آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خاموش شدن چراغ شارژر لپ تاپ Dell 5110 بعد از فشردن دکمه پاور

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,206
تهران
اون ایسی کنار خازنها رو چک کنید . دیتاشیتش رو بگیرید و ولتاژ گیری کنید .احتمالا اون ایسی مشکل داره .

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
این IC برای مدار شارژر باطری می باشد (مدلش اینه bq 24745) . فکر نکنم ربطی به مدار رم ها داشته باشه و مشکلات خازن های این مدار شاید یک مشکل قدیمی باشه روی لپ تاپ. ولی من تا جایی که تونستم طبق شماتیک مادربرد و تا اندازه ای از روی دیتاشیت این ای سی یک سری ولتاژ ها رو چک کردم دیدم که ولتاژ ۱۹.۵ و ۲.۶ و ۵.۵ . ۳.۵ رو روی پایه های مختلفش داره اما نمی دونم باید داشته باشه یا نه البته فکر کنم طبق دیتاشیت (البته تا جایی که دستگیرم شد ) روی پورت ۲۲و ۲ باید ولتاژ های ۱۹.۵ و ۲.۴ رو داشته باشه البته خیلی مطمئن نیستم.
لطقاْ شما تایید می فرماید وجود این ولتاژ ها رو ؟ یا نه؟

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
تشکر از وقتی که می زارید و راهنمایی هایی که می کنید.
به طور اتفاقی در مدار خازنی رو دیدم که اتصال یک پایه آن قطع شده بود و به یک تزانزیستور کناریش متصل شده بود فکر کردم شاید به خاطر این اتصالی بوده باشه که شارژر خاموش می شه اون رو از مدار خارج کردم ولی مشکل بازم وجود داشت این هم تصویر خازن مشکل دار.
مشاهده فایل‌پیوست 135478

سلام دوست عزیز،
اون قطعه ای که خازن smd کنده شده و بهش متصل شده دیود هست نه ترانزیستور،علت این کنده شدن smd چی بوده؟ لپ تاپ توسط همکار دیگه ای روش کار نشده؟ بدون شارژر و فقط با باطری روشن میشه؟ در حالت خاموش باطری شارژ میشه؟ برای تست اتصال کوتاه بودن بهتره با تست بیزر اینکارو انجام ندید ، بوق زدن در تست بیزر الزاما به معنای اتصال کوتاه نیست، با تست دیود اینکار رو انجام بدید و فقط عدد صفر مطلق ،یعنی 0.000 به معنای اتصال کوتاه است، بورد رو به دقت نگاه کنید،مدار تغذیه سی پی یو (بدون وجود سی پی یو در سوکت)،رم و همینطور آی او رو چک کنید.
موفق باشید

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
لپ تاپ تعمیر نشده طبق گفته صاحب لپ تاپ بقیه موارد رو باید چک کنم
دیشب داشتم چک می کردم وقتی شارژر و وصل می کنم متوجه شدم بعد از مدتی کوتاه کمتر از 30 ثانیه یک IC خیلی داغ می کنه . توی شماتیک که نگاه کردم دیدم اون خازن مشکل دار مربوط به صفحه ایی است که این IC در آن قرار دارد. آیا با اتصال مجدد خازن توی مدار ممکنه مشکل رفع بشه؟ این هم تصویر IC
photo_2016-06-29_13-57-01.jpg

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
دیشب داشتم چک می کردم وقتی شارژر و وصل می کنم متوجه شدم بعد از مدتی کوتاه کمتر از 30 ثانیه یک IC خیلی داغ می کنه . توی شماتیک که نگاه کردم دیدم اون خازن مشکل دار ظاهراً مربوط به صفحه ایی است که این IC در آن قرار دارد. آیا با اتصال مجدد خازن توی مدار ممکنه مشکل رفع بشه؟ این هم تصویر IC
مشاهده فایل‌پیوست 135520

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
دیشب داشتم چک می کردم وقتی شارژر و وصل می کنم متوجه شدم بعد از مدتی کوتاه کمتر از 30 ثانیه یک IC خیلی داغ می کنه . توی شماتیک که نگاه کردم دیدم اون خازن مشکل دار مربوط به صفحه ایی است که این IC در آن قرار دارد. آیا با اتصال مجدد خازن توی مدار ممکنه مشکل رفع بشه؟ این هم تصویر IC
مشاهده فایل‌پیوست 135519

سلام دوست عزیز،
این آی سی وظیفه ساختن 3.3 و 5 ولت رو داره، احتمالا همین جریان کشیدن و داغ شدن باعث ذوب شدن قلع اون خازن SMD و جدا شدنش شده باشه،
شما فت های pu4102 , pu 4104 , pu4105 , pu4106 رو خارج از مدار تست کنید ببینید سالم هستن؟ (همین چهار تا فت کنار آی سی که تو تصویر ارسالی خودتون مشخص هستند)
وضعیت اتصال کوتاه بودن با گراند پایه های روی بورد همین فت ها رو هم بررسی بفرمایید
موفق باشید

آخرین ویرایش:

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
اتصال کوتاه بودن با گراند رو برسی کردم دوتا از ماسفت ها (Pu4101, Pu4102)هیچ کدام از پایه هاش با گراند اتصال نداشت.
چند تا سوال؟
۱- این وضعیت چه معنی می ده؟
۲- چطور این ماسفت ها رو بیرون مدار باید چک کنم؟ تا حالا این کار رو انجام ندادم؟

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
اتصال کوتاه بودن با گراند رو برسی کردم دوتا از ماسفت ها (Pu4101, Pu4102)هیچ کدام از پایه هاش با گراند اتصال نداشت.
چند تا سوال؟
۱- این وضعیت چه معنی می ده؟
۲- چطور این ماسفت ها رو بیرون مدار باید چک کنم؟ تا حالا این کار رو انجام ندادم؟

سلام وقت بخیر

--------

من اطلاعی در زمینه لپ تاپ ندارم اما فکر میکنم که با هیتر ماسفت هارو باید از مدار بردارید و مانند ماسفت های معمولی تست کنید.
هرکدام نشتی یا خراب بودند رو تعویض کنید.:28000000:

سلام وقت بخیر

--------

من اطلاعی در زمینه لپ تاپ ندارم اما فکر میکنم که با هیتر ماسفت هارو باید از مدار بردارید و مانند ماسفت های معمولی تست کنید.
هرکدام نشتی یا خراب بودند رو تعویض کنید.:28000000:

-------------------------

باتوجه به شماره قطعه یا همون ماسفتی که در اوردید از روی برد دیتاشیت آن قطعه رو از اینترنت پیدا کنید و پایه های گیت و سورس و درین آن را پیدا کنید و متابق شکل
برای تست ماسفت عمل کنید:90000000:

Power Electronic Mosfet (07).gif

آخرین ویرایش توسط مدیر:

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
تشکر . ولی جواب سوال اولم رو نگرفتم.
الان این ماسفتی که پایه هاش با گراند اتصال نداره یعنی سالمن یا خرابن اصلاْ چرا همچین چیزی رو باید چک کرد؟

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,079
اهواز
سلام دوست عزیز .
آیا شما بایوس را پروگرام نمودید ؟
اگر این کار را انجام نداده اید ابتدا بایوس را پروگرام نموده و از ولتاژ صحیح باطری بک آپ مطمئن شوید .
هدف از تست ماسفتها بیرون از مدار این است که از داشتن نشتی یا اتصال آنها اطمینان حاصل نماییم .
شما زمانی که قطعات روی برد هستند از سلفهای خط 3.3 و 5 ولت تست شورتی بگیرید و ماسفتها را حتما بیرون از مدار تست نمایید و زمانی که دستگاه خاموش است ببینید ولتاژها برقرار هستند یا خیر.
منتظر پاسخ شما هستم .
موفق باشید .

بالا