آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

خرابی دستگاه جوش mma200 اینورتری داغ شدن ترانزیستورهای g60n100 بعد از تعویض

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مهندس پوزش از دو ترانزیستور 60n100 که گرم میکنند پایه کناری یکی امیتر به پایه وسطی دیگری کلکتور اتصال دارد
بازهم برای الطافتان سپاسگزارم

سلام

بنابرین ارتباطی با اون قطعه 1002 نداره
در مسیر گیت قطعاتی سوخته و یا دو فت سوخته

مقاومت فت هایی که در وضعیت مشابه هستند داخل مدار مقایسه واعلام کن
یعنی ابتدا پایه های دو فتی که کلکتورش (یا درین ) به 310 ولت متصله باهم مقایسه کن
و سپس دو فت دیگر

اگر فت ها سالم باشه قطعا قطعات مسیر گیت (خصوصا دیود و مقاومت و ترانزیستور ) سوخته
قطعات مسیر گیت را با نمونه مشابه 3 گیت دیگر داخل مدار مقایسه کن

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس
ابتدا 2 ترانزیستوری که پایه وسطشان به مثبت 310 بود تست کردم فقط از یک طرف بین یک پایه وسط و کنار در تست دیود اهم 0.395 نشان میدهد و بقیه پایه ها هیچ بعد از ان دو ترانزیستور دیگر را تست کردم و باز هم به همین صورت اهم 0.395 بین پایه وسط و کنار از یک طرف و دیگر پایه ها هیچی
بعد از مطمئن شدن از سالم بودن ترانزیستورهای 60N100 به فرموده شما بردی که در ان ترانس پالس قرار داشت را در اورده و تمام ترانزیستورها و دیودها را تست کردم قطعاتی که روی برد در تست کردن مشکوک بودند با قلع کش پایه ها را ازاد کردم و تست کردم همگی سالم بودند حتی خازنها عکسی از برد دستگاه ترانزیستورهای 8550 دیودها و مقاومتها همگی سالم هستند

فقط در تست برد ترانس پالس که در اوردم چون دقیقا 4 بازو باید شبیه هم باشند و اهم داشته باشند در سه بازو یک دیود از هر طرف راه میده دیودها هم سالمند ولی در یک بازو ان دیود در یک طرف راه میده و یک طرف دیگر نه جالب اینجا بود که قطعه 1002 در 3 بازو اتصال شدند و در یک بازو قطع بود ایا ارتباطی میبینید؟ایا میشود ترانس پالس بخاطر فشار زیاد و ترکیدگی 8550 که داشت اسیب دیده باشد؟تشکر فراوان

55963726208795448710.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام مهندس
ابتدا 2 ترانزیستوری که پایه وسطشان به مثبت 310 بود تست کردم فقط از یک طرف بین یک پایه وسط و کنار در تست دیود اهم 0.395 نشان میدهد و بقیه پایه ها هیچ بعد از ان دو ترانزیستور دیگر را تست کردم و باز هم به همین صورت اهم 0.395 بین پایه وسط و کنار از یک طرف و دیگر پایه ها هیچی
بعد از مطمئن شدن از سالم بودن ترانزیستورهای 60N100 به فرموده شما بردی که در ان ترانس پالس قرار داشت را در اورده و تمام ترانزیستورها و دیودها را تست کردم قطعاتی که روی برد در تست کردن مشکوک بودند با قلع کش پایه ها را ازاد کردم و تست کردم همگی سالم بودند حتی خازنها عکسی از برد دستگاه ترانزیستورهای 8550 دیودها و مقاومتها همگی سالم هستند

فقط در تست برد ترانس پالس که در اوردم چون دقیقا 4 بازو باید شبیه هم باشند و اهم داشته باشند در سه بازو یک دیود از هر طرف راه میده دیودها هم سالمند ولی در یک بازو ان دیود در یک طرف راه میده و یک طرف دیگر نه جالب اینجا بود که قطعه 1002 در 3 بازو اتصال شدند و در یک بازو قطع بود ایا ارتباطی میبینید؟ایا میشود ترانس پالس بخاطر فشار زیاد و ترکیدگی 8550 که داشت اسیب دیده باشد؟تشکر فراوان

سلام
ترانس سالمه
تا زمانیکه نگفتم قطعه ای را خارج نکن چون احتمال خطا زیاد میشه
اما پایان گزارش شما را نفهمیدم
اگه سه دیود متفاوت با چهارمین دیود مشابه است اشکال همینجاست
دیود اتصال کوتاه را با دقت و حوصله که اشتباه نکنی آزاد کن و تست کن (یک پایه هم آزاد بشه کافیه )

ضمنا ممکن نیست 3 تا 1002 شورت باشه
یکی از 1002 ها که شورت است آزاد کن ببین بازم شورته ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس مدار 4 عدد 1002 داشت که همشون در اوردم و در حال حاضر از روی برد برداشته شده و طی انجام مراحل برداشته شده بودند وقتی در اورده بودم با اهممتر تست کردم از این 4 عدد 1002 3 عدد اتصال کوتاه و یک عدد با اهممتر قطع کامل نشان میداد اگر انها در مدار باشد رله کوچک برد میزند و اصلا در خروجی ولتاژ جوش نمیاید
احتمالا بد توضیح دادم هیچ دیودی خراب نیست حتی با ازاد کردن یک سر ان
در بردی که ترانس پالس قرار دارد خود ترانس در وسط برد و 4 مدار شبیه هم هر کدام از دو ترانزیستور 8550 و 3 دیود و3مقاومت و ال ای دی و خازن تشکیل شده اهم یکی از این دیودها در 3 مدار مشابه یعنی با ازمایش سه دیود مشابه با لوکیشن مشابه در سه مدار مشابه ترانس پالس از یک طرف 0.275 و از طرف دیگر 0.500 اهم در تست دیود میباشد گه دیودها سالم هستند یک پایه ازاد شده در حالی که در یک مدار باقیمانده مشابه از ترانس پالس این دیود با همان لوکیشن مشابه از یک طرف اهم نشان میدهد از طرف دیگر نمیدهد در تست دیود
در واقع هر 4 مدار مشابه باید یک اهم مشابه در سر این قطعه داشته باشند نه اینکه 3 مدار یک اهم مشابه 1 مدار اهمش فرق داشته باشد و از یک طرف راه ندهد این اهمگیری 3 مدار مشابه ترانس مرا یاد همان 3 عدد1002 اتصال انداخت که فعلا طی ازمایشات روی مدار نیست و یک مدار باقیمانده مشابه ترانس پالس هم مرا یاد همان 1002 که قطع بود انداخت

مهندس گرام برای تست قطعات با اهم مشکوک در مدار با قلعکش پایه را ازاد میکنم تست میکنم و قطعه را در نمیاورم که اشتباهی پیش بیاید

بینهایت سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مهندس مدار 4 عدد 1002 داشت که همشون در اوردم و در حال حاضر از روی برد برداشته شده و طی انجام مراحل برداشته شده بودند وقتی در اورده بودم با اهممتر تست کردم از این 4 عدد 1002 3 عدد اتصال کوتاه و یک عدد با اهممتر قطع کامل نشان میداد اگر انها در مدار باشد رله کوچک برد میزند و اصلا در خروجی ولتاژ جوش نمیاید
احتمالا بد توضیح دادم هیچ دیودی خراب نیست حتی با ازاد کردن یک سر ان
در بردی که ترانس پالس قرار دارد خود ترانس در وسط برد و 4 مدار شبیه هم هر کدام از دو ترانزیستور 8550 و 3 دیود و3مقاومت و ال ای دی و خازن تشکیل شده اهم یکی از این دیودها در 3 مدار مشابه یعنی با ازمایش سه دیود مشابه با لوکیشن مشابه در سه مدار مشابه ترانس پالس از یک طرف 0.275 و از طرف دیگر 0.500 اهم در تست دیود میباشد گه دیودها سالم هستند یک پایه ازاد شده در حالی که در یک مدار باقیمانده مشابه از ترانس پالس این دیود با همان لوکیشن مشابه از یک طرف اهم نشان میدهد از طرف دیگر نمیدهد در تست دیود
در واقع هر 4 مدار مشابه باید یک اهم مشابه در سر این قطعه داشته باشند نه اینکه 3 مدار یک اهم مشابه 1 مدار اهمش فرق داشته باشد و از یک طرف راه ندهد این اهمگیری 3 مدار مشابه ترانس مرا یاد همان 3 عدد1002 اتصال انداخت که فعلا طی ازمایشات روی مدار نیست و یک مدار باقیمانده مشابه ترانس پالس هم مرا یاد همان 1002 که قطع بود انداخت

بزرگوار برای تست قطعات با اهم مشکوک در مدار با قلعکش پایه را ازاد میکنم تست میکنم و قطعه را در نمیاورم که اشتباهی پیش بیاید

بینهایت سپاس

من جملات شما را نمی فهمم
آیا منظور شما اینه که از 4 قطعه که در موقعیت مشابه هستند سه قطعه اهم مشابه دارند و چهارمی متفاوته

اگه غیر از اینه با شکل تفهیم کن
چرا 3 تا مشابهند و یکی متفاوته با اینحال میگی همه سالمند ؟ اصلا نمی فهمم
آیا این قطعه متفاوت دیوده ؟
ضمنا دیگه از 1002 صحبت نکن چون کنار گذاشتی و از بقیه مدار بگو که گیج نشم

این جمله را 10 بار خوندم نفهمیدم یعنی چی ؟
در حالی که در یک مدار باقیمانده مشابه از ترانس پالس این دیود با همان لوکیشن مشابه از یک طرف اهم نشان میدهد از طرف دیگر نمیدهد در تست دیود

اگه ممکنه فقط قطعات کامل یکطرف تا گیت را بکش و روی نقشه بگو منظورت چیه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
بفرمایید
بله کاملا همان چیزیه که در بند اول گفتین
در موقع اهمگیری مدار پالس از برد اصلی جدا شده بود
36897954368035409213.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
بفرمایید
بله کاملا همان چیزیه که در بند اول گفتین
1002 ها طی ازمایشات از مدار برداشته شده بودند
در موقع اهمگیری مدار پالس از برد اصلی جدا شده بود

اینو که فهمیده بودم
معنی این جمله قرمز چیه ؟
در حالی که در یک مدار باقیمانده مشابه از ترانس پالس این دیود با همان لوکیشن مشابه از یک طرف اهم نشان میدهد از طرف دیگر نمیدهد در تست دیود

عرض کردم نقشه کامل یک مسیر از 4 مسیر را بکش (از ترانس تا گیت )

بعد روی نقشه بگو چطور یک قطعه متفاوت با 3 قطعه دیگر است ولی هر 4 قطعه سالمه
مگه ممکنه ؟

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
ببخشید مهندس منظورم از اهمگیری اهمگرفتن با ازاد کردن یک سر قطعه نیست منظورم زمانی در مدار اهم گرفتم که دیودها دو سرش در مدار بوده اند برای همین احتمالش هست؟ مثلا قطعه ای که در مسیر این دیود هست خراب باشد یا خود ترانس چون قطعات همه چک شدند به جز ترانس پالس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
ببخشید مهندس منظورم از اهمگیری اهمگرفتن با ازاد کردن یک سر قطعه نیست منظورم زمانی در مدار اهم گرفتم که دیودها دو سرش در مدار بوده اند برای همین احتمالش هست؟ مثلا قطعه ای که در مسیر این دیود هست خراب باشد یا خود ترانس چون قطعات همه چک شدند به جز ترانس پالس

اگه منظورت اینه که 3 دیود از دو طرف اهم کمی داره ولی چهارمی طبیعیه
دراینصورت یک مقاومت با اهم کم که با دیود چهارم موازی است سوخته
یعنی 3 دیودی که داخل مدار شورت و بیرون سالمه دراینصورت مدار این 3 دیود درسته
ولی دیود چهارم که در داخل مدار هم شبیه دیود نشون میده با یک مقاومت کم اهم موازی است که این مقاومت سوخته

میتونی مقاومت موازی با آنرا آزاد کنی و با 3 مقاومت دیگر تست کنی

اگه لحیمکاری سخته میتونی با اهم متر ببینی پایه های کدوم مقاومت با این دیود متصل و موازی است بعد با اهم متر دو سر مقاومت را داخل مدار تست کن ببین مقاومتش درسته ؟
اگه اهم متر بزرگتر از مقاومت نشون داد سوخته
و دراینصورت روی مقاومت سوخته یک مقاومت سالم لحیم کن که نیاز به درآوردن برد و لحیمکاری پردردسر نباشه

عزیزم از یکطرف میگی
همه قطعات سالمه

از طرف دیگه میگی
برای همین احتمالش هست؟ مثلا قطعه ای که در مسیر این دیود هست خراب باشد

چطور ممکنه همه قطعات را تست کرده باشی و سالم باشن ولی قطعه ای متصل به این دیود خراب باشه

این تناقضات آدمو گیج میکنه
قطعا همه قطعات را تست نکردی و مقاومت کم اهمی در سمت چپ تصویر سوخته
بنظر میرسه مقاومتی که سوخته در تصویر بالاتر از دیوده

بقیه فردا

سپاس

آخرین ویرایش:

arsa-pc

کاربر vip
کاربر
2013-09-14
111
335
با سلام خدمت دوستان.قطعه smd1002 یک مقاومت 10کیلو اهم میباشد وبه احتمال زیاد با جایگزین کردن ۴عدد مقاومت ۱۰کیلو اهم مشکل گرم شدن فتها حل شود.
در ضمن حتما قطعات نصب شده روی برد تحریک (برد ترانس) تست شود.

بالا