آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

javaad283

کاربر vip
vip
کاربر
2019-02-20
187
147
تریستور bt151 و دیودهای قدرت از نوع قابلمه ای و جریان دهی بالا.
فقط ناگفته نماند که بجای ujt از معادل اون که متشکل از دو ترانزیستور هست و در همین سایت موجوده استفاده کردم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
تریستور bt151 و دیودهای قدرت از نوع قابلمه ای و جریان دهی بالا.
فقط ناگفته نماند که بجای ujt از معادل اون که متشکل از دو ترانزیستور هست و در همین سایت موجوده استفاده کردم

درود

یعنی انتظار داری bt151 برای تردمیل نسوزه؟
یعنی با دوچرخه میخوای یخچال ببری ؟
قیافه این تریستور هم داد میزنه به درد اینکار نمیخوره
بزرگوار تریستور قابلمه ای آمپر بالا تهیه کن نمیسوزه
ضمنا نمیدونم بجای ujt چکار کردی ولی در بازار فراوونه بویژه که ۲۶۴۶ مثل نقل و نبات وجود داره ، بهتره ujt هم تهیه کنی.
لطفا نتیجه را هم گزارش فرمابید.

سپاس

آخرین ویرایش:

javaad283

کاربر vip
vip
کاربر
2019-02-20
187
147
درود

یعنی انتظار داری bt151 برای تردمیل نسوزه؟
یعنی با دوچرخه میخوای یخچال ببری ؟
قیافه این تریستور هم داد میزنه به درد اینکار نمیخوره
بزرگوار تریستور قابلمه ای آمپر بالا تهیه کن نمیسوزه
ضمنا نمیدونم بجای ujt چکار کردی ولی در بازار فراوونه بویژه که ۲۶۴۶ مثل نقل و نبات وجود داره ، بهتره ujt هم تهیه کنی.
لطفا نتیجه را هم گزارش فرمابید.

سپاس
در حالت بی باری تست کردم یعنی تسمه موتور باز هست و موتور آزاد می‌چرخه ،جریان راه اندازی موتور کمتر از ۶ آمپر هست و بعد از راه اندازی به زیر ۳ آمپر میرسه با آمپر متر دقیق گرفتم،کلا ساختار این موتور ها طوریه که جریان زیادی نمی‌کشه قدرت و گشتاور تردمیل هم به لطف پولی سنگینی هست که سر شافت موتور قرار گرفته.مشکل من فکر کنم مدار اسنابر باشه که باید دقیق طراحی بشه و به مدار اصلی اضافه کنیم.
الان میترسم تریستور قابلمه ای و جنس خوب بگیرم و سریع بسوزه اون وقت حیف میشه ولی این تریستور های معمولی لااقل قیمتش پایینه☺
مهندس یه فکری و ایده ای به ذهنت نمیاد که بشه سافت استارتر راه اندازی کرد موتور رو که در لحظه اول روی تریستور ها و ujt فشار نیاد.
با تشکر از شما که وقت میزارید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

javaad283

کاربر vip
vip
کاربر
2019-02-20
187
147
بیشتر هدف من از مطرح کردن این موضوعات این است که شاید راهنمایی های اساتید بدرد دیگران هم بخوره و ایده های جدیدی نیز مطرح بشه که مدارهای کاربردی و در عین حال ارزان ساخت.
دیگر دوستان هم خواهش میکنم تحربیاتشون رو در میان بزارن .
ممنونم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
در حالت بی باری تست کردم یعنی تسمه موتور باز هست و موتور آزاد می‌چرخه ،جریان راه اندازی موتور کمتر از ۶ آمپر هست و بعد از راه اندازی به زیر ۳ آمپر میرسه با آمپر متر دقیق گرفتم،کلا ساختار این موتور ها طوریه که جریان زیادی نمی‌کشه قدرت و گشتاور تردمیل هم به لطف پولی سنگینی هست که سر شافت موتور قرار گرفته.مشکل من فکر کنم مدار اسنابر باشه که باید دقیق طراحی بشه و به مدار اصلی اضافه کنیم.
الان میترسم تریستور قابلمه ای و جنس خوب بگیرم و سریع بسوزه اون وقت حیف میشه ولی این تریستور های معمولی لااقل قیمتش پایینه☺
مهندس یه فکری و ایده ای به ذهنت نمیاد که بشه سافت استارتر راه اندازی کرد موتور رو که در لحظه اول روی تریستور ها و ujt فشار نیاد.
با تشکر از شما که وقت میزارید

درود

بخاطر قیمت تریستور مناسب ، میخوای هر روز تریستور نامناسب بسوزونی ؟

ارجمند گرامی از تریستور ۷ آمپری ۴ آمپر هم نباید بکشی
بجای اینکه از حداکثر جریان مطلع بشی تسمه رو باز کردی که ثابت کنی جریان کم نیاز داره و خودتو گول بزنی ؟
آخه چه کسی بدون تسمه استفاده میکنه که اینجوری تست کردی .
هرچند ایده خوبی هست و اگه نتیجه گرفتی به ما هم منتقل کن استفاده کنیم.
ولی استفاده از منطق هم راهگشاست یعنی اگه قطعات نامناسب و ارزون بجای قطعات مناسب قابل استفاده بود فقط ارزونترین و ضعیف ترین قطعات تولید میشد و هیچوقت قطعات مرغوب و مناسب تولید نمیشد.
به هر روی چیزی که به ذهن خودم رسیده تقدیم کردم ولی صلاح مملکت خویش خسروان دانند
میتونی از راهکار خودت استفاده کنی؟ و هر روز تریستور بخری و نتونی هیچوقت هم استفاده کنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود بر استاد غزال عزیز و گرانقدر

روزی نیست بنده در الکترونیک غوطه ور نشم و یاد شما نیوفتم. همیشه از دانش و علم شما سعی کردم نهایت استاده رو ببرم. امیدوارم بنده ی کمترین و بی دانش رو راهنمایی بفرمایید

حقیقت نمیدونم چرا تا حالا این تاپیک به چشمم نخورده بود والان مدتی بود که داشتم مطالعه میکردم صفحاتش رو

سئوالی که دارم و میدونم شاید هم جواب ساده ای داشته باشه و یا حتی علمی نباشه اما ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

آیا از این مدار میشه برای راه اندازی کوره القایی که نیاز به ولتاژ DC داره استفاده کرد؟

و سئوال دیگه اینکه آیا در کنار تریستور آمپر بالا باید دیودها هم به همون مقدار مشابه در تریستور دارای آمپر یکسان باشن؟

و سئوال آخر برای جریان بالای 50 آمپر چه دیود و تریستوری رو پیشنهاد میفرمایید؟

سپاس فراوان از حضرتعالی :icon26::icon26::icon26:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود بر استاد غزال عزیز و گرانقدر

روزی نیست بنده در الکترونیک غوطه ور نشم و یاد شما نیوفتم. همیشه از دانش و علم شما سعی کردم نهایت استاده رو ببرم. امیدوارم بنده ی کمترین و بی دانش رو راهنمایی بفرمایید

حقیقت نمیدونم چرا تا حالا این تاپیک به چشمم نخورده بود والان مدتی بود که داشتم مطالعه میکردم صفحاتش رو

سئوالی که دارم و میدونم شاید هم جواب ساده ای داشته باشه و یا حتی علمی نباشه اما ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

آیا از این مدار میشه برای راه اندازی کوره القایی که نیاز به ولتاژ DC داره استفاده کرد؟

و سئوال دیگه اینکه آیا در کنار تریستور آمپر بالا باید دیودها هم به همون مقدار مشابه در تریستور دارای آمپر یکسان باشن؟

و سئوال آخر برای جریان بالای 50 آمپر چه دیود و تریستوری رو پیشنهاد میفرمایید؟

سپاس فراوان از حضرتعالی :icon26::icon26::icon26:

درود
ضمن تقدیر و توقیر شایسته و بایسته بابت
اظهار لطف و لطافت سیاق سرفراز و ملاحت طبع و طبیعت کلام دلنواز
و شفقت و شرافت نگاه پر فراز و مرحمت و ملاحت دیدگاه اصالت ساز
و سلک و سلوک قامت ساز و طریق و طریقت پر فضل و فیاض حضرت عالی

مقصود شما مفهومم نشد که این مدار بعنوان چه بخش از کوره القایی استفاده گردد؟
به هر روی ، این مدار بعنوان تغذیه هر دستگاهی قابل استفاده است اما در اموری که ریپل ولتاژ مستقیم اهمیتی نداشته باشد مانند تغذیه الکتروموتور و یا تغذیه لامپ روشنایی و امثالهم

اما بعنوان تغذیه کوره القایی ، قابل استفاده نیست زیرا کوره القایی به تغذیه ای با ولتاژ قابل تغییر نیازی ندارد و فقط دیود پل و بانک خازنی کافی است .

دو دیود و دو تریستور قدرت باید مشخصات آمپر و ولتاژ متناسب و مشابهی داشته باشند.
و برای بالاتر از ۵۰ آمپر دیود و تریستور سیمی یا کابلی با تصویر پیوست مناسب است .

سپاس

IMG_20200112_065913_117.jpg

IMG_20200112_065852_015.jpg

images-1.jpg
دیود و تریستور ۱۰۰ آمپر در یک باکس

آخرین ویرایش:

javaad283

کاربر vip
vip
کاربر
2019-02-20
187
147
درود

بخاطر قیمت تریستور مناسب ، میخوای هر روز تریستور نامناسب بسوزونی ؟

ارجمند گرامی از تریستور ۷ آمپری ۴ آمپر هم نباید بکشی
بجای اینکه از حداکثر جریان مطلع بشی تسمه رو باز کردی که ثابت کنی جریان کم نیاز داره و خودتو گول بزنی ؟
آخه چه کسی بدون تسمه استفاده میکنه که اینجوری تست کردی .
هرچند ایده خوبی هست و اگه نتیجه گرفتی به ما هم منتقل کن استفاده کنیم.
ولی استفاده از منطق هم راهگشاست یعنی اگه قطعات نامناسب و ارزون بجای قطعات مناسب قابل استفاده بود فقط ارزونترین و ضعیف ترین قطعات تولید میشد و هیچوقت قطعات مرغوب و مناسب تولید نمیشد.
به هر روی چیزی که به ذهن خودم رسیده تقدیم کردم ولی صلاح مملکت خویش خسروان دانند
میتونی از راهکار خودت استفاده کنی؟ و هر روز تریستور بخری و نتونی هیچوقت هم استفاده کنی.

سپاس
دوست عزیز من نمی‌دونم چه حرفی زدم که شما با عصبانیت جواب دادین بهرحال من از شما معذرت خواهی میکنم و در مبحث الکترونیک در مقابل شما اعتراف میکنم که صفر هستم و اون ده سالی که بصورت آکادمیک و همچنین تجربه عملی کسب کردم هیچی !من خودمو دلیلی نداره که گول بزنم شما شاید صحبت های منو اشتباه برداشت کردین .
باز هم تشکر فراوان از شما.

• Like

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
ضمن تقدیر و توقیر شایسته و بایسته بابت
اظهار لطف و لطافت سیاق سرفراز و ملاحت طبع و طبیعت کلام دلنواز
و شفقت و شرافت نگاه پر فراز و مرحمت و ملاحت دیدگاه اصالت ساز
و سلک و سلوک قامت ساز و طریق و طریقت پر فضل و فیاض حضرت عالی

مقصود شما مفهومم نشد که این مدار بعنوان چه بخش از کوره القایی استفاده گردد؟
به هر روی ، این مدار بعنوان تغذیه هر دستگاهی قابل استفاده است اما در اموری که ریپل ولتاژ مستقیم اهمیتی نداشته باشد مانند تغذیه الکتروموتور و یا تغذیه لامپ روشنایی و امثالهم

اما بعنوان تغذیه کوره القایی ، قابل استفاده نیست زیرا کوره القایی به تغذیه ای با ولتاژ قابل تغییر نیازی ندارد و فقط دیود پل و بانک خازنی کافی است .

دو دیود و دو تریستور قدرت باید مشخصات آمپر و ولتاژ متناسب و مشابهی داشته باشند.
و برای بالاتر از ۵۰ آمپر دیود و تریستور سیمی یا کابلی با تصویر پیوست مناسب است .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 162089

مشاهده فایل‌پیوست 162090

مشاهده فایل‌پیوست 162091
دیود و تریستور ۱۰۰ آمپر در یک باکس

درود بر استاد بزرگوار

اگر این دیودهای سبمی رو بخواهیم بصورت پل متصل نماییم و در حدود ۲۰۰ آمپر خروجی دریافت نماییم
آیا هر ۴ دیود باید ۲۰۰ آمپری باشند
یا اینکه ۴ دیود ۵۰ امپری رو بصورت پل ببندیم که در مجموع ۲۰۰ آمپر شود کفایت میکند ؟

سپاسگزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود بر استاد بزرگوار

اگر این دیودهای سبمی رو بخواهیم بصورت پل متصل نماییم و در حدود ۲۰۰ آمپر خروجی دریافت نماییم
آیا هر ۴ دیود باید ۲۰۰ آمپری باشند
یا اینکه ۴ دیود ۵۰ امپری رو بصورت پل ببندیم که در مجموع ۲۰۰ آمپر شود کفایت میکند ؟

سپاسگزارم

درود

مشخصات یک دیود تعیین کننده مشخصات و توانایی خروجی پل است.
یعنی اگه هر دیود ۵۰ آمپری باشه توانایی دریافت ۵۰ آمپر از پل را دارید

البته اگه سیستم مورد نظر مانند دستگاه جوشکاری دارای ترانس کاهنده ولتاژ باشه ( حتی اگر ترانس سوئیچینگ داشته باشه ) نیاز به دیود آمپر بالا نیست.

مثلا اگه به هر طریقی خروجی حدود ۲۰ ولت ۱۰۰ آمپر نیاز دارید یکسوسازی برق شهر با دیود پل ۱۵ آمپری هم کافیست یعنی هر دیود ۱۵ آمپری باشه.

سپاس

بالا