آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست کمک برای تعمیر منبع تغذیه سوییچینگ 12v 15A با مشکل ندادن جریان و صدا ( وحشتناک ايراد عجیبی هست حتما بخونید )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
مورد مشابهی داشتم که ولتاز خروجی درست 12 ولت بود ولی با جریان کشی میخوابید و در حالت بی باری یکی از ترانزیستور های 13009 داغ میکرد
هر قطعه ای به فکرتون برسه عوض کرده بودم نشد که نشد
آخر سر با تعویض هر دو تای 13009 ها مشکل حل شد
روی تست سرد جواب میداد حتی تو تست گرم هم مشکلی نداشت ولی خب زیر بار ایرادشون رو میشد.

درود

توصیه‌ها خطاب به اهل فن ، فقط بابت نکات پیچیده است و به موارد ساده و بدیهی توجهی نمیشه.
با غلو بجهت تفهیم علاقمندان عرض میکنم که برای روشن کردن دستگاه ، هرگز توصیه نمیشه که از وجود برق شهر و اتصال دوشاخه به پریز ، مطمئن شوید زیرا مخاطب از مقدمات امور فنی مطلع است.
لذا تعویض همزمان قطعات در موقعیت مشابه ضروری و بدیهی است و نیاز به توصیه نداره ، هرچند در مواردی با عدم رعایت این ضرورت هم مشکلی پیش نیاد .

ایشان پاسخ واضح نمیده و توجهی به توصیه‌نداره.
اینکه << مقاومت های اطراف ۱۳۰۰۹ رو چک کردم و سالمه>> ، بدترین نوع گزارش است.
( و البته بدتر اینه که میگفت کلیه توصیه‌ها را مو به مو اجرا کردم که ابهامات را به اوج برسونه که چکار کرده ؟ )
خوشبختانه در این حد مشخص کرده که فقط مقاومت‌هایی بصورت کیلویی اطراف محل چک کرده و لذا این گزارش ارزشی نداره

اولا قرار نبود فقط مقاومت‌ها بررسی بشه.
ثانیا به خودش زحمت نداده ارتباط قطعات با بیس را جستجو کنه و بصورت کیلویی اطراف ترانزیستور ادعای بررسی شده.
ثالثا نحوه تست و نیز قطعاتی که تست کرده علیرغم تاکیدم ، اعلام نکرده که بزرگتر از ۵۰ کیلو را دیده یا اساسا چنین مقاومتی ندیده.

رابعا قطعات مورد اشاره مربوط به دو ترانزیستور باید جفت باشند ولی فقط مشخصات یک مقاومت را اعلام کرده که جفت نیست.

تست مقاومت بزرگتر از ۵۰ کیلو یا ۱۰۰ کیلو خیلی مهمه و خازن های کوچک الکترولیت مرتبط با بیس کمتر از ۱۰ میکرو ترجیحا عوض بشه و یا فعلا جهت کشف عیب جابجا بشه که اگه حرارت ترانزیستورها هم جابجا شد یعنی اون خازن خرابه.

مثلا اگر تهیه خازن دشواره و یا بزودی تهیه نمیشه دراینصورت
اگر خازن 1 و 2 مرتبط با بیس دو ترانزیستور که مشابه‌اند را جابجا کنیم و ترانزیستور 1 قبلا داغ میشد و الان ترانزیستور 2 داغ بشه یعنی خازن 1 خرابه ولی بهتره هر دو عوض بشه.
در هر صورت با فرض صحت گزارشات ، ایراد در بایاسینک دو ترانزیستوره.

سپاس

404

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2023-10-31
191
249
اردکان
سلام
مورد مشابهی داشتم که ولتاز خروجی درست 12 ولت بود ولی با جریان کشی میخوابید و در حالت بی باری یکی از ترانزیستور های 13009 داغ میکرد
هر قطعه ای به فکرتون برسه عوض کرده بودم نشد که نشد
آخر سر با تعویض هر دو تای 13009 ها مشکل حل شد
روی تست سرد جواب میداد حتی تو تست گرم هم مشکلی نداشت ولی خب زیر بار ایرادشون رو میشد.
درود حتما تست میکنم چون ۹۹درصد خرابی من با مورد شما مثل هم هست

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: farzad.

404

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2023-10-31
191
249
اردکان
درود

توصیه‌ها خطاب به اهل فن ، فقط بابت نکات پیچیده است و به موارد ساده و بدیهی توجهی نمیشه.
با غلو بجهت تفهیم علاقمندان عرض میکنم که برای روشن کردن دستگاه ، هرگز توصیه نمیشه که از وجود برق شهر و اتصال دوشاخه به پریز ، مطمئن شوید زیرا مخاطب از مقدمات امور فنی مطلع است.
لذا تعویض همزمان قطعات در موقعیت مشابه ضروری و بدیهی است و نیاز به توصیه نداره ، هرچند در مواردی با عدم رعایت این ضرورت هم مشکلی پیش نیاد .

( و البته بدتر اینه که میگفت کلیه توصیه‌ها را مو به مو اجرا کردم که ابهامات را به اوج برسونه که چکار کرده ؟ )
خوشبختانه در این حد مشخص کرده که فقط مقاومت‌هایی بصورت کیلویی اطراف محل چک کرده و لذا این گزارش ارزشی نداره

ثانیا به خودش زحمت نداده ارتباط قطعات با بیس را جستجو کنه و بصورت کیلویی اطراف ترانزیستور ادعای بررسی شده.
ثالثا نحوه تست و نیز قطعاتی که تست کرده علیرغم تاکیدم ، اعلام نکرده که بزرگتر از ۵۰ کیلو را دیده یا اساسا چنین مقاومتی ندیده.

رابعا قطعات مورد اشاره مربوط به دو ترانزیستور باید جفت باشند ولی فقط مشخصات یک مقاومت را اعلام کرده که جفت نیست.

تست مقاومت بزرگتر از ۵۰ کیلو یا ۱۰۰ کیلو خیلی مهمه و خازن های کوچک الکترولیت مرتبط با بیس کمتر از ۱۰ میکرو ترجیحا عوض بشه و یا فعلا جهت کشف عیب جابجا بشه که اگه حرارت ترانزیستورها هم جابجا شد یعنی اون خازن خرابه.

اگر خازن 1 و 2 مرتبط با بیس دو ترانزیستور که مشابه‌اند را جابجا کنیم و ترانزیستور 1 قبلا داغ میشد و الان ترانزیستور 2 داغ بشه یعنی خازن 1 خرابه ولی بهتره هر دو عوض بشه.

سپاس
استاد سپاس از راهنمایی شما
مطمئن باشید از تعمیر این منبع تغذيه دست نمیکشم و حتما نتیجه رو اینجا اعلام می‌کنم تا بقیه دوستان استفاده ببرن

404

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2023-10-31
191
249
اردکان
درود

سپاس
1000013291.jpg

درود
تمامی قطعات اطراف که با فلش و تیک علامت زدم رو تست کردم 🙏
فقط می‌ماند تعویض دو ترانزیستور 🔻

saman5949

کاربر
2018-01-02
67
66
مشاهده فایل‌پیوست 211273

درود
دوست عزیز شما وقتی اسیلوسکوپ دارید همون اول باید شکل موج پایه بیس هردو ترانزیستور رو بگیرین ببینید به چه شکلی هست چون به گفته شما یکی از ترانزیستورا روشن میشه خب مشخص میشه یکی از ترانزیستورا بیسش تحریک نمیشه شما با اسیلوسکوپ از بیس شروع کنید برگردید عقب ببینید پالس تا کجا میاد و اینطوری کارتون راحت تره
موفق باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

نم
مشاهده فایل‌پیوست 211273

درود
نمیدونم دیگه چطور و به چه زبونی توضیح بدم که گزارش مبهم که زحمات مضاعفی برای پاسخگو ایجاد کنه به زیان خودت هست.

علاوه بر اینکه رغبتی برای پاسخگویی باقی نمیذاره ، ضمنا برای درک گزارش شما باید سوالات تکراری کنه.

من چطور و در چه مدتی با استفاده از تصویر برد تحقیق کنم کدوم قطعات مرتبط با بیس ترانزیستورها هست؟
بجای تشریح و توضیح تصویر ارسال کردی و تکلیف دادی که خودم جستجو کنم بلکه بفهمم چکار کردی.

به همین دلیل برداشت saman عزیز از گزارشات مبهم شما این بوده که یکی از ترانزیستورها روشن میشه.

1_ در هر صورت اگه عکس تحویل نمیدی لطفا ولتاژ پایه 4 آی سی را گزارش فرمایید.

2- دو مقاومت ۱۵۰ کیلو را چطور تست کردی؟

3- تقریبا کلیه سوالاتم بی‌پاسخ مانده
پایه 4 آی سی به کاتد دیودی متصل شده و آند ان به خازن الکترولیت کوچک و کلکتور ترانزیستوری متصل شد.
دو پایه این خازن را شورت و نتیجه را گزارش کن .
روش تنظیم گزارشات مبهم شما به زیان خودت هست و مخاطبان و علاقمندان عزیز هم مثل من ، سردرگم و گیج میشن.
ببینیم پاسخ میدی یا بازم تصویر ارسال میکنی.

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: saman5949

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
بعیده ترانزیستور رو جفتی عوض کنی مشکل حل شه ....مشکل مربوطه به بایاسینگ ترانزیستور هست شبیه این داستان رو تو مدار بالاست cfl خیلی قبل فی سابق شبیه سازی کردم نتیجه دقیقاً همین بود

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
استاد سپاس از راهنمایی شما
مطمئن باشید از تعمیر این منبع تغذيه دست نمیکشم و حتما نتیجه رو اینجا اعلام می‌کنم تا بقیه دوستان استفاده ببرن
دورود
ببینیم چه میکنی !....ما همه منتظر موفقیت تو در این چالش هستیم ...
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 404

pormand2004

کاربر vip
کاربر
2015-07-30
11
3
با سلام
قطعه‌ای روی برد است که به نظر نمیاد که مشکل داشته باشه اون هم پتانسیومتر است که در حالت بی باری تست میزنیم درست است . اما ..... شما پتانسومتر را عوض کنید و پتانسیومتر نو بذارید . انشاله که حل بشه .

pormand2004

کاربر vip
کاربر
2015-07-30
11
3
در ضمن گاهی اوقات با لحیم کاری مجدد پایه های ترانس مشکل صدا به دلیل لحیم سردی رفع میشه

بالا