آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,479
اهواز
چندین مادربرد گیگابایت رو به این روش زنده کردم

مادربرد ها معمولان یا کد نمیدن - یا 88 بودن -یا C1 و...

[hide] پشت مادربرد رو یه نگاه میکنم یه جاهایی از مادربرد از شدت گرما تغییر رنگ داده - تقریبا رنگ مادربرد از ابی به زرد یا سبز تغییر رنگ داده - اونجا رو هیت میدم
در چند مرتبه فت بودن - یکی دو بار هم I/O - یکی دو بار هم چیپ شمالی
این تغییر رنگ نشانه دمای بیش از حد هستش-حالا اگه بین شما حلال زاده ای باشه حالا منشا این گرما از کجاست ؟
[/hide]

kh@sh

کاربر
2011-10-22
285
991
62
اهواز - کرج
سلام ، مادربورد گیگا سوکت 775 - LGA مدل XP-M5S661FX - REV 1 برای عیب نداشتن تصویر آمد وقتی با پاور روی میز کار خودم چک کردم تصویر داشت بعد با چهارتا پاور دیگه چک کردم تصویر نداشت - رفع عیب : حدس زدم توی مدار پاور مادربورد جریان اضافی میکشد، شروع به چک و تعویض خازنهای 1000/6.3 کردم ، بعد از تعویض خازن دومی بود که دیدم مدار و بین پایهای آیسی خیلی جرم (شاید روغن قلع) داره با تینر شستم بعد بولور گرفتم و با سلامت داره با همه پاورها تصویر میده ، ببخشید اگر طولانی نوشتم سوادم همین قدره

kh@sh

کاربر
2011-10-22
285
991
62
اهواز - کرج
سلام به همه دوستانم ، این رو برای دوستانی که مثل خودم تاز شروع به کار روی هر مدار دیجیتالی مثل مادربورد کردن ، وقتی تینر زیر آیسی ( آی او - چیپها ) می ریزند حتمآ با باد (بولور) زیر قطعه بگیرند و یا صبر کنند ، چون درجا استارت زدن میتواند فرمانهای گوناگونی بدهد و همه خطا . تکرار میکنم برای اونهایی که اندازه من میدون . ممنونم

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,080
اهواز
به نام خدا
در یک مادربرد ایسوس مدل M4N78-SE که به گفته همکار تصویر نمیدهد .
طبق معمول مادر برد رو روی میز کار گذاشتم و دیباگر و بقیه دیواسها رو نصب کردم و هرکاری کردم مادر برد روشن نشد ( با توجه به اینکه ولتاژ روی پین پاور داشتیم ).
سرتون رو درد نیارم ، که مشکل از کارت دیباگر (Qpci) بود که مانع استارت خوردن مادربورد می شد .
البته نا گفته نماند که مشکل مادربورد با کلیر سیموس و سرویس کامل برطرف گردید .
امیدوارم که این تجربه بنده به کار دوستان بیاید .
با تشکر .

scorpions

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-01
372
1,228
سلام به همه دوستان.یه مادربرد asus p5gc-mx برام آوردن که تصویر نمیداد.مادربرد no code بود.بایوس زدم و کلیر کردم.تعویض cpu و همه کارهارا را انجام دادم تا هیت گرفتن روی پل جنوبی.ولی باز هم جواب نداد.و بعد از کلی وقت گذاشتن مشکل را پیدا کردم.یه مقاومت smd کنار ای سی pwm مشکل داشت که با تعویض اون مشکل برطرف شد.مقاومت هیچ گونه ایراد ظاهری نداشت.

dark shadow

کاربر
2007-11-08
187
505
IRAN
سلام و درود به همه دوستان...
یه مادربرد GIGABYTE GA-EP41-UD3L واسم آوردن که بعد از روشن شدن خاموش میشد و مجدد خودش روشن میشد و 5-6 بوق کوتاه ممتد میزد و ریست میشد و همین روند تکرار میشد.
همه قطعات عوض شد، بایوسها پروگرام شد فایده ای نداشت.
بعد از کلی کلنجار رفتن باهاش، و با راهنمایی دوستان، 3 آی سی 8پایه کنار اسلات رم تعویض شد که کار تا نیمه راه افتاد. و بعد باتعویض هر دو آی سی بایوس مشکل بطور کامل حل شد.
به پیشنهاد آقای پشتیبان (یه دوست) این موضوع رو در بخش تجربیات همکاران قرار دادم.

kh@sh

کاربر
2011-10-22
285
991
62
اهواز - کرج
سلام دوستان ، مادربورد ایسوز با عیب( پیغام 15 ثانیه بعد خاموش) بعداز چک یو اس بی ها و المانهای پشتشان و رفع نشدن عیب ، با تعویض باطری بکاب عیب رفع شد . دوستان اگر مدل ننوشتم بدلیل این بود که توی چند مدل ایسوز مشاهده کرده بودم. موفق باشید

kh@sh

کاربر
2011-10-22
285
991
62
اهواز - کرج
سلام دوستان ، مادربورد ایسوز با عیب( پیغام 15 ثانیه بعد خاموش) بعداز چک یو اس بی ها و المانهای پشتشان و رفع نشدن عیب ، با تعویض باطری بکاب عیب رفع شد . دوستان اگر مدل ننوشتم بدلیل این بود که توی چند مدل ایسوز مشاهده کرده بودم. موفق باشید
سلام عزیزان ، میخواهم این رو اضافه کنم که توی همه مین بردها با تعویض باطری رفع عیب نمیشه (مدل مینی که با تعویض باطری رفع عیب شده M2N-E ایسوز و سوکت AMD2 هست .

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
با سلام خدمت عزیزان
چند روز پیش مشتری یک کیس برای نصب ویندوز اورد وقتی من خواستم نصب ویندوز کنم ارور ctrl+alt+del میداد باورتون نمیشه هارد رو چک کردم مادر برد رو چک کردم
بایوس زدم درست نشد که نشد با این که مطمین بودم همه قطعات سالمه درست کار نمیکرد دیگه داشتم کفری میشدم چون دیباگر هیچ کدی نمیداد
تا اینکه از روی عصبا نیت سی دی ویندوز رو شکستم امروز که سر حوصله بودم رفتم یک سی دی ویندوز دیگه خریدم آوردم البته باید بگم که ویندوز ایکس پی بود
سی دی رو انداختم داخل کیس در کمال نا باوری شروع به نصب کرد حالا شما بگید به نظر شما ایراد از سی دی بود یا نه من اشتباه میکنم
با تشکر

RSMMM

کاربر
2013-06-12
228
513
40
اصفهان
[h=2]حل مشکل اتوپاور مادربرد گیگا ( با اتصال برق پاور ، مادربرد روشن و بدون تصویر و بدون بوق )[/h]

با سلام خدمت همه اساتید محترم
مادربرد گیگا 945 با اتصال برق پاور خودش اتوماتیک روشن می شد . هیچ بوقی نمی زد . هیچ کدی نداشت . تصویر هم نداشت .
کلا با اتصال برق 24 پین مادربرد بدون هیچ قطعه ای هم روشن می شد . با اتصال برق 4 پین هم فرقی نمی کرد . چه وصل می کردی و چه وصل نمی شد باز هم مادربرد روشن می شد .
هچی کدی هم نداشت . هم بوقی هم نمی زد .
بدلیل اینکه اتوپاور بود به احتمال زیاد مشکل از IO بود . از روی یک مادربرد IO 8718f-s برداشته شد و روی مادربرد گذاشته شد . اتوپاورش درست شد . یعنی اتوماتیک روشن نمی شد . با تصال پین پاور روی مادربرد ، روشن می شد ولی نه تصویر داشت و نه کد می داد .
تمام ولتاژها را هم بود . 3.3 - 5 .
روی پانل پاور و ریسیتش هم ولتاژ 5 بود .
به دلیل مطمئن نبودن به IO ، یک IO نو گذاشته شد روی مادربرد و مشکل حل شد .
البته من بایوسش را هم آپدیت کرده بودم .

اگر مادربرد اتوپاور بود ( یعنی با اتصال برق پاور روشن می شد ) به احتمال زیاد IO مشکل دارد که باید چک شود .
با سپاس از همه اساتید محترم

بالا