آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوختن ترانزیستور منبع تغذیه به محض زیر بار بردن

mohally

کاربر vip
کاربر
2007-08-23
28
29
خیر دوست بزرگوار استارت هم مثل یک بار برای منبع بوده
ایراد منبع برطرف بشه زیر این بارها کم نمیاره

من احساس میکنم شما داری منبع را بطور مستقیم به برق شهر متصل میکنید و به همین دلیل ترانزیستور امان نمیده و درجا میسوزه
در صورتی که اگر شما منبع را حین تعمیر ابتدا با یک لامپ سری راه اندازی کنید هرگز زیر بار 5 آمپر ترانزیستور نمیسوزه حتی اگر بخش کنترل جریان هم کار نکند درجا لامپ 100 وات سری پرنور روشن میشه و از سوختن ترانزیستور جلوگیری میکنه

حالا شما بدون اینکه هزینه اضافی و بی جهت متقبل شده باشید ضعف مدار را جستجو میکنید
ولی اینطور که از مطالب شما پیداست منبع امان نمیده

آیا منبع را مستقیم به برق شهری متصل میکنید؟

پایه 15 آی سی با یک مقاومت 68 اهمی سری شده همون پایه را دنبال کنید و قطعاتی که بهش متصل شده را تست کنید کار دشواری نیست و نیازی به تعویض برد نداره
پایه ۱۵ با این دوتا مقاومت سری هست، هیچ کدوم هم ۶۸ اهم نیست

پیوست‌ها

• 424 کیلوبایت بازدیدها: 11

404

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2023-10-31
191
249
اردکان
سلام دوستان
یه منبع تغذیه سویچینگ 20 آمپر 12 ولت آوردن برا تعمیر، ترانیزستور 13009 سوخته بود، عوض کردم و ولتاژ اومد، منتها به محض وصل کردن لامپ برای تست، ال ای دی و فن پاور فوری خاموش شد و موقعی که چک کردم دوباره ترانزیستور سوخته بود( البته 2 بار دیگه هم این مورد برام پیش اومده بود قبلا که اونا رو هم به مشتری گفتنم از دستم کاری بر نمیاد و بهش تحویل دادم) حالا میخواستم ببینم کسی تجربه این مشکل رو داشته؟ چطور میتونم حلش کنم؟ بقیه قطعات رو هم چک میکنم سالم هستن ظاهرا
یه پشنهاد بهت میدم اگر اسیلوسکوپ داری انجام بده ، ترانزیستور های ۱۳۰۰۹ رو کامل خارج کن بعد با یه منبع تغذیه دیگه ۱۲ ولت به پایه های خازن ۴۷ میکروفاراد تغذیه ۴۹۴ ولتاژ ۱۲ بده و همچنین به ۱۲ ولت بعد از دیود فست که میشه خروجی پاور هم ولتاژ ۱۲ بده توی این حالت انگار پاور داره کار میکنه و ۴۹۴ باید برات پالس سازه و شکل موج پالس های ۴۹۴ و ترانس راه انداز رو ببین درست هست یا نه و عکسش رو بزار

mohally

کاربر vip
کاربر
2007-08-23
28
29
یه پشنهاد بهت میدم اگر اسیلوسکوپ داری انجام بده ، ترانزیستور های ۱۳۰۰۹ رو کامل خارج کن بعد با یه منبع تغذیه دیگه ۱۲ ولت به پایه های خازن ۴۷ میکروفاراد تغذیه ۴۹۴ ولتاژ ۱۲ بده و همچنین به ۱۲ ولت بعد از دیود فست که میشه خروجی پاور هم ولتاژ ۱۲ بده توی این حالت انگار پاور داره کار میکنه و ۴۹۴ باید برات پالس سازه و شکل موج پالس های ۴۹۴ و ترانس راه انداز رو ببین درست هست یا نه و عکسش رو بزار
سلام دوست عزیز، متاسفانه اسیلوسکوپ ندارم

404

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2023-10-31
191
249
اردکان
سلام دوست عزیز، متاسفانه اسیلوسکوپ ندارم
اگر همکاری رو می‌شناسید بگید این کار رو برای شما انجام بده من فقط با اسکوپ میتونستم ایراد این مدل رو برای پاورم برطرف کنم

vafadar1

کاربر vip
vip
کاربر
2007-05-16
143
114
سلام دوستان
یه منبع تغذیه سویچینگ 20 آمپر 12 ولت آوردن برا تعمیر، ترانیزستور 13009 سوخته بود، عوض کردم و ولتاژ اومد، منتها به محض وصل کردن لامپ برای تست، ال ای دی و فن پاور فوری خاموش شد و موقعی که چک کردم دوباره ترانزیستور سوخته بود( البته 2 بار دیگه هم این مورد برام پیش اومده بود قبلا که اونا رو هم به مشتری گفتنم از دستم کاری بر نمیاد و بهش تحویل دادم) حالا میخواستم ببینم کسی تجربه این مشکل رو داشته؟ چطور میتونم حلش کنم؟ بقیه قطعات رو هم چک میکنم سالم هستن ظاهرا
درود .پتانسومتر زرد رنگ هم می‌تونه خراب باشه .اون را عوض کن. در ضمن تغذیه زمانی سالم و اوکی هست که با چرخاندن پتانسیومتر ولتاژ خروجی .هم کم و زیاد بشه

بالا