آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

alikarrimian

کاربر vip
vip
کاربر
2012-12-30
38
21
42
اصفهان
درود با توجه به اینکه به تاپیک مربوطه برای کاهش ولتاژ ترانس مراجعه کردی راهنمایی کافی بشرح زیر تقدیم میکنم.

همانطورکه جناب m-j بدرستی فرمودند بدون کمترین تردیدی با توجه به ولتاژ ۵۸ ولت دوبل ترانس که دستکاری نشده خازن ها متعلق به خودش نبیستند.
اما جهت کم کردن ولتاژ ترانس باید یک پروب اهم متر را به سر مشترک .ولتاژ دوبل ۵۸ ولت متصل کنی و پروب دیگر را به سوزن متصل و سوزن را روی سیم ها فشار دهید که از شارلاک سیم ( عایق نازک سیم که مانند رنگ روی سیم ریختن ) عبور کند و به خود سیم برسد که باید حدود چند اهم نزدیک به صفر اهم باشه.

حالا سیم ثانویه را پیدا کردی و باید اهم متر را بحالت ولتمنر متناوب و ترانس را به برق متصل و سوزن متصل به پروب را به همان سیم فشار دهید و ببینید که کمتر از ۵۸ ولت باشه

با چشم هم میتونی دو سر انتهای ۵۸ ولت را ببینی و سوزن را چند دور عقب تر روی سیم فشار دهید که حدود ۴۵ ولت باشه.
باید انتهای هر دو تا ثانویه از ۵۸ ولت به حدود ۴۵ ولت برسونی

پس یک پروب ولتمتر متناوب به سیم مشترک دو تا ولتاژ ۵۸ ؤلت یا درواقع به سر وسط ثانویه متصل کن

سپس سوزن متصل به پروب دیگر را به سیم های ثانویه ترانس تست کن که ۴۵ ولت باشه .
حالا برای ثانویه بعدی تکرار کن که ۴۵ ولت دوم را پیدا کنی.
اگر درست اجرا کنی باید دو سیم ثانویه ۹۰ ولت باشه و اگر حدود صفر ولت باشه یکی از آنها را از همان ولتاژ قبلی گرفتی

سپاس
سلام یه باند دقیقا مدل همین برای من هم اومده همین عیب شدید داغ کردن ترانزیستور هایmje 15034 و mje15035 را دارد خازن های روی برد همه تعویض شدند دیود ها و ترازیستور ها هم همه سالم بودند یک دقیقه که روشن باشه دست به هیت سینک ها نمیشه زد و داخل تیوتر صدای خش خش تولید میکنه هیچ قطعه معیوبی پیدا نکردم دوستان کسی با این عیب رو به رو نشده راهنمایی کنه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

FX55

کاربر vip
کاربر
2014-10-18
272
325
اصفهان
سلام همکاران عزیز کسی نظری نداشت
سلام.
دوست عزیز طراحی این باند اکتیو مشکل دارد.
اگر پست های قبلی را دیده باشید هر چه تغییرات امکان داشت دادم ولی نتیجه ای نداد ، ضمن اینکه استاد غزال هم چند راه کار دادند ولی فایده نداشت در آخر هم اذعان فرمودند " صحت ادعای شما فقط در یک حالت ممکن و مقدوره که طراحش حیلی بیسواد باشه و در اینصورت این مدل دوام نمیاورده و بسرعت میسوخته " پست شماره 828 با توجه به گزارشات و عکس های ارسالی!
حتی دوست مدعی بود که " واقعیتش تابحال آمپلی فایر ماسفتی ندیدم که از ترانزیستورهای 15034 و 15035 بعنوان درایور استفاده کنه " پست 821
در هر حال من برای تغذیه دوبل 15 ولت که با مقاومت های وات بالا از خط 80 ولتی تغذیه می شد از یک تغذیه مستقل دیگر ( دوبل ) استفاده کردم .
برای تغذیه اصلی هم چون به هیچ نحوی نمی شد ترانس حلقوی که رزین داشت را اصلاح کنم از یک منبع سویچینگ دوبل 60 ولت استفاده کردم که خدا را شکر خوب شد و تابحال مشکلی نداشته.

موفق باشید.

alikarrimian

کاربر vip
vip
کاربر
2012-12-30
38
21
42
اصفهان
سلام.
اگر پست های قبلی را دیده باشید هر چه تغییرات امکان داشت دادم ولی نتیجه ای نداد ، ضمن اینکه استاد غزال هم چند راه کار دادند ولی فایده نداشت در آخر هم اذعان فرمودند " صحت ادعای شما فقط در یک حالت ممکن و مقدوره که طراحش حیلی بیسواد باشه و در اینصورت این مدل دوام نمیاورده و بسرعت میسوخته " پست شماره 828 با توجه به گزارشات و عکس های ارسالی!
حتی دوست مدعی بود که " واقعیتش تابحال آمپلی فایر ماسفتی ندیدم که از ترانزیستورهای 15034 و 15035 بعنوان درایور استفاده کنه " پست 821
در هر حال من برای تغذیه دوبل 15 ولت که با مقاومت های وات بالا از خط 80 ولتی تغذیه می شد از یک تغذیه مستقل دیگر ( دوبل ) استفاده کردم .
برای تغذیه اصلی هم چون به هیچ نحوی نمی شد ترانس حلقوی که رزین داشت را اصلاح کنم از یک منبع سویچینگ دوبل 60 ولت استفاده کردم که خدا را شکر خوب شد و تابحال مشکلی نداشته.

موفق باشید.
ممنون از شما 🌷

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام یه باند دقیقا مدل همین برای من هم اومده همین عیب شدید داغ کردن ترانزیستور هایmje 15034 و mje15035 را دارد خازن های روی برد همه تعویض شدند دیود ها و ترازیستور ها هم همه سالم بودند یک دقیقه که روشن باشه دست به هیت سینک ها نمیشه زد و داخل تیوتر صدای خش خش تولید میکنه هیچ قطعه معیوبی پیدا نکردم دوستان کسی با این عیب رو به رو نشده راهنمایی کنه
درود

تا جایی که در خصوص این مدل بخاطر دارم باید از ترانسی با ولتاژ پایین‌تر استفاده کنید.

سپاس

FX55

کاربر vip
کاربر
2014-10-18
272
325
اصفهان
درود

تا جایی که در خصوص این مدل بخاطر دارم باید از ترانسی با ولتاژ پایین‌تر استفاده کنید.

سپاس
درود بر استاد غزال عزیز.
طراحی این باند با برند JTR فقط در مورد مدل 300 و 400 که دقیقا مشابه هم هستند بقول فرمایش شما "طراح بیسواد بوده" و واقعا هم همینطوره.
ترانزیستور ها در حالت بی باری و در کمتر از 30 ثانیه بشدت داغ میشوند که نمی شود دست به هیت سینک زد.
تمامی راهکار های جنابعای به غیر از تصحیح ترانس عملی شد و متاسفانه به نتیجه نرسیدم.
تعداد 20 عدد که همگی نو بودند هم بعدا بدستم رسید ( با همین مشکل ) که با تعویض تغذیه مشکل را حل کردم.
باز هم از مساعدت و پیگیری جناب عالی بسیار سپاسگزارم.
سلامت و پیروز باشید.

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
سلام.

موفق باشید.
وقت بخیر
دوست بزرگوار حقیقتا من به درستی متوجه نشدم
آیا این مدل آمپلی ها مشکلی غیر از ولتاز غیر مجاز داشتند که شما توسط تعویض تعذیه آن را برطرف کردید؟

تاجایی که پستها را مطالعه کردم مشکل در تغذیه اصلی بود که تزریق ولتاز بالا و خازن غیراستاندارد با ولتاژ کاری پایینتر در این آمپ ایجاد مشکل کرده بود
دوستان ایراد را در ضعف طراحی و یا عامدانه بودن طراحی به جهت تخریب زودهنگام تشخیص داده بودن و پیشنهاد شده بود که بدون کمترین هزینه و هیچگونه تعویض در قطعات ولتاژ کاری ترانس مربوطه را با کم کردن چند دور سیم ثانویه ترانس کاهش بدن
که البته بهترین روش را هم پیشنهاد دادن

طوری که متوجه شدم گویا شما کل تغدیه را از ترانسی به سوییچینگ تغییر دادید !!!

اگر واقعا همینطور بوده باشه البته بنده قبلش عذرخواهی میکنم ولی به نظر بنده کار درستی انجام ندادید
بنده بابت دستگاه خودم هیچ وقت چنین کاری انجام نمیدم برای مشتری هم پیشنهاد چنین کاری نمیدم
مگر اینکه خود مشتری بنا به دلایلی از جمله سبک و پرکاهی شدن دستگاه اصرار به تغییر تغذیه داشته باشه

تغدیه اون دستگاه که میتونسته تا قیام قیامت بدون کوچکترین مشکل دستگاه را درایو کند بدون اینکه خودش کوچکترین عیب و ایرادی پیدا کند را با تعذیه دیگری جایگزین کردید که خودش سرشار از عیب و ایراد و نویز و...... میباشد هر آن هم میتونه با یه تغییرات ولتاژ تخریب بشه و حتی آمپلی را هم از بین ببرد

به هر تقدیر باز هم عذرخواهی میکنم بنده نظر خودم را دادم

FX55

کاربر vip
کاربر
2014-10-18
272
325
اصفهان
وقت بخیر
دوست بزرگوار حقیقتا من به درستی متوجه نشدم
آیا این مدل آمپلی ها مشکلی غیر از ولتاز غیر مجاز داشتند که شما توسط تعویض تعذیه آن را برطرف کردید؟

تاجایی که پستها را مطالعه کردم مشکل در تغذیه اصلی بود که تزریق ولتاز بالا و خازن غیراستاندارد با ولتاژ کاری پایینتر در این آمپ ایجاد مشکل کرده بود
دوستان ایراد را در ضعف طراحی و یا عامدانه بودن طراحی به جهت تخریب زودهنگام تشخیص داده بودن و پیشنهاد شده بود که بدون کمترین هزینه و هیچگونه تعویض در قطعات ولتاژ کاری ترانس مربوطه را با کم کردن چند دور سیم ثانویه ترانس کاهش بدن
که البته بهترین روش را هم پیشنهاد دادن

طوری که متوجه شدم گویا شما کل تغدیه را از ترانسی به سوییچینگ تغییر دادید !!!

اگر واقعا همینطور بوده باشه البته بنده قبلش عذرخواهی میکنم ولی به نظر بنده کار درستی انجام ندادید
بنده بابت دستگاه خودم هیچ وقت چنین کاری انجام نمیدم برای مشتری هم پیشنهاد چنین کاری نمیدم
مگر اینکه خود مشتری بنا به دلایلی از جمله سبک و پرکاهی شدن دستگاه اصرار به تغییر تغذیه داشته باشه

تغدیه اون دستگاه که میتونسته تا قیام قیامت بدون کوچکترین مشکل دستگاه را درایو کند بدون اینکه خودش کوچکترین عیب و ایرادی پیدا کند را با تعذیه دیگری جایگزین کردید که خودش سرشار از عیب و ایراد و نویز و...... میباشد هر آن هم میتونه با یه تغییرات ولتاژ تخریب بشه و حتی آمپلی را هم از بین ببرد

به هر تقدیر باز هم عذرخواهی میکنم بنده نظر خودم را دادم
سلام .
حبیب جان - ارجاع به پست ها قبلی - نکات خاص در مورد این نوع باند اکتیو وجود داشت که مصرف کننده پس از چند جلسه استفاده کردن از آن دچار مشکل می شد .

اولا تغذیه استانداردی برای آمپ و بردهای جانبی ندارد.( رجوع به عکسها و پست های 808 به بعد)
ثانیا در قسمت پیش تقویت کننده و راه انداز ماسفت ها پس از روشن شدن دستگاه ( 30 ثانیه ) بشدت داغ می شدند . ( پست های 808 به بعد )

ترانس حلقوی هم متاسفانه از سیم آلومینیومی استفاده شده بود پس از مدتی گرم می شد و نهایتا بدلیل نداشتن تهویه شالاک ها تغییر رنگ داده و سیم ها بهم متصل می شدند ضمن اینکه داخل ترانس هم از رزین سخت استفاده و پر شده بود. ( دلیل تعویض تغذیه )
اشکالات متعدد در طراحی - تغذیه و آمپلی فایر - راهی جزء تغییرات را نداشت. به قول استاد غزال عزیز طراح بیسواد بوده!

ضمنا چطور می توانید تضمین کنید - با توجه به مواردی که عنوان شد - که " تا قیام قیامت بدون مشکلی کار کند " !
اکنون بیش از یکسال از آن موضوع میگذرد و تمامی دستگاه ها که متعلق به باشگاه ورزشی بود بخوبی و بدون هیچ موردی ( حداقل 14 ساعت در روز ) کار میکند. این در حالی است که هر هفته از 20 عدد باند یکی یا دو دستگاه برای تعمیر فرستاده می شد.

پوزش بنده را بابت صریح عنوان کردن مطالب پذیرا باشید.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام .
حبیب جان - ارجاع به پست ها قبلی - نکات خاص در مورد این نوع باند اکتیو وجود داشت که مصرف کننده پس از چند جلسه استفاده کردن از آن دچار مشکل می شد .

اولا تغذیه استانداردی برای آمپ و بردهای جانبی ندارد.( رجوع به عکسها و پست های 808 به بعد)
ثانیا در قسمت پیش تقویت کننده و راه انداز ماسفت ها پس از روشن شدن دستگاه ( 30 ثانیه ) بشدت داغ می شدند . ( پست های 808 به بعد )

ترانس حلقوی هم متاسفانه از سیم آلومینیومی استفاده شده بود پس از مدتی گرم می شد و نهایتا بدلیل نداشتن تهویه شالاک ها تغییر رنگ داده و سیم ها بهم متصل می شدند ضمن اینکه داخل ترانس هم از رزین سخت استفاده و پر شده بود. ( دلیل تعویض تغذیه )
اشکالات متعدد در طراحی - تغذیه و آمپلی فایر - راهی جزء تغییرات را نداشت. به قول استاد غزال عزیز طراح بیسواد بوده!

ضمنا چطور می توانید تضمین کنید - با توجه به مواردی که عنوان شد - که " تا قیام قیامت بدون مشکلی کار کند " !
اکنون بیش از یکسال از آن موضوع میگذرد و تمامی دستگاه ها که متعلق به باشگاه ورزشی بود بخوبی و بدون هیچ موردی ( حداقل 14 ساعت در روز ) کار میکند. این در حال است که هر هفته از 20 عدد باند یکی یا دو دستگاه برای تعمیر فرستاده می شد.

پوزش بنده را بابت صریح عنوان کردن مطالب پذیرا باشید.
درود

کلیه ایراداتی که شمردید بلااستثناء ناشی از ولتاژ بالا و غیرمجاز سیم پیچ ثانویه اصلی ترانس است .

لذا اگر ایراد را با تعویض کل تغذیه رفع کردید اشکالی نداره ، اما تغذیه خودشو دراختیار دارید و میتونید در فرصت مناسب راهی برای کاهش ولتاژ ترانس حلقوی پیدا کنید و بخاطر داشته باش چنین موقعیتی سرقفلی داره و بسادگی بدست نمیاد .

در هر صورت اگر موفق نشوید هم ضرر نمیکنید و فقط به تجربیات خود اضافه کردید .

اگر رزین مانع دخل و تصرف میشه و راهی برای دسترسی به سیم‌های ثانویه پیدا نشد کافیه وسط حلقه ترانس را بنحوی سوراخ کنید که سیم‌ها آسیب نبینن ولی بتونی روی رزین چند دور سیم بپیچی و اضافه کنی.

حالا برای سیم‌های مهم ثانویه که قطعا دو تا ولتاژ اصلی حدود ۵۰ ولت است چند دور سیم با یکی از ثانویه‌های ۵۰ ولتی سری کن تا ولتاژها کم بشه .

یعنی مثلا 5 دور بپیچ و با یکی از دو تا ثانویه سری کن تا ولتاژ کمتر بشه و اگه بمقدار کافی کم نشد تعداد دور را بیشتر کن تا ولتاژ بمقدار مطلوب برسه و اگه ولتاژ کمتر نشد و بیشتر شد باید سر و ته سیم‌پیچ اضافی را جابجا کنی که ولتاژ را کم کنه نه زیاد.

حالا برای سیم‌پیچ دوم که ولتاژ قرینه را تامین میکنه هم دقیقا بهمان تعداد دور بپیچ و با دومی هم سری کن.

مطمئنم موفق میشی و علاوه بر کاهش زمان و هزینه تعمیر ، تجربیات تازه‌ای هم حاصل میشه.

این کارها نیاز به پشتکار آقای اصغری عزیز (حبیب) داره و حتما موفق میشه.

سپاس

FX55

کاربر vip
کاربر
2014-10-18
272
325
اصفهان
درود

کلیه ایراداتی که شمردید بلااستثناء ناشی از ولتاژ بالا و غیرمجاز سیم پیچ ثانویه اصلی ترانس است .

لذا اگر ایراد را با تعویض کل تغذیه رفع کردید اشکالی نداره ، اما تغذیه خودشو دراختیار دارید و میتونید در فرصت مناسب راهی برای کاهش ولتاژ ترانس حلقوی پیدا کنید و بخاطر داشته باش چنین موقعیتی سرقفلی داره و بسادگی بدست نمیاد .

در هر صورت اگر موفق نشوید هم ضرر نمیکنید و فقط به تجربیات خود اضافه کردید .

اگر رزین مانع دخل و تصرف میشه و راهی برای دسترسی به سیم‌های ثانویه پیدا نشد کافیه وسط حلقه ترانس را بنحوی سوراخ کنید که سیم‌ها آسیب نبینن ولی بتونی روی رزین چند دور سیم بپیچی و اضافه کنی.

حالا برای سیم‌های مهم ثانویه که قطعا دو تا ولتاژ اصلی حدود ۵۰ ولت است چند دور سیم با یکی از ثانویه‌های ۵۰ ولتی سری کن تا ولتاژها کم بشه .

یعنی مثلا 5 دور بپیچ و با یکی از دو تا ثانویه سری کن تا ولتاژ کمتر بشه و اگه بمقدار کافی کم نشد تعداد دور را بیشتر کن تا ولتاژ بمقدار مطلوب برسه و اگه ولتاژ کمتر نشد و بیشتر شد باید سر و ته سیم‌پیچ اضافی را جابجا کنی که ولتاژ را کم کنه نه زیاد.

حالا برای سیم‌پیچ دوم که ولتاژ قرینه را تامین میکنه هم دقیقا بهمان تعداد دور بپیچ و با دومی هم سری کن.

مطمئنم موفق میشی و علاوه بر کاهش زمان و هزینه تعمیر ، تجربیات تازه‌ای هم حاصل میشه.

این کارها نیاز به پشتکار آقای اصغری عزیز (حبیب) داره و حتما موفق میشه.

سپاس
درود بر استاد غزال عزیز.

ابتدا از لطف شما به بنده سپاسگزارم.

باید عرض کنم کلیه ترانس های حلقوی به همراه پل دیود و خازن های صافی را یکجا بفروش رساندیم و از این بابت مشتری هم قیمت ناچیزی بابت تغییرات متحمل شد. ( حتی در همین انجمن آگهی فروش دادم ).

اما در خصوص راهکار جنابعالی تشکر میکنم و بسیار خرسندم که همواره کار آموز خود را از تجربیات ارزشمند خود بی نصیب نمی گذارید.

سوال : آیا جهت چرخش سیم پیچ برای کاهش ولتاژ ثانویه بایستی برعکس پیچش ترانس باشد یا خیر ؟

همیشه سلامت و شاد باشید.

آخرین ویرایش:
بالا