آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: تاپیک منابع تغذیه dc 2 dc

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با سلام وتشکر فراوان به خاطر این مدار شما این نقشه 24به12 500وات خوبه ولی نقشه ی دو مداری که به مدار اصلی متصل شده است نگذاشتی لطفا ان را هم بگذار وایا میتوان به جای ترانزیستورirfp250---uf4002گذاشت :busted_red:
با سلام :
در چنین سوالات باید لینک پست را بزارید تا بهتر بررسی و سریعتر به نتیجه برسیم .
قطعه UF4002 ترانزیستور نیست !!! یک دیود فرکانسی با امپراژ بالا میباشند میتونید بجای ان از هر دیود فرکانسی با امپر مورد نیاز تون استفاده کنید اما همین شماره در بازار بوفور و ارزانتر یافت میشود .
نقشه مدولی که اشاره کردین اگر مربوط به مبدل 24 به 12 خودروهای سنگین مربوط باشد خد یک برد اماده تجاری میباشد که PMW MODUL نام دارد و بصورت تجاری ابتیاع و استفاده شده و در ادامه همون تاپیک اشاره کرده ام که میتونید از هر ایسی PMW مثل TL494 و.... که در پاورهای ATX کاربرد هم دارد با مدار مربوطه استفاده کنید .
مدول کناری هم مربوط به سنسور مدار فن این طرح میباشد که مشخص شده چطور باید سیم بندی شود اگر در توان پایینتری مدار فوق مورد نیاز باشد میتونید از این مدول صرف نظر کنید مراقب گرم شدن سویچر رادیات های قدرتی باشید .!!!!!
میتونید از شکل زیر کمک بگیرید :
[hide] [/hide]
[hide][/hide]
[hide][/hide]
[hide] tl494-pwm-operational-test-circuit-diagram-and-waveforms.jpg[/hide]
موفق باشید .

mmm3

کاربر
2010-07-25
60
136
پاسخ : چراهمه ی نقشه ها تون تعوری هستند

با سلام :
hidden content may not be quoted
شما میتونید از رگولاتور LM2575 یا همین سری از رگولاتور هر کدوم که تونستین تهیه کنید مدار خود را در اورید .
این هم فایلی که براتون کمک میکنه تا ولتاژهای لازم را ایجاد کنید .
از شکلی که گذاشتم راهنمایی بگیرید و پس از مونتاژ اگر میخواهید ؟؟ که مدار تان متغییر نباشد بجای پتانسیومتر فوق کافیست از یک مقاومت ثابت استفاده کنید .
دانلود کنید : hidden content may not be quoted
موفق باشید

با درود
در پست 41 مدار دارای خروجی یک آمپر است .(نه 5 آمپر)

rezanima

کاربر
2013-06-09
14
61
با سلام :
در چنین سوالات باید لینک پست را بزارید تا بهتر بررسی و سریعتر به نتیجه برسیم .
قطعه UF4002 ترانزیستور نیست !!! یک دیود فرکانسی با امپراژ بالا میباشند میتونید بجای ان از هر دیود فرکانسی با امپر مورد نیاز تون استفاده کنید اما همین شماره در بازار بوفور و ارزانتر یافت میشود .
نقشه مدولی که اشاره کردین اگر مربوط به مبدل 24 به 12 خودروهای سنگین مربوط باشد خد یک برد اماده تجاری میباشد که PMW MODUL نام دارد و بصورت تجاری ابتیاع و استفاده شده و در ادامه همون تاپیک اشاره کرده ام که میتونید از هر ایسی PMW مثل TL494 و.... که در پاورهای ATX کاربرد هم دارد با مدار مربوطه استفاده کنید .
مدول کناری هم مربوط به سنسور مدار فن این طرح میباشد که مشخص شده چطور باید سیم بندی شود اگر در توان پایینتری مدار فوق مورد نیاز باشد میتونید از این مدول صرف نظر کنید مراقب گرم شدن سویچر رادیات های قدرتی باشید .!!!!!
میتونید از شکل زیر کمک بگیرید :
hidden content may not be quoted
موفق باشید .

با سلام اقای رجبی با تشکربه خاطر این مدار ولی در این مدار مشخص نشده که چگونه با مدار اصلی وصل شود در مدار کنونی 2In و 2OUTPUT
وvccو Gndباهم 6تا میشود ولی در مدار به modulo pwm پنج تا تا سیم وصل میشه لطفا راهنمایی کنید

xl150

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-10-01
1,393
13,755
USD
با سلام خدمت دوستان عزیز من یه مدار میخوام که ولتاژ5ولت رو به 1.5ولت2امپر تبدیل کنه زیاد پیچیده نباشه با lm317درست کردم زیاد داغ میکنه ممنون راهنمای کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام خدمت دوستان عزیز من یه مدار میخوام که ولتاژ5ولت رو به 1.5ولت2امپر تبدیل کنه زیاد پیچیده نباشه با lm317درست کردم زیاد داغ میکنه ممنون راهنمای کنید

سلام
ساده ترین و ارزانترین راهی که طول عمر بسیار زیادی هم داره و با هر آمپری میتونید بسازید بشرح زیر است

5 دیود با آمپر مناسب را با هم سری کنید ( برای دستیابی به 2 آمپر اگر از دیودهای بالاتر از 4 آمپر استفاده کنید موجب تضمین عمر ابدی آن شده اید )
سپس یک مقاومت 1 کیلو در انتهای آن موازی کنید و تا خدا خدایی میکنه از آن استفاده کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

xl150

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-10-01
1,393
13,755
USD
سلام
ساده ترین و ارزانترین راهی که طول عمر بسیار زیادی هم داره و با هر آمپری قابل تحققه بشرح زیر است

5 دیود با آمپر مناسب را با هم سری کنید ( برای دستیابی به 2 آمپر اگر از دیودهای بالاتر از 4 آمپر استفاده کنید موجب تضمین عمر ابدی آن شده اید )
سپس یک مقاومت 1 کیلو در انتهای آن موازی کنید و تا خدا خدایی میکنه از آن استفاده کنید

سپاس
دوست عزیز یعنی مقاومت یک کیلو با 5دیو موازی شه ته دیود اول و نوک دیود اخر درسته

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
دوست عزیز یعنی مقاومت یک کیلو با 5دیو موازی شه ته دیود اول و نوک دیود اخر درسته

خیر : 1 کیلو بعنوان بار ناچیزی در زمان بی باری پیش بینی شده که درهر حالتی چه با بار بسیار ناچیز و چه با بار 2 آمپری مقدار 1/5 ولت ثابت بماند و تغییر نکند ( درصورت عدم تغییر 5 ولت ورودی )
بعبارت دیگر یک پایه مقاومت به انتهای دیودها و پایه دیگر مقاومت به بدنه یا شاسی
بعبارت دیگر مقاومت 1 کیلو با ولتاژ تهیه شده 1/5 ولتی موازی میشه و در واقع با بار اصلی هم موازی میشه

البته با توجه به تفاوت مشخصه دیودها ممکنه با 6 دیود ولتاژ 1/5 ولت تهیه بشه ، اندازه گیری ولتاژ مشخص میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام دوست عزیز این کار کردم جریان که از 1.5ولت میگذره 400میلی امپره اما دیودها چنان داغ میکنن که از لحیم جدا میشن

سلام
قطعا یا جنس دیودها نامرغوبه و یا مشخصه جریان دیود ها را رعایت نفرمودید اساسا حرارت دیودها بدلایل علمی بسیار ناچیزتر از ترانزیستورهاست.
و خاطرم هست حتی 7 - 1N4001 که یک آمپری است و در تغذیه تلویزیون سیاه و سفید 14 اینچ که بیش از یک آمپر تحمل میکنه تست کرده ام مع الوصف به این حد داغ نمیکرد

اگر دیود با این شدت داغ کنه رگلاتور و ترانزیستور با مشخصه جریان مشابه باید تبدیل به هیتر بشه
ولی من یک عمره از این روش استفاده میکنم و لذا با یکی از دو ایراد فوق الذکر مواجه هستید .

ضمنا این جمله نامفهومه که فرمودید : جریان که از 1.5ولت میگذره 400میلی امپره ! !
شبیه اینه که بگیم قد انسان که از 2 لیتر بگذره 6 متره

لذا
با توجه به اینکه از کاربران ویژه و مجرب و عالم هستید قطعا در تنظیم جمله فوق اشتباه سهوی رخ داده فلذا

بفرمایید مقصود شما چیست و
ازچه دیودی استفاده فرمودید؟
و بار 1.5 ولت چیه ؟

آخرین ویرایش:

xl150

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-10-01
1,393
13,755
USD
با سلام1n5392 انداختم 1.5امپره.بله دوست عزیز جریانی که از دیودها میگذره 400میلی آمپره منظور من این بود مدار من 1.5 ولت 400میلی آمپر میکشه

بالا