آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوختن دیود های ولتاژ مایکروفر در مدل TOSHIBA ER-YH610 در اینورتر و خطای H73

gangeh

کاربر
2013-01-08
14
28
مشکل من سوختن دیود های ولتاژ مایکروفر در مدل TOSHIBA ER-YH610 در اینورتر و نمایش خطای H73 است. بعد از تعویض دیودها باز هم راه اندازی نشد و دیود ها مجددا سوخت اند با فرض اینکه دیودهای خریداری شده مناسب مایکروفرهای قدیمی است و مناسب کار در اینورتر نبودند ، مجدد مدلی دیگر از این دیود های ولتاژ خریدم و نصب کردم این بار نسوختند ولی همچنان خطای H73 نشان داده و مایکرو فر راه اندازی نشد . لازم به توضیح است که پایه های مگنترون مقاو متی در حد صفر دارد و پایه های آن اتصال به بدنه ندارند سر فلزی مگنترون ظاهری سالم دارد. قطعات دیگر روی برد مثل خازن ها ، مقاومتها و IGBT ها ، پل دیود با تست های ساده با اهمتر سالم به نظر می رسند . آیا احتمال دارد که مگنترون سوخته باشد. یا با توجه به تجربه شما دوستان در مدلهای اینورتر دار مشکل در جایی دیگر است . با تشکر از راهنمایی شما . لازم به ذکر است که راهنمای سرویس منوال این مدل را گیر نیاوردم . مدل های اینوتر دار پاناسونیک را مطالعه کردم شباهت های زیادی بین اینوتر های آنها و این مدل بود. سوالی دیگر میتوان اینورتر را بدون وصل کردن به مگنترون و بیرون از مایکرو فر تست کرد؟ . با تشکر مجدد از کلیه دوستانی که بتوانند مرا راهنمایی کنند.

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,711
(تبرستان) آمل
مشکل من سوختن دیود های ولتاژ مایکروفر در مدل TOSHIBA ER-YH610 در اینورتر و نمایش خطای H73 است. بعد از تعویض دیودها باز هم راه اندازی نشد و دیود ها مجددا سوخت اند با فرض اینکه دیودهای خریداری شده مناسب مایکروفرهای قدیمی است و مناسب کار در اینورتر نبودند ، مجدد مدلی دیگر از این دیود های ولتاژ خریدم و نصب کردم این بار نسوختند ولی همچنان خطای H73 نشان داده و مایکرو فر راه اندازی نشد . لازم به توضیح است که پایه های مگنترون مقاو متی در حد صفر دارد و پایه های آن اتصال به بدنه ندارند سر فلزی مگنترون ظاهری سالم دارد. قطعات دیگر روی برد مثل خازن ها ، مقاومتها و IGBT ها ، پل دیود با تست های ساده با اهمتر سالم به نظر می رسند . آیا احتمال دارد که مگنترون سوخته باشد. یا با توجه به تجربه شما دوستان در مدلهای اینورتر دار مشکل در جایی دیگر است . با تشکر از راهنمایی شما . لازم به ذکر است که راهنمای سرویس منوال این مدل را گیر نیاوردم . مدل های اینوتر دار پاناسونیک را مطالعه کردم شباهت های زیادی بین اینوتر های آنها و این مدل بود. سوالی دیگر میتوان اینورتر را بدون وصل کردن به مگنترون و بیرون از مایکرو فر تست کرد؟ . با تشکر مجدد از کلیه دوستانی که بتوانند مرا راهنمایی کنند.

به نام خدا
سلام دوست گرامی
اول این مطلب رو مطالعه کنید

http://www.irantk.ir/announcement.php?f=275

و بعد از برد اینورتر و از دستگاه و مگنترون عکس بگیرید و کارهای انجام شده را توضیح دهید

gangeh

کاربر
2013-01-08
14
28
با سلام خدمت استاد محترم
ببخشید که دیر پاسخ را دریافت کردم. من مگنترون را با نمایندگی مایکروفرهای پاناسونیک دادم تا آنرا بروی یک مایکروفر تست کنند . امروز به من اعلام کردند که مگنترون آسیب دیده است!! ( شک دارم) از طرفی دستگاه را بدون مگنترون روشن کردم از نظر رفتاری مشابه قبل عمل میکرد و فقط کد خطای آن از H73 به H72 تغییر کرد . من برای چک کردن ولتاژ خروجی های ولتاز از مقاومت (0.2w) با مقدار 1مگا بعد با 100کیلو و بعد دو عدد 10 کیلو اهم به خروجی وصل کردم ، با فرض اینکه این مقاومتها یا گرم شوند یا بسوزند ولی هیچ واکنشی صورت نگرفت . بعد با مولتی متر نیز ولتاز خروجی را تست کردم ولتازی وجود نداشت. مرحله بعد ترانزیستور های IGBT را از برد خارج کردم و با مولتی متر آنها را تست کردم بنظر سالم می آمدند . در انتظار پاسخ شما هستم. با تشکر
نصویر برد اینورتر و pdf ترانزیستور

آخرین ویرایش:

gangeh

کاربر
2013-01-08
14
28
آدرس فایل PDF : ( ولی نمیدونم چرا سایت اجاز اضافه کردن نمیده) ابتدای هرکدام از این آدرسها را باید در خط آدرس وارد کنید تا فایل را دریافت کنید.

s5.picofile.com/file/8148207250/IGBT_GT50G321.pdf.html

آخرین ویرایش:

gangeh

کاربر
2013-01-08
14
28
عکسها ( ولی نمیدونم چرا سایت اجاز اضافه کردن نمیده) ابتدای هرکدام از این آدرسها را باید در خط آدرس وارد کنید تا تصویر دیده شود.
s5.picofile.com/file/8148206942/inv_11.jpg
s5.picofile.com/file/8148206950/inv_22.jpg
s5.picofile.com/file/8148206976/inv_33.jpg

آخرین ویرایش:

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,711
(تبرستان) آمل
عکس ارسالی کاربر gangeh
inv_11.jpg

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,711
(تبرستان) آمل

به نام خدا
سلام دوست عزیز
احتراما لازم است در مورد ارسال نکردن عکس به قسمت مشترکین مراجعه نمایید !
در مورد سوختن دیود ها چندین دلیل وجود دارد
1= [hide]خرابی مگنترون
2= خرابی مقاومت های اهم بالا در مدار های ولتاژ
3= خرابی ترانس های ولتاژ
4 = خرابی پل دیود ورودی اصلی
5=خازن های بوست های ولتاژ
در مورد تست برد بدون مگنترون معمولا به دلیل مدارات محافظ خیلی قوی مانع از تست میشود که باید نقشه دقیقی از برد وجود داشته باشد تا پروتکت برد آزاد تا روشن شود
در ضمن خروجی های ولتاژ ما آمپر آن چنانی ندارد که میخواهید مقاومت ها بسوزد
اول از همه دنبال تست مگنترون سالم با همان مشخصات قبل باشید و تست کنید [/hide]
در خدمتم

gangeh

کاربر
2013-01-08
14
28
با سلام مجدد خدمت استاد محترم
نکاتی که مطرح کردید خوب بود. من چند نکته را از پستهای دیگر در مورد مگنترون خواندم که شما راهنمایی کرده بودید. اول مقدار مقاومت بین دو پایه کمتر از یک اهم . و دوم پایه های ورودی با بدنه اتصال نداشته باشد . سوم سوختگی در کلاهک و شکستگی در آهن ربا نداشته باشد. در مورد مگنترون این دستگاه همه موارد صحیح است ، آیا روش دیگر برای تست وجود دارد. آیا با این شرایط باز هم احتمال خرابی مگنترون وجود دارد.
درمورد مقاومتهای اهم بالا من متوجه نمی شوم کدام مقاومتها را میگویید . آیا شکل متفاوتی دارند یا کلیه مقاوتهایی که مقدار بالا در حد مگا اهم دارند . یا باید مدار را رد یابی کنیم وببینیم کدام مقاومت در بخش های ولتاژ است.
ترانس های ولتاژ را چگونه تست کنیم ، آیا مولتی متر و تست مقدار اهم امکان پذیر است ، یا نه ممکن است ظاهر و اهم سالم دارد ولی عایق بندی آن در ولتاژ بالا خراب باشد. چون از نظر ظاهر و تست اهم سالم بنظر می رسد.
پل دیود را با مولتی متر چک کردم سالم بود.
اما خازنهای بوست های ولتاژ آیا ممکن است خرابی آن توسط مولتی متر و وضعیت ظاهر شناسایی نشود .
در صورت امکان مقاومت ها و خازن های مورد نظر را در شکل با دادن نشانه مشخص کنید. باتشکر مجدد بابت حوصله ای که بخرج میدهید.
با عرض پوزش لینک عکس های ارسالی تکراری بود .که تصحیح شد .

آخرین ویرایش:

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,711
(تبرستان) آمل
با سلام مجدد خدمت استاد محترم
نکاتی که مطرح کردید خوب بود. من چند نکته را از پستهای دیگر در مورد مگنترون خواندم که شما راهنمایی کرده بودید. اول مقدار مقاومت بین دو پایه کمتر از یک اهم . و دوم پایه های ورودی با بدنه اتصال نداشته باشد . سوم سوختگی در کلاهک و شکستگی در آهن ربا نداشته باشد. در مورد مگنترون این دستگاه همه موارد صحیح است ، آیا روش دیگر برای تست وجود دارد. آیا با این شرایط باز هم احتمال خرابی مگنترون وجود دارد.
درمورد مقاومتهای اهم بالا من متوجه نمی شوم کدام مقاومتها را میگویید . آیا شکل متفاوتی دارند یا کلیه مقاوتهایی که مقدار بالا در حد مگا اهم دارند . یا باید مدار را رد یابی کنیم وببینیم کدام مقاومت در بخش های ولتاژ است.
ترانس های ولتاژ را چگونه تست کنیم ، آیا مولتی متر و تست مقدار اهم امکان پذیر است ، یا نه ممکن است ظاهر و اهم سالم دارد ولی عایق بندی آن در ولتاژ بالا خراب باشد. چون از نظر ظاهر و تست اهم سالم بنظر می رسد.
پل دیود را با مولتی متر چک کردم سالم بود.
اما خازنهای بوست های ولتاژ آیا ممکن است خرابی آن توسط مولتی متر و وضعیت ظاهر شناسایی نشود .
در صورت امکان مقاومت ها و خازن های مورد نظر را در شکل با دادن نشانه مشخص کنید. باتشکر مجدد بابت حوصله ای که بخرج میدهید.
با عرض پوزش لینک عکس های ارسالی تکراری بود .که تصحیح شد .

به نام خدا
سلام دوست گرامی
مگنترون از خودش هیچ اهمی ندارد این اهمی که دارید از سیم پیچ موازی با 2 سر مگنترون است خود لامپ مگنترون با های ولتاژ فرکانسی روشن میشود و چون شاید خود لامپ از داخل سوخته باشد کار نمیکند و کد خرابی میزند و معمولا هم خراب میشود
شما باید یک مگنترون سالم بروی دستگاه تست کنید
مقاومت های بین 100 کیلو الی 1 مگا در محدوده پایه های ترانس های ولتاژ به آی سی درایور منظور است
ترانس هم اگر بوی سوختگی نمیدهد و ظاهر درست است مشکل ندارد اهم ترانس ها فرق داره مال برد شما رو کم دیدم
خازن ها رو باید خارج و با خازن سنج تست کنید
در ضمن قبل از این کارها مگنترون تعویض و تست شود
بالا