آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

درود فراوان
استاد گرامی توسط مراحل عیب یابی و بهینه سازی بدون نقصی که ارائه فرمودید بنده رو تعمیرکار این منبع تغذیه نمودیو

به لطف استفاده از تجربه های شما تا الان چندین تغذیه رو تعمیر نمودم ،
امروز هم یکی از تابلوسازهای به نام شهر قرار شد ۱۰۰ عدد تغذیه بیاره واسش تعمیر کنم امروز ۳۰ تا واسم آورد (سپاسگزار شما هستم )

چند سوال دارم که اگر مقدور باشد پاسخ دهید سپاسگزار خواهم شد
1- آیا در صورتی که در vcc ولتاژی نداشته باشیم ودر همان حال تغذیه رو روشن نماییم چه اتفاقی خواهد افتاد؟
یا بعبارتی در صورتیکه به هر عنوان دیودهای یکسوساز ویا خازن صافی یکسوساز ویا... به هر عنوان در تغذیه مشکلی برای vcc بوجود آید که ولتاژ تولیدی vcc صفر ولت گردد آیا ترانزیستورهای قدرت آسیب میبینند ؟
اگر در این شرایط ترانزیستورها آسیب میبینند آیا راهکاری برای جلوگیری از خسارت وجود دارد ؟

درود

ضمن تقدیر و تشکر از لطف حضرت عالی

vcc صفر باشه هیچ خسارتی اتفاق نمیافته .؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
جهت بهینه سازی در خازنهای بزرگ فرمودید
در یکسری از تغذیه ها 250ولت 220 میکرو و یک سری دیگر 250ولت 680میکرو یا 460 میباشد آیا سوای ولتاژ میشود ظرفیت خازنهای بزرگ رو هم تغییر داد؟
امروز دو تا تغذیه ۱۲ ولتی ۳۰ آمپر باز کردم که همه جوره کپی هم بودند حتی مدار چاپی و جایگذاری قطعات عین همدیگه بود
ولی ظرفیتهای خازنهای بزرگ و خازنهای صافی خروجی در یکی بیشتر از دیگری بود

درود

باید ظرفیت هر دو مساوی باشه ولی بزرگتر جایگزین کنی بهتره ( نه هر جایی بلکه اغلب خازن های صافی )
اما اگه فقط ولتاژ یکی یا هر دو بزرگتر باشه اشکالی نداره و بهتره در هر جایی از هر مداری

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

سوال بعدی در رابطه با محدودیت جریان میباشد

که فرموده بودید یا توسط اضافه نمودن پتانسیومتر ویا کم نمودن تعداد شنتها
البته در تغذیه خودم پتانسیومتر بابت تنظیم جریان و ولتاژ اضافه نمودم و همه چی تحط کنترل بود

حال آیا اگر بجای 3شنت موجود روی برد فقط 1شنت رو متصل کنم که به منبع زیاد فشار نیاد و براحتی در تابلوی روان نسوزه آیا خیلی قابل توجه ضعیف و ضایع میشه ؟
آیا متصل نمودن 1 شنت خوبه یا فقط 2 شنت رو متصل کنم بهتره ؟

با اجازه شما میخوام یدونه تغذیه رو بعنوان نمونه واسشون بهینه کنم (طبق بهینه سازی که در پست 5 فرمودید )
خازنهای بزرگ رو 400 ولتی و بجای خازنهای الکترولیتی ۵۰ ولتی از ۱۰۰ ولتی استفاده نمایم ، خازنهای صافی خروجی رو هم 25 ولتی نمایم
دو دیود یکسوساز رو هم با مقاومت ۲ الی ۱۰ اهمی تعویض نمایم

بعد پلمپ کنم و بعنوان نمونه بدم بهشون برن تست کنن
آیا با همین ترتیب همه چی مرتب میباشد؟

سپاس

درود

اولا با دو شیوه پیشنهاد کن ، با ضمانت ۶ماه با اجرت چند برابر و بدون ضمانت بقیمت نازل ولی در هر دو نوع سعی حداکثری کن که موجب اعتبار میشه
از پرداخت خسارت نترس که اعتبارش چند برابر جبران میکنه
هرگز با هیچ قیمتی خلف وعده نکن
مشتری حاضره بیش از قیمت کل دستگاه هزینه تعمیر کنه ولی مطمئن باشه خصوصا که خودش تعمیرکار باشه چون از مشتری میگیره.
دراینصورت برای ارتقاء کیفیت دستگاه نو و سالم هم مراجعه میکنن

در مورد کاهش جریان ، مسلما هرچقدر تعداد شنت کمتر که جریان هم کمتر و محدودتر بشه عمرش بیشتر میشه و میتونی با مدت بیشتری ضمانت کنی اما روی کار تست کن که کم نیاره و بگو باید متناسب با بار بسازم (البته در بد ترین شرایط که بیشترین جریان را میکشه تست کن )
حتما احتمال خرابی زودتر از موعدضمانت را قبل از تحویل بطریق زیر تشریح کن و بگو:
در شرایط عادی که برق شهر عامل صدمه نباشه ( که اگه باشه هم مسئولیتش را میپذیرم ) تنها دلیل خرابی زودرس ، کیفیت قطعاته که با قیمت بالا ولی باضمانت تهیه میکنم و ازآنجاکه احدی قادر به تشخیص ۱۰۰ درصدی جنس تقلبی نیست لذا فروشنده قطعات هم احتمال کلاهبرداری را بعید ندانسته ولی با ضمانت داده که در صورت تقلبی بودن وبروز صدمه مکلف به تعویض یا جبران خسات باشه و لذاجای نگرانی نیست و فارغ از اینکه جبران کند یا نکند متعهد به تعمیر رایگان هستم

مشتری را از قاطعیت ۱۰۰ درصدی توانایی خود مطلع کن و اطمینان کامل بده و بگو تنها تعمیرگاه در کل کشور ( که درصورت تقبل هزینه ضمانت از سوی مشتری ) تعمیر الکترونیک را ضمانت میکنه بجز خودم ، تعمیرگاه استادم است وگرنه طبق قانون و مقررات اتحادیه سیم پیچی هم که قطعاتش فقط سیمه قابل ضمانت نیست چه رسد به الکترونیک ( واقعیت هم همینه ) زیرا برق نامناسب هم عامل صدمه میشه

درصورت مرجوع شدن دستگاه تعمیری آنرا در اولویت امور قرار بده.
هرگز عجله نکن که تعجیل قاتل الکترونیکه
با توجه به سابقه شما که تلاش و خستگی ناپذیری و پشتکار منحصربفردی داری قطعا به توفیقات ارزنده ای دست خواهی یافت بشرطی که تعجیل خود را کنترل کنی
تنها مانع و خصوصیت زیانبار شما تعجیل افسارگسیخته است.

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
استاد میشه بحث کنترل جریان خروجی رو کمی ساده تر بیان کنید چون من درک نکردم
در واقع در منابع خطی میدونم که از افت ولتاژ روی مقاومت جریان رو کنترل می‌کنند در واقع از افت ولتاژ برای کنترل جریان استفاده میکنیم
در منابع سوئیچینگ از افت ولتاژ روی شنت ها برای فهمیدن اینکه چه جریان از خروجی کشیده میشه استفاده می‌کنیم؟ جایی هم دیدم که از افت ولتاژ دو سر سلف خروجی این کنترل رو انجام می‌دهیم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد میشه بحث کنترل جریان خروجی رو کمی ساده تر بیان کنید چون من درک نکردم
در واقع در منابع خطی میدونم که از افت ولتاژ روی مقاومت جریان رو کنترل می‌کنند در واقع از افت ولتاژ برای کنترل جریان استفاده میکنیم
در منابع سوئیچینگ از افت ولتاژ روی شنت ها برای فهمیدن اینکه چه جریان از خروجی کشیده میشه استفاده می‌کنیم؟ جایی هم دیدم که از افت ولتاژ دو سر سلف خروجی این کنترل رو انجام می‌دهیم؟

درود

برای درک هر مبحث و موضوعی باید ابتدا اساس کار با ساده ترین وجه و ساده ترین سیستم بررسی و مطالعه بشه
بنارین ازآنجاکه جریان در این تغذیه بگونه ای کنترل میشه که تجسم آن دشواره لذا ابتدا کنترل جریان در تغذیه ای که خودم طراحی کردم در تاپیک زیر مطالعه کن و اگه ابهامی داشتی همونجا مطرح کن و پس از تسلط و درک کافی ، به این تاپیک و نحوه کنترل جریان این تغذیه برمیگردیم.

https://www.irantk.ir/threads/99745...لیل-و-عیب-یابی?p=559642&viewfull=1#post559642

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

برای درک هر مبحث و موضوعی باید ابتدا اساس کار با ساده ترین وجه و ساده ترین سیستم بررسی و مطالعه بشه
بنارین ازآنجاکه جریان در این تغذیه بگونه ای کنترل میشه که تجسم آن دشواره لذا ابتدا کنترل جریان در تغذیه ای که خودم طراحی کردم در تاپیک زیر مطالعه کن و اگه ابهامی داشتی همونجا مطرح کن و پس از تسلط و درک کافی ، به این تاپیک و نحوه کنترل جریان این تغذیه برمیگردیم.

https://www.irantk.ir/threads/99745...لیل-و-عیب-یابی?p=559642&viewfull=1#post559642

سپاس
چشم بزرگوار حتما ممنون

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

اولا بجهت عمری تجربه که از این شیوه همواره بابت تست ترانزیستور داخل مدار استفاده کردم کمترین تردیدی باقی نیست که هیچگونه خطری متوجه سیستم نیست.
البته در موارد بسیار بسیار نادر که خاموش شدن یک ترانزیستور ، بخش دیگر را تحت فشار قرار دهد نباید از این روش استفاده بشه
مثلا در بخشی از اسیلاتور که موجب ناهنجاری در فرکانس اسیلاتور بشه .

تابحال حتی با یک مورد که منجر به بروز خسارت بشه مواجه نشدم .

بویژه با اتصال کوتاه شدن بیس امیتر ترانزیستور قدرت کمترین فشاری به درایور وارد نمیشه زیرا جریان بیس بسیار ناچیزه و هیچ ترانزیستوری بویژه درایور بموجب عبور چنین جریان ضعیفی خم به ابرو نمیاره .
قطع نظر از دلایل علمی ، اگر کمترین فشار نامعقول به ترانزیستور وارد بشه لااقل باید یکی از ترانزیستور های تحت آزمایشم صدمه می دید.
سپاس
سلام استاد برای غیر فعال کردن ماسفت تیپ منفی بر روی برد میتوانیم از اتصال گیت و سورس استفاده کنیم ؟ اگر ترانزیستور و یا فت ما تیپ مثبت بود بیس یا گیت را باید به کالکتور یا درین وصل کنبم ؟ با این شیوه میشود امپلی های پر قدرت را با کوچکترین خسارتی تعمیر کرد مثلا برای غیر فعال کردن یک کانال از آمپلی فایر لازم نیست تمام ترانزیستور های قدرت را در بیاریم فقط کافیه بیس امیتر ترانزیستور درایور را اتصال دهیم تا کانال مورد نظر غیر فعال شود یا باید بیس امیتر یکی از ترانزیستور های قدرت را اتصال دهیم درست متوجه شدم ؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد برای غیر فعال کردن ماسفت تیپ منفی بر روی برد میتوانیم از اتصال گیت و سورس استفاده کنیم ؟ اگر ترانزیستور و یا فت ما تیپ مثبت بود بیس یا گیت را باید به کالکتور یا درین وصل کنبم ؟ با این شیوه میشود امپلی های پر قدرت را با کوچکترین خسارتی تعمیر کرد مثلا برای غیر فعال کردن یک کانال از آمپلی فایر لازم نیست تمام ترانزیستور های قدرت را در بیاریم فقط کافیه بیس امیتر ترانزیستور درایور را اتصال دهیم تا کانال مورد نظر غیر فعال شود یا باید بیس امیتر یکی از ترانزیستور های قدرت را اتصال دهیم درست متوجه شدم ؟
درود

بیس امیتر هر ترانزیستوری چه تیپ مثبت و چه منفی اتصال کوتاه بشه اون ترانزیستور بکلی خاموشه و لذا ارتباط کلکتور و امیتر بکلی قطع میشه.

و ازآنجاکه جریانی از کلکتور عبور نمیکنه لذا ولتاژ کلکتور امیتر بالا میره بنابرین داخل مدار اگر بیس امیتر ترانزیستوری را اتصال کوتاه کردید و ولتاژ کلکتور امیتر بالا رفت اون ترانزیستور سالمه.
اما اگر بیس کلکتور ترانزیستوری را (چه منفی و چه مثبت ) اتصال کوتاه کنید فقط در حالت خاصی از امیتر مشترک نمیسوزه و در بقیه حالات یعنی با احتمال ۹۹ درصد دود میشه.ولی اتصال بیس امیتر کوچکترین صدمه ای به ترانزیستور نمیزنه و فقط در شرایط خاصی مثلا در نقاط حساس اسیلاتور ممکنه بدلیل ناهنجار شدن سیگنال ، به طبقه قدرت صدمه بزنه ولی خودش صدمه نمی بینه .

و لذا در بیش از ۹۹ درصد از موارد هیچگونه خسارتی نمیزنه .و اگه توانایی مختصری در تحلیل سطحی داشته باشید در ۱۰۰ در صد موارد بدون خسارت خواهد بود .من تقریبا از یکسال پس از شروع فعالیتم تابحال تقریبا هیچ ترانزیستوری را جهت تست صحت از مدار خارج نکردم و از این شیوه استفاده کردم.

بویژه که ترانزیستور های تولید جدید با روش های گذشته و با اهم متر قابل تست نیست و بناگزیر باید از تستر ترانزیستور و خارج از مدار تست کنید که مصیبته . ضمنا بابت این شیوه هرگز هیچ ترانزیستوری به دست من صدمه ندیده.
اما این روش نیاز به تحمل دشواری های خارج کردن ترانزیستور smd هم نداره و شاکله دستگاه هم حفظ میشه و بروز خطاهای لحیمکاری و نصب مجدد و غیره را منتفی میکنه و در زمان بسیار ناچیزی ، شما رو مطمئن میکنه که سالمه یا سوخته.

حقیقتا این شیوه ، یکی از شگردهای طلایی و اختصاصی و یکی از فوت های خاصی است که باید به اهلش واگذار گردد بطوریکه در جوانی حاضر به افشاء عمومی این شیوه نشدم و صرفا در اختیار دانش پژوهان و عزیزان خاصی گذاشتم که در آموزشگاه و تعمیرگاه خودم ، تقریبا کلیه اندوخته های خویش را به آنان منتقل کردم.

.زیرا بخوبی واقفم در مملکت گل و بلبل فقط ریا و حقه بازی و فساد ، ارزش است و ارزش ها ، بی ارزش و دشمن محسوب میشوند و دستمزد آثار ارزشمند ، خسارات کلان و عواقب خطرناک است و باوجودیکه بواسطه ارزش ناچیز آثارم ، باید احتمال عواقب و خسارات ناشی از آن نیز ناچیز باشد اما ازآنجاکه با آدم عاقل روبرو نیستیم ممکن است ارزش بی انتهایی برای آثار ناچیز قائل شد لذا احتیاط شرط عقل است .

اما با توجه به کهولت سنی که احتمال به گور رفتن اندوخته ها تقویت شده و تصمیم گیری در بسیاری از امور ، مخدوش و خارج از اراده گردیده و فرصت ها رو به اتمام است و در این سن ، توجه به عواقب و خسارات هم کمرنگ میگردد ، لذا در سال های اخیر برای تخلیه و تقدیم عمومی اندوخته ها تلاش کردم و این شیوه را نیز چند سال قبل برای اولین بار در همین سایت در معرض و منظر عموم تقدیم کردم که البته بی پاسخ و بی دستمزد نماند اما به خیر گذشت.

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

بیس امیتر هر ترانزیستوری چه تیپ مثبت و چه منفی اتصال کوتاه بشه اون ترانزیستور بکلی خاموشه و لذا ارتباط کلکتور و امیتر بکلی قطع میشه.

و ازآنجاکه جریانی از کلکتور عبور نمیکنه لذا ولتاژ کلکتور امیتر بالا میره بنابرین داخل مدار اگر بیس امیتر ترانزیستوری را اتصال کوتاه کردید و ولتاژ کلکتور امیتر بالا رفت اون ترانزیستور سالمه.
اما اگر بیس کلکتور ترانزیستوری را (چه منفی و چه مثبت ) اتصال کوتاه کنید فقط در حالت خاصی از امیتر مشترک نمیسوزه و در بقیه حالات یعنی با احتمال ۹۹ درصد دود میشه.ولی اتصال بیس امیتر کوچکترین صدمه ای به ترانزیستور نمیزنه و فقط در شرایط خاصی مثلا در نقاط حساس اسیلاتور ممکنه بدلیل ناهنجار شدن سیگنال ، به طبقه قدرت صدمه بزنه ولی خودش صدمه نمی بینه .

و لذا در بیش از ۹۹ درصد از موارد هیچگونه خسارتی نمیزنه .و اگه توانایی مختصری در تحلیل سطحی داشته باشید در ۱۰۰ در صد موارد بدون خسارت خواهد بود .من تقریبا از یکسال پس از شروع فعالیتم تابحال تقریبا هیچ ترانزیستوری را جهت تست صحت از مدار خارج نکردم و از این شیوه استفاده کردم.

بویژه که ترانزیستور های تولید جدید با روش های گذشته و با اهم متر قابل تست نیست و بناگزیر باید از تستر ترانزیستور و خارج از مدار تست کنید که مصیبته . ضمنا بابت این شیوه هرگز هیچ ترانزیستوری به دست من صدمه ندیده.
اما این روش نیاز به تحمل دشواری های خارج کردن ترانزیستور smd هم نداره و شاکله دستگاه هم حفظ میشه و بروز خطاهای لحیمکاری و نصب مجدد و غیره را منتفی میکنه و در زمان بسیار ناچیزی ، شما رو مطمئن میکنه که سالمه یا سوخته.

حقیقتا این شیوه ، یکی از شگردهای طلایی و اختصاصی و یکی از فوت های خاصی است که باید به اهلش واگذار گردد بطوریکه در جوانی حاضر به افشاء عمومی این شیوه نشدم و صرفا در اختیار دانش پژوهان و عزیزان خاصی گذاشتم که در آموزشگاه و تعمیرگاه خودم ، تقریبا کلیه اندوخته های خویش را به آنان منتقل کردم.

.زیرا بخوبی واقفم در مملکت گل و بلبل فقط ریا و حقه بازی و فساد ، ارزش است و ارزش ها ، بی ارزش و دشمن محسوب میشوند و دستمزد آثار ارزشمند ، خسارات کلان و عواقب خطرناک است و باوجودیکه بواسطه ارزش ناچیز آثارم ، باید احتمال عواقب و خسارات ناشی از آن نیز ناچیز باشد اما ازآنجاکه با آدم عاقل روبرو نیستیم ممکن است ارزش بی انتهایی برای آثار ناچیز قائل شد لذا احتیاط شرط عقل است .

اما با توجه به کهولت سنی که احتمال به گور رفتن اندوخته ها تقویت شده و تصمیم گیری در بسیاری از امور ، مخدوش و خارج از اراده گردیده و فرصت ها رو به اتمام است و در این سن ، توجه به عواقب و خسارات هم کمرنگ میگردد ، لذا در سال های اخیر برای تخلیه و تقدیم عمومی اندوخته ها تلاش کردم و این شیوه را نیز چند سال قبل برای اولین بار در همین سایت در معرض و منظر عموم تقدیم کردم که البته بی پاسخ و بی دستمزد نماند اما به خیر گذشت.

سپاس

استاد خواهشا حرف های انرژی منفی نزنید انشاالله که 120 سال سایه شما بر سر خانواده و سایت هست
کجا ما می‌توانیم گوهری چون شما داشته باشیم که اندوخته های خود را که با زحمت و تجربه بدست آوردید را به رایگان در خدمت ما می گذارید
واقعا از شما از صمیم قلبم تشکر میکنم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد خواهشا حرف های انرژی منفی نزنید انشاالله که 120 سال سایه شما بر سر خانواده و سایت هست
کجا ما می‌توانیم گوهری چون شما داشته باشیم که اندوخته های خود را که با زحمت و تجربه بدست آوردید را به رایگان در خدمت ما می گذارید
واقعا از شما از صمیم قلبم تشکر میکنم

درود

از لطف زائدالوصف حضرت عالیه بینهایت سپاسگزارم
و امیدوارم دستیابی به شایستگی مورد تصور و انتظار آن عزیز ارجمند حاصل گردد.

لطف شما بود به پیرانه سر
غایت آبی به میان شرر
مرهم آثار و علوم و هنر

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا