آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: ساخت منبع تغذیه 1.2 تا 32 ولت 5 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

سلام

بله کاملا درسته
حالا باید از جریان نمونه گیری کنه
فکری برای نمونه گیری و بهترین محل نمونه گیری جریان کنید
بهترین مکان جایی است که حتی المقدور در ولتاژ خروجی دخل و تصرفی نداشته باشه

البته باید تک تک مراحل را روی نمونه عملی تست کنید و نتیجه را اعلام کنید
درغیراینصورت اگر ابتدای کار در عالم واقع پاسخ ناقصی بده و ندونیم و اصلاح نکنیم ، تا انتهای کار بیهوده میشه
خصوصا که من با این آی سی طراحی نکرده ام و از پاسخ عملی آن اطلاعی ندارم
نرم افزارها هم قابل اعتماد نیستند

سپاس

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
Adjustable-power-supply-12-30v-5a-using-lm3381.JPG
برای نمونه گیری میشه از یه مقاومت کوچک وات بالا استفاده کرد و اون رو به ورودی منفی آپ امپ داد و ورودی مثبت آپ امپ رو هم به یه مقاومت و ولوم متصل کرد که حد سوئیچ ترانزیستور رو برای محدود کردن جریان کنترل کنه.من فقط نفهمیدم تغذیه آپ امپ رو از کجا بدم.
یه سوال هم برام پیش اومده:با این روش اگر جریان بیشتر از حد تنظیم شده بالا بره، حروجی صفر ولت میشه.اما ما میخوایم خروجی با جریان تنظیمی باقی بمونه.
مثلا ما جریان رو 2آمپر تنظیم کردیم و ولتاژ رو هم 10 ولت.من میخوام اگر یه مقاومت 2اهم بهش وصل کردم، خروجی 2آمپر و 4 ولت بشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مشاهده فایل‌پیوست 78434
برای نمونه گیری میشه از یه مقاومت کوچک وات بالا استفاده کرد و اون رو به ورودی منفی آپ امپ داد و ورودی مثبت آپ امپ رو هم به یه مقاومت و ولوم متصل کرد که حد سوئیچ ترانزیستور رو برای محدود کردن جریان کنترل کنه.من فقط نفهمیدم تغذیه آپ امپ رو از کجا بدم.
یه سوال هم برام پیش اومده:با این روش اگر جریان بیشتر از حد تنظیم شده بالا بره، حروجی صفر ولت میشه.اما ما میخوایم خروجی با جریان تنظیمی باقی بمونه.
مثلا ما جریان رو 2آمپر تنظیم کردیم و ولتاژ رو هم 10 ولت.من میخوام اگر یه مقاومت 2اهم بهش وصل کردم، خروجی 2آمپر و 4 ولت بشه

سلام
عزیزم چرا زیر آبی و تخته گاز میری صبر کن با هم بریم
نگران نباش همونی که میخوای تحویلت میدم فقط یکی یکی جلو میریم

آخر کار اگه دلت خواست 2 آمپر تنظیمش کنی و 2/001 آمپر داد بگو بدرد نمیخوره

یعنی وقتی روی 3 آمپر تعریف کردی تا 3 آمپر کاری به کار تغذیه نداره اما اگه بخوای 3/001 بکشی ولتاژو اونقدر پایین میکشه که فقط 3 آمپر فیکس بتونی بکشی یا 4 آمپر یا هر آمپری دلت بخواد

مگه همینو نمیخوای ؟
ضمنا حرف هاتو مصور کن تا برداشت ناصحیح نکنم و خصوصا مرحله به مرحله آزمایش کن و نتیجه را اعلام کن که تحویلت بدم

سپاس

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
سلام
عزیزم چرا زیر آبی میری صبر کن با هم بریم
نگران نباش همونی که میخوای تحویلت میدم فقط یکی یکی جلو میریم

آخر کار اگه دلت خواست 2 آمپر تنظیمش کنی و 2/001 آمپر داد بگو بدرد نمیخوره

یعنی وقتی روی 3 آمپر تعریف کردی تا 3 آمپر کاری به کار تغذیه نداره اما اگه بخوای 3/001 بکشی ولتاژو اونقدر پایین میکشه که فقط 3 آمپر فیکس بتونی بکشی یا 4 آمپر یا هر آمپری دلت بخواد

مگه همینو نمیخوای ؟
ضمنا حرف هاتو مصور کن تا برداشت ناصحیح نکنم و خصوصا مرحله به مرحله آزمایش کن و نتیجه را اعلام کن که تحویلت بدم

سپاس

درود بر شما استاد عزیز
دقیقا همین رو میخوام.تا اینجا که پیش اومدم درسته؟ منظورم قرار دادن مقاومت در خروجی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود بر شما استاد عزیز
دقیقا همین رو میخوام.تا اینجا که پیش اومدم درسته؟ منظورم قرار دادن مقاومت در خروجی

مقاومتی نمی بینم
حالا که دوست دارید تندتر بریم آپ امپ را هم اضافه کنید تا یکجا بررسی کنم
اگه منظورتون پست قبلی است ، اینجوری کسی متوجه نمیشه منم با حدس و جستجو فهمیدم

لطفا هر تغییری را در پست های جدید اعمال کنید
ضمنا این مقاومت که در انتهای منفی خروجی اضافه کردید درست نیست چون موجب اقت ولتاژ میشه و قابل جبران هم نیست

مثلا اگه 2/ اهم باشه در جریان 5 آمپر موجب افت ولتاژ 1 ولتی میشه و همزمان با تغییر جریان ، دل دل میزنه
مثلا اگه به آمپلیفایری متصل کنید بین 11 الی 12 ولت مدام تغییر میکنه و خوب نیست ( در صدای کم یا سکوت 12 ولت و در صدای بلند 11 ولت میشه . حالا بیا و درستش کن )
پس محل مناسبی پیدا کن

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام

اگر از دوستان عزیز کسی این مدار را مونتاژ کرده لطفا اعلام کنید
تا هر مرحله را عملا تست کنیم

چون بنظر نمیرسه آقای نصوحی بخواد عملا تست کنه لذا فعلا باید یک ترانزیستور را مطابق مدار اضافه کنید و بیس را با مقاومت حدود 10 کیلو سری کرده و به سر آزاد مقاومت ولتاژ بدهید ببینید ولتاژ خروجی حدود صفر میشه و اعلام کنید تا قطعات بعدی را مشخص کنیم

قول میدم خیلی ساده و دقیق باشه و هر کسی میتونه درستش کنه منم فقط کمی هل میدم
و می بینید کار شاقی نیست
اتفاقا هرچقدر مبتدی تر باشید بهتره (یعنی در حدی که مدار اصلی را مونتاژ کرده باشید کافیه )

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود بر شما
ببینید این در تئوری جواب میده؟
مشاهده فایل‌پیوست 78463

سلام

آفرین

حالا شکل کلی درست شد و باید این دید ذهنی را عملی و قابل اجرا و تکمیل کنید
بطوریکه زیر جریان مجاز کاری به ولتاژ خروجی نداره و اگه بخوای جریان بیشتر بکشی ، دراینصورت ولتاژ خروجی را صفر نمیکنه بلکه اونقدر فتیله ولتاژو پایین میکشه که به مرز ماکزیمم جریان مجاز برسه مثلا 2 یا 3 آمپر یا هر آمپری که انتخاب فرمودید و اگه هنوز باور نکردی که اینکارو میکنه برات تحلیل کنم

ضمنا ایندفعه ایده آلترین محل را برای مقاومت انتخاب کردید که اگه هر چقدر موجب افت ولتاژ بشه تاثیری در ولتاژ خروجی نداره چون یکی از وظایف مهم رگلاتور همینه که تغییرات ورودی را به خروجی منتقل نکنه

ولی قبلا جایی در نظر گرفته بودید که رگلاتور نمیفهمید ولتاژ داره کم و زیاد میشه که اصلاحش کنه
و لذا برای اینکه بفهمه و ولتاژ خروجی را جبران و اصلاح کنه باید مجبور میشدیم برای اصلاح ولتاژ هم قطعاتی اضافه کنیم درحالیکه الان بدون اضافه کردن فطعه ای ، خودش بی منت ، افت ولتاژ ناشی از این مقاومت را اصلاح میکنه

خیلی خیلی عالی بود
لطفا تکمیل و قابل تست کنید مثلا اگه اینجوری خروجی آپ امپ به بیس ترانزیستور متصل بشه درجا میسوزه و لذا یک مقاومت سری میخواد که مطمئنا خودت میدونی که حالا باید با اینگونه قطعات اضافه و قابل آزمایش بشه

ممنون و سپاس

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود
خیلی ممنون از شما
با این روش که آموزش میدید دیگه برای همیشه یاد گرفتم که چطور با آپ امپ بتونم ولتاژ رو کنترل کنم.
در اولین فرصت قطعات مدار رو خریداری میکنم و تستش میکنم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود
خیلی ممنون از شما
با این روش که آموزش میدید دیگه برای همیشه یاد گرفتم که چطور با آپ امپ بتونم ولتاژ رو کنترل کنم.
در اولین فرصت قطعات مدار رو خریداری میکنم و تستش میکنم.

جناب نصوحی عزیز
سلام
لطف دارید شما خودتون با سرعت قابل تحسینی طراحی فرمودید
میخواستم دوستان مبتدی هم یاد بگیرن ولی سرعت شما نذاشت و یقینا متوجه نشدن چی به چی شد

ولی قطعا نیاز به بهینه سازی داره که اگر مونتاژ فرمودید لطفا آزمایش و تکمیل آنرا در بخش آموزش گام به گام الکترونیک در تاپیک آزمایشگاه آموزش الکترونیک مطرح فرمایید تا هر گونه نقصی را اونجا در تاپیک مرتبط و ویژه آزمایش ، رفع کنیم که من هم تذکر نگیرم

بد نیست ابتدا هر گونه نقصی را بکمک نرم افزار رفع و تست کنید و قبل از مونتاژ ، پاسخ نرم افزار را همانجا اعلام فرمایید .

البته مقاومت 25/ اهمی 4 وات هم براش زیاده و لذا 10 وات ضرورتی نداره که صرفنظر از هزینه بیهوده مشکل حجم هم داره

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا