آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: تحلیل مدار یک نمونه لامپ کم مصرف

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام
در شکل بالا سر مشترک خازن 1 میکرو 400 ولت و سر مقاومت 10 اهم 0.5 وات باید به پایه سورس و درین فت بالا و پایینی وصل باشه اگه اشتباه نگم منظورم اینه که سورس فت بالایی و درین فت پایینی و سر مشترک خازن و مقاومت ذکر شده باید بهم وصل باشه اما نیست

سلام

حالت فعلی نقشه نادرست و حالتی که فرمودید هم منطقی بنظر نمیرسه و آی سی در معرض اختلاف ولتاژ بالا (گیت درین) قرار میگیره ولی توانایی شما در کشف ایراد نقشه قابل تحسینه

اصولا دو فاز و نول در جریان بالا موثره و در جریان پایین ثمری نداره
و لذا استفاده از دو فاز با نول بی خاصیت و استفاده از سه سیم شبکه برای لامپ کم مصرف و ایراد مورد نظر شما و غیره از جلوه های مشکوک و از دلایل فقد ارزش این نقشه است و بنظر من ناکارآمد و ناصحیحه و یا من قادر به درک و تحلیل آن نیستم

بنظر من باید تیپ فت ها متفاوت باشه تا این بخش از نقشه منطقی بشه که در نقشه رعایت نشده یعنی باید سورس تیپ منفی و تیپ مثبت به یکدیگر متصل باشند نه درین و سورس دو فت مشابه

چه قابلیتی موجب جلب توجه شما به این نقشه شده که مملو از ضعفه ؟ !

سپاس
خطا لامپ.gif

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام عرض تقدیر و تشکر مهندس هدف من این مدار خاص نبوده فقط اشنایی با آی سی های ir21xx هست که جالبه و درایور ماسفت خوبی هست با همین ای سی و چند مقاومت و خازن کارهای بزرگی انجام میده و در مدار دستگاه جوش الکترونیکی -کوره القایی - اینورتر - بالاست و بقیه کاربرد داره
مثل مدار ساده ای که در ادرس زیر دادم و یک اینورتر ساده با این ای سی و قطعات کنارش ساختم که با نظر شما و مهندس رجبی به این نتیجه رسیدم که فرکانس را بالا ببرم و از ترانس پاور کامپیوتر استفاده کنم و در ادامه خوشحال میشم کمکم کنید ؟
http://www.irantk.ir/irantk3483-62/#post330814

برای شروع کار و تجربه عملی اگر بشه رو یک لامپ کم مصرف کار کنم ترانس پالس و مدار دیاک را دربیارم و از این ای سی برای تحریک دو ماسفت استفاده کنم مثل مدار زیر

Electronic ballast for fluorescent tubes 8 - 144W

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام عرض تقدیر و تشکر مهندس هدف من این مدار خاص نبوده فقط اشنایی با آی سی های ir21xx هست که جالبه و درایور ماسفت خوبی هست با همین ای سی و چند مقاومت و خازن کارهای بزرگی انجام میده و در مدار دستگاه جوش الکترونیکی -کوره القایی - اینورتر - بالاست و بقیه کاربرد داره
مثل مدار ساده ای که در ادرس زیر دادم و یک اینورتر ساده با این ای سی و قطعات کنارش ساختم که با نظر شما و مهندس رجبی به این نتیجه رسیدم که فرکانس را بالا ببرم و از ترانس پاور کامپیوتر استفاده کنم و در ادامه خوشحال میشم کمکم کنید ؟
http://www.irantk.ir/irantk3483-62/#post330814

برای شروع کار و تجربه عملی اگر بشه رو یک لامپ کم مصرف کار کنم ترانس پالس و مدار دیاک را دربیارم و از این ای سی برای تحریک دو ماسفت استفاده کنم مثل مدار زیر

Electronic ballast for fluorescent tubes 8 - 144W

سلام

من با این آی سی تجربه نکردم ولی بنظر من با دو فت مشابه ناصحیحه
اگر تست کردید نتیجه را اعلام کنید باور کنم
مضافا که نقشه مورد اشاره شما نقشه شخصی است و قابل اعتماد نیست
البته میشه آی سی ساخت که فت ها مطابق نقشه متصل بشه ولی بی جهت موجب پیچدگی مدار میشه شبیه لقمه ای است که میتوان دور سر چرخاند و خورد ولی عاقلانه نیست

بنظر من باید فت مثبت و منفی باشه

سپاس

آخرین ویرایش:

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
بی نهایت ممنونم استاد غزال
استاد پس مدار لامپ نمیشه گفت سویچینگ هست درست؟؟؟
در ضمن چه قطعه ای ولتاژ 310رو کم میکنه؟؟؟
استاد ولتاژ پین خروجی چند ولت و آیا در لحظه وصل برق جریان زیادی از پین خروجی رد میشه؟؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
بی نهایت ممنونم استاد غزال
استاد پس مدار لامپ نمیشه گفت سویچینگ هست درست؟؟؟
در ضمن چه قطعه ای ولتاژ 310رو کم میکنه؟؟؟
استاد ولتاژ پین خروجی چند ولت و آیا در لحظه وصل برق جریان زیادی از پین خروجی رد میشه؟؟؟

سلام

در مدار لامپ کم مصرف فرکانس پایین برق شهر تبدیل به فرکانس بالا میشه و ولتاژ خروجی آن کم نیست و هرچند مانند سوئیچینگ ، با دو حالت قطع و وصل کامل کار نمیکنه و حالات بینابین هم داره اما نوعی سوئیچینگ ساده محسوب میشه

آیا در لحظه وصل برق جریان زیادی از پین خروجی رد میشه؟

از هیچ بخشی از مدار جریان زیاد عبور نمیکنه و اساسا جریان زیاد مغایر با لفظ کم مصرفه
اما اگه منظور شما ولتاژ است اتفاقا در زمان قطع ، ولتاژ بیشتری تولید میشه

سلف ها در زمان قطع منبع ولتاژ ؛، ولتاژ بسیار بالایی تولید میکنند که البته جریان ولتاژهای بالاتر ضعیف تره و جون نداره
یعنی سلفی که مثلا به 6 ولت متصل بشه راهی نداره که بیشتر یا کمتر از 6 ولت بشه ولی زمانیکه آزادش کنی بینهایت ولت تولید میکنه ولی ولتاژهای بالا بسادگی میمیره و حتی ولتمتر قادر به اندازه گیری آنها نیست ولی ولتاژهای پایین ترش جون دار و قابل استفاده است .

بهمین دلیل می بینید با بوبین رله ها ، یک دیود معگوس موازی می کنید تا زمانیکه ولتاژ بوبین قطع میشه ولتاژ های بالایی که تولید میکنه توسط دیود خفه بشه و آسیبی به مدار نزنه

و جهتش برعکس ولتاژ بوبینه چون در زمان وصل خطری نداره و ولتاژش برابر با ولتاژ منبعه ولی در زمان قطع ، ولتاژ بسیار بالایی تولید میکنه که برعکس ولتاژ منبعه لذا دیود معگوس میخواد

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
درود
استاد عزیز پین های خروجی لامپ کم مصرف چند ولت هستند؟؟؟؟

سلام

در تمام لامپ های کم مصرف ولتاژ موثر خروجی که به حباب اعمال میشه یکسان نیستند و به نوع حباب و مشخصات حباب بویژه طول حباب و غیره بستگی داره و تابحال ولتاژ هیچیک از حباب ها را اندازه گیری نکردم و در این خصوص تحقیقی هم نکردم

چون دارای هارمونی هایی است که بدون تمهیدات لازم امکان صدمه زدن به دستگاه اندازه گیری معمولی محتمله و از طرفی اطلاع دقیق ولتاژ موثر آن ارزش چندانی هم برام نداشته اما آنچه مسلم است ولتاژ پایینی نیست ولی هایولتاژ هم محسوب نمیشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
استاد غزال در لامپ های وات پایین از دیاک استفاده نشده!
اونا چطور هستن؟؟
استاد الان سوالی که ذهن منو مشغول کرده اینه که هیچوقت دو ترانزیستور با هم روشن نمیشن؟؟؟
وبر عکس اون چیزی که فکر میکردم ترانس قطعه مهمی در لامپ نیس درسته؟؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
استاد غزال در لامپ های وات پایین از دیاک استفاده نشده!
اونا چطور هستن؟؟
استاد الان سوالی که ذهن منو مشغول کرده اینه که هیچوقت دو ترانزیستور با هم روشن نمیشن؟؟؟
وبر عکس اون چیزی که فکر میکردم ترانس قطعه مهمی در لامپ نیس درسته؟؟؟

سلام
من اطلاعات و تجربه قابل توجهی در خصوص لامپ کم مصرف ندارم و اساسا شغل من هم ارتباطی با لامپ کم مصرف نداره

اما اساس کار آنها مشابه است و هر طراحی از شیوه ای استفاده کرده و دیاک برای تهیه سیگنال آتش بسیار مفیده و مدار را به سوئیچنگ نزدیکتر میکنه

اما اینکه کدام شیوه بهتر کار میکنه نیاز به بررسی و تحقیق گسترده ای درخصوص انواع شیوه ها داره که در همین حد هم که یک نمونه را بنابه اصرار دوستان عزیز تحلیل کردم وقت قابل توجهی صرف کردم و لذا اطلاعات جامعی ندارم.

همانطور که فرمودید نباید دو ترانزیستور همزمان روشن بشه

سلف و ترانس در لامپ کم مصرف مهمترین قطعه است .

سپاس

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,481
12,064
به نام خدا
استاد عزیز این نقشه این مدار
به نظرتون همه 4 دیودی که برای حفاظت قرار داده شده است لازم میباشد
و به نظرتون همشون باید فرکانسی باشند یا یکیشون؟؟؟
ممنونم من خیلی اذیتتون کردم ببخشید
Flurescent-Ballast-www.electronic4all.ir_.jpg

بالا