آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

خرابی دستگاه جوش mma200 اینورتری داغ شدن ترانزیستورهای g60n100 بعد از تعویض

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام و درود بر مهندس غزال
دستگاه جوش mma200 که مدل تقریبا متفاوتی است 2 برده برد پایین و یک برد بالا دارد که در برد بالا از 4 عدد g60n100 استفاده شده در هر بازو یک عدد که هر 4 عدد سوخته بود در یکطرف یعنی دو بازو آن علاوه بر سوختن دو ترانزیستور بزرگ 60n100 مقاومت گیت آنها هم که 10 اهم smd هست سوخته بود در طرف دیگر فقط ترانزیستورهای 60n100 سوخته بودند و به مقاومت سر راه گیت اسیبی وارد نشده بود که قطعات سوخته با همان شماره تعویض شدند
بعد از بررسی بیشتر مدار خوابیده ترانس پالس 1 مقاومت 8.2 اهم 1 وات سوخته و چند عدد ترانزیستور 8550 بر روی همین برد سوخته بود که در هربازو روی مدار ترانس پالس از دو ترانزیستور استفاده شده بود قطعات سالم را جایگرین قطعات خراب کردم و باز هم بعد از بررسی چشمی به ptc مشکوک شدم که بعد از دراوردن از روی برد از داخل ترکیده بود و با نمونه سالم و با اهم 18 جایگزین شد
بعد از انجام مراحل بالا و تعویض قطعات سوخته حالا دستگاه را وقتی روشن میکنم بعد از چند ثانیه بعد از صدای فیس که فکر میکنم از ترانس پالس باشد در خروجی انبر ولتاژ متوسط 90 ولت میاید ای جی بی تی ها بشدت بعد از چند ثانیه گرم میکنند البته هنوز روی هیت سینکش نبستم فکر میکنم همینطوری روشن بزارم در اخر خواهد سوخت و غیر طبیعی هست چون بدون جوشکاری نباید اینقدر داغ شود؟
برد اسیلاتورش در یک قالب پلاستیکی و پرس شده قرار دارد فقط پایه هایش مشخص هست و برای نمایشگر از میکروکنترلر اتمگا 8 استفاده شده
مهندس در کارگاه اسیلوسکوپ ندارم ولی فرکانسمتر دارم که فرکانس گیت ترانزیستورها را بگیرم ایا شدنی هست؟تا عیب محدود شود به نظرتان احتمال دارد ترانزیستورهای g60n100 مرغوب نباشند که داغ میشوند؟
از لطفتان ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام و درود بر مهندس غزال
دستگاه جوش mma200 که مدل تقریبا متفاوتی است 2 برده برد پایین و یک برد بالا دارد که در برد بالا از 4 عدد g60n100 استفاده شده در هر بازو یک عدد که هر 4 عدد سوخته بود در یکطرف یعنی دو بازو آن علاوه بر سوختن دو ترانزیستور بزرگ 60n100 مقاومت گیت آنها هم که 10 اهم smd هست سوخته بود در طرف دیگر فقط ترانزیستورهای 60n100 سوخته بودند و به مقاومت سر راه گیت اسیبی وارد نشده بود که قطعات سوخته با همان شماره تعویض شدند
بعد از بررسی بیشتر مدار خوابیده ترانس پالس 1 مقاومت 8.2 اهم 1 وات سوخته و چند عدد ترانزیستور 8550 بر روی همین برد سوخته بود که در هربازو روی مدار ترانس پالس از دو ترانزیستور استفاده شده بود قطعات سالم را جایگرین قطعات خراب کردم و باز هم بعد از بررسی چشمی به ptc مشکوک شدم که بعد از دراوردن از روی برد از داخل ترکیده بود و با نمونه سالم و با اهم 18 جایگزین شد
بعد از انجام مراحل بالا و تعویض قطعات سوخته حالا دستگاه را وقتی روشن میکنم بعد از چند ثانیه بعد از صدای فیس که فکر میکنم از ترانس پالس باشد در خروجی انبر ولتاژ متوسط 90 ولت میاید ای جی بی تی ها بشدت بعد از چند ثانیه گرم میکنند البته هنوز روی هیت سینکش نبستم فکر میکنم همینطوری روشن بزارم در اخر خواهد سوخت و غیر طبیعی هست چون بدون جوشکاری نباید اینقدر داغ شود؟
برد اسیلاتورش در یک قالب پلاستیکی و پرس شده قرار دارد فقط پایه هایش مشخص هست و برای نمایشگر از میکروکنترلر اتمگا 8 استفاده شده
مهندس در کارگاه اسیلوسکوپ ندارم ولی فرکانسمتر دارم که فرکانس گیت ترانزیستورها را بگیرم ایا شدنی هست؟تا عیب محدود شود به نظرتان احتمال دارد ترانزیستورهای g60n100 مرغوب نباشند که داغ میشوند؟
از لطفتان ممنونم

سلام

بابت گزارش مفصل و شفاف ممنونم

آیا هر 4 تا به یک اندازه داغ میکنه ؟
دیودهای شیشه ای متصل به گیت را چک کن
تصویر ارسال کن

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام به مهندس بزرگوار
دو فت بصورت ضربدری بیشتر داغ میشن
مسیر گیت فتها طبق عکس زیر است و دیود شیشه ای ندارد و از قطعات smd تشکیل شده در بالا یادم رفته بود خدمتتان عرض کنم که در قسمتی از مدار متصل به پایه های فت قطعه ای سیاه رنگ شبیه دیود 4007 smd وجوددارد که بدون خط منفی که روی ان 1002BG نوشته شده از 4 تا که در 4 بازو قرار دارن 3 تا اتصال کوتاه بود و 1 عدد از انها اتصال باز و هیچ اهمی ندارد به نظر گرامیتان چه قطعه ای هست؟

در پایین اسیلاتور برد osilator board در حقیقت منظورم بردی هست که در ان ترانس پالس وجود داره و گیت فت از راه مقاومت 10 اهمی تحریک میشه
58333813107547393732.jpg

امروز در کارگاه 4 قطعات 1002BG را در اوردم و بجاش از 4 مقاومت 10 کیلو اهم در هر بازو استفاده کردم فتهایی که گرم میکردن رو با خمیر سیلیکون به هیت سینکش پیچ کردم و ازمایش کردم در خروجی تقریبا 90 ولت داشتم و جوش هم کردم در آمپر پایین و بالا بجز همون گرم شدن فتها مشکل عمده ای نداشت انگار وقتی به هیت سینک وصل کردم از گرماش کاسته شد البته باد فن هم بی تاثیر نبود

از لطفتان سپاسگزاری میکنم

آخرین ویرایش:

ديجيتال

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-12-28
429
1,906
تهران
سلام و با کسب اجازه از استاد غزال

احتمالات به شرح زیر است
۱_نشتی ریز و کم بقیه فت ها
۲_نا مرغوب بودن یا نا هماهنگ بودن فت های تعویضی
۳_رگوله نبودن ولتاژ قسمت اسیلاتور
۴_معیوب بودن و نشتی ترانس ها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام به مهندس بزرگوار
دو فت بصورت ضربدری بیشتر داغ میشن
مسیر گیت فتها طبق عکس زیر است و دیود شیشه ای ندارد و از قطعات smd تشکیل شده در بالا یادم رفته بود خدمتتان عرض کنم که در قسمتی از مدار متصل به پایه های فت قطعه ای سیاه رنگ شبیه دیود 4007 smd وجوددارد که بدون خط منفی که روی ان 1002BG نوشته شده از 4 تا که در 4 بازو قرار دارن 3 تا اتصال کوتاه بود و 1 عدد از انها اتصال باز و هیچ اهمی ندارد به نظر گرامیتان چه قطعه ای هست؟

امروز در کارگاه 4 قطعات 1002BG را در اوردم و بجاش از 4 مقاومت 10 کیلو اهم در هر بازو استفاده کردم فتهایی که گرم میکردن رو با خمیر سیلیکون به هیت سینکش پیچ کردم و ازمایش کردم در خروجی تقریبا 90 ولت داشتم و جوش هم کردم در آمپر پایین و بالا بجز همون گرم شدن فتها مشکل عمده ای نداشت انگار وقتی به هیت سینک وصل کردم از گرماش کاسته شد البته باد فن هم بی تاثیر نبود

از لطفتان سپاسگزاری میکنم

سلام

ضمن تشکر از استاد دیجیتال نظر من هم بشرح زیره

حتما دیود در مسیر گیت داره
منظورم این نبود که مستقیم به گیت متصله بلکه از گیت تا ترانس کوچک قطعاتی هست که چند دیود و دیود زینر هم داره

این مدار بسیار مختصر قابل حکم نیست و باید تا ترانس کوچک بکشی
ولی اگه میخوای ابتکاری حرارت را کم کنی 10 کیلو خیلی بزرگه و اثری نداره از 1 کیلو شروع کن

لذا هر 4 فت را از هیت سینگ جدا کن که مقایسه حرارت هر فت مقدور بشه
سپس از 4 تا مقاومت 1 کیلو استفاده کن بعد 4 تا 470 اهم و .....
آنقدر ادامه بده که فت ها بدون جوشکاری سرد باشه

اگه نشد از 4 تا دیود و یا 4 تا زینر استفاده کن از 15 ولت شروع کن و سپس 10 ولت و....
بطوریکه کاتد بسمت گیت باشه
البته من تصور نمیکنم مقاومت باشه چون خودش یک مقاومت 15 کیلو گذاشته و موازی میشن و منطقی نیست
احتمال میدم دیود زینره
ببین در بخش های دیگر چنین قطعه ای وجود داره ؟ که ماهیتش مشخص بشه
ضمنا شاید محل نصبش را اشتباه کشیدی مجددا بررسی کن

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس گرام
امروزمراحل را دوباره از سر شروع کردم و به امرتان پیچ هیت سینک ترانزیستورهای 60n100 باز کردم ابتدا قطعه نا معلوم 1002bg را در اوردم دستگاه را روشن کردم دیدم دو فت بصورت ضربدری از بقیه بیشتر گرم میکنند و بعد از مدت طولانی تر داغ میشوند در فاز بعدی به جای 1002 از مقاومت 1 کیلو استفاده کردم دستگاه روشن کردم فتها را لمس کردم دیدم تغییری در خنکتر شدن فتها حاصل نشد بعد از ان 390 اهم 470 در دسترس نبود باز هم تغییری نکرد در مرحله بعد از 68 اهم باز هم تغییری حاصل نشد مقاومت را حتی تا 10 اهم کاهش دادم و رله کوچکتر مدار زد و دستگاه خروجی نداد و با در اوردن مقاومت دستگاه به حالت عادی برگشت

مهندس آیا امکان داره از 4 فت فقط دو تاش کار کنه؟پس چی جوری جوش میده و ولتاژ خروجی داریم

فردا میخاهم از دیود استفاده کنم از 1n4148 و دیودهای زنری که فرمودید اگر از زنر استفاده بشه چون در بایاس مع*** قرار میگیره منفی باید بسمت گیت باشه برای دیود معمولیه 1n4148 مثبت باید به طرف گیت باشه یا مثل زنر با این تفاوت که مثبت به گیت میده؟
در بخشهای دیگر دستگاه 1002bg نیست که تست کنمش باز هم نگاه کردم و دقیقا مثل شکل بالا ماهیتش هست
در یک دستگاه دی وی ار همچین چیزی برخوردم که شبیه دیود بود ولی با جست و جو یک تریستور هست و جالب اینجا بود مثل همین 1002 دو پایه داشت شاید قطعه محافظتی باشه
تا جایی که امکانش بود نقشه را از روی برد ترانس پالس با اهممتر دنبال کردم که مانند شکل زیر شد اگر درست باشد که بازم منفی دیود که به بیس ترانزیستور رفته به نزدیکیهای ترانس پالس و قطعات اطرافش ختم میشه
77696301995462520972.bmp

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام مهندس گرام
امروزمراحل را دوباره از سر شروع کردم و به امرتان پیچ هیت سینک ترانزیستورهای 60n100 باز کردم ابتدا قطعه نا معلوم 1002bg را در اوردم دستگاه را روشن کردم دیدم دو فت بصورت ضربدری از بقیه بیشتر گرم میکنند و بعد از مدت طولانی تر داغ میشوند در فاز بعدی به جای 1002 از مقاومت 1 کیلو استفاده کردم دستگاه روشن کردم فتها را لمس کردم دیدم تغییری در خنکتر شدن فتها حاصل نشد بعد از ان 390 اهم 470 در دسترس نبود باز هم تغییری نکرد در مرحله بعد از 68 اهم باز هم تغییری حاصل نشد مقاومت را حتی تا 10 اهم کاهش دادم و رله کوچکتر مدار زد و دستگاه خروجی نداد و با در اوردن مقاومت دستگاه به حالت عادی برگشت

مهندس آیا امکان داره از 4 فت فقط دو تاش کار کنه؟پس چی جوری جوش میده و ولتاژ خروجی داریم

فردا میخاهم از دیود استفاده کنم از 1n4148 و دیودهای زنری که فرمودید اگر از زنر استفاده بشه چون در بایاس مع*** قرار میگیره منفی باید بسمت گیت باشه برای دیود معمولیه 1n4148 مثبت باید به طرف گیت باشه؟
در بخشهای دیگر دستگاه 1002bg نیست که تست کنمش باز هم نگاه کردم و دقیقا مثل شکل بالا ماهیتش هست
در یک دستگاه دی وی ار همچین چیزی برخوردم که شبیه دیود بود ولی با جست و جو یک تریستور هست و جالب اینجا بود مثل همین 1002 دو پایه داشت شاید قطعه محافظتی باشه
تا جایی که امکانش بود نقشه را از روی برد ترانس پالس با اهممتر دنبال کردم که مانند شکل زیر شد اگر درست باشد که بازم مثبت دیود که به بیس ترانزیستور رفته به نزدیکیهای ترانس پالس و قطعات اطرافش ختم میشه

سلام

باید بدونم کدوم دو تا داغ میکنه یعنی دو تایی که داغ میکنه یکی از سه حالت زیر است
آیا کلکتورشون بهم متصله ؟
یا آیا امیترشون بهم متصله ؟
یا کلکتور یکی به امیتر دیگری متصله ؟

سوالات فوق فقط در مورد دو ترانزیستور ی است که داغ میکنه به دو تا خنک کاری ندارم

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس با تشکر فراوان از لطف شما وو قتی که برای من حقیر قرار میدین
مدار ترانس پالس 4 خروجی دارد که در هر طرف برد 2 تا 60n100 قرار داره که گیتشان به دو تا خروجی مدار ترانس از هر طرف میره میشه 4 عدد که ازین 4 تا 2 عدد یکی در این طرف و دیگری در انطرف گرم میکند بصورت اوریب

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مهندس با تشکر فراوان از لطف شما وو قتی که برای من حقیر قرار میدین
مدار ترانس پالس 4 خروجی دارد که در هر طرف برد 2 تا 60n100 قرار داره که گیتشان به دو تا خروجی مدار ترانس از هر طرف میره میشه 4 عدد که ازین 4 تا 2 عدد یکی در این طرف و دیگری در انطرف گرم میکند بصورت اوریب

سلام

عزیزم پاسخ سوال منو ندادی
توی جملات شما نه کلکتوره نه امیتر !

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس پوزش از دو ترانزیستور 60n100 که گرم میکنند پایه کناری یکی امیتر به پایه وسطی دیگری کلکتور اتصال دارد
بازهم برای الطافتان سپاسگزارم

بالا