آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

خرابی دستگاه جوش mma200 اینورتری داغ شدن ترانزیستورهای g60n100 بعد از تعویض

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام و سپاس به مهندس غزال
به لطف شما دستگاه مشکلش حل شد
در قسمتی که عرض کردم خدمتتان اهم متفاوت بود مسیرش را دنبال کردم و در کنار ترانس یکی از مسهای ارتباطی ترکیدگی داشت و معلوم نبود با سیمکشی مشکل رفع شد
مهندس حالا با این اوصاف از 4 مدار مشابه 3 مدار داشت کار میکرد و ارتباط با ترانس پالس داشت ولی یک مدار همانطور که بیان شد قطع بود چرا 2 ترانزیستور داغ میکرد؟با این شرایط دستگاه با 3 ترانزیستور کار میکرد و ولتاژ خروجی داشت؟
حالا فقط مانده این 1002BG چیه ؟که نبودنش تو دستگاه تاثیر زیادی نداره اگر بگوییم مقاومت هست مقاومت که اتصال کوتاه نمیشود پس چی میتونه باشه ؟شاید یک قطعه محافظتی باشد
به دیدگاهتان اصلا حذفش کنم ؟یا همان مقاومت 10 کیلو بزارم یا غیره؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام و سپاس به مهندس غزال
به لطف شما دستگاه مشکلش حل شد
در قسمتی که عرض کردم خدمتتان اهم متفاوت بود مسیرش را دنبال کردم و در کنار ترانس یکی از مسهای ارتباطی ترکیدگی داشت و معلوم نبود با سیمکشی مشکل رفع شد
مهندس حالا با این اوصاف از 4 مدار مشابه 3 مدار داشت کار میکرد و ارتباط با ترانس پالس داشت ولی یک مدار همانطور که بیان شد قطع بود چرا 2 ترانزیستور داغ میکرد؟با این شرایط دستگاه با 3 ترانزیستور کار میکرد و ولتاژ خروجی داشت؟
حالا فقط مانده این 1002BG چیه ؟که نبودنش تو دستگاه تاثیر زیادی نداره اگر بگوییم مقاومت هست مقاومت که اتصال کوتاه نمیشود پس چی میتونه باشه ؟شاید یک قطعه محافظتی باشد
به دیدگاهتان اصلا حذفش کنم ؟یا همان مقاومت 10 کیلو بزارم یا غیره؟

سلام

فرمودید مسیر گیت یکی از 4 فت قطع بوده ولی چرا 2 فت داغ میکرده ؟

چون در هر نیم سیکل دو فت بصورت سری در مسیر ترانس قدرت قرار میگیرند لذا اگر یک فت خاموش باشه روشن بودن فت دیگر بی اثره و از اون هم جریانی عبور نمیکنه

اما چرا مانند تغذیه بسیاری از دستگاهها که در هر نیم سیکل از یک فت استفاده میکنن
چرا در ایندستگاه در هر نیم سیکل از دو فت بصورت سری استفاده کرده اند ؟

داستان جالبی داره که باید کمی فکر کنید تا فلسفه این کار غیرعادی و بسیار ضروری را کشف کنید .

بابت اعلام نتیجه و تکمیل تاپیک سپاسگزارم.

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس عزیز در هر سیکل بصورت ضربدری دو ترانزیستور سری فعال میشن و هر دفعه ورودی ترانس به اندازه ورودی تغذیه دی سی ما که 310 است میشه تلفات کمتر و توان قابلی رو ترانس میتونه بده تو این دستگاه که جریانش بالاست

مهندس گرامی در رابطه با جایگزین برای 1002bg نظری ندارین ؟حذفش کنم یا از یک مقاومت 10 کیلو استفاده کنم ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام مهندس عزیز در هر سیکل بصورت ضربدری دو ترانزیستور سری فعال میشن و هر دفعه ورودی ترانس به اندازه ورودی تغذیه دی سی ما که 310 است میشه تلفات کمتر و توان قابلی رو ترانس میتونه بده تو این دستگاه که جریانش بالاست

مهندس گرامی در رابطه با جایگزین برای 1002bg نظری ندارین ؟حذفش کنم یا از یک مقاومت 10 کیلو استفاده کنم ؟

سلام

فراموش کردم حذف کن همون موقع در جریان عیب یابی پس از چند آزمایش عرض کردم در عملکرد دستگاه اثری نداره
قطعا نقش حفاظتی داره و احتمالا زینره
حذف کن مانعی نداره

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس عزیز در بند اول عرایضم بالا سوالی که فرمودید را پاسخ گفتم میدانم در مقابل اقیانوس علم شما قطره ای نیست و با توجه به مشغله ای که دارید میخاستم بدانم چقدر اشتباه گفتم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مهندس عزیز در بند اول عرایضم بالا سوالی که فرمودید را پاسخ گفتم میدانم در مقابل اقیانوس علم شما قطره ای نیست و با توجه به مشغله ای که دارید میخاستم بدانم چقدر اشتباه گفتم؟

سلام

جدا عذرخواهی میکنم
این روزها خیلی وقت کم میارم و چند کار همزمان انجام میدم و تمرکز لازم را ندارم و لذا قسمت اولیه پاسخ شما را ندیدم
آفرین
کاملا درست فرمودید اما نفرمودید تفاوت اوت پوت با دو فت نسبت به اوت پوت با 4 فت چیه ؟
یعنی ضعف دو فت چیه ؟

سپاس و تقدیر

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس بزرگوار با دو فت یکی در خط مثبت و یکی در خط منفی در هر پالس درین و سورس وصل میشوند تمام ولتاژ ورودی را به ترانس اصلی انتقال داد البته با توجه به توان این دستگاهها با یک فت نمیشه

سپاس از الطافتان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام مهندس بزرگوار با دو فت یکی در خط مثبت و یکی در خط منفی در هر پالس درین و سورس وصل میشوند تمام ولتاژ ورودی را به ترانس اصلی انتقال داد البته با توجه به توان این دستگاهها با یک فت نمیشه

سپاس از الطافتان

سلام

درسته با یک فت در ایندستگاه نمیشه اما به چه دلیل نمیشه ؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

mojtaba984

کاربر vip
vip
کاربر
2016-05-10
84
59
بندرعباس
درود دوستان پروتکت دستگاه ماسفت که با اتصال انبر به وجود میاد .فتها سالمن .درایو خروجی 100 کیلو هرتز رو داره نمایشگرم نداره .ایا از ترانس سی تی میتونه باشه؟ضمنا پروتکت دستگاه چینی تک برده از چی میتونه باشه.سپاس از اقایونی که وقت میگذارن

آخرین ویرایش:
بالا