آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خاموش شدن چراغ شارژر لپ تاپ Dell 5110 بعد از فشردن دکمه پاور

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
بایوس رو پروگرام نکردم هنوز .
1- ابتدا ماسفت ها رو در بیارم بعد در حالت خاموش ولتاژ ها رو بررسی کنم ؟ یا قبل از خارج کردن ماسفت ولتاژ ها رو بررسی کنم؟
2- چه ولتاژ هایی را از چه قطعاتی باید بررسی کرد؟

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,079
اهواز
دوست عزیز
اول پروگرام بایوس بعد بقیه کارها .
قبل از هر کاری بایوس را پروگرام نمایید .

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
تشکر . ولی جواب سوال اولم رو نگرفتم.
الان این ماسفتی که پایه هاش با گراند اتصال نداره یعنی سالمن یا خرابن اصلاْ چرا همچین چیزی رو باید چک کرد؟

سلام دوست عزیز،
1-برای اینکه از سلامت ماسفت ها اطمینان پیدا کنیم باید اونهارو خارج از بورد تست کنیم چون وقتی ماسفت یا هر المان الکترونیکی دیگه ای روی بورد قرار داره لاجرم با بقیه قطعات بورد در ارتباط هست و این ارتباط روی دقت تست تاثیر میزاره، به عنوان مثال فرض کنید یک خازن با این ماسفت در ارتباط هست یا موازی بسته شده، اگر اون خازن سوخته باشه و نشتی داشته باشه وقتی شما روی بورد ماسفت رو تست میکنید این نشتی رو روی پایه های ماسفت هم مشاهده میکنید و گمان میکنید که ماسفت سوخته،درصورتی که ماسفت سالم است و اون خازن هست که سوخته.
2- راجعبه نحوه تست فت/ماسفت ،هم دوست خوبمون جناب mehran76gh در پست شماره 18 راهنمایی کردند،هم در همین سایت و هم اگر در اینترنت سرچ کنین در سایت های زیادی مطالب مفیدی راجعبه نحوه تست فت/ماسفت وجود دارد.
3-اون آی سی PU4103 که فرمودید خیلی داغ میشه،این داغ شدن در اثر جریان کشیدن میباشد،حالا ممکنه خود آی سی سوخته باشه یا المانهای دیگه ای که این آی سی با اونها در ارتباط هست،که باعث جریان کشیدن و داغ شدن آی سی میشه،برای اینکه قطعهء سوخته رو پیدا کنیم،مسیر خروجی آی سی رو چک میکنیم تا ببینیم قطعهء سوخته و اتصال کوتاهی با گراند وجود دارد یا خیر، یعنی همون چهار ماسفتی که در پست قبل اشاره کردم،اگر در مسیر خروجی آی سی مشکلی وجود نداشته باشد و قطعه ای نسوخته باشد و اتصال کوتاهی با گراند وجود نداشته باشد،نتیجه اش میشه اینکه خود آی سی در مدار داخلیش مشکلی پیدا کرده و اصطلاحا آی سی سوخته،که خب باید تعویض بشه
4-ماسفت های pu4104 و pu4105 مسیر ساخت ولتاژ 5 ولت هستند و ماسفت های pu4102 و pu4106 مسیر ساخت ولتاژ 3.3 ولت هستند
5- یه سری پایه روی بورد وجود دارند که پایه های قطعه رو روی اونها لحیم میکنیم، اون پایه های روی بورد رو متالیزه مینامند،وقتی قطعه ای روی بورد هست و یکی از پایه های اون قطعه رو با گراند تست میکنیم و میبینیم اتصال کوتاه است،بعد از برداشتن قطعه دوباره اون پایه رو (یعنی متالیزهء روی بورد رو) با گراند تست میکنیم تا متوجه بشیم آیا قطعه ای که برداشتیم سوخته بوده و باعث اتصال کوتاه با گراند شده،یا خیر وبدون اون قطعه هم هنوز اتصال کوتاه وجود داره،که در اینصورت باید دنبال قطعهء دیگری که با اون در ارتباطه و سوخته بگردیم.
6-تنها پایه های سورس (Source) ماسفت های pu4105 و pu4106 با گراند در ارتباط هستند (به علت طراحی مدار) و این به معنای اشکال نیست، بقیه پایه های اون چهار فت مذکور نباید با گراند در ارتباط (اتصال کوتاه) باشند

5110.jpg

موفق باشید

آخرین ویرایش:

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
بایوس رو پروگرم کردم تصویر لپ تاپ اومد و مشکل شارژر حل شد و دیگه خاموش نمی شه. رم ها رو هم وصل می کنم مشکلی نیست.
1- ولی اون IC که داغ می کرد وقتی می خوام تست کنم که داغ می کنه یا نه به محض اینکه لمسش می کنم بدون اینکه فشاری بیارم سیستم یا ریست یا خاموش می شه البته بیشتر خاموش می شه؟
2- وقتی که خاموش می شه روی IC فشار می یارم گاهی اوقات بعد چند ثانیه به شدت داغ می شه .
3- الان خازنی که از مدار جدا شده بود رو متصل کنم به برد؟

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
بایوس رو پروگرم کردم تصویر لپ تاپ اومد و مشکل شارژر حل شد و دیگه خاموش نمی شه. رم ها رو هم وصل می کنم مشکلی نیست.
1- ولی اون IC که داغ می کرد وقتی می خوام تست کنم که داغ می کنه یا نه به محض اینکه لمسش می کنم بدون اینکه فشاری بیارم سیستم یا ریست یا خاموش می شه البته بیشتر خاموش می شه؟
2- وقتی که خاموش می شه روی IC فشار می یارم گاهی اوقات بعد چند ثانیه به شدت داغ می شه .

سلام وقت بخیر دوست عزیز

------

به احتمال زیاد ای سی قلع مردگی داره اگه هیتر داری با کمی مایع فلکسی مناسب ی هیت ملایم بگیر و بعد از اینکه هیت گرفتی اون خازن که جداشده بود بر اثر جریان کشی رو ابتدا تست کن ببین نشتی یا سوخته نباشه سپس لحیم کن توی مدار و تست کن ببین مشکل داغی و ریست حل میشه یا نه

نتیجه رو اعلام کن:yes:

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,206
تهران

ابتدا اون خازن رو سرجاش ریسولد کن . تست بگیر . نتیجه را اطلاع بده .
به هیچ عنوان هیت نگیر بی هدف . ممکنه تمام زحمتی که کشیدی رو از بین ببره .

آخرین ویرایش:

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir

سلام دوست عزیز،
درصورت امکان از دو طرف بورد عکس کامل بزارید
موفق باشید

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
سلام با عرض پوزش می خواستم خازن رو روی برد ریسولد کنم ولی محل اتصال اونها رو برد قلع شو از دست داده و یکمی از اون هم به پایه خازن چسبیده .
خازن رو روی برد گذاشتم گفتم شاید یکم حرارت بدم متصل بشه ولی نشد الان چه کار باید بکنم؟
این هم تصویر محل اتصال و قلع روی خازن.
photo_2016-07-01_20-21-36.jpg

photo_2016-07-01_20-23-32.jpg

بالا