آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: بسادگی خازن بای پلار بسازید

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
منهم پیر شدم اشتباه میکنم ظاهرا خازنها خراب بودند
منظورتان شکل زیر:
a1.jpg
با ولتمتر ac که دو سر خازن را اندازه میگیرم مقدار 4/3 ولت را نشان میدهد و دوسر لامپ هم 2/5 ولت دارد

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
باسلام
منهم پیر شدم اشتباه میکنم ظاهرا خازنها خراب بودند
منظورتان شکل زیر:
مشاهده فایل‌پیوست 86628
با ولتمتر ac که دو سر خازن را اندازه میگیرم مقدار 4/3 ولت را نشان میدهد و دوسر لامپ هم 2/5 ولت دارد

پس مثل خودمی
حالا درست شد
بنابرین خازن را در مدار AC استفاده کردید و اتفاقی هم نیافتاد
و لذا این روش ، کار خازن بای پلار را بخوبی انجام میده

صرفنظر از اینکه خازن شما مصدوم بوده و نتیجه لازم مورد انتظار نبوده اما موضوعی که شمارو منحرف کرد اینه که من در آزمایش پست 11 نیاز به ولتمتر و اندازه گیری ولتاژ نداشتم و میخوام نتیجه و کارآیی این روش و فرمولها را با چشم و با نور لامپ ببینید

قطعا لامپ شما لامپ چراغ قوه است وگرنه اگر لامپ موتورسیکلت یا لامپ پر قدرتی بود خازنها کمی داغ میکرد
در هر صورت تا اینجا دیدیم

اولا این خازن بعنوان بای پلار قابل استفاده است
ثانیا دیدیم برق متناوب از خازن عبور میکنه و لامپ را روشن میکنه
ثالثا خازنها در ولتاژ متناوب مقاومتی دارند که موجب افت ولتاژ میشن
رابعا اگه ولتاژ DC بجای AC بدهید می بینید لامپ اصلا روشن نمیشه ( جز لحظه کوتاه اولیه ) یعنی DC بهیچ عنوان از خازن عبور نمیکنه

اما برای دیدن فرمول ها ببینم ویروس ها اجازه میده همین مدار ساده را رسم و تقدیم کنم

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام

ازآنجاکه منو آلوده کردید و کار به انجام آزمایشاتی برای فرمولها کشیده لذا بقیه آزمایش را در تاپیک مربوطه دنبال میکنیم که بدلیل عدم ارتباط با موضوع تاپیک و نقض مقررات مورد اعتراض و شماتت اساتید و مدیران محترم ارشد قرار نگیریم
لذا آزمایش زیر را در تاپیک زیر انجام داده و همونجا بقیه مطلب را تعقیب میکنیم.
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=246
لامپ1.PNG
سپاس

آخرین ویرایش:

ucmc777

کاربر
2010-12-16
1
5
ممنون از اساتید اتفاقا من قصد استفاده به جای کراس اوور تو بلندگوی ماشین رو داشتم و بای پلار 200 میکرو 100 ولت پیدا نکردم که این روش به دادم رسید و منو از خرید میدرنج بی نیاز کرد و باند فابریکی ماشین تبدیل شد
برای توییتر 2.2 میکرو = غربال تقریبا زیر 3000Hz و میدرنج 200 میکرو = غربال زیر 200Hz و ساب ووفر هم که از آمپلی فایر لو پس غربال میشه و رنج کامل صدا رو با هزینه کم خواهید داشت البته تویترها معمولا خازن دار هستند حتی 10 تومنی هاشون که همونم خوب جواب میده

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
ممنون از اساتید اتفاقا من قصد استفاده به جای کراس اوور تو بلندگوی ماشین رو داشتم و بای پلار 200 میکرو 100 ولت پیدا نکردم که این روش به دادم رسید و منو از خرید میدرنج بی نیاز کرد و باند فابریکی ماشین تبدیل شد
برای توییتر 2.2 میکرو = غربال تقریبا زیر 3000Hz و میدرنج 200 میکرو = غربال زیر 200Hz و ساب ووفر هم که از آمپلی فایر لو پس غربال میشه و رنج کامل صدا رو با هزینه کم خواهید داشت البته تویترها معمولا خازن دار هستند حتی 10 تومنی هاشون که همونم خوب جواب میده

درود

بهتره برای تهیه بای پلار با این شیوه از خازن هایی با چند برابر ولتاژ مورد نیاز استفاده کنید تا مقاومت اهمی خازن معگوس در هر نیم سیکل کمتر و کمتر و به ایده آل نزدیکتر بشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

Mehrdadmk97

کاربر
2018-11-18
4
8
با سلام.میخواستم بدونم چجوری خازنها رو به وصل کنم که یه خازن بدون قطب با ظرفیت ۱۶ ولت و پنجاه میکرو فراد داشته باشم.16v 50uf.ممنون میشم راهنمائی کنید.تشکر

Mehrdadmk97

کاربر
2018-11-18
4
8
با سلام.میخواستم بدونم چجوری خازنها رو به هم وصل کنم که یه خازن بدون قطب با ظرفیت ۱۶ ولت و پنجاه میکرو فراد داشته باشم.16v 50uf.ممنون میشم راهنمائی کنید.تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
دوتا خازن ده ولت ۱۰۰ میکرو رو منفی هاش رو به هم وصل کن حالا دوسر باقی مانده تحمل بیست ولت و ظرفیت پنجاه میکرو رو داراست بدون قطب

درود و ضمن تشکر

دو تا خازن ۱۰ ولت ۱۰۰ میکرو منفی به منفی ، برابر با یک بایپلار ۱۰ ولت ۱۰۰ میکرو
ولی بهتره بذای مقاصد ۱۰ ولت از خازن ۱۶ یا ۲۵ ولتی استفاده کنید.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام.میخواستم بدونم چجوری خازنها رو به هم وصل کنم که یه خازن بدون قطب با ظرفیت ۱۶ ولت و پنجاه میکرو فراد داشته باشم.16v 50uf.ممنون میشم راهنمائی کنید.تشکر

درود

دو خازن که هر کدام ۲۵ ولت و ۵۰ میکرو باشه منغی به منفی سری کن که معادل ۵۰ میکرو بایپلار است و برای ۱۶ ولت مناسب.

سپاس

بالا