آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل مدار یک نمونه لامپ کم مصرف

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
سلام

سیگنال بدون دیود چی ؟

باید سیگنالها را با دیود و بدون دیود و با دیود فرکانس بالا و با دیود معمولی ببینید تا قابل ارزیابی بشه .
آیا حذف دو دیود نزدیک بریج در نور لامپ بی اثره ؟
ضمنا اگه بخشی از سیگنال در تصویر دیده نمیشه مطلع کنید

سپاس

به نام خدا
استاد عزیز سلام
دیود ها هیچ تاثیری تو نور لامپ ندارند
بقیه فرکانس ها
و ... میفرستم

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
استاد بر اساس نقشه دیود d5 و دیود d6 را روی بعضی از مدارات فرکانسی قرار میدهند
من با اسکوپ شکل موجشون رو گذاشتم تو حالتی که تو مدارن و تو حالتی که نیستن

پیوست‌ها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

سلام
اگرچه در پست 51 پیش بینی و عرض کردم که

تک تک دو دیود نزدیک بریج را تست کن بنظر من خصوصا دیود پایینی در تحلیل ساده و اجمالی بی اثره

و سیگنالهای ارسالی شما هم همینو نشون میده که شکل موج با دیود و بی دیود تغییر محسوسی ندارد
و باوجودیکه این دو دیود خصوصا d6 از نظر من قابل توجیه نیست ولی ممکنه در شرایط خاصی موثر باشه که عقل من قد نمیده

و لذا بنظر من d5 , d6 اهمیتی نداره و بی اثره اما با این وجود برای مدتی تست کن تا حتی المقدور در حالتها و شرایط مختلف و خاص غیر قابل پیش بینی هم تجربه بشه

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست دیود d5 وقتی داخل مدار نیست.BMP
بدون دیود d5

مشاهده فایل‌پیوست دیود d5 وقتی داخل مدار هست.BMP
با دیود d5

مشاهده فایل‌پیوست دیود d6 وقتی داخل مدار نیست.BMP
بدون دیود d6

مشاهده فایل‌پیوست دیود d6 وقتی داخل مدار هست.BMP
با دیود d6

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
استاد تو بعضی مدارها این دیود ها رو قرار میدهند
ایا برای جلوگیری از جریان برگشتی لامپ میباشد
یا دلیل دیگه ای داره؟؟؟؟
sHFEb.jpg

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
استاد تعقیر مقدار این خازن چه تاثیری تو مدار داره
100 نانو میزاری روشن میشه
220 نانو میزاری روشن میشه 1.1 bigluz20w.PNG

تو بعضی مدارها ها یه خازن دیگه وصل میشه به سر خروجی این خازن ولی اونطرف دیگش از منفی مدار گرفته میشود
بعنی دوتا خازن باهم سری میشن سر مشترک به لامپ
یک سر به مثبت پل دیود
یک سر به منفی پل دیود
نمیدونم چه تاثیری داره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
به نام خدا
استاد تعقیر مقدار این خازن چه تاثیری تو مدار داره
100 نانو میزاری روشن میشه
220 نانو میزاری روشن میشه مشاهده فایل‌پیوست 101906

تو بعضی مدارها ها یه خازن دیگه وصل میشه به سر خروجی این خازن ولی اونطرف دیگش از منفی مدار گرفته میشود
بعنی دوتا خازن باهم سری میشن سر مشترک به لامپ
یک سر به مثبت پل دیود
یک سر به منفی پل دیود
نمیدونم چه تاثیری داره

سلام

خازن مورد نظر فرکانس تشدید را تغییر میده تا در اون فرکانس ماکزیمم انرژی را تولید کنه

سوال بعدی را با اضافه کردن قطعات مورد نظر خود به شکل مطرح فرمایید تا هم من برداشت نادرستی از سوال نکنم و هم راحت تر بفهمم منظور شما چیه

ضمنا قطعات مورد نظر با نقشه خودش قابل تحلیله نه با نقشه دیگری
لذا اگر نقشه مورد نظر با این نقشه منطبقه قطعات اضافی آن قابل تحلیل میشه

مثلا فرض کنید دستگاهی فقط با باطری کار میکنه و دستگاه مشابه دیگری با برق شهر
و در خصوص تحلیل اولی بفرمایید در برخی از دستگاهها چرا خازنی با ولتاژ ورودی موازی شده که اساسا ارتباطی با اوله نداره و قابل توجیه نمیشه

اما در هرصورت درخصوص لامپ کم مصرف تجربه ای ندارم و صاحبنظر نیستم و نظرم ارزش چندانی نداره و ممکنه اشتباه کنم

باید روی نمونه تحقیق کنم تا قادر به اظهار نظر صحیح باشم

سپاس

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
سلام

هرچند برای اولین بار اقدام به تحلیل مدار لامپ کم مصرف میکنم و تجربه قبلی ندارم و بخصوص نمونه عینی هم از نقشه های موجود پیدا نکردم تا صحت و سقم تحلیلم را تست کنم و تحلیلی با اطمینان کامل تقدیم کنم اما ازآنجاکه همکاران و دوستان عزیزم باور ندارند که در این زمینه چیزی در چنته ندارم

لذا به حد بضاعت ناچیزم تحلیل خودم را تقدیم میکنم
و انتظار دارم اگر خطا و نقصی ملاحظه فرمودید اصلاحم فرمایید تا عوارض ناشی از خطاهای احتمالی کاهش یابد

ابتدا یادآوری دو نکته بسیار مهم

مورد نیاز این تحلیل
1- جهت سیم پیچ
در اغلب نقشه ها نقاط سیاهی در کنار سیم های ترانس ملاحظه میکنید مانند نقشه زیر و به این معنی است که ولتاژ این سرهای سیم پیچ که با نقطه مشخص شده همگی با هم مثبت یا منفی میشوند

یعنی اگر یکی از این نقاط در نیم سیکل مثبت یا دارای ولتاژ مثبت باشه متشابها بقیه نقطه های سیاه هم همینطوره
و اگر یکی از این نقاط ، منفی بشه تمام این نقاط منفی میشه

لذا ازآنجاکه ترانس موجود در نقشه زیر ، سه سیم پیچ (یعنی 6 سر ) داره بنابرین 3 سر با نقطه مشخص شده که همزمان با یکدیگر ، مثبت یا منفی میشوند و دانستن این نکته برای تحلیل این مدار بسیار بسیار ضروریه

2- ولتاژ معگوس سیم پیچ
باید بدانیم اگر باطری یا منبع ولتاژی را به یک سیم پیچ متصل کنیم ولتاژش در مدت اتصال به باطری ، متناظر با باطری است یعنی سیمی که به مثبت باطری متصل است مثبت میشه و دیگری که به منفی باطری متصل است منفی میشه

چون زور باطری بیشتره و اجازه نمیده که ولتاژ سیم پیچ ، مطابق میل خودش تغییر کنه بنابرین راهی نداره جز اینکه ولتاژ هر سر سیم پیچ ، مطابق باطری باشه

اما وقتی باطری را از سیم پیچ قطع کنید ولتاژ سیم پیچ وارونه میشه که هرچند باورکردنی نیست ولی نه تنها اخلاق سیم پیچ اینه بلکه اخلاق عمده پدیده های آفرینش اینجوریه

و بهمین دلیل اگه انسان را با زور ، مجبور به کار پسندیده هم بکنند بمحض آنکه آزاد بشه برعکس عمل میکنه و تلافی اون روزهای جبری را درمیاره

لذا درسته که ظاهرا اخلاق سلف و سیم پیچ عجیبه اما درواقع عادی و قابل انتظاره

یعنی وقتی از زور باطری رها بشه سیمی که با زور باطری ، مثبت بوده الان منفی میشه
و سیمی که به منفی باطری متصل بوده حالا مثبت میشه

این پدیده ، بسیار مهمتر از نکته اول و داستان مفصل این پدیده را در تاپیک زیر تقدیم کردم.

http://www.irantk.ir/irantk36121/
http://www.irantk.ir/irantk36121-2/

نقشه اصلی هم که توسط آقای دهاقانی ارسال شده در پست 50 این تاپیکه

http://www.irantk.ir/irantk54626/
http://www.irantk.ir/irantk54626/

شکل 1

مشاهده فایل‌پیوست 97506

شکل 2
مشاهده فایل‌پیوست 97164

شکل 3
مشاهده فایل‌پیوست 97165
حالا بکمک جریان 3 مرحله ای که در نقشه مشخص کردم و با دو نکته تقدیمی که بخش دشوار تحلیل بود اقدام به تشریح و تحلیل 3 مرحله فوق میکنیم.

اما ابتدا خودتون سعی کنید 3 مرحله فوق را مطابق شکل تحلیل کنید و سپس تحلیل آنرا در پست آتی مطالعه کنید که نظر شخصی منه و تا زمانیکه نمونه ای پیدا نکنیم که صحت تحلیلم را تست کنم قادر به تایید قاطعانه تحلیلم نیستم .
ولی نسبت به مسیر های جریان در 3 شکل فوق کاملا مطمئنم

ضمنا خطوط قرمز ضخیم ، جریان اصلی است که انرژی لامپ را تامین میکنه
و خطوط
قرمز نازکتر جریان ناچیز بیس ترانزیستورهاست
و فلش یا پیکان روی خطوط ، جهت جریان را نشون میده

سپاس

به نام خدا
استاد عزیز جهت جریان گردابی یا همان چریان برگشتی به کدام سمت هست
یک سلف یک ورودی دارد یک خروجی
وقتی ولتاژ قطع میشود این جهت جریان گردابی به چه سمتی میباشد
ایا به یکی از سیم ها سلف اعمال میشود
ایا به هردوی پایه های سلف اعمال میشود
یا نمیشه پیشبینی کرد ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
به نام خدا
استاد عزیز جهت جریان گردابی یا همان چریان برگشتی به کدام سمت هست
یک سلف یک ورودی دارد یک خروجی
وقتی ولتاژ قطع میشود این جهت جریان گردابی به چه سمتی میباشد
ایا به یکی از سیم ها سلف اعمال میشود
ایا به هردوی پایه های سلف اعمال میشود
یا نمیشه پیشبینی کرد ممنونم

سلام

جریان گردابی یا فوکو و همچنین هیسترزیس ارتباطی به تحلیل نداره و در بازدهی سلف و ترانس موثره و موجب کاهش بازدهی و داغ شدن هسته میشه یعنی اگه جریان گردابی زیاد باشه درواقع هزینه را تلف کرده ایم و در تحلیل مدار قابل نمایش نیست .
ورقه ورقه کردن هسته بمنظور کاهش همین جریانه

سپاس

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
آفرین

تقریبا درسته

اگه R6 اتصال کوتاه باشه دیاک بین کلکتور و بیس Q2 قرار میگرفت و لذا کار Q2مختل میشد فقط میتونست 30 ولت بیشتر از بیس بشه و جریان غیرمجاز از Q2 عبور میکرد و میسوخت
از طرفی بمحض روشن شدن Q1 ولتاژ 310 ولت از طریق Q1 به دیاک و ییس Q2 میرسه و هر دو ترانزیستور روشن و میسوزند

و اگه R6 قطع باشه ولتاژی به C2 نمیرسه که در لحظه اول ولتاژ C2 را بالا ببره و بزرگتر از 30 ولت بشه و Q2 را استارت کنه

وظیفه D1 اینه که زمان تخلیه C2 را خیلی کم میکنه یعنی هر مقدار ولتاژی در C2 مونده باشه بمحضیکه Q2 روشن بشه بلافاصله از طریق کلکتور امیتر Q2 به گراند متصل و دشارژ و تخلیه میشه

و لذا برای اینکه C2 دوباره شارژ بشه باید جریانی از طریق R6 که مقاومتش خیلی بزرگه و 1 مگا است عبور کنه و شارژش کنه که زمان قابل توجهی میخواد و لذا یک ذره که از طریق این مقاومت 1 مگا شارژ بشه سیکل بعدی از راه میرسه و دوباره از طریق Q2 دشارژ میشه و لذا بعد از استارت هیچوقت به 30 ولت نمیرسه که در عملکرد مدار اختلالی ایجاد کنه

لذا R6 , D1 زمان شارژ را بسیار بزرگتر از زمان دشارژ C2 میکنه و لذا دیاک فقط در راه اندازی فعال میشه و سپس قطع است

درواقع C1 , R4 , R6 , D1 برای این منظوره که دیاک فقط در لحظه اول یعنی در استارت موثر باشه و در بقیه موارد دیاک قطع بشه

البته اگه من طراحی میکردم با کمی تغییر در این قسمت دو قطعه را حذف میکردم یعنی جای دیود را تغییر میدادم و C1 , R6 را حذف میکردم تا عمر لامپ بیشتر بشه

سپاس

به نام خدا
استاد امکانش هست تعقیر مد نظرتون رو بگید

بالا