آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست نقشه پاور ماینر جهت تقدیم تحلیل و الگوریتم عیب یابی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
درود

اخیرا یک نمونه اوراق پاور که برای استخراج اطلاعات ، فوق العاده ارزشمنده با اظهار لطف یکی از همراهان بسیار عزیز به دستم رسید و اولین نکته ای که بیش از بقیه موارد جلب توجه کرد ، نحوه تولید ترانس بود که با شیوه جدیدی تولید شده .

به نحوی که با توجه به فرکانس بسیار بالا که تامین ۱۲ ولت با یکدور سیم را مقدور می‌کنه لذا مطابق تصاویر پیوست از ۱۶ ورق تکدور استفاده شده که در واقع از دو دسته ۸ تایی موازی تشکیل داده که کلیه صفحات جز در محل پایه ها از یکدیگر عایق شده اند.

بعبارتی دیگر ۸ حلقه تکی و عایق با هم در محل پایه ها موازی شده اند و در واقع یکدور با سطح مقطع بالاتر را ساخته اند .

و ۸ حلقه مجزای دیگر نیز به همین صورت مشابه تک حلقه فوق یکدور مجزای دیگر ساخته و جمیعا دو دور سیم با سر وسط حاصل شده که هر دور ، ولتاژ ۱۲ ولت را تامین و لذا دو تا ۱۲ ولت با سر وسط در دسترس قرار میگیره و بمنظور تامین جریان بالا ، استفاده از یکسوسازی تمام موج را مقدور می‌کنه.

نکته مهم و قابل تامل ، شکل فیزیکی حلقه هاست که از صفحات فلزی و آلیاژ خاص بعنوان سیم استفاده شده .

زیرا جریان متناسب با افزایش فرکانس از سطوح فلزات بیشتر از نواحی میانی و مرکزی عبور می‌کنه .

بعبارتی در فرکانس بینهایت هیچ جریانی از مرکز فلزات عبور نمیکنه و در فرکانس صفر ، جریان از تمامی نقاط فلز بصورت مساوی عبور می‌کنه و لذا در جریان مستقیم ، شکل سطح مقطع هیچگونه تاثیری در عبور جریان نداره.

اما در صورت وجود فرکانس ، هر چقدر فرکانس بالاتر باشه جریان سطح فلز بیشتر و هر چقدر به ناحیه مرکز ی فلز نزدیکتر باشه عبور جریان ، کمتر و کمتر میشه .

به همین علت از ۸ صفحه نازک مجزا و موازی و عایق برای هر ۱۲ ولت استفاده شده تا سطوح بسیار بیشتری حاصل بشه .

بعبارتی دیگر اگه بجای ۸ صفحه از یک صفحه با ضخامت ۸ برابر استفاده میشد توانایی آن تقریبا برابر با یک صفحه نازک می‌بود چون سطوح خارجی این دو صفحه نازک و ضخیم تقریبا یکسان خواهد بود.

اما باوجودیکه این پاورها با دقت و ظرافت خاص توسط تواناترین متخصصین ، طراحی میشه واحتمال خطای طراحی را بسیار بسیار بعید می‌کنه و نمیتونم باور کنم خطایی در طراحی و تولید اتفاق افتاده ، اما از سوی دیگر قادر به توجیه اقدام مورد نظر بشرح زیر نیستم .

بطوریکه در این ترانس صفحات بصورت یک‌درمیان متعلق به یکی از ۱۲ ولت هاست ، یعنی یک صفحه مربوط به ۱۲ ولت اول و صفحه بعدی مربوط به ۱۲ ولت دوم و مجددا صفحه مربوط به ۱۲ ولت اول و به همین ترتیب الی آخر .
که به این ترتیب هرگونه ارتباطی بین دو صفحه مجاور ، منجر به توقف کامل عملکرد سیستم میشه.

درحالیکه بنظر میرسه در بهترین حالت ۸ صفحه هر ۱۲ ولت باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا در صورت برخورد احتمالی صفحات ، مشکل حادی اتفاق نیافته و به همین علت قادر به استفاده از عایق نازکتر هم بودند که فضای بیشتری را میسر و لذا افزایش صفحات را مقدور میکرد و بعنوان مثال برای هر ۱۲ ولت بجای ۸ صفحه قادر بودند از ۹ صفحه با اطمینان بالاتری استفاده کنند که ارتباط احتمالی صفحات مواجه با اشکال خرابکارانه هم نباشه.

لذا در صورتیکه نظر مغایر و یا اطلاعات جامعی در این خصوص وجود داره و خطایی در این تحلیل و توجیه است ، لطفاً مطلع فرمایید.

سپاس
IMG_20210425_162007_456.jpg

IMG_20210425_134000.jpg

IMG_20210425_162230_441.jpg

IMG_20210425_162417_301.jpg

IMG_20210425_162343_294.jpg

آخرین ویرایش:

امیرجعفری

کاربر
2021-04-23
11
38
31
درود استاد.وقت بخیر.خواهش میکنم‌ استاد اختیاردارید مسلما جنابعالی تخصص ویژه ای دارید در این زمینه ها.شکی نیست.
مهندس جان بنده دقیقا متوجه فرمایشاتون نشدم.محیط اطراف دستگاه رطوبت نداره.حرارت ک فرمودین متوجه نشدم چه نوع حرارتی دمای دستگاه نرمال بود.حرارت غیزمجاز به چه شکلی میشه.چجوری بوجود میاد؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
درود استاد.وقت بخیر.خواهش میکنم‌ استاد اختیاردارید مسلما جنابعالی تخصص ویژه ای دارید در این زمینه ها.شکی نیست.
مهندس جان بنده دقیقا متوجه فرمایشاتون نشدم.محیط اطراف دستگاه رطوبت نداره.حرارت ک فرمودین متوجه نشدم چه نوع حرارتی دمای دستگاه نرمال بود.حرارت غیزمجاز به چه شکلی میشه.چجوری بوجود میاد؟؟

درود

آیا برای خنک کردن سیستم اقدام اضافی و علیهده ای انجام ندادید؟

زیرا غالبا با این تصور که تبادل حرارت مانع صدمه میشه که همینطور هم هست اما با توجه به قیمت دستگاه از کمپرسور کولر گازی و امثالهم استفاده میشه که بردها رو در رطوبت شدیدی قرار میده و منشاء خسارت میشه .

مقصود از حرارت ، گرمای محیط نیست ، چون درسته که سرمای محیط تاثیر مطلوبی بر کاهش دمای قطعات داره اما اگه در محیطی بشدت سرد هم ، حرارت قطعاتی بیشتر از مقدار مجاز بشه ، کارش تمومه و قطعه در دمای غیرمجاز صدمه می بینه.

البته پاور مجهزی است و از سنسور دما برای جلوگیری از افزایش حرارت استفاده شده اما تجهیز همه قطعات به سنسور دما مقدور نیست .

باور بفرمایید تجربه ای در این خصوص ندارم و اگه تجربه هم داشتم بدون نقشه توانایی متفاوتی ندارم.
اما با توجه به وجود ولتاژ ، ایراد عمده ای نداره و بخش قدرت سالمه.
اگه آثار حرارت و یا گرد و خاک دیده میشه ابتدا نتیجه شستشوی برد را تست کنید.

متاسفانه پاسخی هم ندادید و در پاسخ به سوالم سوال فرمودید.
پاسخ این سوال که بدون بار ۱۰ ولته یا با بار .
و همچنین از ابزار اضافی برای خنک کردن سیستم استفاده کردید یا نه . سوالات سختی نبود که بی پاسخ بماند.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیرجعفری

کاربر
2021-04-23
11
38
31
دروداستاد
بنده واقعاعذرخاهی میکنم و امیدوارم ک کوتاهی پیش امده ازطرف بنده رو نادیده بگیرید و مطمعن باشید قصدی نداشتم و سوتفاهم بوده.عذرخاهی بنده رو پذیراباشید.
استادهمونطورک عرض کردم دستگاه کلن آکبند بوده و ۵روز رفت زیربار و درداخل باکس.ازلحاظ خنک کردن ک فرمودید خنک کاری اضافی بغیرازکولرخوده باکس نبوده و منظورتون از رطوبت درچه حدی هست؟؟رطوبتی ک دستگاه رو تهدیدکنه چقدرهست؟؟چون رطوبتی ک بتونه تو ۵روز دستگاه رو خراب کنه بنظرمن باید نم داشته باشه ک باچشم مشخص باشه ک مطمعنا اینطورنبوده البته بستگی داره نظرشماچی باشه ک قطعا همون درسته.
درموردولتاژ دستگاه هم عرض کنم که چه با اتصال هشبردها چه بدون اتصال هشبردا ب خروجی پاور ولتاژ ۱۰.۵هست.دستگاه اصلن کانفیگ نمیشه و بنده فرمایشتون از جهت ولتاژ زیر بار،کانفیگ شدن دستگاه متوجه شدم.من واقعا عذرمیخام باور بفرمایید دلیلی نداره ک من حقیرب سوالات شماجواب ندم.شما لطف میکنید منوراهنمایی و اطلاعات دراختیارم میذاریدک از سرمم زیادهست.همونطور ک عرض کردم دستگاه داخل باکس بود دمای داخل دستگاه باتوجه ب گرمای بیرون خیلی خوب بود.
درباره فرمایشتون درموردولتاژ ک پاسخ ندادم عمدی نبود و احتمالن متوجه نشدم ک سوال فرمودین چون اگه پاسخ اولتون رومرور بکنید نوشتید ک اگه بدون بار ده ولته و در دومین مورد باز اگه بدون بار ده ولت تکرار شده و الان ک فکرمیکنم بخاطرهمین بنده متوجه سوالتون نشدم.واقعا عذرمیخام و شرمنده.نادیده بگیرید

آخرین ویرایش:

atteesh

کاربر
2010-04-03
19
51
دروداستاد
بنده واقعاعذرخاهی میکنم و امیدوارم ک کوتاهی پیش امده ازطرف بنده رو نادیده بگیرید و مطمعن باشید قصدی نداشتم و سوتفاهم بوده.عذرخاهی بنده رو پذیراباشید.
استادهمونطورک عرض کردم دستگاه کلن آکبند بوده و ۵روز رفت زیربار و درداخل باکس.ازلحاظ خنک کردن ک فرمودید خنک کاری اضافی بغیرازکولرخوده باکس نبوده و منظورتون از رطوبت درچه حدی هست؟؟رطوبتی ک دستگاه رو تهدیدکنه چقدرهست؟؟چون رطوبتی ک بتونه تو ۵روز دستگاه رو خراب کنه بنظرمن باید نم داشته باشه ک باچشم مشخص باشه ک مطمعنا اینطورنبوده البته بستگی داره نظرشماچی باشه ک قطعا همون درسته.
درموردولتاژ دستگاه هم عرض کنم که چه با اتصال هشبردها چه بدون اتصال هشبردا ب خروجی پاور ولتاژ ۱۰.۵هست.دستگاه اصلن کانفیگ نمیشه و بنده فرمایشتون از جهت ولتاژ زیر بار،کانفیگ شدن دستگاه متوجه شدم.من واقعا عذرمیخام باور بفرمایید دلیلی نداره ک من حقیرب سوالات شماجواب ندم.شما لطف میکنید منوراهنمایی و اطلاعات دراختیارم میذاریدک از سرمم زیادهست.همونطور ک عرض کردم دستگاه داخل باکس بود دمای داخل دستگاه باتوجه ب گرمای بیرون خیلی خوب بود.
درباره فرمایشتون درموردولتاژ ک پاسخ ندادم عمدی نبود و احتمالن متوجه نشدم ک سوال فرمودین چون اگه پاسخ اولتون رومرور بکنید نوشتید ک اگه بدون بار ده ولته و در دومین مورد باز اگه بدون بار ده ولت تکرار شده و الان ک فکرمیکنم بخاطرهمین بنده متوجه سوالتون نشدم.واقعا عذرمیخام و شرمنده.نادیده بگیرید

دوست عزیز شما فن های اصلی دستگاه را برداشتید ؟ منظورم این است که آیا سیمولاتور وصل کردید ؟؟ یا با فن های خودش داخل باکس بوده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
دروداستاد

درود

استدعا دارم .
با شرایطی که فرمودید و ظرف ۵ روز اتفاق افتاده و دستگاه بکر و نو بوده دراینصورت عوارض ناشی از رطوبت و گرد و خاک منتفی است و مطمئنا اشکال ریز و ظریفی داره و چه بسا دستگاه سالم است اما بدلایلی که عرض شد ، متاسفانه قادر به ارزیابی عمیق تر نیستم ،

البته گاها می بینم برای چنین ایرادی ، آزاد کردن کوپلر و یا تغییر تجربی مقاومت ها توصیه میشه که به نظر من قبل از ریشه یابی ایراد ، هرگونه دخل و تصرف در طراحی که عموما غیرعلمی و شانسی و کورکورانه است ، بکلی مردود و ناصحیح است و در آینده با احتمال بسیار زیاد منجر به خسارت سنگین و چه بسا منجر به خسارت جبران ناپذیری بشه. و مصداق حکایت فیوز ۲ آمپری دستگاهی است که مکررا میسوزه و برخی از افراد مبتدی با سیم ضخیم یا فیوز ۱۰ یا ۲۰ آمپری ظاهرا مشکل را رفع میکنند.

ضمنا گویا فرمودید پیام افزایش ولتاژ دریافت کردید که دراینصورت باید ولتاژ خروجی پاور این دستگاه از انواع قابل تنظیم باشه و دراینصورت یقینا از طریق نرم افزار قابل تغییر است .
در هر صورت مطمئنا عیب عمده و قابل توجهی نداره و نیاز به فوت مختصری داره که با توجه به فقدان نقشه و تجربه در توان من نیست .

سپاس

امیرجعفری

کاربر
2021-04-23
11
38
31
دوست عزیز شما فن های اصلی دستگاه را برداشتید ؟ منظورم این است که آیا سیمولاتور وصل کردید ؟؟ یا با فن های خودش داخل باکس بوده

درود برشما
خیر جناب هیچ تغییر فنی سخت افزاری و نرم افزاری در دستگاه ایجادنشده بود
و ب شکل کارخونه داخل باکس بود.سیم ارت نداشت،اینترنت هم فقط مورد استفاده دستگاه نبود.باگوشی مشغول دانلود بودم ک یکی دودیقه بعد تراهش صفرشد.این قضایا باعث شدن ک دستگاه رو نمیتونم دست هرتعمیرکاری بدم.چون احتمال خیلی زیاد مشکلش واقعا کوچیک باشه و خیلی دیدم ک مشکل کوچیک رو بعضا اقایان تعمیرکارحل میکنن و پول هنگفتی میگیرن.باعرض پوزش از اساتید و مهندسین گرامی و خصوصا شما جناب مهندس

امیرجعفری

کاربر
2021-04-23
11
38
31
درود

استدعا دارم .
با شرایطی که فرمودید و ظرف ۵ روز اتفاق افتاده و دستگاه بکر و نو بوده دراینصورت عوارض ناشی از رطوبت و گرد و خاک منتفی است و مطمئنا اشکال ریز و ظریفی داره و چه بسا دستگاه سالم است اما بدلایلی که عرض شد ، متاسفانه قادر به ارزیابی عمیق تر نیستم ،

البته گاها می بینم برای چنین ایرادی ، آزاد کردن کوپلر و یا تغییر تجربی مقاومت ها توصیه میشه که به نظر من قبل از ریشه یابی ایراد ، هرگونه دخل و تصرف در طراحی که عموما غیرعلمی و شانسی و کورکورانه است ، بکلی مردود و ناصحیح است و در آینده با احتمال بسیار زیاد منجر به خسارت سنگین و چه بسا منجر به خسارت جبران ناپذیری بشه. و مصداق حکایت فیوز ۲ آمپری دستگاهی است که مکررا میسوزه و برخی از افراد مبتدی با سیم ضخیم یا فیوز ۱۰ یا ۲۰ آمپری ظاهرا مشکل را رفع میکنند.

ضمنا گویا فرمودید پیام افزایش ولتاژ دریافت کردید که دراینصورت باید ولتاژ خروجی پاور این دستگاه از انواع قابل تنظیم باشه و دراینصورت یقینا از طریق نرم افزار قابل تغییر است .
در هر صورت مطمئنا عیب عمده و قابل توجهی نداره و نیاز به فوت مختصری داره که با توجه به فقدان نقشه و تجربه در توان من نیست .

سپاس

استادعزیز واقعا ازراهنماییهای خوبتون ک ب این شیرینی وصف کردید کمال تشکر رو دارم.تنتون سلامت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
با سلام خدمت استاد گرامی
از اینکه باز هم قبول زحمت کردید تشکر.
یه فایل pdf از پاور t17 شرکت انت ماینر هست. کامل تر از این تا الان ندیدم
https://www.zeusbtc.com/manuals/repair-guide/Antminer-APW9-power-supply-repair-guide.pdf

درود

جناب سرآغاز عزیز .
ضمن تقدیر و تحسین فراوان بابت ارسال نقشه بسیار ارزشمند و راهگشا؛

در صورت امکان هر نقشه ای که در این خصوص در اختیار دارید محبت فرمایید.

سپاس

Max8050

کاربر vip
کاربر
2019-05-28
138
819
32
با تشکر از دوستان و همکاران گرامی بخصوص غزال عزیز
تجربه ای که بنده دارم این نوع پاور ها یک سیم کنترل هم دارند که از طریق کنترل برد ولتاژ خروجی پاور تنظیم میشه، عموما روی مدار فیدبک یک پتانسیومتر دیجیتالی وجود داره که با پروتکل I2C کنترل میشه
اگه ولتاژ خیلی پایین ثابت مونده در بسیاری موارد همین قطعه مشکل داره

بالا