آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود بر شما.
فرمایش شما کاملا صحیح است و من هم برای اولین بار است که با چنین مسئله ای روبرو می شوم.

استاد عزیز ولتاژ روی دو سر خازن ها 80 ولت DC است.

ولتاژ تغذیه AC برابر با 58 ولت است.

سپاس.

درود

با توجه به ولتاژ متناوب 58 ولت ماکزیمم ولتاژ در حالت بی باری 81 ولته و لااقل از خازن 100 ولتی استفاده کن.
بهتره ‌‌ولتاژمتناوب حدود 40 الی 45 ولت از ترانس دریافت و جایگزین 58 ولت کنی.
بدون باز کردن هسته ( با استفاده از روش ساده ای که تقدیم کردم و با جستجوی ساده پیدا میکنی و درغیراینصورت مطلع کن)

با متناوب 45 الی 40 ولت همین خازن 80 ولتی هم اشکالی نداره و عمر دستگاه هم بسیار طولانی میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود

با توجه به ولتاژ متناوب 58 ولت ماکزیمم ولتاژ در حالت بی باری 81 ولته و لااقل از خازن 100 ولتی استفاده کن.
بهتره ‌‌ولتاژمتناوب حدود 40 الی 45 ولت از ترانس دریافت و جایگزین 58 ولت کنی.
بدون باز کردن هسته ( با استفاده از روش ساده ای که تقدیم کردم و با جستجوی ساده پیدا میکنی و درغیراینصورت مطلع کن)

با متناوب 45 الی 40 ولت همین خازن 80 ولتی هم اشکالی نداره و عمر دستگاه هم بسیار طولانی میشه.

سپاس

درود بر شما.
ترانس تغذیه از نوع حلقوی است و رزین شده.
مدار تغذیه و ترانس حلقوی فابریک مدار است. و تغذیه دوبل 80 ولت که مستقیم برای مدار آمپلی فایر میرود ،چگونه سطح ولتاژ AC را پایین بیاورم؟
ضمنا درایور های ماسفت ها بشدت داغ میکنند.
حال با فرض اینکه خازن های صافی را عوض کنم و با ولتاژ 100 ولت جایگزین کنم درایور ها که شدیدا داغ میکند را چکار کنم؟
سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود بر شما.
ترانس تغذیه از نوع حلقوی است و رزین شده.
مدار تغذیه و ترانس حلقوی فابریک مدار است. و تغذیه دوبل 80 ولت که مستقیم برای مدار آمپلی فایر میرود ،چگونه سطح ولتاژ AC را پایین بیاورم؟
ضمنا درایور های ماسفت ها بشدت داغ میکنند.
حال با فرض اینکه خازن های صافی را عوض کنم و با ولتاژ 100 ولت جایگزین کنم درایور ها که شدیدا داغ میکند را چکار کنم؟
سپاس.

درود

من علم غیب ندارم و فقط برای عیوبی که مطرح میشه ، توصیه و پیشنهاد میکنم.
لذا درحالیکه موضوع داغ کردن قطعات مطرح نشده بود ، چطور پیشنهاد و راهکار صحیحی تقدیم کنم ؟
اساسا با داغ کردن قطعات ، داستان متفاوت میشه و نیاز به تعویض خازن 80 ولتی نیست.
اگر کلید ۱۱۰ و ۲۲۰ ولت داره ، الان روی ۱۱۰ ولت است ، اصلاح کنید.
آیا کیفیت صدا خوبه و ایراد دیگری نیست که نگفته باشی؟

منظور شما از درایور ، درواقع فت های قدرت است که روی هیت سینک نصب شده؟
با ارسال تصویر ، فت ها و ترانس را مشخص کنید .
اگه بدون عذر موجه ، مجددا عیوبی را مطرح نکنی و تلاش های قبلی را بیهوده کنی ، بابت پیگیری موضوع فقط میتونم عذرخواهی کنم ، لذا کلیه عیوب را با شفافیت و دقت مطرح کنید .

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود

من علم غیب ندارم و فقط برای عیوبی که مطرح میشه ، توصیه و پیشنهاد میکنم.
لذا درحالیکه موضوع داغ کردن قطعات مطرح نشده بود ، چطور پیشنهاد و راهکار صحیحی تقدیم کنم ؟
اساسا با داغ کردن قطعات ، داستان متفاوت میشه و نیاز به تعویض خازن 80 ولتی نیست.
اگر کلید ۱۱۰ و ۲۲۰ ولت داره ، الان روی ۱۱۰ ولت است ، اصلاح کنید.
آیا کیفیت صدا خوبه و ایراد دیگری نیست که نگفته باشی؟

منظور شما از درایور ، درواقع فت های قدرت است که روی هیت سینک نصب شده؟
با ارسال تصویر ، فت ها و ترانس را مشخص کنید .
اگه بدون عذر موجه ، مجددا عیوبی را مطرح نکنی و تلاش های قبلی را بیهوده کنی ، بابت پیگیری موضوع فقط میتونم عذرخواهی کنم ، لذا کلیه عیوب را با شفافیت و دقت مطرح کنید .

سپاس

درود
استاد عزیز کلید 110 و 220 نداره.
کیفت صدا و قدرت صدا خوب است.
درایور ها ماسفت ها - ترانزیستور های MJE15034 و MGE15035 هستند ( به شدت داغ می شوند )که ماسفت های IRF240 و IRF9240 را راه اندازی می کنند.(ماسفت ها گرمای متعادلی دارند)

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

سپاس.

پیوست‌ها

• 86.6 کیلوبایت بازدیدها: 102
آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود
استاد عزیز کلید 110 و 220 نداره.
کیفت صدا و قدرت صدا خوب است.
درایور ها ماسفت ها - ترانزیستور های MJE15034 و MGE15035 هستند ( به شدت داغ می شوند )که ماسفت های IRF240 و IRF9240 را راه اندازی می کنند.(ماسفت ها گرمای متعادلی دارند)

مشاهده فایل‌پیوست 187601
مشاهده فایل‌پیوست 187602
مشاهده فایل‌پیوست 187603
مشاهده فایل‌پیوست 187605

سپاس.

درود

هرچند صحت گزارش شما ناممکنه و ضمنا شفافیت گزارش باید بنحوی باشه که مخاطب متوجه بشه.
اما درحالیکه پرسیدم منظور از درایور کدوم قطعاته و پاسخی ندادید
ضمنا خواستار مشخص کردن درایورها در تصویر شدم که اگه پاسخ ندادید از این طریق مطلع بشم که در تصویر هم مشخص نکردید .

در هر صورت روپوش ترانس را زخمی کن و بطریقی که در تاپیک زیر تقدیم شده ولتاژ خروجی را بمقدار 40 الی 45 کم کن.
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228

و یا با توجه به ترانس حلقوی ، از روش ساده تر زیر استفاده کن

ابتدا خروجی های ترانس را آزاد کن

سپس ۱۰ دور سیم دور هسته ترانس و روی سیم پیچ ها بپیچ ( نیاز به دستکاری سیم پیچ ها نیست ) و این 10 دور را با برق شهر و درواقع با اولیه ترانس سری کن .

سپس ترانس را به برق متصل کن و ببین خروجی ترانس کمتر از 58 ولت شد یا بیشتر شد.

اگه بیشتر از 58 ولت شده بود ، سر و ته 10 دور سیم پیچی که اضافه کردی جابجا کن ولتاژ خروجی کمتر میشه و بگو چند ولت شد تا بقیه راهکار را پیشنهاد کنم .

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود بر شما.
استاد عزیز عکس از درایورها ارسال کردم و با فلش روی عکس نشان دادم.ترانزیستور هایی که بشدت داغ می کنند MJE15034 و MGE15035
22.jpg

مرحله پیچیدن 10 دور برای اولیه را انجام می دهم و گزارش کامل ارائه میکنم.
سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود بر شما.
استاد عزیز عکس از درایورها ارسال کردم و با فلش روی عکس نشان دادم.ترانزیستور هایی که بشدت داغ می کنند MJE15034 و MGE15035
مشاهده فایل‌پیوست 187626

مرحله پیچیدن 10 دور برای اولیه را انجام می دهم و گزارش کامل ارائه میکنم.
سپاس.

درود

گزارشی که ارسال میکنید اگر دوست خودتون متوجه شد منم متوجه میشم.

شما فقط در عکس قطعاتی با فلش مشخص کردید و هیچ توضیحی در متن گزارش و عکس ندادید ، لذا من چطور بفهمم منظور از این ۴ فلش چیه ؟

سپاس

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود.
استاد غزال ، همانطور که قبلا عرض شد در وسط ترانس حلقوی رزین ریخته شده و قابل سیم پیچی همانطور که فرمودید نیست.
آیا می شود در قسمت پیش تقویت کننده ( راه انداز ماسفت های قدرت )تغییراتی اعمال کرد که از شدت گرمای زیاد ترانزیستورهای MJE15034 و MGE15035 که در عکس با علامت فلش مشخص شده کم کرد؟

عکس برد رو ( ترانزیستورهایی که بشدت داغ میشوند با فلش مشخص شده )

22.jpg

عکس برد زیر که ماسفت ها نصب هستند با فلش مشخص شده.( گرمای اندکی دارند )
3.jpg
سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود.
استاد غزال ، همانطور که قبلا عرض شد در وسط ترانس حلقوی رزین ریخته شده و قابل سیم پیچی همانطور که فرمودید نیست.
آیا می شود در قسمت پیش تقویت کننده ( راه انداز ماسفت های قدرت )تغییراتی اعمال کرد که از شدت گرمای زیاد ترانزیستورهای MJE15034 و MGE15035 که در عکس با علامت فلش مشخص شده کم کرد؟

عکس برد رو ( ترانزیستورهایی که بشدت داغ میشوند با فلش مشخص شده )

مشاهده فایل‌پیوست 187834

عکس برد زیر که ماسفت ها نصب هستند با فلش مشخص شده.( گرمای اندکی دارند )
مشاهده فایل‌پیوست 187835
سپاس.

درود

ترانس حلقوی مورد نظر مثل آب خوردن اصلاح میشه.
باید صفحه گرد مشکی که با ضربدر سبز مشخص کردم باز کنی و کنار بگذاری بعد یک عکس بدون صفحه مشکی ارسال کن ببینم چطور با رزین پر کردن
سپس بدون صفحه مشکی عملیات اصلاح را انجام بده
.
داخل ترانس حلقوی که فضای خالی فراوانی داره رزین پر نمیکنن ، چنین چیزی محاله و اصولا هرگز صفحه گرد مشکی را باز نکردی که ببینی با رزین پر کردن یا نه ؟

درهر صورت راهکار مقدور را گفتم و راه دیگری به ذهنم نمیرسه.

سپاس

IMG_20221006_021352_238.jpg

آخرین ویرایش:

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود

ترانس حلقوی مورد نظر مثل آب خوردن اصلاح میشه.
باید صفحه گرد مشکی که با ضربدر سبز مشخص کردم باز کنی و کنار بگذاری بعد یک عکس بدون صفحه مشکی ارسال کن ببینم چطور با رزین پر کردن
سپس بدون صفحه مشکی عملیات اصلاح را انجام بده
.
داخل ترانس حلقوی که فضای خالی فراوانی داره رزین پر نمیکنن ، چنین چیزی محاله و اصولا هرگز صفحه گرد مشکی را باز نکردی که ببینی با رزین پر کردن یا نه ؟

درهر صورت راهکار مقدور را گفتم و راه دیگری به ذهنم نمیرسه.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 187924

درود .
عکس ترانس حلقوی که داخل آن بارزین پر شده خدمت شما .
من هم قبلا ندیده بودم که داخل آنرا با چیزی مثل رزین پر شده باشد!
25.jpg

26.jpg

حال با توجه به عکس های ارسالی راهکاری برای اصلاح وجود دارد؟

ضمنا چگونه جلوگیری از گرمای شدید روی ترانزیستور های MJE15034 و MGE15035 بکنم.

سپاس.

بالا