آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست کمک برای تعمیر منبع تغذیه سوییچینگ 12v 15A با مشکل ندادن جریان و صدا ( وحشتناک ايراد عجیبی هست حتما بخونید )

404

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2023-10-31
191
249
اردکان
با درود

دوست بزرگوار کل مطالب را مرور کردم
جسارتا با این ذهنیتی که شما دارید کمی بعید هست که بتونید تغدیه را راه اندازی کنید
دلیل هم اینه که
هر موردی که دوستان پیشنهاد میکنند شما درجا بدون فکر و تمرکز میگی درسته
حالا چرا؟ چون خودت بتازگی اون قطعه را نو انداختی لذا هرگز دیگه بهش توجه نمیکنی

به همین دلیل اگر واقعا میخوای راه اندازی بشه لااقل به یکی اعتماد کنید و طبق راهنمایی ایشان جلو برید ذهنیت قبلی را هم پاک کنید

در رابطه با این منبع اول از همه همین الان بابت آیسی یک سوکت متصل کنید تا ممبعد براحتی بتونید در کسری از ثانیه و بدون لحیم کاری آیسی را تست و یا تعویض نمایید
ضیمنا بفرمایید روی پایه 7 و 12 آیسی چند ولت دارید؟ بجای پایه 7 میتونی مولتی متر را به منفی خروجی مدار متصل کنید
شرایطی که شما توصیف میکنی حاکی از ضعف روشن شدن آی سی میباشد

مورد بعدی
سلف خروجی را در این منبع ها بشدت بی کیفیت درست کردن و یکی از بزرگترین ضعف های این منبع ها به نظر من همین مورد هست
شاید بابت ظاهر سلف کسی تابحال متوجه این ضعف نشده باشد ولی شما هم حتما بررسی کنید البته ایراد شما از این بخش نیست

سلف خروجی در این منبع با سیم طلایی رنگ و سه لایه پیچیده شده از جنس آلومینیوم میباشد
همانطور که همگی میدونیم آلومینیوم اصلا خاصیت لحیم پذیری نداره به همین دلیل اینها یک لایه خیلی نازک از مس به همراه شارلاک روی قطر خارجی این سیم کشیدن که فقط به اندازه یک ذره و سرسوزن لحیم بهش بچسبه
و بتونن به برد لحیم کنند

کل جریان هم در نهایت باید از این سلف گذر کند بعد از مدتی این سیم در جای خودش لغ میزنه و دیگه نمیتونی اونو به درستی لحیم کنید مگر کلا سیم را عوض کنید
لذا این ضعف بزرگی برای این منبع بحساب میاد که حتما باید حین تعمیر مد نظر داشته باشیم
زیرا این مورد میتونه ضعف آمپر شدیدیرا در منبع حادث کند
درود دوست عزیز
بنده هیچوقت چنین جسارتی نمیکنم🙏
بر روی پایه های ۷ و ۱۲ ای سی ۴۹۴ ما ۲۲ ولت رو داریم بنده هم زمین اسیلوسکوپ رو به پایه ۷ متصل کردم و شکل موج رو گرفتم
ای سی ۴۹۴ پالس تولید میکنه ولی دد تایم نداره !

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود دوست عزیز
بنده هیچوقت چنین جسارتی نمیکنم🙏
بر روی پایه های ۷ و ۱۲ ای سی ۴۹۴ ما ۲۲ ولت رو داریم بنده هم زمین اسیلوسکوپ رو به پایه ۷ متصل کردم و شکل موج رو گرفتم
ای سی ۴۹۴ پالس تولید میکنه ولی دد تایم نداره !
بسیار خب با این شرایط آی سی داره روشن میشه

فقط میمونه اون ترانزیستور 13009 که داغ میکنه نشان دهنده این هست که فقط همون ترانزیستور داره روشن میشه و دیگری خاموشه اگر ترانزیستور 13009 که سرد هست سالم باشه قطعات مرتبط با پایه های همون ترانزیستور را بررسی بفرمایید
خصوصا دیود زنر و دو ترانزیستور کوچک که یکی از دو دیود زنر و یا دو ترانزیستور کوچک میتونه معیوب باشه
لطفا چک بفرمایید

ضمنا بابت آیسی حتما سوکت متصل کن در واقع باید دو تا تغدیه داشته باشید که یکی از اونها سالم بوده باشه و روی هر دو سوکت آیسی متصل باشه که در مواقع خاص بتونی بسرعت آیسی را روی تغذیه سالم متصل و تست کنی و الاف لحیم کاری و مشکلات عدیده لحیم کاری مجدد آیسی روی مدار نباشید
در واقع از آیسی باید کاملا مطمعن باشید

404

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2023-10-31
191
249
اردکان
بسیار خب با این شرایط آی سی داره روشن میشه

فقط میمونه اون ترانزیستور 13009 که داغ میکنه نشان دهنده این هست که فقط همون ترانزیستور داره روشن میشه و دیگری خاموشه اگر ترانزیستور 13009 که سرد هست سالم باشه قطعات مرتبط با پایه های همون ترانزیستور را بررسی بفرمایید
خصوصا دیود زنر و دو ترانزیستور کوچک که یکی از دو دیود زنر و یا دو ترانزیستور کوچک میتونه معیوب باشه
لطفا چک بفرمایید

ضمنا بابت آیسی حتما سوکت متصل کن در واقع باید دو تا تغدیه داشته باشید که یکی از اونها سالم بوده باشه و روی هر دو سوکت آیسی متصل باشه که در مواقع خاص بتونی بسرعت آیسی را روی تغذیه سالم متصل و تست کنی و الاف لحیم کاری و مشکلات عدیده لحیم کاری مجدد آیسی روی مدار نباشید
در واقع از آیسی باید کاملا مطمعن باشید
سپاس
یکی از ۱۳۰۰۹ ها خیلی داغ میکنه حتی بدون مصرف کننده !
ترانزیستور های راه انداز کنار ای سی ۴۹۴ بیرون از برد با تستر t4 چک شده و همه مشخصات درست هست حتی hfe
دیود ها رو یکی از پایه هاش رو در آوردم فقط با مولتی متر تست کردم و سالم بود و یک طرف رده میداد
تنها چیزی که فکر کنم مونده اونم ترانس کوچک هست که گویا پایه ها به هم اتصال داره و قطع نیست ولی با تستر هنوز ترانس رو چک نکردم

saman5949

کاربر
2018-01-02
67
66
سپاس
یکی از ۱۳۰۰۹ ها خیلی داغ میکنه حتی بدون مصرف کننده !
ترانزیستور های راه انداز کنار ای سی ۴۹۴ بیرون از برد با تستر t4 چک شده و همه مشخصات درست هست حتی hfe
دیود ها رو یکی از پایه هاش رو در آوردم فقط با مولتی متر تست کردم و سالم بود و یک طرف رده میداد
تنها چیزی که فکر کنم مونده اونم ترانس کوچک هست که گویا پایه ها به هم اتصال داره و قطع نیست ولی با تستر هنوز ترانس رو چک نکردم
سلام . شکل موج پایه بیس هردو ترانزیستور رو چک کن و در صورت امکان اینجا اپلود کن

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود
دوستان و همکاران و هموطنان عزیز
باور بفرمایید همه ۵۸ صفحه‌ قسمت منابع تغذیه رو جستجو کردم

هر تاپیکی که احتمال داشت به من کمک کنه به دقت مطالعه کردم ولی فايده ای برای این تعمیر نداشته ! هرچند به علم من در این زمینه خیلی خیلی اضافه شد!
خلاصه
من تجربه‌ در تعمیر تغذيه های سوییچینگ دارم
چه پاور کامپیوتر/ چه منابع تغذیه تابلو روان و صنعتی/ چه منابع تغذیه آمپلی فایر و .......
اما اما
این مورد وحشتناک هست برای من
حالا چرا؟
من با تمام ادعای خود در زمينه الکترونیک مخصوصا تغذیه سوئیچینگ
و با داشتن مولتی متر و تستر T4 و حتی اسیلوسکوپ!!
نتونستم این ایراد رو پیدا کنم !
حالا ماجرا اصلی چی هست
یک تغدیه ۱۲ ولت ۱۵ آمپر بی پدر و مادر که همکار آورده ! و گفته‌ من خوردم هرچی که به ذهنم می‌رسید سوخته عوض کردم ولی درست نشد آوردم برای تو که حالیت میشه ، خلاصه‌ ما هم قبول کردیم
اول که داد به من خروجی ۳.۵ ولت بود که با تغییر پتانسیومتر هیچ تغییری تقریبا نداشتيم! منم شکم رفت به ای سی ۴۹۴ چون پتانسیومتر رو عوض کرده بود و با تعويض ۴۹۴ ولتاژ ما رسید به ۱۲ و با پتانسیومتر هم از ۱۱ تا ۱۴.۵ قابل تغییر!
حالا سه تا مشکل داشتم
اول جريان ندادن
دوم صدای ترانس
و سوم داغ شدن یکی از ۱۳۰۰۹ ها
و باور کنید تمام خازن ها چک شده و هرچی هم سر سوزن شک داشتم تعویض ، تمام مقاومت ها روی برد چک شده تمام ترانزیستور ها چک شده چه قدرت و چه راه انداز
مشکل اصلی رو که با اسیلوسکوپ برسی کردم و هيچ جوره نفهمیدم این بود که توی ۴۹۴ پالس ها دد تایم نداشتن که این زیر براتون عکس میزارم

درود

ایراد در بایاس دو ترانزیستور قدرت است.
قطعات مرتبط به بیس این دو ترانزیستور را تست کن.
خصوصا مقاومت‌های بزرگتر از ۵۰ کیلو

سپاس

404

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2023-10-31
191
249
اردکان
درود

ایراد در بایاس دو ترانزیستور قدرت است.
قطعات مرتبط به بیس این دو ترانزیستور را تست کن.
خصوصا مقاومت‌های بزرگتر از ۵۰ کیلو

سپاس
درود استاد
مقاومت های اطراف ۱۳۰۰۹ رو چک کردم
سالم بودن
تنها مقاومت که خیلی خیلی خیلی کم حالت تیرگی گرفته ولی سالم هست و بیرون برد تست کردم ۱.۵کیلو سری با سر وسط ترانس راه‌انداز بود

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ml2250

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود استاد
مقاومت های اطراف ۱۳۰۰۹ رو چک کردم
سالم بودن
تنها مقاومت که خیلی خیلی خیلی کم حالت تیرگی گرفته ولی سالم هست و بیرون برد تست کردم ۱.۵کیلو سری با سر وسط ترانس راه‌انداز بود

درود

ارتباطشون مهمه ، لازم نیست نزدیک ترانزیستور باشه.
نگفتم فقط مقاومت‌ها رو تست کنی.
خازن الکترولیت کوچک و دیود‌های مربوطه را هم تست کن.

سپاس

saman5949

کاربر
2018-01-02
67
66
درود
عکسش رو قرار دادم عزیز
شما شکل موج خروجی ای سی رو قرار دادین . شکل موج رو از پایه بیس ترانزیستورا بگیرین مسیر بیس رو دنبال کنید یکی از مقاومت ها احتمالا شکل موج رو خراب میکنه

ali.zohuri

کاربر vip
کاربر
2020-11-20
60
90
32
سلام
مورد مشابهی داشتم که ولتاز خروجی درست 12 ولت بود ولی با جریان کشی میخوابید و در حالت بی باری یکی از ترانزیستور های 13009 داغ میکرد
هر قطعه ای به فکرتون برسه عوض کرده بودم نشد که نشد
آخر سر با تعویض هر دو تای 13009 ها مشکل حل شد
روی تست سرد جواب میداد حتی تو تست گرم هم مشکلی نداشت ولی خب زیر بار ایرادشون رو میشد.

بالا