب لازمه که چندتا نکته در این باره بررسی بشه و بهش فکر کنیم:
اول اینکه مسلما ارزش بورد بیشتر از ارزش چیپ هست،وقتی شما یکبار اقدام به هیت دادن (Resold ) کنید اگر جواب نگیرید از اینکار،سپس اگر از خرابی چیپ مطمئن نباشید یکبار هم اقدام به ریبال چیپ میکنید و برای ریبال کردن چیپ هم دوبار دیگر به بورد و سه بار به چیپ حرارت میدهید، و اگر جواب نگیرید مجبور به تعویض چیپ میشوید و برای اینکار باید دو بار دیگر مادربورد را در معرض حرارت قرار دهید،که مجموعا پنج بار مادربورد را هیت داده اید!
دوما در طی این مراحل دو بار هم مجبور میشوید متالیزه های روی بورد (زیر چیپ) را تمیز نمایید که خب این هم درصورت نامناسب بودن کیفیت بورد و یا بی احتیاطی و عجلهء تعمیرکار ،خود میتواند باعث بروز مشکل شود.
سوما هر چیپ آستانهء تحمل حرارتی مختص به خود دارد و اگر تعمیرکار به این مساله توجه کند و هنگام بال گذاری چیپ حرارت بیش از حد به چیپ ندهد و یا زمان زیادی به چیپ حرارت ندهد مشکلی برای چیپ به وجود نمیاد،اکثر خراب شدن های چیپ در زمان ریبال به علت میزان حرارت بیش از حد و یا زمان حرارت دهی بیش از حد لازم به وجود می آید.
چهارما هیت دادن (Resold) کار اصولی و درستی نیست، بیشتر شبیه تیری در تاریکی است، که خیلی از مواقع با وجود برطرف شدن عیب،بعد از مدتی دوباره همان مشکل قبل پدیدار میگردد.
پایه / پایه هایی از چیپ که دچار دیسکانکتی شدن، در واقع در هنگام کار کردن لپ تاپ به علت ایجاد دمای زیاد ذوب شده و بعد از خاموش شدن دستگاه و هنگام سرد شدن از متالیزهء روی بورد جدا شده اند و قاعدتا شکل کروی متقارن ابتدایی (کرهء کامل) که باید داشته باشند را از دست داده اند و به همین علت ارتباط اون قلع با متالیزهء روی بورد قطع شده است، بعد از هیت دادن (Resold ) قریب به یقین اون پایهء جدا شده شکل کروی کامل رو مجددا به دست نخواهد آورد و بنابراین سطح تماس و اتصال اون پایه با متالیزه زیرش نسبت به اونچه که باید باشد کمتر خواهد شد و اینبار با گرمای کمتری و در زمان کمتری اتصال خود را از دست خواهد داد.
نکتهء دیگر اینکه مسالهء فوق مربوط به زمانی است که بعد از هیت دادن،اون قلع سرجای خود باقی مانده و به پایه های اطراف متصل نشود،چه بارها پیش آمده که با هیت دادن وضعیت دستگاه بدتر شده و مثلا دیگر حتی روشن نمیشود و یا چیپ به شدت داغ میکند،و این به دلیل به وجود آمدن اتصال بین پایهء جدا شده با پایه های اطرافش است،و این مساله حتی میتواند باعث سوختن چیپ سالم نیز بشود.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

mr266

کاربر vip
vip
کاربر
2012-11-02
210
183
www.activerayan.ir
دورد بر همه دوستان ریبال کردم نشد
هیچ تغیری در حالت اولیه نداد
همنجوری مثل قبل صفحه سفید
بازم اگه نظری دارید بدید تا بتونم درستش کنم

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
دورد بر همه دوستان ریبال کردم نشد
هیچ تغیری در حالت اولیه نداد
همنجوری مثل قبل صفحه سفید
بازم اگه نظری دارید بدید تا بتونم درستش کنم

سلام دوست گرامی

مشکل شما از سه قطعه میتواند باشد

یک : ال سی دی

دو : کابل فلت

سوم : مادر برد و چیپ

موارد اول و دوم احتیاج به توضیح ندارد

اما در مورد مسئله سوم روی برد و اطراف کانکتور ال سی دی سه عدد مقاومت وجود دارد ( ممکن است کنار هم نباشند ) که این سه وظیفه رساندن سیگنال RGB را به مانیتور یا ال سی دی دارند

اگر این سه مقاومت و یا خازنهای دکوپلاژ مسیر خراب باشند طبیعتا ال سی دی سفید خواهد بود اما در خروجی RGB باید تصویر داشته باشید

حتما از سالم بودن بایوس و EC اطمینان حاصل کنید

در نهایت لحیم سردی چیپ گرافیک باعث این مشکل خواهد بود

موفق باشید

mr266

کاربر vip
vip
کاربر
2012-11-02
210
183
www.activerayan.ir
دوست عزیز راهنمایی میکنی کدوم مقاومتها با چ شماره ای یا کدوم خازن ها