آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
با سلام خدمت استاد غزال عزیر
در تعمیر یک منبع تغذیه 5 ولت به مشکلی برخوردم که گفتم اینجا مطرح کنم شاید بدرد کسی خورد.
مشکل به اینصورت بود:
این منبع بدون بار ولتاژ خروجی 5 ولت میداد و وقتی بار مصرفی وصل میکردم خروجی افت میکرد .برای تست, آمپر مصرفی به آرامی زیاد کردم و مشاهده شد وقتی آمپر به حدود 2 آمپر(خروجی تقریبا 2.5 اهم)میرسید خروجی شروع به کاهش میکرد و هرچقدر آمپر مصرفی بیشتر میشد ولتاژ خروجی به صفر نزدیکتر.
و VCC زیاد میشد (تقریبا به 38 ولت میرسید) در صورتی که در منبع تغذیه سالم VCC به حداکثر 25 ولت میرسه.
بعد از دو روز کار کردن (متاسفانه با تعویض بعضی قطعات مثل خازنها و ....) درست نشد.
در نهایت با تست اهمی دیود ها یکی از اونها(D7) که در مسیر بیس Q4 قرار دارد در اهم متر 0.6 نشون میداد که دیود مشابهش (D1)0.47 نشون میداد که با تعویض D7 مشکل حل شد.
حال سوال اینه که آیا راه حلی وجود داشت که من زودتر به این عیب برسم مثلا با تست پایه های بیس ترانزیستورهای قدرت با اسیلوسکوپ و یا روشهای دیگر .

با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام خدمت استاد غزال عزیر
در تعمیر یک منبع تغذیه 5 ولت به مشکلی برخوردم که گفتم اینجا مطرح کنم شاید بدرد کسی خورد.
مشکل به اینصورت بود:
این منبع بدون بار ولتاژ خروجی 5 ولت میداد و وقتی بار مصرفی وصل میکردم خروجی افت میکرد .برای تست, آمپر مصرفی به آرامی زیاد کردم و مشاهده شد وقتی آمپر به حدود 2 آمپر(خروجی تقریبا 2.5 اهم)میرسید خروجی شروع به کاهش میکرد و هرچقدر آمپر مصرفی بیشتر میشد ولتاژ خروجی به صفر نزدیکتر.
و VCC زیاد میشد (تقریبا به 38 ولت میرسید) در صورتی که در منبع تغذیه سالم VCC به حداکثر 25 ولت میرسه.
بعد از دو روز کار کردن (متاسفانه با تعویض بعضی قطعات مثل خازنها و ....) درست نشد.
در نهایت با تست اهمی دیود ها یکی از اونها(D7) که در مسیر بیس Q4 قرار دارد در اهم متر 0.6 نشون میداد که دیود مشابهش (D1)0.47 نشون میداد که با تعویض D7 مشکل حل شد.
حال سوال اینه که آیا راه حلی وجود داشت که من زودتر به این عیب برسم مثلا با تست پایه های بیس ترانزیستورهای قدرت با اسیلوسکوپ و یا روشهای دیگر .

با سپاس فراوان

درود

بدترین شیوه تعمیر که ممکنه به اوراق شدن دستگاه منتهی بشه و دیگه بسیار بسختی قابل تعمیر باشه تعویض شانسی قطعاته
زیرا احتمال خطا را بشدت تقویت میکنه و کافیه پایه های یک خازن اشتباها جابجا بشه که دراینصورت تعمیر چنین دستگاهی بسیار بسیار دشوار میشه و پس از تعویض قطعه معیوب و باوجودیکه کلیه قطعات سالم میشه ولی با این وجود هم راه نمیافته
و یا پایه های ترانزیستور یا دو خازن متفاوت جابجا بشه و قس علیهذا
بویژه که این شیوه نیاز به هزینه زیاد جهت تامین قطعات بیمورد و نیاز به صرف وقت زیاد برای تهیه و تعویض قطعات بیمورد داره
و پس از توفیق هم دستگاهی حاصل میشه که پدرش دراومده و دل جگر زلیخا شده و کیفیت قطعاتش هم پایین اومده چون اغلب قطعاتش عوض شده و از قطعات موجود بازار که عمدتا نامرغوب هستند استفاده شده که ضرورتی نداشته.

اما بهترین شیوه تعمیر تست قطعات داخل مدار است که قطعه ای خارج نمیشه جز قطعه معیوب

در این شیوه ضمن حفظ ارزش دستگاه و حفظ کیفیت سابق ، دستگاه معیوب در زمان اندک و با هزینه اندک تعمیر میشه و احتمال خطا هم بسیار ناچیز خواهد شد.
اما برای استفاده از این شیوه باید قادر به تحلیل نقشه دستگاه ها باشیم تا بدون خارج کردن قطعه ای ، با چند آزمایش ساده ، قطعه معیوب را شناسایی و تعویض کنیم

البته مدعی نیستم که هرگز در هیچ دستگاهی ناگزیر به تعویض و خارج کردن بیمورد قطعه ای نیستیم اما احتمال تعویض بیمورد و خارج کردن بیمورد قطعات بسیار ضعیف خواهد شد .

هرچند اغلب کاربران انجمن توانایی لازم جهت تحلیل نقشه ها و در مواردی چه بسا اطلاعات اولیه فنی را هم ندارند که با اجرای آیشان قادر به اثبات قاطعانه ، توانایی شگفت انگیز این شیوه باشم و با توصیه های من از این شیوه استفاده کامل کنند اما مواردی که با توصیه های من تعمیر شده بروشنی و به حد کفایت ، گویای توانایی خارق العاده این شیوه هست که با حداقل قطعات و با احتراز از تعویض شانسی قطعات تعمیر شده.

خصوصا که در اغلب موارد پس از اقداماتی که به نتیجه نرسیده و لذا مشخص شده که تعمیر آن کار ساده ای نیست و لذا پس از مشخص شدن پیچیدگی تعمیر که بموجب اقدامات شانسی ، پیچیده تر هم شده ، در این شرایط از طرقی از جمله پیام خصوصی مطلع شدم و با استفاده از این شیوه ، آنهم با اجرای علاقمندانی که گاها اطلاعات ناچیزی داشتند دستگاه تعمیر شده و بمیزان کافی گویای توانایی خارق العاده این شیوه است که امیدوارم این شیوه ارزشمند که حاصل سال ها تحصیل و تجربیات عمیق و تحقیقات دقیق است در دوره آموزشی که احتمال برگزاری آن تقویت شده ، به علاقمندان عزیز منتقل کنم.

در دستگاه شما نیز پس از چند تست و آزمایش که بخش معیوب مشخص شد باید اقدام به تست اهمی چند قطعه داخل مدار در بخش معیوب میشد و ازآنجاکه بخش قدرت شامل دو بخش مشابه است لذا با مقایسه اهمی قطعات داخل مدار در دو بخش مشابه ، قطعه معیوب بسادگی قابل شناسایی بود.
مثلا در نگاه اجمالی اگر مقاومت اهمی d8 ، d7 داخل مدار با d2 , d1 که در موقعیت مشابهند از دو طرف مقایسه میشد ناهنجاری اهمی و لذا قطعه معیوب قابل شناسایی بود.

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
امیدوارم این شیوه ارزشمند که حاصل سال ها تحصیل و تجربیات عمیق و تحقیقات دقیق است در دوره آموزشی که احتمال برگزاری آن تقویت شده ، به علاقمندان عزیز منتقل کنم.
بی صبرانه منتظریم استاد عزیز

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
استاد من هر چی نگاه می کنم نمیفهمم کنترل جریان اینجا به چه شکل هست
من قسمت کنترل جریان رو جدا کردم و اینجا گذاشتم
یا این پیچیده هست یا من واقعا خنگ شدم که نمی فهمم

dcg8_photo_2019-08-31_23-05-43.jpg

استاد من چند تا سوال دارم کمکم کنید تا شاید کمی بتونم درک کنم
الان سر وسط ترانس مگه زمین یا منفی نیست؟
خوب دو سر شنت که الان به زمین وصله چه طوری افت ولتاژ دو سرش داریم؟

AREYA54

کاربر vip
کاربر
2014-06-02
224
521

درود؛با اجازه از اساتید،سر وسط ترانس از طریق سلف و سه مقاومت شاسی شده،پس دو سرش شاسی نیست،یعنی دو سر مقاومتها ولتاژ خواهید داشت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

درود

مگه ممکنه دو سر مقاومتی که حامل جریانه افت ولتاژ ایجاد نشه
در این نقشه دو سر شنت هم متناسب با جریان ، افت ولتاژ داریم و البته ولتاژش نسبت به گراند منفی هست .

سپاس

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

مگه ممکنه دو سر مقاومتی که حامل جریانه افت ولتاژ ایجاد نشه
در این نقشه دو سر شنت هم متناسب با جریان ، افت ولتاژ داریم و البته ولتاژش نسبت به گراند منفی هست .

سپاس
استاد من همیشه افت ولتاژ رو در مسیر مثبت دیدم و لمس کردم
یعنی اگر شنت ها تو سر بالایی (V+) بود درک میکردم
چه مداری ببندم که بتونم عملی لمس کنم این داستان رو

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد من همیشه افت ولتاژ رو در مسیر مثبت دیدم و لمس کردم
یعنی اگر شنت ها تو سر بالایی (V+) بود درک میکردم
چه مداری ببندم که بتونم عملی لمس کنم این داستان رو

درود

یک مقاومت با منفی منبع ولتاژ سری کن و خروجی مقاومت را بعنوان گراند فرض کن و یک مقاومت دیگه بعنوان بار بین خروجی و مثبت متصل کن تا از مقاومت اول ، جریان عبور کنه
حالا ببین که افت ولتاژ مقاومت نسبت به گراند منفی هست
واضحه پایه ای از مقاومت که به گراند متصله درواقع به مثبت منبع ولتاژ نزدیکتره بنابرین پایه دیگر مقاومت منفی تره
از سوی دیگر پایه ای از مقاومت همیشه به منفی ترین مقدار ممکن متصله بنابرین گراند از این پایه مثبت تره ولی ازآنجاکه گراند مبنا و ملاک ولتاژه لذا نمیگیم گراند مثبت تره چون باید گراند را صفر ولت محسوب کنیم لذا میگیم پایه دیگر منفی تره. هرچند هر دو عبارت دارای یک مفهومند .

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود بر شما
استاد تغذیه ای که چندی پیش ولتاژ و آمپر رو متغیر نمودیم دیروز متوجه شدم در حین کار هر دو یا سه ثانیه یک مکث خیلی کوچک چند صدم ثانیه ای دارد البته محسوس نیست وباید دقت شود
هنگامیکه بارخروجی لامپ خودرو باشد اصلا نشان نمیدهد(البته مکثی که عرض نمودم را دارد) و هنگامی به آرمیچر dc متصل میکنم محسوس تر میشود
همزمان با وقفه ویا استب چند صدم ثانیه ای ال ای دی تغذیه هم کم نور میشه و صدای تیک خفیفی هم میده
البته ضاهرا مشکل خاصی نیست و به خوبی انجام وظیفه میکنه ولی میخوام بدونم علت چیست؟

متذکر میشوم از اونجاییکه بابت ولتاژ کمتر از 5 ولت تغذیه vcc را قطع نموده بودیم و ولتاژ مجزایی برای vcc تهیه نمودیم
ولتاژ مجزا را از طریق ترانس خطی کوچکی تهیه و جاسازی نمودم که حدود 14 ولت میباشد آیا احتمال دارد این مشکل بابت ولتاژ پایین vcc باشد؟
در حین تغییرات فرموده بودید vcc حدود 19 ولت باشد لذا آیا احتمال ضعف در vcc میتونه عامل این مشکل باشه

سپاس.

بالا