آی پی امداد
abtahi

تاپيك مدارات ساده الكترونيكي براي مبتديان

reyha

کاربر
2010-05-26
75
131
ازتون بسیار متشکرم دراسرع وقت بردش رو آماده میکنم وتستش میکنم و خبرش رو بهتون میدم .فقط یه سوال میزان مقاومتها که تو مدار بهشون اشاره کردین برحسب اهم هستش مثلا 15 یا 22 و .... راستی مقدار الها رو چند در نظر بگیرم البته مقدار ال 1و2و3 فکر میکنم باید از اون جدول پیروی کنم ولی ال 5 و 6و 7 رونمیدونم باید چند درنظربگیرم. باتشکر و سپاس فراون ازشما.

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,026
106,624
ازتون بسیار متشکرم دراسرع وقت بردش رو آماده میکنم وتستش میکنم و خبرش رو بهتون میدم .فقط یه سوال میزان مقاومتها که تو مدار بهشون اشاره کردین برحسب اهم هستش مثلا 15 یا 22 و .... راستی مقدار الها رو چند در نظر بگیرم البته مقدار ال 1و2و3 فکر میکنم باید از اون جدول پیروی کنم :eek:k: ولی ال 5 و 6و 7 رونمیدونم باید چند درنظربگیرم. باتشکر و سپاس فراون ازشما.
با سلام :
استاندارد شماره گذاری میزان ظرفیت مقاومت ها در نقشه همیشه بدین قرار هست که اگر در انتهای اعداد به حروفی مانند k .m اشاره شود یعنی به ترتیب مگا و کیلو هستش چنانکه به حروفی اشاره نشود و یا با حرف r مشخص شود بیانگر همون عدد واقعی {به اهم } خواهد بود .
هنوز نمیدونم کدام نقشه را انتخاب کردین ولی از سوالات استنباطی که میکنم :
L5 یک rfc مشابه قبلی {22میکروهانری } و l7 مشابه l4 که باید قابل تنظیم باشد {بدین صورت که اگر هسته l4 در انتها قرار گیرد انوقت هسته l7 تقریبا کامل در سیم پیچ جای گیرد } .
اگر پاسخ مفهوم نبود به نقشه اشاره کنید .
موفق باشید .

reyha

کاربر
2010-05-26
75
131
سلام من به نقشه شماره 1 توجه کردم ومیخوام اونرو درستش کنم . چون به نظر من هم کاملتره و هم مداراش ترسیمش واضحتره البته مطمعنا هر دونقشتون کامله ولی من چون سطح سوادم دراین مورد پایینه واسه همین نقشه واضح تر روانتخابش کردم.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,026
106,624
باسلامی دوباره . ببخشید میشه ازروی عکسی که واستون آپ کردم توضیحات لازمه را بفرمایید .
http://i48.tinypic.com/5ofhq8.jpg
با سلام :
پاسخها :
(اگه اشتباه نکنم ) : بله این rfc بصورت اماده در بازار بفروش میرسد و خودتون روی یک مقاومت یک کیلواهمی حدود یک وات تعداد حدود 20 دور از سیم شماره 15 پیچیده و دو سر سیم را به دو طرف مقاومت لحیم کنید (اماده ها استاندارد و در حجم کوچک میباشند ).
مورد دوم هم همینطور یک rfc اماده هستش و میتونید روی یک مقاومت 68 اهم یک وات حدود 30 دور سیم شماره 10 یا در صورت امکان کمتر از 10 پیچیده و مثل مثال قبلی استفاده کنید .
مورد سوم روی یک هسته فریت به قطر 8 میلیمتر تعداد 12 دور از سیم شماره 25 الی 30 پیچیده و به موازات مقاومت 22 اهمی به مدار وصل میشود .
سه عدد سیم پیچ نهایی rfc نیستند و یک سیم پیچ با هسته هوایی به قطر 8 و در طول و تعداد دور مناسب باید تهیه کنید طوری که ظرفیت هر کدام مشخص هستند باشد (توصیه میکنم اماده و تجارتی انرا با توجه به ظرفیت شان برای قدرت 3 الی 5 وات تهیه کنید ) این سیم پیچ ها نقش حذف هارمونیکهای اول و دوم و سوم فرکانس خروجی را به عهده دارند و هنگام مونتاژ و تهیه مدار چاپی این مورد را در مد نظر بگیرید که امکان نصب انها نسبت بهم زاویه 90 درجه ای را داشته باشند {********** های P . T مدار میباشند که شاید لازم باشند تا نسبت بهم 90 درجه اختلاف جهت داشته باشند که این امر با تجربه بدست خواهد امد {برای جلوگیری از رزونانس و تشدید } و این قسمت مهمترین بخش هر فرستنده ای میباشد چرا که اگر درست تعبیه و تنظیم نشود ممکن است این قسمت موجب به تشدید در امدن کاذب خروجی شده و بجای حذف هارمونیک خود مدار تبدیل به نوسانگر با قدرت بالاتری شده و ضمن اغتشاش در انتن موجب ایجاد مزاحمت فرکانسی و مصرف بالاتر مدار و حتی پسخور ان موجب سوختن ترانزیستورهای خروجی و افت چشمگیر قدرت واقعی فرستنده شود .
موفق باشید .

reyha

کاربر
2010-05-26
75
131
فکر میکنم دیگه داره واسم این قضیه خیلی پیچیده میشه و میخوام یه جسارت دیگه بکنم واون اینکه مدار pcb رو اگه براتون امکانش هست واسم بگذارید ضمنا اگه ممکنه یه شکلی از اون سیم پیچها که باید بصورت 90 درجه بسته شوند را به من نشان دهید این قسمت فکر میکنم پیچیده ترین قسمت مدار باشه. با تشکر وسپاس فراوان.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,026
106,624
فکر میکنم دیگه داره واسم این قضیه خیلی پیچیده میشه و میخوام یه جسارت دیگه بکنم واون اینکه مدار pcb رو اگه براتون امکانش هست واسم بگذارید ضمنا اگه ممکنه یه شکلی از اون سیم پیچها که باید بصورت 90 درجه بسته شوند را به من نشان دهید این قسمت فکر میکنم پیچیده ترین قسمت مدار باشه. با تشکر وسپاس فراوان.
با سلام :
متاسفانه در حال حاضر پی سی بی را ندارم و روی یک برد یکطرفه مسی مونتاژ شده است که در عکس زیر مشاهده می کنید هر قسمت توسط ورق های اهنی نازک از یکدیگر ایزوله شده است .
در عکس زیر نحوه با زاویه قرار دادن سیم پیچ های خروجی براتون مشخص هست {45 درجه ای و 90 درجه ای و ایستا و خوابیده و... }
چنانکه نیاز مبرم به pcb دارید توصیه اینست که از بخش نرم افزار ها در تاپیک اموزشی گام به گام نرم افزار ( Free PCB ) یا اکسپرس pcb و .... را دانلود کرده و pcb خود را طراحی کنید .
اگر در تهیه سیم پیچها مشکلی دارید در همون بخش نرم افزار محاسبات سیم پیچ های رادیویی مشکل گشای شما خواهد بود . {1- با هسته 2- بدون هسته }طبق شکلها .:eek:k:
با تشکر .
موفق باشید .

پیوست‌ها

• 35 کیلوبایت بازدیدها: 641
  • 12.3 کیلوبایت بازدیدها: 638
  • 10 کیلوبایت بازدیدها: 632

reyha

کاربر
2010-05-26
75
131
باعرض سلامی مجدد . من یک مدار فرستنده و گیرنده 4 کانال دارم که حدود 8 .9 سال پیش از کتاب آقای بخت آور کپی کرده واستفاده میکنم که خیلی هم ازکاراییاش راضی هستم . الان مدت 2سالی هستش که اونرو به کولر گازیم وصل کردم ودارم ازش استفاده میکنم که البته خیلی هم خوب جواب داده ولی یک مشکلم منبع تغذییمه که بجای ترانس دوست دارم از منبع تغذیه مستقیم بدون ترانس استفاده کنم مثلا http://www.irantk.ir/showthread.php?t=743&page=3 که شمادر پست 28# اونروقراردادین خواستم ازتون سوال کنم که آیا اصلا میتونم ازاین روش استفاده کنم یا نه همون ترانس بارگولاتور 8 ولتی بهتره. ضمنا من برای اتصالات سیمهای کولر از رله های 40 آمپری استفاده کردم که یه مقدار حجم دستگاهم وبزرگ میکنه خواستم بپرسم میتونم از تریاک بجای رله استفاده کنم یا همون رله ایمنتره. درضمن بااین روش میتونم از رگولاتور هم استفاده کنم http://i47.tinypic.com/wat060.jpg

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,026
106,624
باعرض سلامی مجدد . من یک مدار فرستنده و گیرنده 4 کانال دارم که حدود 8 .9 سال پیش از کتاب آقای بخت آور کپی کرده واستفاده میکنم که خیلی هم ازکاراییاش راضی هستم . الان مدت 2سالی هستش که اونرو به کولر گازیم وصل کردم ودارم ازش استفاده میکنم که البته خیلی هم خوب جواب داده ولی یک مشکلم منبع تغذییمه که بجای ترانس دوست دارم از منبع تغذیه مستقیم بدون ترانس استفاده کنم مثلا http://www.irantk.ir/showthread.php?t=743&page=3 که شمادر پست 28# اونروقراردادین خواستم ازتون سوال کنم که آیا اصلا میتونم ازاین روش استفاده کنم یا نه همون ترانس بارگولاتور 8 ولتی بهتره. ضمنا من برای اتصالات سیمهای کولر از رله های 40 آمپری استفاده کردم که یه مقدار حجم دستگاهم وبزرگ میکنه خواستم بپرسم میتونم از تریاک بجای رله استفاده کنم یا همون رله ایمنتره. درضمن بااین روش میتونم از رگولاتور هم استفاده کنم http://i47.tinypic.com/wat060.jpg
با سلام :
دوست عزیز ابتدا باید مشخصات و قدرت موتور کولر و پمپ و اهم رله های مصرف کردین را داشته باشم تا براتون پاسخ کامل و قطعی بزارم ولی در کل برای تغذیه مدارتان برق ایزوله شده ( با ترانس ) را توصیه میکنم {معمولا مدارات پیشنهادی بدون ترانس برای دستگاه و مداراتی مناسب هستند که از حساسیت و نویز پذیری و تغییرات در کارکرد انها مشکل چشمگیری نداشته و در بازده مدار تاثیر چندانی نخواهد داشت مناسب هستند } با این حال با داشتن مشخصات قطعات فوق و مطرف مدار در خدمتون خواهم بود .
موفق باشید .

بالا