آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل مدار یک نمونه لامپ کم مصرف

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
با سلام خدمت اساتید و بزرگواران اهل فن
بنده مدار یه لامپ کم مصرف بالای 100 رو احتیاج دارم برای کاربرد های ولتاژ ولی هر مداری وصل میکنم خیلی سریع داغ میکنه و میخاد بسوزه مخصوصا سیم پیچها
کسی ظرفیت سیم پیچهارو میدونه چنده که خودم یه سیم پیچ قویتر براش بسازم؟
ممنونم

این اولین پستم تو این تاپیک هست ملاحظه بفرمایید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
این اولین پستم تو این تاپیک هست ملاحظه بفرمایید

درود

بزرگوار علاوه بر اینکه موضوع را در این تاپیک مطرح فرمودی دقیقا همین موضوع را در تاپیک زیر ( لامپ های کم مصرف ) از پست ۷۵۷ الی ۷۵۵ مطرح فرمودی که تخلف از مقررات و مستحق محرومیت است .
https://www.irantk.ir/threads/3471-تاپیک-لامپ-های-کم-مصرف?p=596502&viewfull=1#post596502
سپاس

آخرین ویرایش:

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

بزرگوار علاوه بر اینکه موضوع را در این تاپیک مطرح فرمودی دقیقا همین موضوع را در تاپیک زیر ( لامپ های کم مصرف ) از پست ۷۵۷ الی ۷۵۵ مطرح فرمودی که تخلف از مقررات و مستحق محرومیت است .
https://www.irantk.ir/threads/3471-تاپیک-لامپ-های-کم-مصرف?p=596502&viewfull=1#post596502
سپاس

آقا 3 بار اینو اعلام کردین متوجه شدم
در مورد پیشنهادتون هم دقیقا همونطور که فرمودین انجام دادم اصلا مدار کار نکرد ترانزیستورها سرد هستن
رو برد بورد نصب کرده بودم عکسم گرفتم که نگین تحلیل خودم بوده
http://s6.picofile.com/file/8390277992/۲۰۲۰۰۳۰۶_۱۹۴۱۲۶.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
آقا 3 بار اینو اعلام کردین متوجه شدم
در مورد پیشنهادتون هم دقیقا همونطور که فرمودین انجام دادم اصلا مدار کار نکرد ترانزیستورها سرد هستن
رو برد بورد نصب کرده بودم عکسم گرفتم که نگین تحلیل خودم بوده
http://s6.picofile.com/file/8390277992/۲۰۲۰۰۳۰۶_۱۹۴۱۲۶.jpg

درود

گفتی این اولین پستم در این تاپیک است
یعنی خودت بگرد پیدا کن چرا چنین جمله ای نوشتم
و تصور کردم منظور شما اینه که موضوع را در این تاپیک مطرح کردی و جای دیگه مطرح نکردی .
اما ادبیات شما در پست اخیر مشخص کرد منظورت هایولتاژ بوده ولی نوشتی «« کاربردهای ولتاژ »» که با کاربرد هایولتاژ متفاوته
حتی در یک پست سوال کردم کاربرد ولتاژ ، گویای هدف نیست ولی پاسخی ندادی

در هر صورت هر دو پست مورد بحث شما غیر شفاف بوده و گویی تا زمانیکه زیر لفظی نگیری پاسخ نمیدی .

در خصوص پاسخ مدار و اجرای توصیه هم بصورت غیر شفاف گفتی همانطور که فرمودین انجام دادم و معلوم نیست چه برداشتی کردی که تصور میکنی توصیه منو اجرا کردی.
اما اینکه اجرا کردی و کار نکرد به این دلیله که درست اجرا نکردی
چون شبیه اینه که میگی ۱۰ نفر توی سواری میشینن ماشین راه میره ولی داغ میکنه و من توصیه کردم با یکنفر آزمایش کن و میگی وقتی یکنفر سوار ماشین باشه اصلا راه نمیره و داغ هم نمیکنه.

محاله که توصیه منو اجرا کرده باشی و راحت تر و بهتر کار نکنه .
لذا اگه میگفتی چکار کردی مشخص میشد کجا اشتباه کردی
ضمنا در تصویر ارسالی اینهمه قطعه روی برد برد چکار میکنه و من چنین توصیه ای نکرده بودم .
و دو سیم مشکی و سفید به کجا متصله

سپاس

آخرین ویرایش:

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

گفتی این اولین پستم در این تاپیک است
یعنی خودت بگرد پیدا کن چرا چنین جمله ای نوشتم
و تصور کردم منظور شما اینه که موضوع را در این تاپیک مطرح کردی و جای دیگه مطرح نکردی .
اما ادبیات شما در پست اخیر مشخص کرد منظورت هایولتاژ بوده ولی نوشتی «« کاربردهای ولتاژ »» که با کاربرد هایولتاژ متفاوته
حتی در یک پست سوال کردم کاربرد ولتاژ ، گویای هدف نیست ولی پاسخی ندادی

در هر صورت هر دو پست مورد بحث شما غیر شفاف بوده و گویی تا زمانیکه زیر لفظی نگیری پاسخ نمیدی .

در خصوص پاسخ مدار و اجرای توصیه هم بصورت غیر شفاف گفتی همانطور که فرمودین انجام دادم و معلوم نیست چه برداشتی کردی که تصور میکنی توصیه منو اجرا کردی.
اما اینکه اجرا کردی و کار نکرد به این دلیله که درست اجرا نکردی
چون شبیه اینه که میگی ۱۰ نفر توی سواری میشینن ماشین راه میره ولی داغ میکنه و من توصیه کردم با یکنفر آزمایش کن و میگی وقتی یکنفر سوار ماشین باشه اصلا راه نمیره و داغ هم نمیکنه.

محاله که توصیه منو اجرا کرده باشی و راحت تر و بهتر کار نکنه .
لذا اگه میگفتی چکار کردی مشخص میشد کجا اشتباه کردی
ضمنا در تصویر ارسالی اینهمه قطعه روی برد برد چکار میکنه و من چنین توصیه ای نکرده بودم .
و دو سیم مشکی و سفید به کجا متصله

سپاس

آقا من اگه بگم اشتباه کردم قبوله؟
تو مدار هم اشتباه از من بوده طرح شما مشکلی نداشته
ولی بدون خداییش عین همون نقشه ای که کشیدی روی برد بورد اجرا کردم و جواب نداد
قبلا یه اسیلاتور با 741 روی برد بورد ساخته بودم برای همین منظور که الانم هست ولی مشخصه به مدار وصل نیست
اون دوتا سیم هم فیوز بین راهی هست دوتا فیوز گذاشتم یکی قبل از پل دیود یکی بعد از پل دیود
حالا اشکال نداره بیخیال
منم بنظرم باید از یه مدار پر قدرت دیگه برای های ولتاژ استفاده کنم این فکر نکنم دیگه جوابمو بده مخصوصا که فوق العاده خطرناکه برق DC قوی داره هر چند به این سادگیام دست از سرش بر نمیدارم
به هر حال ممنون از لطفتون
وقتتون بخیر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
آقا من اگه بگم اشتباه کردم قبوله؟
تو مدار هم اشتباه از من بوده طرح شما مشکلی نداشته
ولی بدون خداییش عین همون نقشه ای که کشیدی روی برد بورد اجرا کردم و جواب نداد
قبلا یه اسیلاتور با 741 روی برد بورد ساخته بودم برای همین منظور که الانم هست ولی مشخصه به مدار وصل نیست
اون دوتا سیم هم فیوز بین راهی هست دوتا فیوز گذاشتم یکی قبل از پل دیود یکی بعد از پل دیود
حالا اشکال نداره بیخیال
منم بنظرم باید از یه مدار پر قدرت دیگه برای های ولتاژ استفاده کنم این فکر نکنم دیگه جوابمو بده مخصوصا که فوق العاده خطرناکه برق DC قوی داره هر چند به این سادگیام دست از سرش بر نمیدارم
به هر حال ممنون از لطفتون
وقتتون بخیر

درود

هر کاری راه داره اما بیراهه هیچ نتیجه ای نداره
شما تجربیاتی در تعمیر لامپ داری که در تحقیقات علمی کافی نیست.

یکی از نکات مهم قدرت کافی سیستم است که البته برای تغذیه ترانس هایولتاژ چندان کم نمیاره و از نظر قدرت مشکلی وجود نداره ولی با توجه به ۱۵ اهمی که میگفتی به خروجی سیستم ( نه بجای فیلامان ) متصل میکنی گفتم قدرت بسیار بالاتری نیاز داره که مشخص شد فیلامان را بعنوان خروجی معرفی میکردی
و لذا تغذیه کردن ترانس از نظر قدرت با مشکلی مواجه نیست .

اما نکته مهم دیگری که موجب اختلال در سیستم لامپ کم مصرف میشه خروج از فرکانس تشدید است بطوریکه کوچکترین تغییرات سلف و خازن ، شدت سیستم را از فرکانس تشدید دور میکنه و حرارت شدیدی تولید میشه
و لذا اتصال ترانس هایولتاژ به خروجی موجب اختلال یکنه میشه و حرارت شدیدی تولید میکنه و بسرعت میسوزه که البته قابل اصلاح است اما ساده نیست و ازآنجاکه طراح اون لامپ نبودم و از ظرفیت های سلفی و خازن اطلاعی ندارم بهترین شیوه اصلاح تجربی به روش سعی و خطاست که زمان قابل توجهی نیاز داره
ضمنا هر چقدر توان لامپ بالاتر باشه راحت تر اصلاح میشه یعنی لامپ ۱۰۰ وات بمراتب بهتر و سریع تر و ساده تر از ۵۰ وات منتهی به نتیجه مطلوب میشه .

سپاس

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

هر کاری راه داره اما بیراهه هیچ نتیجه ای نداره
شما تجربیاتی در تعمیر لامپ داری که در تحقیقات علمی کافی نیست.

یکی از نکات مهم قدرت کافی سیستم است که البته برای تغذیه ترانس هایولتاژ چندان کم نمیاره و از نظر قدرت مشکلی وجود نداره ولی با توجه به ۱۵ اهمی که میگفتی به خروجی سیستم ( نه بجای فیلامان ) متصل میکنی گفتم قدرت بسیار بالاتری نیاز داره که مشخص شد فیلامان را بعنوان خروجی معرفی میکردی
و لذا تغذیه کردن ترانس از نظر قدرت با مشکلی مواجه نیست .

اما نکته مهم دیگری که موجب اختلال در سیستم لامپ کم مصرف میشه خروج از فرکانس تشدید است بطوریکه کوچکترین تغییرات سلف و خازن ، شدت سیستم را از فرکانس تشدید دور میکنه و حرارت شدیدی تولید میشه
و لذا اتصال ترانس هایولتاژ به خروجی موجب اختلال یکنه میشه و حرارت شدیدی تولید میکنه و بسرعت میسوزه که البته قابل اصلاح است اما ساده نیست و ازآنجاکه طراح اون لامپ نبودم و از ظرفیت های سلفی و خازن اطلاعی ندارم بهترین شیوه اصلاح تجربی به روش سعی و خطاست که زمان قابل توجهی نیاز داره
ضمنا هر چقدر توان لامپ بالاتر باشه راحت تر اصلاح میشه یعنی لامپ ۱۰۰ وات بمراتب بهتر و سریع تر و ساده تر از ۵۰ وات منتهی به نتیجه مطلوب میشه .

سپاس

هر چند من نفهمیدم لامپ کم مصرف چنتا خروجی داره که شما میگی بجای خروجی از فیلامان خروجی گرفتم
به هر حال ممنون از پاسخگوییتون
وقت بخیر

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
هر چند من نفهمیدم لامپ کم مصرف چنتا خروجی داره که شما میگی بجای خروجی از فیلامان خروجی گرفتم
به هر حال ممنون از پاسخگوییتون
وقت بخیر

درود

چندین بار خروجی لامپ را مشخص کردم و بارها تاکید کردم خروجی اصلی لامپ کم مصرف ، گاز لامپ است که بین دو فیلامان قرار میگیره و فیلامان زمان استا ت روشن و سپس خاموش میشه و خروجی اصلی نیست

اما شما فقط فیلامان را بعنوان خروجی در نظر میگیری و مکررا گفتی دو خروجی داره که یکی را ۱۵ اهم متصل کردم و .....
و هر چه توضیح دادم قبول نکردی و دیگه از تکرار بیشتر توضیح منصرف شدم

همیشه گرفتاری زمانی بوجود میاد که انسان اطلاعات ناقصی داره
کسی که هیچ اطلاعاتی نداره خیلی زودتر به مقصود میرسه ولی مکررا توضیح دادم و گفتی توضیحاتم با اطلاعات شما جور نیست و حاضر به همکاری برای حل مشکل خودت نشدی .

به هر تقدیر بیش از توانم تلاش کردم و ثمری نداشت

موفق باشی.

saeed74m

کاربر
2021-01-09
1
1
درود ، استاد غزال در مورد مدار ژنراتور آلتراسونیک هم اطلاعی دارید ؟ اونم یک نوسانساز سلفی با دو تا 13009 هست . نقشه بفرستم میتونید تو تحلیلش کمکم کنید ؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود ، استاد غزال در مورد مدار ژنراتور آلتراسونیک هم اطلاعی دارید ؟ اونم یک نوسانساز سلفی با دو تا 13009 هست . نقشه بفرستم میتونید تو تحلیلش کمکم کنید ؟

درود

حجم تایپ در خصوص تحلیل ساده ترین نوسان سازها هم گویاست که نیاز به چه زمان قابل توجهی داره .
لذا تحلیل هر سیستم را در چندین نوبت و اوقات فراغت تکمیل کردم
و به این ترتیب بدیهی است که بعنوان سوال قابل تعقیب و پاسخگویی نیست
خصوصا تحلیل نوسانساز سلفی که از پیچیده ترین نوسان سازهاست.

فلذا متاسفانه اجابت خواسته مقدورم نیست.

سپاس

بالا