آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

درود
قبل از جستجوی دو مقاومت
ابتدا اعلام کن دو پایه ترانزیستوری که شورت کردی به چه قطعاتی متصله
فقط قطعاتی که به اون دو پایه ترانزیستور که شورت کردی متصله ، اعلام کن
حتی نیازی نیست که مشخص کنی کلکتور به فلان قطعه متصله یا امیتر
یعنی به این شکل هم کافیه که بگی
یک پایه ای که شورت کردی به فلان خازن و فلان مقاومت و پایه دیگر به فلان قطعه یا گراند

سپاس

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409

درود
قبل از جستجوی دو مقاومت
یک پایه ای که شورت کردی به فلان خازن و فلان مقاومت و پایه دیگر به فلان قطعه یا گراند

سپاس

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409

درود
قبل از جستجوی دو مقاومت

سپاس

اینم نقشه اش فقط جای فن خالی هست و چیزی وصل نیست

[/IMG]

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

اینم نقشه اش فقط جای فن خالی هست و چیزی وصل نیست

[/IMG]

درود
باید دو پایه خازن ۲.۲ میکرو یکی به کلکتور و دیگری به امیتر متصل باشه نه ۲۲ میکرو
درواقع شما باید دو سر ۲.۲ میکرو را شورت کنی که به کلکتور امیتر متصله که اینکارو نکردی

بنابرین الان اگه دو پایه ترانزیستور که به خازن ۲.۲ میکرو متصله شورت کنی تغذیه کار میکنه
ضمنا مقدار مقاومت R28 را اشتباه کردی و باید خیلی بزرگتر از ۱.۵ کیلو و حدود ۱۵ کیلو باشه
زینر ۹ ولتی هم تا پایان تعمیر آزاد باشه

سپاس

آخرین ویرایش:

b_cral

کاربر vip
کاربر
2007-03-01
81
100
آذربایجان
با سلام بنده یه سویچینگ 5ولت 40آمپر دارم که مشتری کلید 110رو زده و سوزونده میشه لطف کنین بفرمایین اولین قطعه ای میسوزه کدوم قطعه هستش چون لحظه ای شده اینکار و هیچ اثری از سوخنگی هم در برد مشاهده نمیشه اگه کمک کنین ممنون میشم
74.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام بنده یه سویچینگ 5ولت 40آمپر دارم که مشتری کلید 110رو زده و سوزونده میشه لطف کنین بفرمایین اولین قطعه ای میسوزه کدوم قطعه هستش چون لحظه ای شده اینکار و هیچ اثری از سوخنگی هم در برد مشاهده نمیشه اگه کمک کنین ممنون میشم
مشاهده فایل‌پیوست 152500

درود

ارتباطی با تغذیه مورد اشاره این تاپیک نداره
لذا در تاپیک مجزایی مطرح و از تجربه اساتید محترم استفاده فرمایید.
بدون نقشه قادر به اظهار نظر مفیدی نیستم
اما احتمالا صدمه چندانی ندیده بطوریکه اگه دو خازن بزرگ ولتاژ نداره دراینصورت مسیر برق شهر و یا یکسوساز بواسطه صدمه فیوز و یا کلید و یا ۴ دیود قطع شده که اگه ۴ دیود متصل به خازن بزرگ پیدا نکردی دراینصورت بنظر میرسه دو قطعه سمت چپ که شبیه ترانزیستور تخت است هر کدام دارای دو دیود باشه و ممکنه سوخته و قطع شده باشه.
در هر صورت در تاپیکی با ذکر مدل و مارک مطرح و اطلاعات مقدور را گزارش فرمایید تا قابل اظهار نظر باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

SH_Hamidi

کاربر
2012-04-30
16
17
Robat karim
آخرین ویرایش:

b_cral

کاربر vip
کاربر
2007-03-01
81
100
آذربایجان
درود

ارتباطی با تغذیه مورد اشاره این تاپیک نداره
لذا در تاپیک مجزایی مطرح و از تجربه اساتید محترم استفاده فرمایید.
بدون نقشه قادر به اظهار نظر مفیدی نیستم
اما احتمالا صدمه چندانی ندیده بطوریکه اگه دو خازن بزرگ ولتاژ نداره دراینصورت مسیر برق شهر و یا یکسوساز بواسطه صدمه فیوز و یا کلید و یا ۴ دیود قطع شده که اگه ۴ دیود متصل به خازن بزرگ پیدا نکردی دراینصورت بنظر میرسه دو قطعه سمت چپ که شبیه ترانزیستور تخت است هر کدام دارای دو دیود باشه و ممکنه سوخته و قطع شده باشه.
در هر صورت در تاپیکی با ذکر مدل و مارک مطرح و اطلاعات مقدور را گزارش فرمایید تا قابل اظهار نظر باشه.

سپاس

ممنونم از جوابتون مدل دقیقش MEGA است مگا پاور ساپلای
که خروجیش +5V=40A

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409

درود
باید دو پایه خازن ۲.۲ میکرو یکی به کلکتور و دیگری به امیتر متصل باشه نه ۲۲ میکرو
درواقع شما باید دو سر ۲.۲ میکرو را شورت کنی که به کلکتور امیتر متصله که اینکارو نکردی

بنابرین الان اگه دو پایه ترانزیستور که به خازن ۲.۲ میکرو متصله شورت کنی تغذیه کار میکنه
ضمنا مقدار مقاومت R28 را اشتباه کردی و باید خیلی بزرگتر از ۱.۵ کیلو و حدود ۱۵ کیلو باشه
زینر ۹ ولتی هم تا پایان تعمیر آزاد باشه

سپاس

مهندس ظرفیت خازن 22 میکرو هست مطمینم و مقدار مقاومت r28 هم 1.5 کیلو هست من فکر میکنم نقشه این برد با نقشه تایپک تفاوت اساسی داره
از انجایی که بسیاری از قطعات تعویض شدند وخطوط برد دیگه تحمل هویه نداره وخیلی از جاهایبرد شورت شد و قطع شدگی ایجاد کردم و مجدد خطوط رو پل زدم
وضعیت این برد افتضاح شده
با تشکر از مهندس غزال عزیز که خیلی وقتشونو گرفتیم
و کاربران سایت که مزاحم همه شدم وبه دلایلی که گفتم از تعمیر این پاور منصرف شدم و گزاشتمش واسه قطعات ازش استفاده کنم
دلیل به نتیجه نرسیدن این تعمیرو اشتباهات مکرر خودم میدونم وندانم کاریهای مکرر وتعویض بی مورد قطعات
واز همه دوستان عذر خواهی میکنم به خصوص جناب غزال عزیز

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

مهندس ظرفیت خازن 22 میکرو هست مطمینم و مقدار مقاومت r28 هم 1.5 کیلو هست من فکر میکنم نقشه این برد با نقشه تایپک تفاوت اساسی داره
از انجایی که بسیاری از قطعات تعویض شدند وخطوط برد دیگه تحمل هویه نداره وخیلی از جاهایبرد شورت شد و قطع شدگی ایجاد کردم و مجدد خطوط رو پل زدم
وضعیت این برد افتضاح شده
با تشکر از مهندس غزال عزیز که خیلی وقتشونو گرفتیم
و کاربران سایت که مزاحم همه شدم وبه دلایلی که گفتم از تعمیر این پاور منصرف شدم و گزاشتمش واسه قطعات ازش استفاده کنم
دلیل به نتیجه نرسیدن این تعمیرو اشتباهات مکرر خودم میدونم وندانم کاریهای مکرر وتعویض بی مورد قطعات
واز همه دوستان عذر خواهی میکنم به خصوص جناب غزال عزیز

درود

۱- اگه R28 در نقشه ای که کشیدی ۱.۵ کیلو باشه بابای ترانزیستور درمیاد و لذا یا شما اشتباه میکنی و این مقدار نیست یا کسی که این مقاومت را بجای مقاومت اصلی نصب کرده ، بهمین صورت خازن ۲۲ میکرو

۲- اینکه فرمودید برد شما شبیه دل و جیگر زلیخا شده طبیعیه چون هر قطعه را بارها عوض کردی و من مکررا توصیه کردم هرگز قطعه ای را شانسی عوض نکن ولی باز هم میگفتی هر چی داشتم عوض کردم و لذا یکی از معایب تعویض شانسی قطعات همینه که ااذعان فرمودید

۳- اینکه در این مرحله پس از طی پست های عدیده و صرف وقت قابل توجه که از موقعیت برد مطلع شدم انصراف از تعمیر اعلام کنید و کلیه اوقاتی که صرف شده باطل کنید و منبع دیگری آغاز کنید تا به این مرحله برسه و مجددا منصرف شوید دراینصورت شایسته است از این حرفه چشم پوشی کنید بویژه که تکیه کلام شما از ابتدا تا انتها اینه که میفرمایید « من میدونم درست نمیشه»
فلذا اگر قادر به تعمیر منبعی با این سادگی نیستید چگونه ممکنه در سیستم های پیچیده موفق شوید؟

۴- اگر مصمم به فعالیت در این امور هستید باید
اولا اطلاعات مقدماتی را کسب کنید
ثانیا اگر دستگاهی برای تعمیر انتخاب فرمودید نباید هیچ عاملی موجب انصراف شما بشه

به هر روی اگر قصد دارید منبع دیگری انتخاب فرمایید لطفا در تاپیک دیگری مطرح فرمایید تا در این تاپیک موجب جفایی علیه مخاطب و مطالعه بی ثمر پست ها بیش از این نشه. موفق و موید باشید

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا