آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوختن ماسفت های دستگاه جوش صبا 200 آمپر

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
سلام یه دستگاه جوش صبا برام آوردن ضربه خورده بود که سیم ورودی برق قطع شده بود بعد از تعمیر به محض اتصال به برق یکی از جامپر های برد کف یعنی برد یکسوساز اتصالی کرد و چنتا از ماسفت ها هم به هدسینگ جرقه زد و اتصالی کرد و بومم ترکید رفت هوا فیوز هم کل خونه هم پرید. بعد از تعویض ماسفت ها دو باره همون اتفاق افتاد ایسی تغذیه رو هم سوزوند. تا حالا چند بار ماسفت هارو تعویض کردم جای دیگه هم مشکل نداشت ولی همچنان این مشکل پا برجاست. ماسفت ها رو هم همرو در میارم و دونه دونه تست ماسفت رو روش انجام میدم تا فقط خرابهارو تعویض کنم ممنون میشم کمکم کنید دیگه هنگ کردم.
ممنون که وقت گذاشتید و این مطلب رو خوندید منتظر نظرات ارزشمند شما هستم.

سلام دوست عزیز

ابتدا یه عکس واضح از برد بزارید تا قدم به قدم راهنماییتون کنم تا دیگه ماسفت نسوزونی
در چنین شرایطی اصلا به برق مستقیم وصل نکن
۱-دوتا سیم از برد بالا به برد پاور برای فعال کردن رله میره شما به همون سوکت ولتاژ ۲۴ ولت بدید
۲- ولتاژ بین بدنهirfzها (چهار تا ماسفت کنار برد کنترل) رو نسبت به بدنه ریگلاتور ۷۸۱۲ رو بگیرید که باید تقریبا ۱۴ ولت باشه
۳- اگر این ولتاژ رو داشتین یعنی برد کنترل دستگاه و ماسفت‌ها سالم هستن
۴- اگر ولتاژی بجز ۱۴ ولت داشتین دوتا سیم ماسفت درایور رو از برد خارج کنید و دوباره ولتاژ بین بدنهirfzها و بدنه ریگلاتور ۷۸۱۲ رو بگیرد
این تست های که گفتم انجام و نتیجه رو اعلام کنید تا مراحل بعدی عرض کنم خدمتتون
عکس واضح فراموش نشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ebiolom

MohandsMahdi

کاربر vip
کاربر
2022-07-10
33
47
سلام دوست عزیز

ابتدا یه عکس واضح از برد بزارید تا قدم به قدم راهنماییتون کنم تا دیگه ماسفت نسوزونی
در چنین شرایطی اصلا به برق مستقیم وصل نکن
۱-دوتا سیم از برد بالا به برد پاور برای فعال کردن رله میره شما به همون سوکت ولتاژ ۲۴ ولت بدید
۲- ولتاژ بین بدنهirfzها (چهار تا ماسفت کنار برد کنترل) رو نسبت به بدنه ریگلاتور ۷۸۱۲ رو بگیرید که باید تقریبا ۱۴ ولت باشه
۳- اگر این ولتاژ رو داشتین یعنی برد کنترل دستگاه و ماسفت‌ها سالم هستن
۴- اگر ولتاژی بجز ۱۴ ولت داشتین دوتا سیم ماسفت درایور رو از برد خارج کنید و دوباره ولتاژ بین بدنهirfzها و بدنه ریگلاتور ۷۸۱۲ رو بگیرد
این تست های که گفتم انجام و نتیجه رو اعلام کنید تا مراحل بعدی عرض کنم خدمتتون
عکس واضح فراموش نشه

ولتاژ 15 ولت بود با وصل بودن ترانس هم همین ولتاژ بود

آخرین ویرایش:

MohandsMahdi

کاربر vip
کاربر
2022-07-10
33
47
a>
a>