آی پی امداد
abtahi

سوال درباره انواع شات دان اینورترهای جوشکاری

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,044
5,411
سلام

مهندس دارابی عزیز

فت دستگاهی که بدون جوشکاری داغ نمیکنه قطعا جریان غیرمجاز نمیکشه و اتصال CT جهت عیب یابی خطری نداره
اما از این حیث حق باشماست که نباید دستگاه را با این شرایط تحت هر فشار زیادی قرار داد و با این شرایط نباید جوشکاری ممتد و طولانی کرد

درواقع جهت محدود ساختن بخش معیوب از این تست در زمان محدود و با بررسی مستمر حرارت فت ها استفاده میکنیم و نباید در چنین شرایطی به سنسور حرارت اتکا کنیم و قبل از فعال شدن سنسور حرارت باید با مشاهده حرارت غیرعادی فت ها ، ادامه جوشکاری را متوقف و از نتیجه تست استفاده کنیم.

من تابحال با خسارتی مواجه نشدم ولی ممکنه نظرم نادرست باشه و تابحال شرایط خسارت پیش نیامده باشه

قابل ذکر است در شرایطی که فت ها بدون جوشکاری داغ میکنه اتصال CT صحیح نیست و احتمال خسارت را افزایش میده.

سپاس
سلام
بزارید سناریو رو یک بار چک کنیم
دستگاهی داریم که در حالت غیر جوشکاری مرتب کار میکند و همه ولتاژها و سیگنال ها هم درست هستند و با شروع جوشکاری(لحظه ای یا چند دقیقه کار کرد بدون گرم شدن)چراغ oc روشن می گردد و با خاموش روشن کردن دستگاه چراغ خاموش میشود.ما برای پیدا کردن ماسفت معیوب(یا به طور کلی ایراد) ترانس جریان را شورت میکنیم و شروع به جوشکاری متعارف میکنیم در این حالت ماسفت یا قطعه معیوب ما شروع به جریان کشی میکند و چون حفاظت جریان را برداشته این ماسفت با صدای بنگ میترکد و حالا ایراد ما رفع سوختگی ماسفت و قطعات مرتبط با آن مثل مقاومت گیت و... میباشد.
اگر اشتباه برداشت کردم لطفا بهم بگید.
باتشکر

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
سلام
بزارید سناریو رو یک بار چک کنیم
دستگاهی داریم که در حالت غیر جوشکاری مرتب کار میکند و همه ولتاژها و سیگنال ها هم درست هستند و با شروع جوشکاری(لحظه ای یا چند دقیقه کار کرد بدون گرم شدن)چراغ oc روشن می گردد و با خاموش روشن کردن دستگاه چراغ خاموش میشود.ما برای پیدا کردن ماسفت معیوب(یا به طور کلی ایراد) ترانس جریان را شورت میکنیم و شروع به جوشکاری متعارف میکنیم در این حالت ماسفت یا قطعه معیوب ما شروع به جریان کشی میکند و چون حفاظت جریان را برداشته این ماسفت با صدای بنگ میترکد و حالا ایراد ما رفع سوختگی ماسفت و قطعات مرتبط با آن مثل مقاومت گیت و... میباشد.
اگر اشتباه برداشت کردم لطفا بهم بگید.
باتشکر

سلام

مهندس دارابی عزیز

مثال شما شبیه این مثال است که

اگر به حسین سلام کنیم برق شهر قطع میشه حالا آیا درسته که به حسین سلام کنیم؟

بنابرین ازآنجاکه سلام کردن موجب قطع برق نمیشه و سوال فوق بر پایه فرضیه محال بنا شده لذا پاسخ این سوال هم کارآمد نیست و عملا حادث نمیشه که بخواهیم تصمیم بگیریم به حسین سلام کنیم یا نه ؟

و متشابها ازآنجاکه اگر کوچکترین خسارتی به یکی از فت ها اعمال بشه دستگاه و حرارت فت ها از حالت عادی خارج میشه و غالبا حتی بدون جوشکاری هم داغ میکنه و خنک نمیمونه لذا سوال شما بر پایه فرضیه محال استوار شده و هرگز حادث نمیشه .

البته من با اطلاعات ناچیز خودم پاسخ دادم و ممکنه اشتباه کنم و تجربیات و اطلاعات شما بیشتر و کاملتر باشه که بنظر میرسه همینطوره

البته در زمان جوشکاری مقدار جریان بصورت اتوماتیک کنترل میشه که اگر بخش مربوطه معیوب شده باشه قادر به کنترل جریان نیست و همواره جریان ماکزیمم میده که در زمان کوتاه خسارتی نمیزنه ولی در صورت استفاده ممتد و طولانی موجب داغ شدن و سوختن فت ها میشه که بهمین دلیل عرض کردم در صورت اتصال CT باید همواره حرارت فت ها تست بشه
سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,099
... ؟
با سلام

در صورت امکان راهنمایی فرمایید :

مثلا دستگاهی پس از 10 دقیقه کار طبیعی پروتکت میکنه و فت ها هم سرده و داغ نمیشه
با این عیب شورت کردن ترانس ct خسارتی نمیزنه :
زیرا فت ها جریان غیر مجاز نمیکشن وگرنه داغ میشدند ، اما ممکنه خرابی خازن بخش اسیلاتور و یا محافظ و کنترل کننده جریان خروجی
و یا بخش محافظ جریان ورودی ( مرتبط با ترانس ct) معیوب باشه

لذا اگر با شورت کردن ترانس ct پروتکت نکنه یعنی عاملی از جمله خرابی خازن و یا قطعه دیگری در این بخش موجب صدور فرمان کاذب میشه
و دراینصورت بخش معیوب مشخص و محدود میشه و با بررسی چند قطعه حل میشه و نیاز به شخم زدن بردها و تعویض کورکورانه قطعات نیست.
آیا در تست فوق دستگاه را روشن نموده (بدون جوشکاری ) ، منتظر فعال شدن بخش حفاظت ( پروتکت ) میشویم ؟

وقتی پس از مدتی پروتکت میکنه فقط با تست حرارت فت ها از این حیث قابل تفکیکه
که جریان غیر مجاز عامل عیبه یا بخش اسیلاتور و پروتکت
آیا در تست فوق فت ها را از هیتسینک جدا نموده ، شروع به جوشکاری همراه با کنترل حرارت فت ها مینماییم ؟

فت دستگاهی که بدون جوشکاری داغ نمیکنه قطعا جریان غیرمجاز نمیکشه و اتصال CT جهت عیب یابی خطری نداره
نباید دستگاه را با این شرایط تحت هر فشار زیادی قرار داد و با این شرایط نباید جوشکاری ممتد و طولانی کرد
درواقع جهت محدود ساختن بخش معیوب از این تست در زمان محدود و با بررسی مستمر حرارت فت ها استفاده میکنیم و
نباید در چنین شرایطی به سنسور حرارت اتکا کنیم و قبل از فعال شدن سنسور حرارت باید با مشاهده حرارت غیرعادی فت ها ،
ادامه جوشکاری را متوقف و از نتیجه تست استفاده کنیم.
قابل ذکر است در شرایطی که فت ها بدون جوشکاری داغ میکنه اتصال CT صحیح نیست و احتمال خسارت را افزایش میده.
البته در زمان جوشکاری مقدار جریان بصورت اتوماتیک کنترل میشه که اگر بخش مربوطه معیوب شده باشه قادر به کنترل جریان نیست و همواره جریان ماکزیمم میده که در زمان کوتاه خسارتی نمیزنه ولی در صورت استفاده ممتد و طولانی موجب داغ شدن و سوختن فت ها میشه که بهمین دلیل عرض کردم در صورت اتصال CT باید همواره حرارت فت ها تست بشه
آیا در شرایط فوق فتها از هیت سینک جدا میشوند ؟

با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
با سلام

در صورت امکان راهنمایی فرمایید :

آیا در تست فوق دستگاه را روشن نموده (بدون جوشکاری ) ، منتظر فعال شدن بخش حفاظت ( پروتکت ) میشویم ؟

آیا در تست فوق فت ها را از هیتسینک جدا نموده ، شروع به جوشکاری همراه با کنترل حرارت فت ها مینماییم ؟

آیا در شرایط فوق فتها از هیت سینک جدا میشوند ؟

با تشکر

سلام

سوال اول مفهومم نشد
و پاسخ سوال دوم = نیاز به جدا کردن از رادیاتور نیست.

سپاس

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,099
... ؟
با سلام

سوال اول مفهومم نشد

نقل قول نوشته اصلی توسط غزال نمایش پست ها
مثلا دستگاهی پس از 10 دقیقه کار طبیعی پروتکت میکنه و فت ها هم سرده و داغ نمیشه
با این عیب شورت کردن ترانس ct خسارتی نمیزنه :
زیرا فت ها جریان غیر مجاز نمیکشن وگرنه داغ میشدند ، اما ممکنه خرابی خازن بخش اسیلاتور و یا محافظ و کنترل کننده جریان خروجی
و یا بخش محافظ جریان ورودی ( مرتبط با ترانس ct) معیوب باشه

لذا اگر با شورت کردن ترانس ct پروتکت نکنه یعنی عاملی از جمله خرابی خازن و یا قطعه دیگری در این بخش موجب صدور فرمان کاذب میشه
و دراینصورت بخش معیوب مشخص و محدود میشه و با بررسی چند قطعه حل میشه و نیاز به شخم زدن بردها و تعویض کورکورانه قطعات نیست.
آیا در تست فوق دستگاه را روشن نموده در حالت اماده به کار رها میکنیم و منتظر میمانیم تا نشانگر پروتکت روشن شود ؟
یا اینکه جوشکاری میکنیم تا پس از گذشت چند دقیقه نشانگر پروتکت فعال شود ؟

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
با سلام

آیا در تست فوق دستگاه را روشن نموده در حالت اماده به کار رها میکنیم و منتظر میمانیم تا نشانگر پروتکت روشن شود ؟
یا اینکه جوشکاری میکنیم تا پس از گذشت چند دقیقه نشانگر پروتکت فعال شود ؟

سلام

اصولا اولین اقدام تعمیرکار شناسایی حالت ایراده که آیا بدون جوشکاری هم پروتکت میکنه یا نه
و لذا اگه بدون جوشکاری پروتکت نکنه انتظار پروتکت بدون جوشکاری معنی نداره و حادث نمیشه.

اما اگر دستگاهی بدون جوشکاری هم پروتکت کنه بدیهی است که نیاز به جوشکاری نیست بویژه که مجالی برای جوشکاری هم وجود نداره.
و اگه دراینحالت فت ها داغ بشه مجاز به حذف ct نیستیم

اما اگه با جوشکاری پروتکت میکنه برای حذف ct باید ابتدا مطمئن شد که بدون جوشکاری هرگز پروتکت نمیکنه و فت ها داغ میشه سپس با حذف ct ضمن بررسی مداوم حرارت فت ها جوشکاری کنیم
اگه حرارت فت ها بسرعت بالا رفت و به مرز غیرمجاز رسید دیگه مجاز به حذف ct نیستیم چون درغیراینصورت احتمال افزایش خسارت وجود داره .

سپاس

jandow

کاربر
2015-02-27
10
41
تهران
سلام استاد غزال
میبخشید من تازه عضو سایت شدم و در حال حاضر در اموزشگاه کار اموز دوره تعمیرات اینورتر هستم

اگه ممکنه لطفا بفرمایید بخش پروتکت کجای دستگاه قرار داره و مشخصه بارزش جهت شناسایی چیه؟؟؟ و ایا این بخش پروتکت روی برد اسیلاتور هست و یا اینکه جای دیگه ای روی برد مین قرار داره و یا روی طبقات دیگه ؟؟؟ و در کل چطور میشه تشخیص داد که اصولا بخش پروتکت سالمه و داره کارش رو درست انجام میده؟؟؟ چون طبق فرمایش خودتون اگه بخش پروتکت درست کار نکنه همیشه مقدار ماکزیمم نشون میده و باعث میشه دستگاه بی جهت پروتکت کنه..... و نحوه عیب یابی و مطمئن شدن از درست بودن کارکرد بخش پروتکت به چه صورته؟؟؟

ممنونم و سپاسگزار

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
سلام استاد غزال
میبخشید من تازه عضو سایت شدم و در حال حاضر در اموزشگاه کار اموز دوره تعمیرات اینورتر هستم

اگه ممکنه لطفا بفرمایید بخش پروتکت کجای دستگاه قرار داره و مشخصه بارزش جهت شناسایی چیه؟؟؟ و ایا این بخش پروتکت روی برد اسیلاتور هست و یا اینکه جای دیگه ای روی برد مین قرار داره و یا روی طبقات دیگه ؟؟؟ و در کل چطور میشه تشخیص داد که اصولا بخش پروتکت سالمه و داره کارش رو درست انجام میده؟؟؟ چون طبق فرمایش خودتون اگه بخش پروتکت درست کار نکنه همیشه مقدار ماکزیمم نشون میده و باعث میشه دستگاه بی جهت پروتکت کنه..... و نحوه عیب یابی و مطمئن شدن از درست بودن کارکرد بخش پروتکت به چه صورته؟؟؟

ممنونم و سپاسگزار

درود

دوست خوبم شما تقریبا تشریح کل دستگاه را میخوای و من اطلاعات چندانی ندارم و دست و پا شکسته مواردی را طی تعمیر تجربه کردم لذا شما که میفرمایید در آموزشگاه اینورتر تحصیل میکنید باید جزوه و اطلاعات تئوری قابل توجهی داشته باشید و لذا منتظر بذل عنایت شما هستیم.

سپاس

jandow

کاربر
2015-02-27
10
41
تهران
درود

دوست خوبم شما تقریبا تشریح کل دستگاه را میخوای و من اطلاعات چندانی ندارم و دست و پا شکسته مواردی را طی تعمیر تجربه کردم لذا شما که میفرمایید در آموزشگاه اینورتر تحصیل میکنید باید جزوه و اطلاعات تئوری قابل توجهی داشته باشید و لذا منتظر بذل عنایت شما هستیم.

سپاس

سلام و خسته نباشید
استاد عزیز داستانی شده اموزشگاه رفتن ما
تا زمانیکه ثبت نام نکردی مسئولین اموزشگاه کلی وعده و وعید میدن جوریکه ادم فکر میکنه بعد از اتمام کلاسها میتونه تعمیرگاه باز کنه اما بعداز ثبت نام و پرداخت شهریه و شروع کلاسها تازه متوجه میشی مسئولین اموزشگاه اصلا چیزی بلد نیستن که بخوان اموزش بدن و فقط اصول کلی رو توضیح میدن اونهم اکثرا در مورد قطعه شناسی و اگرم بلد باشن چیزی که به درد بخوره نمیگن
شاید بگید که تلاش و کوشش کافی نداشتم و یا اینکه از بهره هوشی پایینی برخوردارم و ایراد از من بوده که نتونستم چیزی یاد بگیرم اما باید به عرض برسونم با اونکه تحصیلاتم سیکل هست اما بیشتر از اونایی که فوق دیپلم الکترونیک ویا لیسانس رشته های مرتبط داشتن و اموزشگاه میومدن متوجه درسها میشدم و موفق تر از همه همکلاسیهام بودم

ایکاش واقعا نظارتی بود تا هرکسی نیاد و کلاس تشکیل نده و کار اموز هاهم کلی وقت و هزینه صرف کنن اما دست اخر جز چندتا مطلب کلی چیز دیگه ای یاد نگیرن

اون اموزشگاهی که من ثبت نام کردم کارای تعمیراتی هم انجام میده و برای اینکه کار یاد بگیرم قرار شده هر روز برم اونجا و منم موقع تعمیرات اونجا باشم تا بصورت عملی کار یاد بگیرم اما خدا شاهده هر روز از صبح تا شب کارمون شده وقت کشی تا اولا استاد بیاد و بعد از اومدنشم ایا وقت داشته باشن بخوان رو بردی کار کنن یا نه و اگرم وقت کنن یا ما باید بریم قطعه بخریم یا اینکه دوباره کلاسهای عصر شروع میشه و عملا ما کاری انجام ندادیم و روزمون هم تموم شده

استاد غزال اینهارو گفتم تا بدونید که اکثر کسانیکه مثل من کلاس میرن عملا اونجا چیزی بهشون یاد نمیدن و اکثرا بخاطر مدرک میان کلاس نه بخاطر اینکه چیزی درک کرده باشن

من عاشق الکترونیک و تعمیراتم اما متاسفانه نه جایی هست که امثال من بتونن چیزی یاد بگیرن و نه اینکه کسی که بخواد کامل اموزش بده

باور بفرمایید زمانیکه با این سایت اشنا شدم درکش برام سخت بود و البته هنوزهم سخته که چطور میشه افرادی مثل شما وسایر اساتید بیان و وقت بذارن و بدون هیچ چشمداشتی به دیگران کمک کنن و تجربه ای که در طی سالیانش و به سختی بدست اوردن رایگان در اختیار دیگران قرار بدن درحالیکه افرادی هم میان و اموزشگاه تاسیس میکنن و فقط بفکر منفعت طلبی خودشون هستن
واقعا تفاوت از زمین تا اسمونه

باتشکر

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
سلام و خسته نباشید
استاد عزیز داستانی شده اموزشگاه رفتن ما
تا زمانیکه ثبت نام نکردی مسئولین اموزشگاه کلی وعده و وعید میدن جوریکه ادم فکر میکنه بعد از اتمام کلاسها میتونه تعمیرگاه باز کنه اما بعداز ثبت نام و پرداخت شهریه و شروع کلاسها تازه متوجه میشی مسئولین اموزشگاه اصلا چیزی بلد نیستن که بخوان اموزش بدن و فقط اصول کلی رو توضیح میدن اونهم اکثرا در مورد قطعه شناسی و اگرم بلد باشن چیزی که به درد بخوره نمیگن
شاید بگید که تلاش و کوشش کافی نداشتم و یا اینکه از بهره هوشی پایینی برخوردارم و ایراد از من بوده که نتونستم چیزی یاد بگیرم اما باید به عرض برسونم با اونکه تحصیلاتم سیکل هست اما بیشتر از اونایی که فوق دیپلم الکترونیک ویا لیسانس رشته های مرتبط داشتن و اموزشگاه میومدن متوجه درسها میشدم و موفق تر از همه همکلاسیهام بودم

ایکاش واقعا نظارتی بود تا هرکسی نیاد و کلاس تشکیل نده و کار اموز هاهم کلی وقت و هزینه صرف کنن اما دست اخر جز چندتا مطلب کلی چیز دیگه ای یاد نگیرن

اون اموزشگاهی که من ثبت نام کردم کارای تعمیراتی هم انجام میده و برای اینکه کار یاد بگیرم قرار شده هر روز برم اونجا و منم موقع تعمیرات اونجا باشم تا بصورت عملی کار یاد بگیرم اما خدا شاهده هر روز از صبح تا شب کارمون شده وقت کشی تا اولا استاد بیاد و بعد از اومدنشم ایا وقت داشته باشن بخوان رو بردی کار کنن یا نه و اگرم وقت کنن یا ما باید بریم قطعه بخریم یا اینکه دوباره کلاسهای عصر شروع میشه و عملا ما کاری انجام ندادیم و روزمون هم تموم شده

استاد غزال اینهارو گفتم تا بدونید که اکثر کسانیکه مثل من کلاس میرن عملا اونجا چیزی بهشون یاد نمیدن و اکثرا بخاطر مدرک میان کلاس نه بخاطر اینکه چیزی درک کرده باشن

من عاشق الکترونیک و تعمیراتم اما متاسفانه نه جایی هست که امثال من بتونن چیزی یاد بگیرن و نه اینکه کسی که بخواد کامل اموزش بده

باور بفرمایید زمانیکه با این سایت اشنا شدم درکش برام سخت بود و البته هنوزهم سخته که چطور میشه افرادی مثل شما وسایر اساتید بیان و وقت بذارن و بدون هیچ چشمداشتی به دیگران کمک کنن و تجربه ای که در طی سالیانش و به سختی بدست اوردن رایگان در اختیار دیگران قرار بدن درحالیکه افرادی هم میان و اموزشگاه تاسیس میکنن و فقط بفکر منفعت طلبی خودشون هستن
واقعا تفاوت از زمین تا اسمونه

باتشکر

درود

خیلی لطف داری عزیزم

متاسفانه از دردها مطلعم و اساسا اطلاع و آگاهی ، خود دردی است مافوق دردها . اما اینجا ایران است و کمتر کسی سر جای خودشه
استاد دانشگاه مسافرکشی میکنه و مسافر کش استاد دانشگاهه .

مطالبی که فرمودید بخش ناچیزی از دردهاست و بهمین خاطر با اون عظمت و تمدن و اقتدار ، تو سری خر شدیم .

چون اگه کسی به مادیات و منافع نامشروع اهمیت نده و با تحمل شداید در صدد تحقق اهداف علمی باشه طولی نمیکشه و ضربه فنی میشه.
زیرا درغیراینصورت نون نامشروع نامشروعان آجر میشه .

من سالها قبل آموزشگاه تضمینی تاسیس کردم اما بعد از اولین ترم و استقبال بی نظیر علاقمندان ، بقیه آموزشگاهها بی وقفه و شبانه روزی علیه آموزشگاهم بسیج شدند و ازآنجاکه در طول تاریخ مخترعین و محققین و اندیشمندان بضاعت مالی ندارن ولی کلاهبرداران و حقه بازان با پول باد آورده خرج میکنن و رقم های نجومی بذل و بخشش میکنن و حمایت از کلاهبردار سود و نون خوبی داره و بدلایل فوق که کلاهبردار ، مظلوم است و مظلوم ، کلاهبردار ، لذا بجای امور علمی و آموزشی ، عمده اوقاتم در مراجع قانونی صرف میشد تا ظلمی که با تاسیس آموزشگاه به کلاهبردارن روا داشتم جبران کنم .

و به این ترتیب این حقیقت تلخ ، یکی از دلایل اصلی انصراف و چشم پوشی من از آموزشگاه خصوصی گردید و بناچار فعالیت آموزشگاه را به داخل دانشگاه منتقل کردم که مشکلات و محدودیت های خاصی داشت اما لااقل از مزاحمت های موصوف مصون بودم.

شاید باور کردنش سخته که اداره ثبت اختراع ایران نه تنها از مخترعین تجلیل و تقدیر نمیکنه بلکه ، سالانه مبلغی هم از مخترعین بابت اختراع میگیره ولی در عوض کاری نداره که اختراع دروغکیه یا واقعی . چرا ؟

چون هر بغالی الکی خود را در لیست مخترعین قرار میده و درآمد قابل توجهی برای اداره ثبت اختراع میشه و لذا ضربه مهلکی به جامعه محققین و مخترعین واقعی وارد میشه و به تبع آن انگیزه های عالیه و علمی هم نابود میشه بطوریکه مخترع واقعی خجالت میکشه در این لیست عمدتا کاذب در کنار مخترعین دروغی قرار بگیره ، مخترعینی که نیاز به علم و اختراع ندارن و فقط با پرداخت پول مخترع میشه اونم کاملا علنی و قانونی .

اینها درد نیست بلکه عذاب الیمه بطوریکه حقیقتا اشک های من خشک شده .
اما کی به کیه پولو عشقه ، اهداف علمی چیه .

با امید به عنایت حضرت حق

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا