آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تاپیک لامپ های کم مصرف

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام در لامپهای کم مصرف شده اکثر قطعات تعویض کردم و جواب نداد و در اخر ایراد از ترانس بود ترانس در این مدارات خراب نمیشود ؟

آیا ایراد از ترانس بود و از تعمیر اون لامپ ناامید شدی یا ترانس رو عوض کردی و درست شد؟
قطعا مورد اوله ، هرچند من گفتم ترانسش نمیسوزه و نگفتم خراب نمیشه

بله این ترانس هم مانند تمام قطعات عالم ممکنه بموجب عوامل خارجی مانند سولفات ناشی از رطوبت یا با چکش و غیره خراب بشه ولی ترانس لامپ کم مصرف با ساعت کار زیاد هرگز نمیسوزه مگر اینکه بیش از حد ایرانی ساخته بشه اما در لامپهای ایرانی فعلی که نمیسوزه

سپاس

آخرین ویرایش:

mohamad1357

مدیر بخش DVB-T
مدیر تالار
2013-03-12
2,084
34,870
MASHHAD
سلام

هم گفتی و هم نگفتی

اگه بدلایل ناشی از فرکانس بالا نمیسوزه ( و فرمودی فرکانسش شبیه سوئیچینگه)

پس چرا ترانس سوئیچینگ تلویزیون (چاپر) میسوزه ؟

سپاس
باسلامی مجدد
لطفا برای بیشتر شدن تجربیات بنده وبعضی از همکاران - شما نا گفته ها را بگوئید
باتشکر.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
باسلامی مجدد
لطفا برای بیشتر شدن تجربیات بنده وبعضی از همکاران - شما نا گفته ها را بگوئید
باتشکر.

سلام
بی تابی نکن بذار پاسخ ها رو بگیریم شاید مطلب ارزنده ای مطرح بشه
اگه ابتدا توجیه خودمو مطرح کنم فعالیت ذهنی مخاطب متوقف میشه درحالیکه ممکنه به جاهای بهتری برسیم

اگه فورا میگفتم اونوقت شاهد نکته ناشی از اعتراض جناب ICT-ELEC عزیز نبودیم
اصولا چالش و تبادل و تقابل ، لازمه توسعه و ترقی علوم است لذا کمی صبر کن

سپاس

آخرین ویرایش:

امیرهادی

کاربر
2013-07-30
182
724
آسمان
با سلام جادار اول از همه از پست های مفید تون تشکر کنم.

یک سوال : یک لامپ کم مصرف85w دارم که کیتش مقاومت ترکوند کیتش روعوض کردم وقابل ذکر که مشخصات فنی
(مثل :ولتاژ و...)شبیه همونه - یه 2ساعتی کار کرد ولی وقتی خاموشش کردم دیگه روشن نشد.وحالا هم چه کلید برق وصل باشه یاقطع چشمک میزنه .
قطعات الکترونیکیش روچک کردم ،همه سالم بود. مشکل چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با سلام جادار اول از همه از پست های مفید تون تشکر کنم.

یک سوال : یک لامپ کم مصرف85w دارم که کیتش مقاومت ترکوند کیتش روعوض کردم وقابل ذکر که مشخصات فنی
(مثل :ولتاژ و...)شبیه همونه - یه 2ساعتی کار کرد ولی وقتی خاموشش کردم دیگه روشن نشد.وحالا هم چه کلید برق وصل باشه یاقطع چشمک میزنه .
قطعات الکترونیکیش روچک کردم ،همه سالم بود. مشکل چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام :
قبلا نیز اشاره کردیم که دلیل چشمک زدن لامپهای کم مصرف بستگی تمام به نوع کلید قطع وصل ان دارد :
نوعی کلید برق {در حال حاضر اکثر کلید ها ی تولید شده } رایج شده که در داخل خود دارای یک مقاومت سری شده با یک لامپ نءونی هست که جریان لامپ در حالتی که کلید فوق خاموش هست از طریق برگشتی فیلمان یا مدار کم مصرف لامپ { در حد خیلی پایین و حدودا 2 میلی امپر } برقرارشده و موجب روشن شدن لامپ نیونی می شود که در تاریکی - مکان کلید را مشخص میکند و به هنگام روشن نمودن همین کلید این بار مسیر برگشت جریان اتصال کوتاه شده در نتیجه لامپ نیون خاموش میشود .
دلیل چشمک زدن لامپهای کم مصرف هم از همین طریق میباشد که جریان ناچیز برگشتی از مدار داخلی به لامپ نیون موجب شارژ خازن صافی مدار داخلی شده تا حدی که برای راه اندازی اسیلاتور مدار کافی میشه و با استارت اوسیلاتور مدار و تخلیه خازن فوق در راه اندازی برای لحظه ای لامپ کم مصرف روشن و بلافاصله خاموش میشود .
به نظر میرسد مدار و لامپ کم مصرف شما سالم هست که با استفاده از جریان برگشتی برای لحظه ای راه اندازی میشه ..
اما یکی از دلایلی که میتونه با برق شهر روشن نشود ممکن هست مقاومت های فیوزی و یا در صورت وجود فیوز شیشه ای داخل مدار{ نیم سوخته مصطلح هست } سوخته و جریان کافی برای راه اندازی کامل لامپ را نمی تواند تامین کند .
برای تست چنین موردی {در صورتیکه از کلید نوع اشاره شده استفاده کرده اید } کافیست که بعد از روشن نمودن کلید اصلی برای مدتی صبر کنید چنانکه باز لامپ چشمک زد مطمین باشید که به اصل مورد خرابی رسیده اید . مسیر فوق را بررسی کنید .
حال که شما این تست را نیز ناخواسته در متن خود درج نموده اید دنبال بقول معروف نیم سوختگی مقاومت های فیوزی شیشه ای و کم اهم باشید .
موفق باشید .

زارع بیدکی

کاربر
2012-03-19
18
97
البته یه دلیل دیگه هم میشه که باعث میشه بعضی از لامپهای کم مصرف چشمک بزنن زمانی که کلید خاموشه و اینه که بعضی از برقکاران قدیمی فرقی بین فاز و نول نمیگذاشتن و ممکنه سیم فاز مستقیم به لامپ رفته باشه و سیم نول به کلید و این نول باشه که قطع و وصل میشه که من شخصاً با چند مورد مواجه شدم که این مشکل رو داشت و کلید هم از نوع اخگرهای معمولی بود

زارع بیدکی

کاربر
2012-03-19
18
97
یه دلیل دیگه هم هست که خیلی به ندرت پیش میاد و انشعاب گرفتن از سیم نول لامپ کم مصرف برای مصارف پریز و یا یک منبع روشنایی دیگه که در این صورت زمانی که پریز در حال استفاده هست و یا لامپ دیگری روشنه این لامپ هم چشمک میزنه
(یعنی سیم نول بیاد به سرپیچ لامپ کم مصرف و از همونجا بره واسه لامپ بعدی که در این صورت فقط زمانی که لامپ دومی روشن باشه و لامپ اول خاموش ، لامپ اولی شروع به چشمک زدن میکنه)
البته اگه مصرف کننده دومی هم کم مصرف باشه مشکلی پیش نمیاد و من این مشکل رو توی یه خونه دیدم که وقتی یخچال طرف روشن میشد لامپ کم مصرف هم چشمک میزد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام

پاسخ این سوال که: چرا ترانس لامپ کم مصرف هرگز نمیسوزد ؟

ازآنجاکه در مدارهای فرکانس بالا ازجمله در سوئیچینگ نیاز به تعداد دور زیاد نیست لذا فضای بیشتری جهت استفاده از سیم های ضخیم تر داریم و لذا کلیه ترانس های فرکانس بالا در جریان بالا هم خیلی بندرت میسوزند

اما ازآنجاکه جریان ترانس در لامپ کم مصرف بسیار ناچیزتر از توانایی قطر سیم ترانس است زیرا در فرکانس بالا عمده جریان از محیط یا سطح خارجی سیم عبور میکند و کمترین جریان از مرکز سیم میگذرد لذا فرکاس بالا موجب محدودیتهایی میگردد که ناگزیرند از سیمهای نازک موازی استفاده کنند که سطح موثر بیشتری مهیا سازد و یا از سیم ضخیم تری استفاده میکنند.

از سوی دیگر در زمان صدمه مدار ، در بدترین شرایط جریان زیاد و غیر مجاز برق شهر از آن عبور میکند که فرکانس پایین است و جریان برق شهر بدلیل فرکانس پایین ، تقریبا از تمام سطح سیم بشکل یکنواخت عبور میکند و لذا جریانی که سیم در فرکانس پایین میتواند تحمل کند بسیار بیشتر از فرکانس بالا است

و از طرفی در لامپ کم مصرف نیازی به ایزوله کردن مدار نیست و ترانس آن میتواند از نوع اتو ترانس استفاده شود و لذا حجم و فضای بیشتری جهت استفاده از سیم ضخیم تر و ایده آل داریم .

و باین ترتیب میزان تحمل سیم ترانس لامپ کم مصرف بسیار بسیار بیشتر از جریان احتمالی آن در بدترین شرایط است

و اینچنین است که ، ترانس سوئیچینگ تلویزیون و پاور کامپیوتر بسیار بندرت ، اما ترانس لامپ کم مصرف هرگز نمیسوزد
البته ممکن است مانند کلیه اجسام دنیا با عوامل خارجی از جمله رطوبت خراب شوند .

سپاس

آخرین ویرایش:

امیرهادی

کاربر
2013-07-30
182
724
آسمان
باسلام. من تایپیک مربوط به چشمک لامپ های کم مصرف رو خوندم .کلیدقطع و وصل کلید معمولیه بدون لامپ نئونی .
ودر ادامه باید بگم : به طور معمول تواین لامپ ها دوتا ترانزیستور 13007 به کار رفته این دو ترانزیستو رو عوض کردم درست شد.

بالا