آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تاپیک تحلیل و بررسی منبع تغذیه تابلوهای روان به همت استاد غزال

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
درود

واقعا طراحی قابل تحسینی داره و نتونستم ضعفی پیدا کنم .
البته انتخاب ایده آل قطعات در جریان تست و با مرور زمان مشخص میشه و براحتی اصلاح و رفع میشه.

لذا تغذیه عالی و سگ جونی بنظر میرسه و بسادگی نمیسوزه ولی با توجه به تجربه زیادی که در مورد این تغذیه داری لطفا با عیوبی که تابحال برخورد کردی اعلام کن تا نقاط ضعف احتمالی را هم در خصوص بروز احتمالی چنین عیوبی رفع کنم.

برای اصلاح مقادیر میتونی لیست تغییرات را اعلام کنی
مثلا
اهم D8 (1N4007) = 10
اهم 1.5 = ( 1 اهم ) R20

سپاس
تشکر از وقتی که گذاشتید
بله واقعا تغذیه های جان سختی هستند که معمولا بعد از یک سال کار مداوم که به طور میانگین با 20امپر خروجی که ازشون میگیرن برای تعمیر میان که ایرادات به شرح زیر است.
1-بدون خروجی با فیوز سوخته که در بدترین حالت پل دیود و دو عنصر سوییچینگ 13009 و مقاومت r20 و r9 میسوزند.

2-بدون خروجی با فیوز سالم که چند حالت داره قطع شدن یکی از خازنهای c2 یا c3 یا سوختن فقط یکی از ترانزیستور های قدرت 13009 و یک حالت دیگر هم هست که نمیدونم چرا تغذیه شروع به کار نمیکنه و مزاحم شما شدم استاد

3-خروجی دارد ولی ترانس صدا زیادی میدهد و گاها در خروجی افت ولتاژ هم هست و تغذیه زیر بار کم میاره که مربوط به خازن c27 در بلوک 4 میشه

4-بدون خروجی و فیوز سالم که چراغ سری با برق 220 پر نور چشمک میزند که در این حالت هر دو یا یکی از دیود های شاتکی سوخته

5-خروجی دارد ولی کمتر از 5ولت همراه با صدای خفیف از ترانس که یک یا هر دو ترانزیستور q2یا q3 سوخته.
استاد 90درصد ایرادات این هاست البته چند مورد هم بوده که با تعویض zd1-zd2-tl494 مشکل حل شده.

لیست تغییرات رو هم منطبق با مثال شما در پست بعد اعلام خواهد کرد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
تشکر از وقتی که گذاشتید
بله واقعا تغذیه های جان سختی هستند که معمولا بعد از یک سال کار مداوم که به طور میانگین با 20امپر خروجی که ازشون میگیرن برای تعمیر میان که ایرادات به شرح زیر است.
1-بدون خروجی با فیوز سوخته که در بدترین حالت پل دیود و دو عنصر سوییچینگ 13009 و مقاومت r20 و r9 میسوزند.

2-بدون خروجی با فیوز سالم که چند حالت داره قطع شدن یکی از خازنهای c2 یا c3 یا سوختن فقط یکی از ترانزیستور های قدرت 13009 و یک حالت دیگر هم هست که نمیدونم چرا تغذیه شروع به کار نمیکنه و مزاحم شما شدم استاد

3-خروجی دارد ولی ترانس صدا زیادی میدهد و گاها در خروجی افت ولتاژ هم هست و تغذیه زیر بار کم میاره که مربوط به خازن c27 در بلوک 4 میشه

4-بدون خروجی و فیوز سالم که چراغ سری با برق 220 پر نور چشمک میزند که در این حالت هر دو یا یکی از دیود های شاتکی سوخته

5-خروجی دارد ولی کمتر از 5ولت همراه با صدای خفیف از ترانس که یک یا هر دو ترانزیستور q2یا q3 سوخته.
استاد 90درصد ایرادات این هاست البته چند مورد هم بوده که با تعویض zd1-zd2-tl494 مشکل حل شده.

لیست تغییرات رو هم منطبق با مثال شما در پست بعد اعلام خواهد کرد

درود

اگه ببینم این تغذیه Q2 و Q3 را سوزونده واقعا روی سرم شاخ درمیاد
سوختن این دو ترانزیستور فوق العاده بعیده مگر با اتصالات ناخواسته یا عوامل خارجی مانند آب حوردگی و امثالهم

فقط ولتاژ خازن C2 , C3 نامناسبه و اگه از 400 ولتی استفاده کنی عیوبی که مطرح فرمودی اتفاق نمی افته زیرا درصورت سلامت این دو خازن بهیچ عنوان ولتاژ DC به طبقه قدرت نمیره و عمر طولانی تغذیه را ضمانت میکنه
و اگه ضعیف بشه یا بکلی شورت بشه موجب بروز عیوبی میشه که فرمودید

لذا اگه دو خازن یاد شده را تعویض کنی و بجای 250 ولتی از 400 ولتی استفاده کنی سالها کار میکنه و فقط با عوامل خارجی مانند گرمای زیاد محیط و آب خوردگی و امثالهم صدمه میکنه اونم عیب جزئی
یعنی در صورت استفاده از دو خازن مناسب فوق ، دیگه محاله هر دو ترانزیستور 13009 همزمان بسوزن و اگه عوامل محیطی موجب صدمه بشه فقط یکی از اونا میسوزه نه هر دو
ضمنا کلید 110 را باید حذف کنی که نتونن با انتخاب اشتباه 110 از این طریق صدمه بزنن

واقعا طراحی حساب شده و عالی و ارزنده ای است
سعی میکنم بعد از تحلیل تغذیه راهکار تبدیل ساده آنرا به منبع تغذیه متغیر با جریان قابل تنظیم 0 الی ماکزیمم آمپر تقدیم کنم .

اگر ولتاژش بالاتر بود محشر بود لذا ناگزیرم برای افزایش ولتاژ هم راهی پیدا میکنم .
آیا واقعا 20 آمپر بمدت طولانی ازش استفاده میکنی؟
حداکثر جریانی که تجربه کردی چند آمپر بوده؟
اگه بخوای جریانش محدود بشه بسادگی مقدوره یعنی بخوای بیش از 10 آمپر بصورت اتوماتیک قطع کنه یا اگه بخوای وقتی شورت بشه فقط 10 آمپر یا آمپر دلخواه دیگر را بده و بیشتر از آمپر دلخواه تعیین شده نده بسادگی مقدوره
اجمالا بررسی کردم و در جریان تحلیل دقیق ، قابلیت هاش روشن تر و شفاف تر میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
درود

اگه ببینم این تغذیه Q2 و Q3 را سوزونده واقعا روی سرم شاخ درمیاد
سوختن این دو ترانزیستور فوق العاده بعیده مگر با اتصالات ناخواسته یا عوامل خارجی مانند آب حوردگی و امثالهم

فقط ولتاژ خازن C2 , C3 نامناسبه و اگه از 400 ولتی استفاده کنی عیوبی که مطرح فرمودی اتفاق نمی افته زیرا درصورت سلامت این دو خازن بهیچ عنوان ولتاژ DC به طبقه قدرت نمیره و عمر طولانی تغذیه را ضمانت میکنه
و اگه ضعیف بشه یا بکلی شورت بشه موجب بروز عیوبی میشه که فرمودید

لذا اگه دو خازن یاد شده را تعویض کنی و بجای 250 ولتی از 400 ولتی استفاده کنی سالها کار میکنه و فقط با عوامل خارجی مانند گرمای زیاد محیط و آب خوردگی و امثالهم صدمه میکنه اونم عیب جزئی
یعنی در صورت استفاده از دو خازن مناسب فوق ، دیگه محاله هر دو ترانزیستور 13009 همزمان بسوزن و اگه عوامل محیطی موجب صدمه بشه فقط یکی از اونا میسوزه نه هر دو
ضمنا کلید 110 را باید حذف کنی که نتونن با انتخاب اشتباه 110 از این طریق صدمه بزنن

واقعا طراحی حساب شده و عالی و ارزنده ای است
سعی میکنم بعد از تحلیل تغذیه راهکار تبدیل ساده آنرا به منبع تغذیه متغیر با جریان قابل تنظیم 0 الی ماکزیمم آمپر تقدیم کنم .

اگر ولتاژش بالاتر بود محشر بود لذا ناگزیرم برای افزایش ولتاژ هم راهی پیدا میکنم .
آیا واقعا 20 آمپر بمدت طولانی ازش استفاده میکنی؟
حداکثر جریانی که تجربه کردی چند آمپر بوده؟
اگه بخوای جریانش محدود بشه بسادگی مقدوره یعنی بخوای بیش از 10 آمپر بصورت اتوماتیک قطع کنه یا اگه بخوای وقتی شورت بشه فقط 10 آمپر یا آمپر دلخواه دیگر را بده و بیشتر از آمپر دلخواه تعیین شده نده بسادگی مقدوره
اجمالا بررسی کردم و در جریان تحلیل دقیق ، قابلیت هاش روشن تر و شفاف تر میشه

سپاس
سلام
استاد مواردی داشتم که q2و q3 سوخته البته منظور بنده از سوختن معیوب شدن هست که نشتی هم شاملش میشه حتی دیود زینر بین کلتور و امیتر هم شورت شده بود که با تعویض تغذیه درست کار کرده.
در مورد خازن c2و c3هم حتما تست خواهم کرد ولی جوابش فک کنم چند سالی بکشه بگم چون همین جوری حداقل یک سال کار میکنه و با اطمینانی که به بیانات شما دارم بعد از تغییرات بعید میدونم زیر ۳ سال کار کنه و کلا کار ما کساد شه.البته درون کیس مشکل محدودیت فضا هم داریم.
در مورد امپر مصرفی هم بله اطمینان دارم چون هر ماژول تابلو روان ۲.۵ امپر مصرف داره و برای مونتاژ تابلو برای هر ۸ ماژول یک تغذیه در نظر میگیرند البته از اونجایی که بازار رقابتی شده بعضی از همکاران برای کم کردن هزینه برای هر ۱۰ عدد ماژول یک عدد تغذیه قرار میدن که خدا خیرشون بده چون زیر یه سال تغذیه با مشکل باد کردن خازن های خروجی و سوختن دیود شاتکی میاد برای تعمیر.
در مورد محدود کردن جریان هم عالی میشه اگه بشه کاری کرد که نشه بیش از ۶ ماژول نصب کرد اینجوری به قول خودتون که توی یکی از تاپیکها میخوندم همکارا تغذیه ها رو میارن که براشون ژاپنی کنم.
در مورد بیشترین امپر هم تو چند روز اینده میتونم تست کنم و جواب بدم.البته استاد هر چقدر امپر بالا تر بره عمر کمتر میشه درسته؟برای تست امپر مدت زمان کار کرد مهمه یا مثلا امپری که توی یک ربع بده و بعد بسوزه؟
در اخر هم ممنونم که وقت برای تحلیل این تاپیک گذاشتید و متوجه لطف شما هستم و جز تشکر کاری از دستم برای جبران لطفتون برنمیاد.

Sent from my SM-J500F using Tapatalk

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام
استاد مواردی داشتم که q2و q3 سوخته البته منظور بنده از سوختن معیوب شدن هست که نشتی هم شاملش میشه حتی دیود زینر بین کلتور و امیتر هم شورت شده بود که با تعویض تغذیه درست کار کرده.
در مورد خازن c2و c3هم حتما تست خواهم کرد ولی جوابش فک کنم چند سالی بکشه بگم چون همین جوری حداقل یک سال کار میکنه و با اطمینانی که به بیانات شما دارم بعد از تغییرات بعید میدونم زیر ۳ سال کار کنه و کلا کار ما کساد شه.البته درون کیس مشکل محدودیت فضا هم داریم.
در مورد امپر مصرفی هم بله اطمینان دارم چون هر ماژول تابلو روان ۲.۵ امپر مصرف داره و برای مونتاژ تابلو برای هر ۸ ماژول یک تغذیه در نظر میگیرند البته از اونجایی که بازار رقابتی شده بعضی از همکاران برای کم کردن هزینه برای هر ۱۰ عدد ماژول یک عدد تغذیه قرار میدن که خدا خیرشون بده چون زیر یه سال تغذیه با مشکل باد کردن خازن های خروجی و سوختن دیود شاتکی میاد برای تعمیر.
در مورد محدود کردن جریان هم عالی میشه اگه بشه کاری کرد که نشه بیش از ۶ ماژول نصب کرد اینجوری به قول خودتون که توی یکی از تاپیکها میخوندم همکارا تغذیه ها رو میارن که براشون ژاپنی کنم.
در اخر هم ممنونم که وقت برای تحلیل این تاپیک گذاشتید و متوجه لطف شما هستم و جز تشکر کاری از دستم برای جبران لطفتون برنمیاد.

درود

استدعا دارم

بله ولتاژ خازن های خروجی هم پایینه
اینکه فرمودید اگه عمر دستگاهی طولانی بشه بزیان تعمیرکاره ، اینطور نیست
زیرا اولا اجرت تعمیرات خاص و سفارشی ، خیلی بیشتر از تعمیر عادی است یعنی زیاد اتفاق میافته که مشتری حاضر به پرداخت اجرت بیش از ارزش کل دستگاه است تا هرگز نسوزه
لذا شما اجرت چند بار تعمیر را دریافت میکنید و توانایی خود را هم بنمایش میگذاری و شاهد خیل کارهای جدید و مداوم از سوی همان مشتری خواهی بود
لذا اتفاقا کاسبی رونق میگیره و مرکز تعمیر شهرهای مختلف هم خواهی شد

اتفاقا ماجرایی در این خصوص مربوط به حدود 35 سال قبل بخاطر دارم بطوریکه شرکت شیندلر از لامپ خاصی استفاده میکرد که اگر اشتباه نکنم با ولتاژ 150 ولت DC کار میکرد و بهترین و مرغوبترین آنها ساخت آمریکا و آلمان بود که عمرش حدود 6 ماه بود

یکی از مسئولین شرکت با توجه به توانایی که در خصوص افزایش عمر دستگاهها دارم ناباورانه از من خواست فکری برای افزایش عمر این لامپ بکنم
بعد از مدت کوتاهی دو لامپ با ادعای طول عمر بینهایت ارائه کردم و ادعا کردم نه تنها با هر ولتاژ نامناسب تا 380 چه DC چه AC هم هرگز نمیسوزه بلکه با هر نوع ولتاژ از 50 تا 380 ولت براحتی کار میکنه که داستانی شد و اگرچه مسئول مربوطه درصدد تصاحب طرح و نزاع و ماجراهایی شد که ناگزیر به همکاری با دیگر شرکتها شدم اما نهایتا منجر به همین مسئله شد که حالا باید برای کاهش عمرش فکری میکردم

چون درست میگفتند که متقاضی فقط یکبار چنین لامپی میخره و تا پایان عمرش نیازی به این لامپ نداره و بعد از مدت کوتاهی علی میمونه و حوضش و منجر به ورشکستگی تولید کننده میشه

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
استاد خیلی دلم میخواد ما هم به اونجا برسیم که بتونیم راه شما رو ادامه بدیم. مدار رو درک کنیم و با روشهای علمی، اهداف مد نظر رو از مدارات استخراج کنیم.
میدونم
لحظه شادی و شعف یه استاد موقعیه که میبینه شاگردش به موفقیت رسیده و میدونم شما هم کمکمون میکنین
و ما میتونیم موجبات رسیدن شما به این شادی رو فراهم کنیم (به یاری خدا سعیمون رو میکنیم)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
درود

موضوع Q2 , Q3 را فراموش کردم.
گاهی با تعویض قطعاتی دستگاه راه میافته و تصور میکنیم ایراد داشته درحالیکه همزمان با تعویض اون قطعه عملیات ناخواسته ای موجب رفع عیب شده ولی به پای اون قطعه بیگناه نوشته میشه

لذا کمترین تردیدی ندارم که اولا موارد خرابی Q2, Q3 به هر شکلی ( نشتی یا شورت .. ) بسیار بندرت دیده اید
ثانیا کلیه مواردی که دیده اید استنباط شما این بوده که ترانزیستور خراب بوده درحالیکه سالم بوده.
من اوایل فعالیتم پس از رفع عیب مجددا قطعه معیوب را تست میکردم تا سرم کلاه نره و صد در صد مطمئن بشم این قطعه عامل عیب بوده .

زیرا در موقعیتی قرار گرفته که اگه این تغذیه 100 سال هم کار کنه صدمه این دو ترانزیستور محاله مگر در شرایط خاصی که قبلا عرض کردم که گناه تغذیه نیست .( شبیه خازن بایپلار موازی با کلید پاور که بواسطه مشخصات و موقعیتش هرگز نمیسوزه )

سپاس

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
درود

موضوع Q2 , Q3 را فراموش کردم.
گاهی با تعویض قطعاتی دستگاه راه میافته و تصور میکنیم ایراد داشته درحالیکه همزمان با تعویض اون قطعه عملیات ناخواسته ای موجب رفع عیب شده ولی به پای اون قطعه بیگناه نوشته میشه

لذا کمترین تردیدی ندارم که اولا موارد خرابی Q2, Q3 به هر شکلی ( نشتی یا شورت .. ) بسیار بندرت دیده اید
ثانیا کلیه مواردی که دیده اید استنباط شما این بوده که ترانزیستور خراب بوده درحالیکه سالم بوده.
من اوایل فعالیتم پس از رفع عیب مجددا قطعه معیوب را تست میکردم تا سرم کلاه نره و صد در صد مطمئن بشم این قطعه عامل عیب بوده .

زیرا در موقعیتی قرار گرفته که اگه این تغذیه 100 سال هم کار کنه صدمه این دو ترانزیستور محاله مگر در شرایط خاصی که قبلا عرض کردم که گناه تغذیه نیست .( شبیه خازن بایپلار موازی با کلید پاور که بواسطه مشخصات و موقعیتش هرگز نمیسوزه )

سپاس
سلام مجدد
کاش زود تر از شما میخواستم که قبول زحمت کنید و به تحلیل این تغذیه بپردازید.اگر زود تر اقدام میکردم هنگام برخورد به این مشکل اون رو عنوان میکردم تا بررسی بشه و ایراد اصلی پیدا بشه.با اینکه طبق فرمایش شما جزو محالات است و من هم به ندرت اقدام به تعویض این قطعه کردم در صورت برخورد مجدد حتما عنوان خواهم کرد تا بررسی بشه
در این خصوص مسئله ای عرض کنم تو تغذیه ای مشابه همین تغذیه ایرادی دارم که تغذیه خروجی ندارد و وقتی پراب یا پنس رو به بیس یکی از ترانزیستورهای q2 q3 میزنم تغذیه روشن میشه تا زمانی که از برق کشیده بشه.البته اون تغذیه رو هنوز با این نقشه تطبیق ندادم که ببینم تو چه مواردی تفاوت هست ولی ظاهرا اصول یکیست با تغییرات جزیی.
استاد فکر کنم فکر جالبی باشه که اون رو هم تطبیق بدم تا ببینیم عملکرد دستگاه رو بهتر کردن یا بدتر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام مجدد
کاش زود تر از شما میخواستم که قبول زحمت کنید و به تحلیل این تغذیه بپردازید.اگر زود تر اقدام میکردم هنگام برخورد به این مشکل اون رو عنوان میکردم تا بررسی بشه و ایراد اصلی پیدا بشه.با اینکه طبق فرمایش شما جزو محالات است و من هم به ندرت اقدام به تعویض این قطعه کردم در صورت برخورد مجدد حتما عنوان خواهم کرد تا بررسی بشه
در این خصوص مسئله ای عرض کنم تو تغذیه ای مشابه همین تغذیه ایرادی دارم که تغذیه خروجی ندارد و وقتی پراب یا پنس رو به بیس یکی از ترانزیستورهای q2 q3 میزنم تغذیه روشن میشه تا زمانی که از برق کشیده بشه.البته اون تغذیه رو هنوز با این نقشه تطبیق ندادم که ببینم تو چه مواردی تفاوت هست ولی ظاهرا اصول یکیست با تغییرات جزیی.
استاد فکر کنم فکر جالبی باشه که اون رو هم تطبیق بدم تا ببینیم عملکرد دستگاه رو بهتر کردن یا بدتر

درود

برای این مورد که با شوک راه میافته درصورت تشابه نقشه
اگه با آداپتوری ولتاژ به VCC بدی ( بیشتر از 5 ولت باشه ) و خودش روشن بشه .VCC اشکال داره ( با احتمال زیاد همینه )
خازنهایی که VCC را میسازه بررسی کن. (متصل به دیود یکسوساز VCC) یا نشتی ناچیزی داره که ممکنه با اهم متر مشخص نشه و اگه خازن های VCC عوض شده نباید از خازن ظرفیت بالاتر استفاده کنی
در منبع معمولی مانند خروجی اصلی این دستگاه اگه ظرفیت خازن های C12 , C21 , C22 هر چقدر بیشتر بشه بهتره ولی در VCC این نقشه بگونه ایست که نباید از خازن ظرفیت بالاتر استفاده کنی

اتفاقا اولین موردی که قصد دارم روی نمونه ارسالی تست کنم در همین خصوصه که اگه تغذیه سالم دراختیار داری انجام بده و نتیجه را اعلام کن تا تحلیل را در اولین فرصت شروع کنم.

هر دو مقاومت 15 اهمی R27 , R23 را آزاد کن و کلید فن را هم خاموش کن و ولتمتر را به خازن C27 متصل کن و سپس تغذیه را به برق بزن ببین لحظه اول روی خازن C27 ( متصل به D12 , D11 ) چند ولت داری ؟
و اگه این ولتاژ بمرور کم میشه ببین نهایتا چند ولت میشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
چشم استاد تست میکنم و جواب رو به تقدیم میکنم.امروز کلا تهران بودم برای خرید ناگزیر نتونستم به فرمایشات عمل کنم.
در ضمن نمونه رو هم ارسال کردم نمیدونم به دستتون رسیده یا خیر

بالا