آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: تعمير محافظ برق يا نوسانگير وسايل برقي

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
با سلام

همکار گرامی اول رله محافظ معمولا 12ولته ولی دربعضی از محافظها رله 24 ولت گذاشتند .ترانس تغذیه محافظ های قدیمی بیشتر 12ولت می باشد بعید است ترانس پایینتر از 12ولت باشه چون اگه ولتاژترانس پایینتراز 12 ولت باشه رله عمل نمی کنه شما لطف کنید از ترانس 12ولت استفاده کنید.موفق باشید.
سلام.بنده امروز با یک منبع تغذیه خارجی تست کردم.اول 9 ولت به مدارم دادم ولی بازم مدار وصل نکرد.بعد 12 ولت به مدار اعمال کردم که مدار روشن شد.ممنون از راهنماییتون :icon26:

مندیش

کاربر
وقت بخیر / می دونم این پست مال چند سال پیشه ، ولی جهت کمک به دوستان عرض می کنم ، علت خرابی خازن پلی استر بیشتر بخاطر مقاومتی هست که با خازن موازی شده ، تا ولتاژ دو سر خازن رو در مواقع غیر لزوم تخلیه کنه ، بخاطر عدم طراحی درست و کپی کردن پی در پی برد های محافظ از جانب خیلی از تولید کنندگان خرده محافظ های خانگی ، مقدار این مقاومت که بین 470 تا 680 کیلو اهمه درست محاسبه نمیشه و به همین خاطر خازن مربوطه به صورت دائم در حال شارژ و دشارژ غیر منطقی
و نادرست است. همین موضوع باعث خرابی خازن و مشکل ذکر شده می شه ،
متاسفانه اکثر تولید کنندگاه خرده پا و فرصت طلب بجای اینکه برای محافظشون یک برد درست و استاندارد طراحی کنند ، میان و از محافظ های موجود در بازار کپی کرده و
شماره یا مقدار بعضی از المانهای برد را تغییر می دهند و محافظ های بی کیفیتی رو روانه بازار می کنند که همین امر باعث شده در بازار شاهد محافظهای بی کیفیت هم باشیم
توصیه می کنم اگه قصد خرید محافظ دارید از محافظ هایی استفاده کنید که نشان استاندارد دارن و از برندهای معتبر بازار باشند تا وسایلی که به این محافظ ها وصل می کنید با اطمینان خاطر کار کنند و زمان نوسان ولتاژ برق شهر آسیب نبینند

mahmoudagha

کاربر vip
کاربر
2015-08-16
16
16
سلام دوستان
محافظ برقی دارم که چراغی سبز میشه در حین سبز شدن یک لحظه رله عمل میکنه ولی دوباره از حالت سبز به زرد چشمک زن میره و دوباره سبز و در همان لحظه رله عمل و دوباره چراغ سبز خاموش و همین روند تکرار میشه رله هم سالمه با یک ترانس چک کردم مثبت ترانس را به رله و منفی آن را تو مدار انداختم از مثبت مدار که به رله می رفت استفاده نکردم در این حالت چراغ سبز میشه و رله کار میکنه علتش را نمی دونم لطفا کمک کنید ممنون

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,058
سلام دوستان
محافظ برقی دارم که چراغی سبز میشه در حین سبز شدن یک لحظه رله عمل میکنه ولی دوباره از حالت سبز به زرد چشمک زن میره و دوباره سبز و در همان لحظه رله عمل و دوباره چراغ سبز خاموش و همین روند تکرار میشه رله هم سالمه با یک ترانس چک کردم مثبت ترانس را به رله و منفی آن را تو مدار انداختم از مثبت مدار که به رله می رفت استفاده نکردم در این حالت چراغ سبز میشه و رله کار میکنه علتش را نمی دونم لطفا کمک کنید ممنون
درود بر شما.در ورودی مدار یک خازن پلی استر هست که ظرفیتش معمولا 680 نانو و یا 1 میکرو هست.در اکثر موارد این خازن افت ظرفیت پیدا میکنه و با تعویض مشکل حل خواهد شد.ظرفیت خازن رو اندازه بگیرید و اگه افت داشت عوض کنید.در غیر اینصورت خازن الکترولیت تایمر خراب شده و باید تعویض شه.موفق باشید

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,057
2,887
32
سلام دوستان

چون رله تعیین کننده جریان مداره ....و تغذیه کم میاره و ایسی مقایسه میکنه که شرایط خوب نیست مدار رو به سمت تایمر هدایت میکنه و لذا خازن پلی استر مسئول اصلی تغذیه هست ظاهرا پیر شده...یا اگه پیره خازن سنج بزن...متوجه میشی...یا جای دیگه ای از مدار داره جریان میکشه و خبر نداری...اولویت تعویض خازن پلی استره

mahmoudagha

کاربر vip
کاربر
2015-08-16
16
16
خازن تایمر را عوض کردم تغییر نکرد-خازن 1250V682jگداشتم تغییر نکرد- خازن1250V392jراباخازن275V330موازی کردم جواب نداد-دو خازن400V224jراباخازن400V104jموازی کردم جواب نداد خازن الکترولیتی را عوض کردم جواب نداد-ترانزیستور مسیر رله را عوض کردم جواب نداد رله را از مدار خارج کردم در نبود رله چراغ سبز میشه و برق 24،ولت در قسمت رله ایجاد میشه ولی بمحض اتصال به رله چراغ سبز خاموش و چراغ زرد چشمک میزند

آخرین ویرایش:

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
737
1,445
استان گلستان
خازن تایمر را عوض کردم تغییر نکرد-خازن 1250V682jگداشتم تغییر نکرد- خازن1250V392jراباخازن275V330موازی کردم جواب نداد-دو خازن400V224jراباخازن400V104jموازی کردم جواب نداد خازن الکترولیتی را عوض کردم جواب نداد-ترانزیستور مسیر رله را عوض کردم جواب نداد رله را از مدار خارج کردم در نبود رله چراغ سبز میشه و برق 24،ولت در قسمت رله ایجاد میشه ولی بمحض اتصال به رله چراغ سبز خاموش و چراغ زرد چشمک میزند

سلام و درود، هیچکدوم از خازن هایی که گذاشتین،ظرفیت مناسبی
ندارن.
شما باید از خازن 400 یا 630 ولت 680 نانوفاراد استفاده کنین
که معمولا مینویسن 400V 684j.
استفاده از ظرفیت پایین تر باعث تکرار مشکل میشه.
موفق و پیروز باشید.

بالا