آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوختن ترانزیستور منبع تغذیه به محض زیر بار بردن

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,872
32
سئوال جواب هر دو مشخصه ....چرا میسوزه..فقط کافیه پست اول تاپیک را مجدد مشاهده کنید

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
درود. قطعاتی که در تصاویر یک و دو مشخص کردم نقش محافظت از ترانزیستورهای قدرت را به عهده دارند. بخش های مشخص شده در تصویر سوم و چهارم هم به همراه جامپرهای شنت بعد از چاپر اصلی، مدار پایش جریان خروجی را تشکیل می دهند.
در این ویدئو به تفصیل و با جزئیات کامل، این مدل منابع تغذیه صنعتی که دارای ترانس پالس(درایور) و دو عدد ترانزیستور قدرت به همراه آی سی کنترلر TL494 هستند توسط دوستان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. برای راحتی کار همین جا آن را پیوست می کنم. 35 دقیقه است و 90 مگابایته که کمی حجیم است ولی ارزش دانلود رو داره.

پیوست‌ها

• 184.8 کیلوبایت بازدیدها: 24
  • 154.3 کیلوبایت بازدیدها: 24
  • 169.2 کیلوبایت بازدیدها: 20
  • 245.4 کیلوبایت بازدیدها: 26
آخرین ویرایش:

Celine82

کاربر vip
کاربر
2022-04-09
83
120
سلام
توجه کنید که فطعات پر مصرف تقلبی بیشتر داره، دیگه وقتی نیست جای مطمئن معنی نداره، هیچ بقالی هم نمیگه ماست من ترشه، مورد مشابه داشتم که بیشتر از ۲ امپر یا چپ میسوخت یا راست، نهایت قطعه اصلی که از قبل داشتم جایگزین کردم نتیجه داد

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,246
4,264
سلام
توجه کنید که فطعات پر مصرف تقلبی بیشتر داره، دیگه وقتی نیست جای مطمئن معنی نداره، هیچ بقالی هم نمیگه ماست من ترشه، مورد مشابه داشتم که بیشتر از ۲ امپر یا چپ میسوخت یا راست، نهایت قطعه اصلی که از قبل داشتم جایگزین کردم نتیجه داد
سلام این ارزش اینهمه هزینه نداره . به نظرم میتونن جای ترانزیستور عوض کنن چون به گفته خودشون اونیکی سالم بوده .

شهریآر

کاربر
2019-09-09
53
268
39
کرج
سلام این ارزش اینهمه هزینه نداره . به نظرم میتونن جای ترانزیستور عوض کنن چون به گفته خودشون اونیکی سالم بوده .
سلام مهندس مرتضی من متوجه پیشنهاد شما نشدم بیزحمت در این مورد یه کم بیشتر توضیح بدید
یعنی شما میگی با یدونه ترانزیستور هم کار میکنه و فقط اون ترانزیستور سالم را باید ببنده درست میشه ؟

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,872
32
سلام بر شما...ارزش داره دستگاه پاور تابلو روان5v 40A الان قیمتش نو اش جنس پدر و مادر دار
تا 700 بالا رفته این مورد ایشون یکی از مشکلات نادر از ۱۲ مشکل شایع این سری پاور و منبع تغذیه هست ولی متاسفانه خیلی اذیت کننده س و حالگیری عجیب میکنه مادیش به چشم نمیاد (فوقش ۳ الی ۴ تا ترانزیستور سوخته(شهید شده) ۴×۳۵=140 تومن پولی نیست که بخواد براش غصه بخوره ولی معنویش خیلی بیشتره) ....پس اگر بتونه از پس مشگل بر بیاد هنر کرده چون قبلاً فی سابق برای بنده هم همین مورد پیش اومد یک چند روزی وقتم رو گرفت ولی ارزشش رو داشت حلش کردم یک وسیله براتون آوردن عجله نکنید از مشتری فرصت بخواهید روش کار کنید از صحت و ثقوم دستگاه مطمئن بشید بعد تحویل بدید احتمال مرجوعی حداقل خواهد بود

آخرین ویرایش:

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,246
4,264
سلام مهندس مرتضی من متوجه پیشنهاد شما نشدم بیزحمت در این مورد یه کم بیشتر توضیح بدید
یعنی شما میگی با یدونه ترانزیستور هم کار میکنه و فقط اون ترانزیستور سالم را باید ببنده درست میشه ؟
درود مورد شما از جنس ترانزیستور فکر نمیکنم باشه ولی چون شما گفتید یکیش فابریکه یکی تعویض شده جای دوتارو تعویض کنید یعنی اون فابریکو جای اینیکه میسوزه بزاریدو برعکس .یه پیشنهاده البته بهتره فکر رفع مشکل باشید.

mohally

کاربر vip
کاربر
2007-08-23
28
29
خیر دوست بزرگوار استارت هم مثل یک بار برای منبع بوده
ایراد منبع برطرف بشه زیر این بارها کم نمیاره

من احساس میکنم شما داری منبع را بطور مستقیم به برق شهر متصل میکنید و به همین دلیل ترانزیستور امان نمیده و درجا میسوزه
در صورتی که اگر شما منبع را حین تعمیر ابتدا با یک لامپ سری راه اندازی کنید هرگز زیر بار 5 آمپر ترانزیستور نمیسوزه حتی اگر بخش کنترل جریان هم کار نکند درجا لامپ 100 وات سری پرنور روشن میشه و از سوختن ترانزیستور جلوگیری میکنه

حالا شما بدون اینکه هزینه اضافی و بی جهت متقبل شده باشید ضعف مدار را جستجو میکنید
ولی اینطور که از مطالب شما پیداست منبع امان نمیده

آیا منبع را مستقیم به برق شهری متصل میکنید؟

پایه 15 آی سی با یک مقاومت 68 اهمی سری شده همون پایه را دنبال کنید و قطعاتی که بهش متصل شده را تست کنید کار دشواری نیست و نیازی به تعویض برد نداره
سلام دوست عزیز، نه اتفاقا بنده همیشه اول با تست لامپ وسیله رو امتحان میکنم و وقتی کاملا مطمعا شدم اونو به برق مستقیم میزنم، یه پریز با لامپ 100 وات دارم که میزنم توی اون
در مورد پایه 15 آی سی هم باشه به چشم، انجام میدم و نتیجه رو اطلاع میدم

mohally

کاربر vip
کاربر
2007-08-23
28
29
مورد بعدی اینکه
بنده الان به تصایر برد شما در پست یک دقت کردم و متوجه شدم مدار شما قطعات زیادی را کسری داره
آیا شما خودت خازن ها را برداشتی ؟
خازن c18 c14 c6 چرا روی مدار وجود نداره ؟
پایین مدار و بخش خروجی هم q5 و خازن و مقاوت اطراف وجود نداره

خازن های شیمیایی کوچک بخش گرم مدار را اگر احیانا خودتون درآوردید باید مجدد با همون ظرفیت قبلی خودش ولی بهتره ولتاژ هاشون ۱۰۰ ولتی باشند
با توجه به پایه ها باید دقیق متصل کنید و منبع هیچ ضعفی نداشته باشه
آره، اینا رو خودم برا اینکه با مولتی متر تست کنم در آوردم و بعدش با خازن نو البته با ولتاژ مشابه خودش که 50 ولت بود جایگزین کردم

بالا