آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

در انجمن تعمیرکاران عزادار یکی از اعضای بسیار خوب خود هستیم، جناب استاد کمالی با نام کاربری غزال از مدیران بسیار با تجربه و فعال انجمن بودند و متأسفانه ایشان را از دست دادیم. برای خانواده ایشان آرزوی صبر می‌کنیم. روحشون شاد و یادشون گرامی

تاپیک لامپ های کم مصرف

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10/099
79/829
سلام یه لامپ 90 وات دارم که هم لامپش سالمه و هم قطعان مدار لامپ روشن نمیشه ولی زمانی لامپ رو از برق خارج میکنم و فیش اهم متر رو به پایه بیس یکی از ترانزیستورها میزنم لامپ یه لحظه روشن میشه مشکل از چیه؟

پروب دیگر به کجا متصله که روشن میشه؟
ولی احتمالا یکی از مقاومتهای بزرگتر از 100 کیلو سوخته که تامین بایاسینگ از طریق اهم متر موجب فعالیت مدار میشه

آخرین ویرایش:

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10/099
79/829
کاملا درست گفتید استاد غزال چون من تاحالا ندیده بودم این مقاومت بسوزه بهش شک نکرده بودم. مرسی از راهنمایی ارزشمندتون

سلام

لطف عالی مزید
درصورت امکان اگر تصویر برد را ارسال و مقاومت مورد نظر را در آن مشخص فرمایید بیشتر موثر و مفید فایده خواهد بود

سپاس

tamishan

کاربر
2013-06-06
142
208
مازندران-بهشهر
سلام

لطف عالی مزید
درصورت امکان اگر تصویر برد را ارسال و مقاومت مورد نظر را در آن مشخص فرمایید بیشتر موثر و مفید فایده خواهد بود

سپاس
شرمنده ام دوربین ندارم . یک مقاومت 500کیلو بود که بی نهایت شده بود با تعویض اون مشکل برطرف شد

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام
چطور میشه این نوع فیلمان که برای لامپ نمانور هست رو تست کرد ؟ هر ولتاژی میدم عکس العملی نشون نمیده و رو تست بازر هم نه اتصال کوتاه هست نه بینهایت حدودا 800 اهم رو نشون میده .
fff.jpg

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10/099
79/829
سلام
چطور میشه این نوع فیلمان که برای لامپ نمانور هست رو تست کرد ؟ هر ولتاژی میدم عکس العملی نشون نمیده و رو تست بازر هم نه اتصال کوتاه هست نه بینهایت حدودا 800 اهم رو نشون میده .
مشاهده فایل‌پیوست 73588

سلام
لطفا تصویری از ظاهر و جلوی لامپ هم ارسال فرمایید.
تصویر ارسالی فقط میگه ببخشید پشتم به شماست و نمیشه چیز دیگه ای ازش فهمید ، هر چی پشت داشته مورد توجه دوربین قرار گرفته و قابل شناسایی نیست .

اما اصولا فیلامان کلیه لامپها دارای مقاومت کمی هستند ( چند اهم )
قطعا نقاط مورد نظر شما فیلامان نیست و تصور میکنید فیلامان است زیرا فیلامان در هیچ شرایطی چه سالم و چه سوخته 800 اهم نمیشه.
سپاس

آخرین ویرایش:

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
ممنون استاد غزال همین راهنماییتون برای کالبد شکافی لامپ و کشف حقیقت(فیلمان!) کار ساز شد
یک تغییر جزیی در نحوه ساخت منو سر در گم کرده بود که در زیر با تصویر توضیح میدم بخاطر کم بودن کیفیت تصاویر منو ببخشید
قسمت مدار و حباب ، با اتصال اون دایره ها و قسمت فلزی روی برد به هم متصل شده بودند. که اون دو دایره نسبت به هم 800 اهم داشتند .
11.jpg
با توضیح شما یک لایه پایین تر رو باز کردم که نتیجه طبق عکس واضح هست البته کنار اون خازنی که کشیدم فکر کنم یک دیاک هم موازی باشه که خوب دیده نمیشه .
22.jpg
ممنون ببخشید وقتتون رو گرفتم

cctv123

کاربر
2013-05-20
56
96
سلام
من تقریبا این 20 صفحه رو خوندم ولی با توجه به اینکه مطالبی که می خواستم تو این 20 صفحه پخش شده خواستم اگه امکان داره جواب سوالامو تو همین پست بدید.تشکر
1.برای فیلامان اهمتر رو تو چه رنجی قرار بدم؟عددی که نشاندهنده سالم بودنه اونه چنده؟
2.اینکه بعضی از دوستان گفتن با ولتاژ 12 ولت فیلامان رو میشه تست کرد ایا با باطری کتابی 12 ولت میشه یا باید با اداپتور 12 ولت این کار و انجام بدم امکان داره تصویر و یا توضیحی از نحوه انجام این کارو بگید؟
3.دیودها در چه صورتی سالمن؟و ایا فقط دیودهایی که رو بیس کلکتور و امیتر هستن باید خارج از مدار تست شن؟
4.برای تست خازنها چکار کنم؟خازنها چطور دشارژ میشن؟
5.دیاک رو چطور تست کنم؟ امکان داره عکسی از اون قرار بدید تا بشه پیداش کرد(چون شبیه دیوده)
6.اینکه بعد از مدتی دو سر لامپ های کم مصرف و مهتابی سیاه میشن نشون دهنده چیه؟
7.در صورتیکه در اثر لحیم کاری دو پایه یک قطعه یا دو قطعه جدا(مثلا دیود و مقاومت) بهم چسبیده باشن ایا تو تست اونا مشکلی ایجاد نمیشه؟

آخرین ویرایش:

mohamad1357

مدیر بخش DVB-T
مدیر تالار
2013-03-12
2/084
34/870
MASHHAD
سلام
من تقریبا این 20 صفحه رو خوندم ولی با توجه به اینکه مطالبی که می خواستم تو این 20 صفحه پخش شده خواستم اگه امکان داره جواب سوالامو تو همین پست بدید.تشکر
1.برای فیلامان اهمتر رو تو چه رنجی قرار بدم؟عددی که نشاندهنده سالم بودنه اونه چنده؟
2.اینکه بعضی از دوستان گفتن با ولتاژ 12 ولت فیلامان رو میشه تست کرد ایا با باطری کتابی 12 ولت میشه یا باید با اداپتور 12 ولت این کار و انجام بدم امکان داره تصویر و یا توضیحی از نحوه انجام این کارو بگید؟
3.دیودها در چه صورتی سالمن؟و ایا فقط دیودهایی که رو بیس کلکتور و امیتر هستن باید خارج از مدار تست شن؟
5.دیاک رو چطور تست کنم؟ امکان داره عکسی از اون قرار بدید تا بشه پیداش کرد(چون شبیه دیوده)
7.در صورتیکه در اثر لحیم کاری دو پایه یک قطعه یا دو قطعه جدا(مثلا دیود و مقاومت) بهم چسبیده باشن ایا تو تست اونا مشکلی ایجاد نمیشه؟
باسلام دوست عزیز
1-برای تست فیلامان معمولا رنج اهمتر باید روی x1 واهم ان بستگی به جنس ووات ان بستگی دارد.
2-با 12 ولت فقط میشه فیلامان رو تست کرد ولی روشن نخواهد شد .مگر مداری برای ان طراحی کرد.
3-دیودها معمولا خرابی کمتری نسبت به دیگر قطعات دارند .تست انها بهتر است خارج مدار صورت گیرد.
تست ان به این صورت است که دو فیش اهمتر را به دو سر دیود زده ازیک طرف راه میدهد وازطرف دیگر اصلا نباید راه بدهد .
برای اطمینان بیشتر از رنج بالاتر استفاده کنید.
ادامه دارد.

آخرین ویرایش:

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام

سلام دوست من تجربه زیادی در مورد تعمیر لامپ کم مصرف ندارم اما مورادی رو که اطلاع دارم جواب میدم سایر موارد رو حتما دوستان جواب میدن
1. روی کمترین رنج اهممتر قرار بدید معمولا فیلمان اهم کمی داره و روی تست بازر ممکنه بوق بزنه
2. فیلمان با وصل شدن 12 ولت کمی رو شن میشه برا اینکه کاملا متجه بشد عکس برای نمونه گرفتم که در زیر می بینید . باتری یا اداپتور مورد نظر شما قانونا اگر بتونه جریان رو تامین کنه باید مثل شکل زیر جواب بده . توی این تستی که توعکس گرفتم برای 23 وات 340 میلی امپر هست برای لامپ های وات بالاتر یادم نیست چنده ، ولی حالا شما 1 امپر در نظر بگیرید . اگر تست کردید نتیجه رو برای ما هم بگید .
[hide]
irantk-000.jpg
[/hide]
3 . دقیق یادم نیست کدوم دیود ها باید خارج مدار تست بشن ولی قبلا توی همین تایپیک گفته شده . میتونید برای تست فقط یک پایه رو خارج کنید
4. موضوع خازن ها خیلی در موردش بحث شده در بخش الکترونیک سایت به قسمت تست قطعات برید اونجا مفصل بحث شده
5. صفحه 14 پست 139 اقای NICHICON کامل جواب دادن همین تایپیک
6 . اطلاع دقیق ندارم جایی خوندم که این لامپ ها اگه درست بشن هم زیاد دوامی ندارند !!!
7. قطعات یا بوسیله مس روی فیبر یا لحیم یا سیم روی برد با هم در ارتباط هستندبرای برخی امکان تست روی برد هست برخی هم باید خارج بشن .

بالا