آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تاپیک تحلیل و بررسی منبع تغذیه تابلوهای روان به همت استاد غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
چشم استاد تست میکنم و جواب رو به تقدیم میکنم.امروز کلا تهران بودم برای خرید ناگزیر نتونستم به فرمایشات عمل کنم.
در ضمن نمونه رو هم ارسال کردم نمیدونم به دستتون رسیده یا خیر

Sent from my SM-J500F using Tapatalk

درود

ازآنجاکه غالبا با مشکل وقت آزاد مواجه هستم لذا پست ها را با سرعت باد میخونم و ممکنه مواردی را نبینم یا فراموش کنم که اگه یادآوری کنید ممنون میشم از جمله موارد زیر که مغفول واقع شد.

در مورد محدود کردن جریان هم عالی میشه اگه بشه کاری کرد که نشه بیش از ۶ ماژول نصب کرد اینجوری به قول خودتون که توی یکی از تاپیکها میخوندم همکارا تغذیه ها رو میارن که براشون ژاپنی کنم.

قبل از ارائه راهکاری که محدود کننده جریان سیستم دقیقا بدلخواه ما جریان را محدود کنه فعلا راهکار بسیار ساده زیر را پیشنهاد میکنم که مشکل شما رو رفع میکنه
فلذا هرچند بنظر نمیرسه محدود کننده با دقت بالا نیاز داشته باشی اما پس از تحلیل نقشه راهکار محدود سازی دقیق جریان را تقدیم میکنم .

لذا برای دستیابی به مقصود شما کافیه یکی از 3 عدد شنت J1 ,J4 ,J7 را آزاد کنید و اگه خواستی بازم جریانش محدودتر بشه و نتونن در این حد هم جریان بکشن کافیه یکی دیگه از شنت ها رو آزاد کنی که اگه خواستن بیشتر از حدود 10 آمپر ازش بکشن بهشون نده و انگشت شصت بهشون نشون بده
و اگه بازم خواستی جریاندهی کمتری داشته باشه ( که البته خیلی بعیده ) اما میتونی دو یا 3 شنت را با هم سری کنی که جریان ناچیزی بده.

....البته استاد هر چقدر امپر بالا تر بره عمر کمتر میشه درسته؟برای تست امپر مدت زمان کار کرد مهمه یا مثلا امپری که توی یک ربع بده و بعد بسوزه؟

استفاده از هر دستگاهی با حداکثر توانایی بشدت موجب کاهش عمرش میشه.
لذا درسته که کیلومتر اتومبیلی میگه دستیابی به حداکثر سرعت 250 کیلومتر مقدوره ولی اگه در بهترین شرایط و با مرغوبترین روغن موتور هم مدتی با سرعت 200 هم رانندگی کنی قلبش می ایسته ولی اگه همیشه با سرعت 50 کیلومتر رانندگی کنی هرگز نیاز به تعمیر اساسی نمیشی حتی اگر از نامرغوبترین روغن موتور استفاده کنی .

یکی از روش هایی که برای ضمانت دستگاهها اعمال میکنم اینه که ابتدا قابلیت دستگاه را بالا میبرم و مثلا کیفیت و قابلیت های اتومبیل فوق را بگونه ای افزایش میدم که توانایی تحمل 350 کیلومتر را داشته باشه و سپس کاری میکنم که راننده نتونه با سرعت بیشتر از 200 رانندگی کنه ( حتی با تخت گاز )
و مشتری را ملزم به پذیرش شرط موصوف میکنم و یا باید اجرت بسیار بالاتری بپردازه تا قابلیتش بازم بالاتر بره

و به این ترتیب قاطعانه با ضمانت تحویلش میدم و میره که میره و اگه دوباره مراجعه کنه برای موارد دیگه و دستگاههای دیگه مراجعه میکنه.
البته در خصوص علم مکانیک توانایی و تجربه چندانی ندارم و مثال فوق را در راستای تفهیم موضوع مطرح کردم .

فلذا باوجودیکه دشمنان قدرتمندی دارم که آرزو داشته اند به هر شکل ممکن از جمله از طریق شغل و تخصصم نابودم کنن و رفع ضعف دستگاههای صنعتی بسیار گرانقیمت را با حیله و نقشه قبلی بمن محول کردند تا دستگاه را پس از تحویل تحت فشار شدید قرار دهند و با توجه به ضمانت و ارزش کلان دستگاه دودمانم را به باد دهند ولی تابحال هر چی خودشونو جر دادن ، فقط انگشت شصت نصیبشون شده.

و البته مواردی تحت شرایط غیرمتعارف و عامدانه معیوب شده ولی بسادگی سوء نیت و اقدامات عمدی و دستکاری خصمانه آنها را ثابت کردم و من دودمان اونا رو به باد دادم و لذا باوجودیکه تعداد شکایات علیه من در تغزیرات حکومتی قابل شمارش نیست اما با این وجود حتی یک مورد هم منجر به محکومیت قطعی نشد و البته ازآنجاکه در شهرم سوابق و عواقب حیله گری علیه من زبانزد شده لذا سالهاست که دیگه کسی برام نقشه نمیکشه و زندگی شغلی خیلی بی مزه شده .

بنابمراتب در هر دستگاهی هرچقدر مقدار کمتری از توانایی آن استفاده کنی طول عمر آنرا بیشتر کردی.
بهمین علت در بسیاری از موارد میتونیم از نامرغوب ترین تولیدات بنحو مفید و موثر و با هزینه ناچیزی استفاده کنیم .
مثلا از نامرغوب ترین ترانزیستورها میتونیم بعنوان مرغوب ترین ترانزیستور در شرایط ضعیف تری استفاده کنیم .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
درود

بابت نمونه ای که ارسال فرمودید سپاسگزارم
البته گله ای هم دارم زیرا عیب آن ظرف چند دقیقه رفع شد ولی حدود 3 ساعت مبهوت این اشکال بودم که باوجود صحت و سلامت کلیه بخش ها چرا ولتاژ مورد انتظار تولید نمیشه ، غافل از آنکه برخلاف نقشه تغذیه 12 ولتی نیست و این موضوع مهم را اعلام نفرمودید و من هم کمترین تردیدی بر این موضوع نداشتم و بالاخره پس از آنکه بی جهت وقت قابل توجهی صرف شد و از سلامت کلیه بخش های تغذیه مطمئن شدم و چاره ای جز تردید بر ولتاژ اصلی باقی نماند با بررسی آن مشخص شد این تغذیه 5 ولتی است.

کاش قبلا اعلام میفرمودی
اما مجددا بابت اهداء آن بینهایت ممنونم ، بویژه که تعلق خاطری نسبت به طراحی بی نظیر آن نیز حاصل شده .
خازن 4.7 میکرو که در نقشه با لوکیشن c9 و در نمونه ارسالی c11 است . نشتی داشت و بواسطه نشتی این خازن ، VCC تولید نمیشد.

سپاس

آخرین ویرایش:

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
باعرض سلام و عرض معذرت بابت اعلام نکردن ولتاژ خروجی نمونه.چندین بار خواستم اعلام کنم ولی انقدر سوال و مسئله در ذهنم بود که کلا فراموش شد باعث مواردی شد که فرمودید.

استاد نمونه همان تغذیه و با همان ایراد رو دارم که طبق فرمایش شما خازن c11 رو تعویض کردم و اتفاقا خراب هم بود
( خازن سنج و esr ) ولی همچنان ولتاژ vcc تولید نمیشه ولی با اعمال لحظه ای یک 5 ولت تغذیه شروع به کار میکنه تا زمانی که مجدد به برق وصل بشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
باعرض سلام و عرض معذرت بابت اعلام نکردن ولتاژ خروجی نمونه.چندین بار خواستم اعلام کنم ولی انقدر سوال و مسئله در ذهنم بود که کلا فراموش شد باعث مواردی شد که فرمودید.

استاد نمونه همان تغذیه و با همان ایراد رو دارم که طبق فرمایش شما خازن c11 رو تعویض کردم و اتفاقا خراب هم بود
( خازن سنج و esr ) ولی همچنان ولتاژ vcc تولید نمیشه ولی با اعمال لحظه ای یک 5 ولت تغذیه شروع به کار میکنه تا زمانی که مجدد به برق وصل بشه

درود

تنها عیب پیچیده این تغذیه همین عیبه که ولتاژی در خروجی تغذیه نداری که با روش زیر بسادگی پیدا میشه و قبل از آنکه مراحل کامل عیب یابی این تغذیه را در تاپیک تحلیل آن تقدیم کنم یکی از تغذیه های معیوب با چنین عیبی را انتخاب فرمایید تا نحوه عیب یابی این ایراد را برای آن تقدیم میکنم و عیب بقیه را بنحو مشابهی رفع کنید.

تغذیه ای که نقشه آنرا در تاپیک حاضر ارسال فرمودید دارای دو مقامت R23 , R27 است که در مسیر VCC واقع شده که برای اولین آزمایش ، باید این دو مقاومت را آزاد کنید.
ولی ازآنجاکه تغذیه 5 ولتی که نمونه آنرا ارسال فرمودی فاقد این دو مقاومته لذا دو دیود یکسوساز VCC که زیر ترانس بزرگ واقع شده آزاد کن و یا مسیر VCC یعنی مدار چاپی بعد از این دو دیود یکسوساز VCC را با تیغ موقتا قطع کن .

حالا پس از عملیات فوق یکی از دو حالت زیر را خواهید دید.
1- ولتاژ خروجی داری
2- بازم ولتاژ خروجی نداری .

لذا نتیجه تست فوق را اعلام فرمایید که کدامیک از دو حالت فوق است تا تست بعدی و یا بخش و یا قطعه معیوب را مشخص کنم .

سپاس

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
چشم استاد فردا صبح نتیجه را اعلام میکنم.یک سوال هم داشتم میشه این تغذیه رو به ۱۲ ولت با همین امپر تغییر داد؟اگر پاسخ مثبت هست چقدر هزینه قطعه داره؟

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
استاد فکر کنم با این روش میخواید تفکیک عیب کنید بین star up و vcc که بعد از روشن شدن ایسی تولید میشه درسته؟
من با اینکه هنوز نتونستم این عیب رو برطرف کنم خیلی این عیب رو دوست دارم چون باعث شد خیلی چیزها یاد بگیرم و اگر روزی جواب این عیب رو پیدا کنم مطمعنم هزار برابر این عیب از شما کسب تجربه کنم و این عیب توی اون چیزها گم بشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
چشم استاد فردا صبح نتیجه را اعلام میکنم.یک سوال هم داشتم میشه این تغذیه رو به ۱۲ ولت با همین امپر تغییر داد؟اگر پاسخ مثبت هست چقدر هزینه قطعه داره؟

درود

تبدیل این تغذیه به 12 ولت و چه بسا 30 ولت با احتمال زیاد هزینه ای نداره ( یعنی مهمترین هزینه اش تعویض خازن های خروجی است )
ولی باید مواردی را تست کنم تا کاملا مطمئن بشم که بدون هزینه مقدوره یا نه ؟
البته در بدترین شرایط هم اگه بخوای خودت چند دور سیم روی ترانس بپیچی بازم هزینه نداره . ( بدون باز کردن ترانس هم میشه )

استاد فکر کنم با این روش میخواید تفکیک عیب کنید بین star up و vcc که بعد از روشن شدن ایسی تولید میشه درسته؟
بله تست مورد اشاره را بمنظور تفکیک عیب مطرح کردم تا مشخص بشه ایراد تغذیه در چه بخشی است.

من با اینکه هنوز نتونستم این عیب رو برطرف کنم خیلی این عیب رو دوست دارم چون باعث شد خیلی چیزها یاد بگیرم و اگر روزی جواب این عیب رو پیدا کنم مطمعنم هزار برابر این عیب از شما کسب تجربه کنم و این عیب توی اون چیزها گم بشه

خیلی زودتر از اونکه تصور میکنی عیبش پیدا میشه.
هر کاری رسم و راه داره و اگه از راهش وارد بشی فورا مقصود حاصل میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
با توجه به اینکه تجربه کافی داری و اگه روش علمی تعمیر رو تجربه کنی دیگه خودت میتونی عیب بقیه موارد مشابه را پیدا کنی لذا دو خواهش دارم

1- با توجه به اینکه من گفتم در نمونه ارسالی خازن c11 خراب بود و شما فرمدید :

لذا با توجه به استنباطی که از گزارش فوق الاشاره شما کردم استدعا دارم نتیجه تست ها را صادفانه اعلام کن و با این تصور که ممکنه پاسخ واقعی موجب تحقیر احتمالی من بشه هرگز نتیجه غیرواقعی اعلام نکن.
فلذا هرچند من تستی روی تغذیه شما انجام ندادم و لذا نگفتم در کلیه تغذیه های معیوب شما هم c11 خرابه و فقط عیب تغذیه ارسالی را اعلام کرده بودم .
اما اگه پس از تست هم چنین نظری میدادم ولی عملا میدیدی نظرم اشتباه بوده و خازن c11 خراب نبوده دراینصورت انتظار دارم صادقانه حقیقت رو گزارش کنی چون من نیاز به گزارش صادقانه دارم و از احترام و ملاحظات شما ممنونم .

فلذا اگه به هر دلیلی از جمله بدلیل احترام وافر یا به این دلیل که تصور کنی با پاسخ واقعی ممکنه تحقیر بشم یا به هر دلیل دیگری گزارش غیرواقعی ارسال کنی دراینصورت درسته که هدف و نیت شما قابل تحسینه اما ناخواسته منو گمراه میکنی و وقتمون بی جهت تلف میشه و هرچند بالاخره درست میشه اما ممکنه خیلی دیرتر نتیجه بگیریم.
لذا ضمن تشکر از اظهار لطف شما انتظار دارم صادقانه گزارش کنی تا ناخواسته گمراهم نکنی .

2- ازآنجاکه تعویض شانسی قطعات موجب پیچیدگی تعمیر میشه و تعداد احتمالات را زیاد میکنه و ممکنه عیوبی مانند جابجایی ناصحیح پایه خازن الکترولیت و غیره را اضافه کنه که بسادگی قابل پیش بینی نیست و به عقل جن هم نمیرسه لذا در صورت امکان برای اولین مورد ، تغذیه ای با عیب مشابه را انتخاب کن که دستکاری کمتری شده باشه و پس از آن اگه خودت نتونستی عیب های مشابه را در بقیه تغذیه های معیوب رفع کنی یکی یکی مطرح کن تا همشو درست کنیم.

یا روشی که توصیه میکنم ملاحظه خواهی کرد فقط و فقط قطعه معیوب را خارج میکنیم
البته ممکنه نیاز به آزاد کردن یک پایه قطعه ای باشه ولی هر گز قطعه ای را قبل از کشف عیب خارج نمیکنیم که خطای جابجایی پایه ها هم اتفاق بیافته.

سپاس

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
چشم استاد از اونجا که تاپیک های شما رو دنبال میکنم متوجه عرایض شما هستم که پاسخ ها کامل و جامع باشه و هیچ کاری بدون هماهنگی انجام نشه تا معادلات شما بهم نریزه.
در مورد تغذیه ای که الان زیر دستم هست هم عرض کنم که فقط خازن c11 و c9 تعویض شده و مابقی مدار دست نخورده هستش.
به محض رسیدن به کارگاه هم نتیجه تستی که در پست ۲۴ فرمودید رو اعلام خواهم کرد

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
درود

تنها عیب پیچیده این تغذیه همین عیبه که ولتاژی در خروجی تغذیه نداری که با روش زیر بسادگی پیدا میشه و قبل از آنکه مراحل کامل عیب یابی این تغذیه را در تاپیک تحلیل آن تقدیم کنم یکی از تغذیه های معیوب با چنین عیبی را انتخاب فرمایید تا نحوه عیب یابی این ایراد را برای آن تقدیم میکنم و عیب بقیه را بنحو مشابهی رفع کنید.

تغذیه ای که نقشه آنرا در تاپیک حاضر ارسال فرمودید دارای دو مقامت R23 , R27 است که در مسیر VCC واقع شده که برای اولین آزمایش ، باید این دو مقاومت را آزاد کنید.
ولی ازآنجاکه تغذیه 5 ولتی که نمونه آنرا ارسال فرمودی فاقد این دو مقاومته لذا دو دیود یکسوساز VCC که زیر ترانس بزرگ واقع شده آزاد کن و یا مسیر VCC یعنی مدار چاپی بعد از این دو دیود یکسوساز VCC را با تیغ موقتا قطع کن .

حالا پس از عملیات فوق یکی از دو حالت زیر را خواهید دید.
1- ولتاژ خروجی داری
2- بازم ولتاژ خروجی نداری .

لذا نتیجه تست فوق را اعلام فرمایید که کدامیک از دو حالت فوق است تا تست بعدی و یا بخش و یا قطعه معیوب را مشخص کنم .

سپاس
سلام
یکی از پایه های دو دیود رو خارج کردم و همچنان خروجی ندارم

بالا