آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: بسادگی خازن بای پلار بسازید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
باسلام
دوعدد خازن 470 میکروفاراد 25 ولت را منفی ها را بهم وصل کردم مثبتها را به ولتاژ 20 ولت دی سی وصل کردم داغ نکرد و همان ولتاژ 20 ولت را نشان داد
که به انگلیسی اصطلاحا خازن Bipolar یا Non Polar غیر قطبی یا بدون قطب میباشد
سلام
بابت تقبل زحمت تست و تایید مراتب که موجب اعتماد لازم میگردد بسیار ممنون و سپاسگزارم

اگر همین خازن بایپلار ابتکاری را با ولتاژ متناوب 6 ولت برق شهری (فرکانس 50 ) سری کرده و به لامپ 6 ولت متصل کنید نتیجه تکمیلی و ضعف این روش را هم ملاحظه میکنید

و کاملا حس میکنید در چه مدارهایی قابل استفاده است.

سپاس

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
استاد بزرگوار
من این خازن ساخته شده با دوعدد خازن الکترولیتی 470 میکروفاراد 25 ولت بای پلار را با یک منبع تغذیه متناوب 5/6 ولت سری کردم درابتدا ولتاژ 27 ولت را نشان داد سپس تقریبا هر ثانیه 1/. ولت بصورت تایمر م ع ک و س ولتاژ افت کرد تا ولتاژنامی منبع تغذیه بهمین سرعت افت ولتاژ انجام شد و بعد از 5/6 ولت سرعت افت ولتاژ کندتر شد و تا الان 1/5 ولت رسیده سرعت افت ولتاژ کندتر شده احتمالا تا صفر خواهد رسید
من فکر میکنم به اندازه ولتاژ نامی خازنها شارژ شد که همان 25 ولت بود البته مقداری تلرانس داشته است
این یک نوع مدار افزاینده ولتاژ است که ضعفش افت سریع ولتاژ میباشد.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
باسلام
استاد بزرگوار
من این خازن ساخته شده با دوعدد خازن الکترولیتی 470 میکروفاراد 25 ولت بای پلار را با یک منبع تغذیه متناوب 5/6 ولت سری کردم درابتدا ولتاژ 27 ولت را نشان داد سپس تقریبا هر ثانیه 1/. ولت بصورت تایمر م ع ک و س ولتاژ افت کرد تا ولتاژنامی منبع تغذیه بهمین سرعت افت ولتاژ انجام شد و بعد از 5/6 ولت سرعت افت ولتاژ کندتر شد و تا الان 1/5 ولت رسیده سرعت افت ولتاژ کندتر شده احتمالا تا صفر خواهد رسید
من فکر میکنم به اندازه ولتاژ نامی خازنها شارژ شد که همان 25 ولت بود البته مقداری تلرانس داشته است
این یک نوع مدار افزاینده ولتاژ است که ضعفش افت سریع ولتاژ میباشد.

سلام

اگر هر خازنی را اینگونه متصل کنید همین نتیجه را میدهد
موردی را در تست دوم نادیده گرفتید
کمی فکر کنید متوجه اشکال خود میشوید

سپاس

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
استاد گرامی
البته یک مورد یادم رفت بگویم همان لحظه تست که ولتاژ بالاتر را نشان داد من خازن برعکس زدم ولی ولتاژ صفر را نشان داد دوباره جهت را برگرداندم درست شد و ادامه افت را نشان میداد بنظر من یک طرف خازن (یکی از خازنها) وقتی جهت را برعکس کردم تبدیل به مقاومت شده بود که ولتاژ را صفر نشان داد
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
باسلام
استاد گرامی
البته یک مورد یادم رفت بگویم همان لحظه تست که ولتاژ بالاتر را نشان داد من خازن برعکس زدم ولی ولتاژ صفر را نشان داد دوباره جهت را برگرداندم درست شد و ادامه افت را نشان میداد بنظر من یک طرف خازن (یکی از خازنها) وقتی جهت را برعکس کردم تبدیل به مقاومت شده بود که ولتاژ را صفر نشان داد
متشکرم

هنوز اشکال کارتو متوجه نشدی
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
باسلام
هرچه ظرفیت بالاتر رود ماندگاری ولتاژ بیشتر میشود و هرچه خازن ولتاژ بالاتری داشته باشد بهمان نسبت ولتاژ نیز افزایش پیدا میکند.

سلام
دوباره آزمایش دوم را با دقت مطالعه کن متوجه میشی
دو ساعت دیگه میبینم چکار کردی الان کاری پیش اومده

سپاس

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
خازن تا مقدار ولتاژ نامی خود توسط ولتاژ 5/6 ولت متناوب شارز میشود و سپس عمل دشارژ یا تخلیه انجام میشود با همین روش از سالم بودن خازن نیز اطمینان حاصل میکنیم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
باسلام
خازن تا مقدار ولتاژ نامی خود توسط ولتاژ 5/6 ولت متناوب شارز میشود و سپس عمل دشارژ یا تخلیه انجام میشود با همین روش از سالم بودن خازن نیز اطمینان حاصل میکنیم

سلام
اگه تک تک قطعات و نحوه اتصال به ولتاژ و نحوه اندازه گیری ولتاژ را تایپ کنی و با آزمایش دوم که در پست 11 اعلام کردم مقایسه کنید متوجه اشکال خود خواهید شد

اگر آزمایش را مطابق پست 11 انجام دهید محاله شاهد کاهش تدریجی ولتاژ باشید.
نحوه آزمایش را بطور کامل تشریح کنید تا اشکال شما را اعلام کنم

هرچند زحمت قابل توجهی متحمل شدید ولی با نتیجه آزمایش تعجب میکنید و برخی از فرمول ها را با چشم می بینید و قول میدم خستگی را از وجود شما خارج کنه

سپاس

آخرین ویرایش:

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,952
ایران 63
باسلام

با اجازه مهندس غزال
ایا ولتمتر راروی ولتاژ dc قرار دادید یا ac؟

بالا