آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوختن دیود های ولتاژ مایکروفر در مدل TOSHIBA ER-YH610 در اینورتر و خطای H73

gangeh

کاربر
2013-01-08
14
28
با سلام و تشکر از زحمات شما استاد محترم

با توضیحات شما من برای خرید مگنترون باید اقدام کنم . اما سوال اینجاست که آیا مگنترون کامل خریداری شود یا می شود باز شده و لامپ آن تعویض میشود.
آیا میشود از مگنترون شرکت دیگر (مثلا پاناسونیک یا سامسونگ) برای این مایکروفر میشود استفاده کرد . قیمت تقریبی مگنترون چقدر است.

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,711
(تبرستان) آمل

با توضیحات شما من برای خرید مگنترون باید اقدام کنم . اما سوال اینجاست که آیا مگنترون کامل خریداری شود یا می شود باز شده و لامپ آن تعویض میشود.
آیا میشود از مگنترون شرکت دیگر (مثلا پاناسونیک یا سامسونگ) برای این مایکروفر میشود استفاده کرد . قیمت تقریبی مگنترون چقدر است.

به نام خدا
سلام
مگنترون یه قطعه کامل است !
در بعضی مواقع باید دنبال همان شماره مگنترون که روی دستگاه نصب است بگردید شاید متفرقه با مدار فوق کار نکند
در عین حال روی سیستم اینورتر ترانسی قدیم متفرقه کار میکرد باید تست کنید
در فروشگاهای سایت درخواست گردد
قیمت از 40 الی 200 بستگی به شماره مگنترون دارد که شما عکس نگرفتید !

gangeh

کاربر
2013-01-08
14
28

من امروز یک مگنترون اصل (TOSHIBA) به قیمت گزاف خریداری کردم. روی مایکرو فر نصب کردم وبعد از تست اتفاقی که در شکل مشاهده میکنید افتاد . یکی ار دیود ها (های ولتاژ ) که در شکل قبل تازه نصب کرده بودم ترکید ( از وسط نصف شد) در شکل جدید جای خالی آنرا با علامت D مشخص کردم .
شکل 1: یک مقاومت با مقدار بسیار زیاد (که در روی آن عدد 107 درج شده) که فکرمیکنم 100مگا اهم میباشد و مولتی مترهای معمولی توان نشان دادن آنرا ندارند.ظاهری سالم و غیر قابل اندازه گیری با مولتی متر.
شکل2 : دوعدد خازن با مقدار 3900PF (روی خازن 392 و ولتاژ آن 3KV درج شده ) با مولتی متر سلامت نسبی تائید شد.
شکل3: مجموعه چهار مقاومت با مقدار 30 اهم که کاملا موازی شده اند!! ( بعنی 7.5 اهم) و همگی سالم .
شکل4:یک خازن ظر فیت 0.1 میکرو فاراد ولتاز نا مشخص ،با مولتی متر سلامت نسبی تائید شد.
شکل 5: یک VDR از نظر ظاهر سالم و با مولتی متر سلامت نسبی تائید شد.
شکل 6: ترانس های ولتاژ ، با مقاومت اهمی یسیار کم در اولیه و حدود 4.5 اهم در ثانویه ، با مولتی متر سلامت نسبی تائید شد.
لازم به ذکر است که کلیه قطعات از مدار خارج و تست شده دویاره در محل نصب شدند ( به غیر از ترانس های ولتاز)
همانطور که در شکل می بینید یک خط قرمز کشیدم تا محدوده های ولتاژ و ولتاژ پائین را مشخص کنم.

179.jpg

آخرین ویرایش:

gangeh

کاربر
2013-01-08
14
28
در ادامه دوباره دیود را تعویض کردم . تازه متوجه این موضوع شدم که دوسیم متصل به مگنترون در واقع یک سیم بیشتر نیست و های ولتاژ نسبت به شاسی مایکروفر است.
پس مایکرو فر را دوباره بدون اتصال به مگنترون راه اندازی کردم ولی این بار بک مقاومت 1 مگااهم با بدنه مایکروفر وصل کردم ( همانطور که در شکل میبینید) و سر دیگر مقومت را به یکی از فیشهای خروجی ابنورتر متصل کردم و مایکروفر را استارت کردم . اتفاقی جالبی افتاد ! و آن جرقه زدن بین دوسر مقاومت یود ( در شکل دو سر مقاومت لکه سیاهی دیده میشود) . میدانم که اگر با مگنترون روشن کنم باز دیود ها میسوزند.
حال چند نتیجه میگیرم ببینید کدام منطقی تر است . اول مدارات داخلی اینورتر سالم( بخش ولتاژ پائین IGBT, پل دیود و .. .. . .) و مشکل فقط در های ولتاژ است.
البته احتمال سالم یودن مگنترون قبل را هم میدهم.
تارخچه تعویض دیودها یکبار دیگر مرور میکنم: ابتدا یکی از دیود ها سوخت و من هر دوی آنها را با دو عدد دیود مایکروفری ( از نوع غیر اینورتری) تعویض کردم که هر دو سوخت.
سپس از بازار نمونه دیگری دیود های ولتاژ تهیه کردم ولی اینبار کلیه دیود ها را با ولتاژ 12v و یک مقاومت چک کردم ( چون ولتاژ دیودها در جهت مستقیم 9v است)
دیودهای خریداری شده و دیود قدیم مدار سالم نشان میدادند. پس همان دیود قدیمی و یکی از دیود های جدید را در مدار قرار دادم که همان شد که در پست قبل گفتم
(دیود جدید ترکید) . خب پس با این شرایط و از طرفی با تست جدید( جرقه ردن مقاومت) 1- ممکن است مشکل از این دیود های جدید می باشد .2 عدم هم خوانی این دو دیود یا مشکل دار بودن دیود قدیمی
من مشخصات دیود های جدید را از اینترنت گرفتم مدل HVM12 که ولتاژ تحمل آن 12000 ولت و جریان کار آن 350 میلی آمپر آست .
ولی نتوانستم مشخصات دیود قدیمی ( مدل UX-G5B) از شرکت سازنده (عدم تولید میزند) یا جایی دیگر پیدا کنم از نظر شکل ظاهر هر دو با هم یکی است. آیا احتمال دارد مشخصات بالاتری نیاژ داشته باشد. در بازار این مدل و مدل قدیمی که به ترانس وصل میشوند (بدون اینورتری ها ) که هر دو هم همین مشخصات را دارند. دوستان ، استاد محترم اگر پیشنهادی دارید مطرح کنید. شاید دوای درد این مایکروفر شود.

180.jpg

آخرین ویرایش:

gangeh

کاربر
2013-01-08
14
28
با سلام و تشکر از پاسخ
من عکس از مگنترون نگرفته بودم چون پیش یک تعمیر کار بود . حالا که تحویل گرفتم از اون دو عکس ارسال میکنم . البته لازم به دکر است که مگنترون مقداری تمیز شده است و همچنین پافت مسی گرد دور لوله مگنترون در عکس روشنتر و تمیز تر از واقعیت افتاده است

181.jpg

182.jpg

آخرین ویرایش:

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,711
(تبرستان) آمل
در ادامه دوباره دیود را تعویض کردم . تازه متوجه این موضوع شدم که دوسیم متصل به مگنترون در واقع یک سیم بیشتر نیست و های ولتاژ نسبت به شاسی مایکروفر است.
پس مایکرو فر را دوباره بدون اتصال به مگنترون راه اندازی کردم ولی این بار بک مقاومت 1 مگااهم با بدنه مایکروفر وصل کردم ( همانطور که در شکل میبینید) و سر دیگر مقومت را به یکی از فیشهای خروجی ابنورتر متصل کردم و مایکروفر را استارت کردم . اتفاقی جالبی افتاد ! و آن جرقه زدن بین دوسر مقاومت یود ( در شکل دو سر مقاومت لکه سیاهی دیده میشود) . میدانم که اگر با مگنترون روشن کنم باز دیود ها میسوزند.
حال چند نتیجه میگیرم ببینید کدام منطقی تر است . اول مدارات داخلی اینورتر سالم( بخش ولتاژ پائین IGBT, پل دیود و .. .. . .) و مشکل فقط در های ولتاژ است.
البته احتمال سالم یودن مگنترون قبل را هم میدهم.
تارخچه تعویض دیودها یکبار دیگر مرور میکنم: ابتدا یکی از دیود ها سوخت و من هر دوی آنها را با دو عدد دیود مایکروفری ( از نوع غیر اینورتری) تعویض کردم که هر دو سوخت.
سپس از بازار نمونه دیگری دیود های ولتاژ تهیه کردم ولی اینبار کلیه دیود ها را با ولتاژ 12v و یک مقاومت چک کردم ( چون ولتاژ دیودها در جهت مستقیم 9v است)
دیودهای خریداری شده و دیود قدیم مدار سالم نشان میدادند. پس همان دیود قدیمی و یکی از دیود های جدید را در مدار قرار دادم که همان شد که در پست قبل گفتم
(دیود جدید ترکید) . خب پس با این شرایط و از طرفی با تست جدید( جرقه ردن مقاومت) 1- ممکن است مشکل از این دیود های جدید می باشد .2 عدم هم خوانی این دو دیود یا مشکل دار بودن دیود قدیمی
من مشخصات دیود های جدید را از اینترنت گرفتم مدل HVM12 که ولتاژ تحمل آن 12000 ولت و جریان کار آن 350 میلی آمپر آست .
ولی نتوانستم مشخصات دیود قدیمی ( مدل UX-G5B) از شرکت سازنده (عدم تولید میزند) یا جایی دیگر پیدا کنم از نظر شکل ظاهر هر دو با هم یکی است. آیا احتمال دارد مشخصات بالاتری نیاژ داشته باشد. در بازار این مدل و مدل قدیمی که به ترانس وصل میشوند (بدون اینورتری ها ) که هر دو هم همین مشخصات را دارند. دوستان ، استاد محترم اگر پیشنهادی دارید مطرح کنید. شاید دوای درد این مایکروفر شود.

180.jpg

به نام خدا
سلام دوست گرامی
با توجه به مشاهده عکس ها اول بفرمایید دلیل سولفات در پشت مگنترون چیست؟
یکی از دلایل کار نکردن مایکروفر و سوختن دیود و سوختن مگنترون نداشتن سیم اتصال بدنه است
پس خوب بررسی کنید اتصال بدنه اصلی دستگاه به تمام جاهایی که نیاز دارد و با سیم و بست به بدنه پیچ میشود بسته باشد تمام بست ها حتی 100% در زمان تست باید قاب بالا را هم قرار داد تا مانع از خروج امواج شود
شما تست اتصال بدنه کل دستگاه را انجام دهید مگنترون و برد ها و سیم های اتصال کامل برقرار باشد
سولفات مگنترون در جایی که نصب میشود حتما بررسی شود اون تور طلایی رنگ اتصال بدنه لامپ مگنترون هست اگر مشکل داشته باشد کار نمیکنه و جرقه میزنه و برگشت میکنه
دیود های اصلی تهیه و نصب شود

gangeh

کاربر
2013-01-08
14
28
با سلام و تشکر از بابت پیامتان
این دیود دیگر ساخته نمی شود و مشخصات واقعی آنرا نیز من در اینترنت نیافتم ( فقط در جدول شرکت سازنده مشخص میکند که دیگر تولید نمی شود)
ولی مشخصات دیود های خریداری شده (HVM12) را میدانم (VR=12000 , IF=350mA). حال سوال این است دیودهای دیگری که دوستان با آن کار کرده اند خصوصا مدل اینورتری مشخصات آنها چیست ؟ آیا غیر از این است ؟ شماره آنرا برایم ارسال کنید تا با دیود خریداری شده مقایسه کنم.
اما در مورد سولفات مگنترون : زمانی که مگنترون را باز کردم چیز مانند یک لایه ژل خشک شده ( به صورت پراکنده) سطح اتصال مگنترون (بغیر از بخش تور طلایی) وجود داشت که من آنرا با یک کاردک تمیز کردم، همچنین بخش تور طلایی آن متمایل یه سیاه شده بود و در طرف مقابل مگنترون ( جایی که مگنترون قرارمیگیرد) بخش حلقه ای که تور طلایی روی آن قرار میگیرد و دهانه مگنترون درون آن ،به رنگ سیاه است . آیا باید سیاه باشد؟ با تشکر مجدد از پاسخ شما

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,711
(تبرستان) آمل
با سلام و تشکر از بابت پیامتان
این دیود دیگر ساخته نمی شود و مشخصات واقعی آنرا نیز من در اینترنت نیافتم ( فقط در جدول شرکت سازنده مشخص میکند که دیگر تولید نمی شود)
ولی مشخصات دیود های خریداری شده (HVM12) را میدانم (VR=12000 , IF=350mA). حال سوال این است دیودهای دیگری که دوستان با آن کار کرده اند خصوصا مدل اینورتری مشخصات آنها چیست ؟ آیا غیر از این است ؟ شماره آنرا برایم ارسال کنید تا با دیود خریداری شده مقایسه کنم.
اما در مورد سولفات مگنترون : زمانی که مگنترون را باز کردم چیز مانند یک لایه ژل خشک شده ( به صورت پراکنده) سطح اتصال مگنترون (بغیر از بخش تور طلایی) وجود داشت که من آنرا با یک کاردک تمیز کردم، همچنین بخش تور طلایی آن متمایل یه سیاه شده بود و در طرف مقابل مگنترون ( جایی که مگنترون قرارمیگیرد) بخش حلقه ای که تور طلایی روی آن قرار میگیرد و دهانه مگنترون درون آن ،به رنگ سیاه است . آیا باید سیاه باشد؟ با تشکر مجدد از پاسخ شما

به نام خدا
سلام
در مورد دیود بفرمایید الان چه دیودی نصب کردید ؟
و در مورد اتصال بدنه مگنترون از توری و بدنه باید کال با یک سمباده کل دایره بدنه دستگاه رو تمیز کنید تا مگنترون اتصال بدنه دقیق بگیرد

gangeh

کاربر
2013-01-08
14
28
با سلام و تشکر از پاسخ شما ببخشید از این که تاخیر در کار داشتم
من سه عکس ارسال میکنم و سپس توضیحات ناقص خود را اعلام میکنم . قبل از آن اعلام کنم که دیود مورد استفاده HVM12 میباشد و مدلی دیگر برای آن نیافتم مشخصات آنرا هم ارسال میکنم. لازم است همین الآن اعلام کنم که موفق نشدم مایکروفر را تعمیر کنم.

1- عکس زیر مکانی است که مگنترون روی آن قرار میگیرد ، همانطور که میبینید آنرا با سمباده تمیز کردم.

38.jpg

2- این عکس یک تصویر از سطح کفی مگنترون جدید است.

39.jpg

3- این تصویر بعد از نصب مکنترون جدید است.

40.jpg

4- این هم فایل دیتا دیود مورد استفاده
http://s5.picofile.com/file/8151405200/HVM12.pdf.html

آخرین ویرایش:

gangeh

کاربر
2013-01-08
14
28
با سلام
و اما ادامه ماجرا : من هردو دیود دوباره عوض کردم با مدل HVM12 عوض کردم ( لازم به توضیح است در مرحله قبل هم یکی از این دیود ها از این مدل بود) و ماکرو فر همراه با تست اتصالات بدنه (شاستی اینورتر و مگنترون) با مولتی متر (صفر اهم) سپس با کامل کردن کامل بدنه دستگاه مرحله تست را اجرا کردم (با یک لیوان آب)، دستگاه بنظر می رسید که دستگاه کار خود را شروع کرده و دما سنج افزایش دمای آب را تا 5 درجه گزارش کرد ( حدود 10 ثانیه) ولی بعد همان خطای H73 را اعلام کرد. از آنجا که بدنه دستگاه را تمام پیچ نکرده بودم . سریع باز کردم این علائم را مشاهده کردم 1- مگنترون تا حدی گرم شده بود ( حدود 50 درجه با دست تست شد) فکر میکنم نشانه کار کردن آن بود 2- در برد اینورتر رادیاتور یکی از IGBT ها گرم بود مشابه مگنترون علت آنرا نمیدانم ! فکر میکنم یا مشکل از خودشه یا برعکس اون یکی دیگه که سرد بود !
و اما تست با مولتی متر دیود ها سالم بودن و این بار نسوختند !!! IGBT ها ظاهری سالم و با مولتی نیز بنظر سالم بودند ، پل دیود نیز سالم بود . بقیه قطعات نیز ظاهری کاملا تمیز و سالم و با مولتی ( آنهایی که قابل تست بودند) تست شدند موردی یافت نشد.
سپس مرحله تست کار کردن های ولتاژ توسط مقاومت 1مگا اهمی که قبلا آزمایش شده بود ، ولی این با هیچ اتفاقی ، جرقه ای صورت نگرفت که میتوان به از کار افتادن بخش های ولتاژ اینورتر باشد.
قبل از اینکه نتیجه گیری احتمالی خودم را بیان کنم .خوب است روش کار این ماکرو فر را اعلام کنم شاید اشتباهی در طرز فکر فرایند شروع کار دستگاه دارم.!!
این دستگاه امواج را از طریق کف مایکروفر ارسال میکند و سینی گردان ندارد . 1-ابتدا در شروع بخش گرم کن ، یک حس گر ( مادون قرمز) که توسط یک استپ موتور به سمت چپ و راست میچرخد ،حجم مواد غذایی را اندازه گیر( حدود 3 ال 4 ثانیه) 2- سپس ولتاژ بخش اینورتر را وصل میکند( این قسمت را آزمایش کردم) سنسور گرما نیز در گوشه ای دیگر حرارت را اندازه میگیرد تا به گرمای خواسته شده برسد . 3- پس از رسیدن به گرمای خواسته شده ولتاژ اینورتر را قطع کرده سپس با اعلام صوتی پایان را اعلام میکند . اگر من در تشخیص فرایند اشتباه میکنم لطفا اطلاع دهید.
اما یک نکته که دوبار به آن برخورد کردم ( با این بار )در مرحله استارت وصل کردن ولتاژ اینورتر یک صدای جرقه از دستگاه ماکرو فر به گوشم رسید فکر میکنم از رله برد کنترل است. که جریان زیادی از کنتاکت های آن کشیده میشود و احتمالا به علت مشکل در اینورتر است .اگر اشتباه میکنم لطفا اطلاع دهید.
در این مرحله بنظرم می رسد که IGBT , پل دیود ، و حتی خازنهای های ولتاژ را کامل عوض کنم . با آنکه بنظر سالم می آیند. دوستان، استاد محترم اگر پیشنهادی ، حتی ایده ای به ذهنتان می رسد در جهت کمک فکری پیشا پیش از شما تشکر لازم را دارم.

آخرین ویرایش:
بالا