آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

به جای دی سی کنورترهای تراکو از مدار زیر استفاده کنید

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ به H-Ashrafi

سلام دوست عزیز
من این منبع تغذیه را در ماینر استفاده نکردم ولی حتما در ساخت ماینر ازش استفاده می کنم .
در رابطه به اینکه این مدار را به صورت مشابه دیده اید باید بگم که کاملا درست است چون همه دی سی کنورترها از یک اصل پیروی می کنند و ساختمان انها در قسمت اوسیلاتور 80% یکی هست و فقط در قسمت تقویت جریان متفاوت هستند .
لاذم به ذکر است که در این دی سی کنورتر نیز خروجی نسبت به ورودی کاملا ایزوله هست به غیر از -5 ولت . که اگر ان را هم ایزوله می خواهید کافی است که قسمت تقویت جریان را دوبل کنید (( یعنی دو قسمت )) با این تفاوت که دیودهای 3 و 4 باید در مدار معکوس شوند . انوقت می توانید -5 ولت را نیز ایزوله کنید .
این مدار برای فلزیاب های سری minediver , miner طراحی شده و بسته به کاربرد شما قابل تغییر نیز می باشد .
من در حال طراحی قسمت ایزوله -5 ولت هستم که بزودی اپلود می کنم .
با ارزوی موفقیت mohammad

stefani55

کاربر
2009-03-03
95
109
با سلام به محمد جان خسته نباشید می گم اگر ممکن است طراحی قسمت ایزوله -5 ولت زودتر اپ کنید با تشکر مهرداد

H-Ashrafi

کاربر
2008-11-13
50
120
سلام آقا مهرداد
برای این کار فقط کافی است که جهت C5-C6وD3-D4 را برعکس کنید.به جای
lm337 و قطعات مربوط به آن میتوانید از 7805 و 7905 و به جای D2-Q1 و R2
از 7912 استفاده کنید به شرطی که جریان مصرفی از 500mA بیشتر نباشد.

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ

سلام دوستان گرامی
همانطور که دوستمان اشاره کرد برای ایزوله قسمت منفی کافی است که C5-C6وD3-D4 را برعکس کنید . اما بزارید کامل کنم : این قطعات که برعکس شده باید به مدار اضافه شوند و خروجی انها به lm337 متصل شود .
دوستان گرامی توصیه می شود که از سری ای سی های 78 و 79 استفاده نکنید به دلایل زیر :
1= بدلیل مرغوب نبودن این ای سی ها ولتاژ خروجی انها زیر پیک لود یا زیر ماکزییم بار تغییر می کند
2= ندادن جریان دهی مناسب و کنترل نکردن جریان بر ولتاژ در سری های 78 و 79
3= من تا حالا ندیدم که دو ای سی 78 و 79 ولتاژهای یکسانی داشته باشند مثالا یکی 4.98 هست و دیگری 4.89 - که به نوبه خود باعث می شود ولتاژ پیک تا پیک دی سی در حد دهم ولت تغییر کند .
4= با قرار دادن سری های 78 و 79 به مدار هرگز نمی توانید ولتاژ را تنظیم کنید در صورتی که در lm ها می توانید ولتاژ را دقیق تنظیم کنید حتی زیر بار .
5= با استفاده از سری های 78 و 79 حتما باید در خروجی و ورودی از خازن های بای پاس برای حذف ریپل استفاده کنید ولی سری lm می توانید این خازن ها را نصب نکنید فقط در این سری مایش استفاده از یک پتانسیومتر هست که نصبت به خازن های استفاده شده در سری 79و 78 مقرون به صرفه تر هست

((به جای D2-Q1 و R2
از 7912 استفاده کنید به شرطی که جریان مصرفی از 500mA بیشتر نباشد.))
این جمله نیز کاملا در ست است اما دوست گرامی شاید ثبات ولتاژ زینر به دقت 7812 نباشد ولی
اگر ولتاژ باطری از 12 ولت کمتر شود انگاه در خروجی ترانزیستور فقط افت ولتاژ داریم و جریان محدود نمی شود و همانطور که می دانید ne555 تا ولتاژ +8 ولت می تواند کار کند پس تا این سطح ولتاژ +8 خروجی تغییر نمی کند ولی اگر از 7812 استفاده کنید مطمئنا زیر ولتاژ 12 ولت در کار دستگاه اختلال بوجود می اید انهم بخاطر اینکه 7812 نمی تواند ولتاژ را ثابت نگه دارد و از همه بدتر کنترل جریان به طور کامل ازبین می رود .
در ضمن جریان کل خروجی این مدار رابطه مستقیم با q1 دارد (( که نامحدود است حتی می توانید از ترانزیستور قوی تری استفاده کنید )) بطوری که اگر از 7812 استفاده شود ماکزیمم جریان خروجی برابر ماکزیمم جریان تحمل 7812 است .

با ارزوی موفقیت mohamad

آخرین ویرایش:

اتيلا

کاربر
2009-04-30
15
15
با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت شما لطف كنيد نحوه استفاده از اين مدار را تو ماينر 4 توضيح بديد ودر ماينر 4 از دو كنورتور استفاده شده

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سام دوست عزیز نحوه استفاده از این دی سی کنورتر با نمونه اماده ان تفاوتی ندارد . فقط باید به تعداد دی سی کنورتر ها ی موجود در مدار دی سی کنورتر بسازید

بالا