آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل مدار یک نمونه لامپ کم مصرف

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

عزیزم قبلا هم عرض کردم نمیتونی دست به ترکیبش بزنی
اولا کار ساده ای نیست
ثانیا آب در هاون میکوبی

اگه به این سادگی و با تعویض ترانس و ترانزیستور هر قدرتی بدست میومد همه مادرزادی در الکترونیک حرفه ای بودن.
با بار شدیدی بهش فشار میاری اونم داغ میکنه و البته اگه مدت قابل توجهی بمونه ترانزیستور هم میسوزه .
اگه ۵۰ واته نمیتونی ۱۵ اهمی و حتی ۱۰۰ اهمی به خروجی متصل کنی و باید لااقل ۴۵۰ اهمی به خروجی متصل کنی.
خروجی هم دو نقطه ای هست که با قلم آبی مشخص کردم .
ضمنا بار این مدار گاز درون حباب است نه مقاومت فیلامان
اگه لامپ هایی که ضعیف شده دقت کنی و انتهای حباب دود زده میشه دراینصورت گاز روشن نمیشه و فقط دو تا فیلامان ابتدا و انتهای لامپ روشن میمونه
اما اگه لامپ روشن بشه دراینصورت فیلامان ها خاموش میشن و تقریبا کل جریان از گاز عبور میکنه.

سپاس

استاد گرامی نقشه مدار لامپ رو در آوردم یه ملاحظه میفرمایید ممنون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
استاد گرامی نقشه مدار لامپ رو در آوردم یه ملاحظه میفرمایید ممنون

درود

قبلا پاسخ دادم
در نقشه شما اگه محل هر دو فیلامان لامپ شورت هم بشه قطعه ای داغ نمیشه.
اما بار اصلی موازی با ۴،۷ نانو میشه که بین دو فیلامان متصله و اگه کوچکتر از ۴۵۰ اهم باشه سیستم در شرایط غیرمجاز قرار میگیره و قطعاتی داغ میکنه.

همانطور که قبلا تاکید کردم قصد کردی امر محال انجام بدی ولی تصور کردی سیم ضخیم استفاده کنی حل میشه و گفتی نتیجه را هم اعلام میکنی ولی دیدی که ناممکنه ‌.

باز هم تاکید میکنم آب در هاون میکوبی و با مدار ۵۰ وات نمیتونی ۱۰۰۰ وات دریافت کنی .
هدف را اعلام نمیکنی و فقط میگی کاربرد ولتاژ داره اما اگه هدف را اعلام کنی شاید راه حلی با سیستم دیگری داشته باشه ، با این مدار بیشتر از ۵۰ وات قابل استفاده نیست.

سپاس
IMG_20200306_001929_133.jpg

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

قبلا پاسخ دادم
در نقشه شما اگه محل هر دو فیلامان لامپ شورت هم بشه قطعه ای داغ نمیشه.
اما بار اصلی موازی با ۴،۷ نانو میشه که بین دو فیلامان متصله و اگه کوچکتر از ۴۵۰ اهم باشه سیستم در شرایط غیرمجاز قرار میگیره و قطعاتی داغ میکنه.

همانطور که قبلا تاکید کردم قصد کردی امر محال انجام بدی ولی تصور کردی سیم ضخیم استفاده کنی حل میشه و گفتی نتیجه را هم اعلام میکنی ولی دیدی که ناممکنه ‌.

باز هم تاکید میکنم آب در هاون میکوبی و با مدار ۵۰ وات نمیتونی ۱۰۰۰ وات دریافت کنی .
هدف را اعلام نمیکنی و فقط میگی کاربرد ولتاژ داره اما اگه هدف را اعلام کنی شاید راه حلی با سیستم دیگری داشته باشه ، با این مدار بیشتر از ۵۰ وات قابل استفاده نیست.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 163747

مهندس مگه میشه هر دو تا خروجی رو اتصال کوتاه کنی و هیچ مشکلی پیش نیاد؟
تازه خودم با مقاومت 15 اهم خروجی گرفتم جوش میاره
شورت کنم با خازن 4.7 موازی میشه؟:ambivalence:

بعدشم هنوز ترانس نپیچیدم که بخام اعلام کنم
کل مدار رو باز کردم و نقششو کشیدم دارم میزنم رو برد بورد جواب بگیرم رو ترانسشم کار میکنم
فقط گفتین نقشه رو بکش رو نقشه بگم کشیدم ارسال کردم مهندس
حالا هنوزم بنظر شما نباید یکی از خروجیاشو اتصال کوتاه میکردم؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
مهندس مگه میشه هر دو تا خروجی رو اتصال کوتاه کنی و هیچ مشکلی پیش نیاد؟
تازه خودم با مقاومت 15 اهم خروجی گرفتم جوش میاره
شورت کنم با خازن 4.7 موازی میشه؟:ambivalence:

بعدشم هنوز ترانس نپیچیدم که بخام اعلام کنم
کل مدار رو باز کردم و نقششو کشیدم دارم میزنم رو برد بورد جواب بگیرم رو ترانسشم کار میکنم
فقط گفتین نقشه رو بکش رو نقشه بگم کشیدم ارسال کردم مهندس
حالا هنوزم بنظر شما نباید یکی از خروجیاشو اتصال کوتاه میکردم؟

درود

اگه در خصوص نحوه اتصالاتت نقشه کشیدی در این خصوص هم پاسخ دادم اما وقتی قبول نداری و استدلال خودتو داری کاری ازم ساخته نیست.

متاسفانه اطلاع نداری گاز لامپ بعنوان بار اصلی هست و تقریبا موازی با خازن استارت است و وقتی فقط بجای فیلامان مقاومت نصب میکنی یعنی بار بینهایت اهم را نصب کردی .
بجای هر فیلامان مقاومت ۱۵ اهم نصب کن و سپس یک مقاومت حدود ۴۵۰ اهم آجری ( ۱۰ وات ) بین دو نقطه ای که مشخص کردم نصب کن و نتیجه را اعلام کن که آیا بازم داغ میکنه یا نه ؟
احتمالا ۴،۷ نانو سوخته ، عوضش کن

ولی توجه نمیکنی اجرا هم نمیکنی و فقط استدلال خودتو داری که در اینصورت تعجب میکنم وقتی نمیخوای گوش کنی ، چرا سوال میکنی
توصیه منو بدون چون و چرا اجرا کن می بینی داغ نمیکنه .

سپاس

IMG_20200306_014517_945.jpg

آخرین ویرایش:

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

اگه در خصوص نحوه اتصالاتت نقشه کشیدی در این خصوص هم پاسخ دادم اما وقتی قبول نداری و استدلال خودتو داری کاری ازم ساخته نیست.

متاسفانه اطلاع نداری گاز لامپ بعنوان بار اصلی هست و تقریبا موازی با خازن استارت است و وقتی فقط بجای فیلامان مقاومت نصب میکنی یعنی بار بینهایت اهم را نصب کردی .
بجای هر فیلامان مقاومت ۱۵ اهم نصب کن و سپس یک مقاومت حدود ۴۵۰ اهم آجری ( ۱۰ وات ) بین دو نقطه ای که مشخص کردم نصب کن و نتیجه را اعلام کن که آیا بازم داغ میکنه یا نه ؟
احتمالا ۴،۷ نانو سوخته ، عوضش کن

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 163753

جسارت نشه مهندس چون با تجربیاتم جور در نمیاد عرض کردم
من میخام یه کوئل با اولیه در حد صفر به مدار متصل کنم
در مورد اتصالش توضیح بفرمایید که چطوری نصبش کنم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
جسارت نشه مهندس چون با تجربیاتم جور در نمیاد عرض کردم
من میخام یه کوئل با اولیه در حد صفر به مدار متصل کنم
در مورد اتصالش توضیح بفرمایید که چطوری نصبش کنم؟

درود

حالا دیدی که نمیخوای اجرا کنی؟
اگه میخوای داغ نکنه باید بار بیشتر از ۱ تن با وانت حمل نکنی
ولی میگی میخوام بار ۲۰ تنی با وانت جابجا کنم که محاله و شما گفتی بار را روی اطاقش میذارم و در محل بار نمیذارم که تصور کنه باری نداره و خالیه و ۲۰ تن را میبره و گفتم نمیشه و گفتی درست میکنی و منم منتظر شدم درست کنی و یاد بگیرم .

عزیزم اگه میخوای داغ نکنه کاری که گفتم انجام بده تا شرایط نرمال را ببینی که داغ نمیکنه و بعد هر کاری دوست داشتی انجام بده .

البته هرچند توقع شما ممکن نیست اما بنظر میرسه ۴،۷ نانو صدمه دیده
یعنی اگه با توصیه من داغ کنه باید اشکالو برطرف کنیم که من درستش میکنم داغ نکنه بطوریکه بجای یک فیلامان سیم هم بذاری داغ نکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

حالا دیدی که نمیخوای اجرا کنی؟
اگه میخوای داغ نکنه باید بار بیشتر از ۱ تن با وانت حمل نکنی
ولی میگی میخوام بار ۲۰ تنی با وانت جابجا کنم که محاله و شما گفتی بار را روی اطاقش میذارم و در محل بار نمیذارم که تصور کنه باری نداره و خالیه و ۲۰ تن را میبره و گفتم نمیشه و گفتی درست میکنی و منم منتظر شدم درست کنی و یاد بگیرم .

عزیزم اگه میخوای داغ نکنه کاری که گفتم انجام بده تا شرایط نرمال را ببینی که داغ نمیکنه و بعد هر کاری دوست داشتی انجام بده .

البته هرچند توقع شما ممکن نیست اما بنظر میرسه ۴،۷ نانو صدمه دیده
یعنی اگه با توصیه من داغ کنه باید اشکالو برطرف کنیم که من درستش میکنم داغ نکنه بطوریکه بجای یک فیلامان سیم هم بذاری داغ نکنه.

سپاس

چشم توصیه شمارو هم اجرا میکنیم مهندس:yes:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
چشم توصیه شمارو هم اجرا میکنیم مهندس:yes:

درود

تابحال موضوع را بصورت های مختلفی مطرح کردی .
اینکه هدف اصلی را مطرح نمیکنی اشکال نداره و فقط دیرتر به مقصد میرسی .
اما روش شما شایسته نیست.
اولا تغییر مدعا موجب سردرگمی میشه و تحقق مقصود را دشوار و چه بسا ناممکن میکنه.

ثانیا اینکه سوال میپرسی و توصیه را مغایر با اطلاعات و تجربیات خود میدونی گویای اطلاعات عمیق تر و وسیع تر شماست که اشکالی نداره و بعید نیست دانش کاملتری داشته باشی اما دراینصورت سوالات بعدی خطاب به همان شخص قابل هضم نیست.
اگر مطمئنی دانش و تجربه شما قویتر و دانش من ضعیف است که هست چرا باز هم اصرار داری من مشکل شما را بررسی کنم.

ثالثا برای استفاده از هر سیستمی ابتدا باید از صحت و سلامت آن مطمئن باشی و لذا توصیه کردم سلامت سیستم را ، با حباب لامپ تست کنی که فرمودید دراختیار ندارید سپس توصیه کردم با نصب مقاومت ۴۵۰ اهم در محلی که مشخص کردم تست فرمایید که حیرانم چرا تابحال از انجام این آزمایش ساده امتناع فرمودید تا لااقل خودت از صحت و سلامت سیستم مطمئن شوی .

رابعا اگرچه طرح یک موضوع در تاپیک های مختلف ، خلاف مقررات و مستحق برخورد و محرومیت است اما با توجه به اینکه پست های متعددی در این تاپیک صادر شده لااقل در آن تاپیک به اطلاعات این تاپیک اشاره میکردی و راهنمای بعدی را از نتایج مطلع و از اتلاف وقت وی پیشگیری میکردی .

علی ایحال درحالیکه خود را مجرب در امور لامپ کم مصرف معرفی فرمودی ، معذالک تصور میکنی مصرف کننده اصلی لامپ ها دو فیلامان لامپ است و علیرغم توضیحات مکرری که تقدیم کردم هنوز معتقدی مصرف کننده لامپ ها ، گاز لامپ نیست .

ضمنا معتقدی مقاومت اهمی سیم پیچ ها تعیین کننده جریان است و این موضوع که سیم پیچ هایولتاژی را با ۱۵ اهمی سری کرده و بجای یک فیلامان نصب کردی تابحال در این تاپیک اعلام نکردی که موجب گمراهی پاسخگو میشه.

بزرگوار اگر قصد داری به نتایج صحیحی برسی باید واقعیت را گزارش کنی نه برداشت و تصورات خود را.

د ر هر صورت توصیه را اجرا کن تا ثابت کنم اشتباه میکنی به نحوی خودت هم قبول کنی اشتباه میکردی. به شرطی که حدس و گمان را بجای آزمایش اعلام نکنی چون دراینصورت به من اجحاف میکنی و وقت بیهوده ای تلف میشه و به خودت هم ضرر میرسونی.
چند صباحی اطلاعات خودت را کنار بگذار و فقط توصیه را اجرا کن تا یسرعت نتیجه را ثابت کنم .

سپاس

آخرین ویرایش:

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

تابحال موضوع را بصورت های مختلفی مطرح کردی .
اینکه هدف اصلی را مطرح نمیکنی اشکال نداره و فقط دیرتر به مقصد میرسی .
اما روش شما شایسته نیست.
اولا تغییر مدعا موجب سردرگمی میشه و تحقق مقصود را دشوار و چه بسا ناممکن میکنه.

ثانیا اینکه سوال میپرسی و توصیه را مغایر با اطلاعات و تجربیات خود میدونی گویای اطلاعات عمیق تر و وسیع تر شماست که اشکالی نداره و بعید نیست دانش کاملتری داشته باشی اما دراینصورت سوالات بعدی خطاب به همان شخص قابل هضم نیست.
اگر مطمئنی دانش و تجربه شما قویتر و دانش من ضعیف است که هست چرا باز هم اصرار داری من مشکل شما را بررسی کنم.

ثالثا برای استفاده از هر سیستمی ابتدا باید از صحت و سلامت آن مطمئن باشی و لذا توصیه کردم سلامت سیستم را ، با حباب لامپ تست کنی که فرمودید دراختیار ندارید سپس توصیه کردم با نصب مقاومت ۴۵۰ اهم در محلی که مشخص کردم تست فرمایید که حیرانم چرا تابحال از انجام این آزمایش ساده امتناع فرمودید تا لااقل خودت از صحت و سلامت سیستم مطمئن شوی .

رابعا اگرچه طرح یک موضوع در تاپیک های مختلف ، خلاف مقررات و مستحق برخورد و محرومیت است اما با توجه به اینکه پست های متعددی در این تاپیک صادر شده لااقل در آن تاپیک به اطلاعات این تاپیک اشاره میکردی و راهنمای بعدی را از نتایج مطلع و از اتلاف وقت وی پیشگیری میکردی .

علی ایحال درحالیکه خود را مجرب در امور لامپ کم مصرف معرفی فرمودی ، معذالک تصور میکنی مصرف کننده اصلی لامپ ها دو فیلامان لامپ است و علیرغم توضیحات مکرری که تقدیم کردم هنوز معتقدی مصرف کننده لامپ ها ، گاز لامپ نیست .

ضمنا معتقدی مقاومت اهمی سیم پیچ ها تعیین کننده جریان است و این موضوع که سیم پیچ هایولتاژی را با ۱۵ اهمی سری کرده و بجای یک فیلامان نصب کردی تابحال در این تاپیک اعلام نکردی که موجب گمراهی پاسخگو میشه.

بزرگوار اگر قصد داری به نتایج صحیحی برسی باید واقعیت را گزارش کنی نه برداشت و تصورات خود را.

د ر هر صورت توصیه را اجرا کن تا ثابت کنم اشتباه میکنی به نحوی خودت هم قبول کنی اشتباه میکردی. به شرطی که حدس و گمان را بجای آزمایش اعلام نکنی چون دراینصورت به من اجحاف میکنی و وقت بیهوده ای تلف میشه و به خودت هم ضرر میرسونی.
چند صباحی اطلاعات خودت را کنار بگذار و فقط توصیه را اجرا کن تا یسرعت نتیجه را ثابت کنم .

سپاس

داداش هدف اصلیمو که تو همون اولین پیامم اعلام کردم نمیدونم شما دنبال چه هدفی میگردی
گفتم که برای های ولتاژ میخام

بعدشم گفتم که جسارت نمیکنم و گفتم اینکاری که شما توصیه کردی رو انجام میدم خبرشو میدم خدمتتون که

اینم گفتم که مدار سالمه قبلا با بورد دیگه هم تست کردم و به همین جواب رسیدم

مهندس وقتی از تاپیک شما جواب نمیگیرم باید یه جوری به جوابم برسم یا نه؟

های ولتاژ با مقاومت 15 اهم هم 10 بار عنوان کردم شما گرفتاری داداش خاطرت نیست

باز هم تشکر میکنم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
داداش هدف اصلیمو که تو همون اولین پیامم اعلام کردم نمیدونم شما دنبال چه هدفی میگردی
گفتم که برای های ولتاژ میخام

بعدشم گفتم که جسارت نمیکنم و گفتم اینکاری که شما توصیه کردی رو انجام میدم خبرشو میدم خدمتتون که

اینم گفتم که مدار سالمه قبلا با بورد دیگه هم تست کردم و به همین جواب رسیدم

مهندس وقتی از تاپیک شما جواب نمیگیرم باید یه جوری به جوابم برسم یا نه؟

های ولتاژ با مقاومت 15 اهم هم 10 بار عنوان کردم شما گرفتاری داداش خاطرت نیست

باز هم تشکر میکنم

درود

لطفا در این تاپیک پستی که هایولتاژ را اعلام کردی معرفی کن
باوجودیکه بارها سوال کردم هدف شما چیست فقط گفتی کاربرد ولتاژ داره

ضمنا تخلف از مقررات با هیچ بهانه ای قابل توجیه نیست و شما اجازه نداری یک موضوع را در تاپیک های مختلف مطرح کنی و نسبت به تخلف حضرتعالی چشم پوشی کردم .

باوجودیکه اینبار اعلام کردی توصیه را اجرا میکنی اما مجددا مطابق معمول با توجه به نتایج گذشته پاسخ دادی و هنوز اجرا نکردی .

با توجه به اینکه تجربه و اطلاعات شما بسیار بالاتر از منه و ازآنجاکه هرگز آزمایشات مورد نظرم را انجام ندادی قصد پاسخگویی نداشتم اما با توجه به اینکه زحمت نقشه را کشیدی و قول دادی توصیه را اجرا کنی لذا ادامه دادم که متاسفانه ضمن تخلف ، مجددا روال گذشته را ادامه دادی و تابحال پاسخ مناسبی ندادی .

سپاس

بالا