آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ساخت یک هیتر دستی برای گرفتن لحیم سردی مادربرد

nooshzad

کاربر vip
کاربر
2010-08-30
54
1,637
با سلام،دوست عزیز،بسیار ممنون بابت کلیپ هایی که گذاشتید،سوالی که دارم اینه که مقاومت و پایداری خمیرقلع نسبت به توپ قلع به چه صورته؟ یعنی احتمال برگشت خوردن کار وقتی چیپو با خمیرقلع ریبال میکنیم چقدره؟ اشراف دارید که برای بعضی چیپ ها مثل چیپ گرافیک،خود شرکت های سازنده از توپ قلع های بدون سرب "Lead Free" استفاده میکنند که مقاومتشان در برابر گرما بسیار زیاد است،که موقع برداشتن چیپ از روی برد کاملن محسوسه و دوستانی که دستگاه BGA دارن میدونند واسه این چیپ ها برنامه مورد استفاده توسط دستگاه فرق میکنه و گرمای بیشتری به چیپ میده.
موفق باشید
سلام
راستش هرچی اینچا میزارم اول خودم راه رو میرم بعد برای دوستان میزارم هدف من اینه اگه شد کار راحتر و باصرفه تر در بیاد مادربردی مثل 848pکه بنده چیپ اون رو ریبال کردم با یه سی پی یو دو هسته الان نزدیک سه ماه هست که داره بدون ایراد از صبح تا پایان وقت اداری کار میکنه ومیدونید که چیپ شمالی اون خیلی گرم میشه گرافیکی مثل 3870x2 که خیلی خیلی گرم میشه اگر قلع توپ لحیم درصد بیشتری نسبت به سرب داشته باشه زودتر ذوب میشه واگر سرب بیشتر باشه دیرتر
که اون موقع بیشتر روی منقل باید بمونه اما از توپ لحیم خیلی کم استفاده میکنم چون گرانه و بعضی شابلون ها نیم بعضی شش دهم بعضی سه دهم هستن
موفق باشید

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود
آقاي نوشزاد خيلي ممنون از كليپ كه آپلود كرديد.تو كليپ يه چيپ شمالي رو ريبال كرديد.موقع نصبش مشكلي پيش نمياد؟آخه معمولا پل شمالي نزديك بانك CPU قرار داره و اون قسمت از مادربورد چون فن سي پي يو فشار وارد ميكنه، بورد تاب بر داشته و موقع نصب اذيت ميكنه.حتي بعضي وقتا موقع سردي لحيم گرفتن چيپ بلند ميشه.

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام
راستش هرچی اینچا میزارم اول خودم راه رو میرم بعد برای دوستان میزارم هدف من اینه اگه شد کار راحتر و باصرفه تر در بیاد مادربردی مثل 848pکه بنده چیپ اون رو ریبال کردم با یه سی پی یو دو هسته الان نزدیک سه ماه هست که داره بدون ایراد از صبح تا پایان وقت اداری کار میکنه ومیدونید که چیپ شمالی اون خیلی گرم میشه گرافیکی مثل 3870x2 که خیلی خیلی گرم میشه اگر قلع توپ لحیم درصد بیشتری نسبت به سرب داشته باشه زودتر ذوب میشه واگر سرب بیشتر باشه دیرتر
که اون موقع بیشتر روی منقل باید بمونه اما از توپ لحیم خیلی کم استفاده میکنم چون گرانه و بعضی شابلون ها نیم بعضی شش دهم بعضی سه دهم هستن
موفق باشید
با سلام،
دوست عزیز،
سیم لحیم و یا توپ قلعی که دارای سرب کمتری باشد احتیاج به حرارت بیشتری برای ذوب شدن دارد(دیرتر ذوب میشود). Lead-free (بدون سرب)
سیم لحیم و یا توپ قلعی که دارای سرب بیشتری باشد زودتر ذوب میشود. Leaded (داری سرب)
در ضمن،لینکی که در زیر قرار میدهم یک مقاله خوب راجع به لحیم کاری است که برای دوستان و همکاران عزیز خالی از فایده نیست. البته اگر از نظر مدیران محترم سایت ایرادی نداشته باشد و تبلیغ سایت وطنی دیگری به حساب نیاید.

http://iran-elmi.blogfa.com/post/258
با تشکر
موفق باشید

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام
اینم نقطه ذوب سرب وقلع البته کتابها و استادان شیمی بهتر می دونن
http://www.daneshju.ir/forum/f911/t94780.html
سلام جناب nooshzad عزیز،
درسته که دمای ذوب سرب از قلع بیشتره، ولی این بحث مربوط به آلیاژه، من ازشیمی مواد و متالوژی چیزی نمیدونم و همینطور نمیدونم در توپ قلع های lead free (بدون سرب) از چه عنصر یا عناصری به جای سرب استفاده میکنند،ولی آن عنصر جایگزین هرچه که باشد در عمل توپ قلع های lead free احتیاج به حرارت بیشتری برای ذوب شدن دارند، که در پروگرم های دستگاه BGA برای توپ قلع های lead free (بدون سرب) از دما و مدت زمان حرارت دهی بیشتری نسبت به leaded (دارای سرب) استفاده میشود.
دوستان عزیز اگر اطلاعات بیشتری دارند ممنون میشوم راهنمایی بفرمایند
با تشکر
موفق باشید

آخرین ویرایش:

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
افرین
چیزه خوبیه
فقط یک نکته
تو پست اول که گفتی چیپ رو در اوردی و از دوباره جا گذاشتی
این کار رو بدون گذاشتن قلع جدید انجام دادی ؟
اخه من هر چی سعی کردم چیپ رو با تمام پایه هاش سالم در بیارم نمیشد
حتی ساکشن ( ایسی کش ) هم خریدم ولی باز چند تا پایه هاش خراب میشن
هر کسی این هیتر رو خواست در پیام خصوصی بش اطلاع بده

دوست عزیز از دستگاه مایکروفر نیز می شود برای گرفتن لحیم سردی کل مادربرد نیز استفاده کرد البته این روش رو من دریک فیلم خارجی دیدم که یک خارجی برای گرفتن لحیم سردی مادربرد اون رو گذاشت تو مایکروفر و درعرض چند دقیقه کل لحیم سردی مادربرد از بین رفت

با تشکر

vcd tanin

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2010-08-29
916
8,971
نصف جهان
سلام
موفق باشید

در این گونه موارد مدتهاست که از ماکروفر دیجیتال استفاده میکنم بیشتر مشکلات حل شده ولی مهم این است که تایم فن و هیتر بصورت دقیق تنظیم شود ئر غیر این صورت ضربه شدید به برد وارد میشود

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
در این گونه موارد مدتهاست که از ماکروفر دیجیتال استفاده میکنم بیشتر مشکلات حل شده ولی مهم این است که تایم فن و هیتر بصورت دقیق تنظیم شود ئر غیر این صورت ضربه شدید به برد وارد میشود

دوست عزیز با دستگاه مایکروفر چطوری لحیم سردی مین بورد رو میگیری ؟ کمی توضیح بده ممنون میشم

با تشکر

ehsan6651

کاربر
2012-05-28
111
548
دوست عزیز با دستگاه مایکروفر چطوری لحیم سردی مین بورد رو میگیری ؟
تايم فن وهيتر را چطوري بايد تنظيم كنيم
اگه ممكنه توضيح بيشتري بدهيد يا يك فيلم اموزشي ازاين كار بزارين
ممنون

بالا