آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ایراد در تغذیه سویچینگ اینورتر صبا اکتریک

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
پاسخ : ایراد در تغذیه سویچینگ اینورتر صبا ااکتریک

سلام.و با اجازه از حضور اساتید
اینوتور های که تا حالا ترانس پیچیدم براشون هیچ کدوم اولیه شون نسوخته بود ولی ثانویه زیر ۱۰ دور بوده و چند لا, با همه این تفاسیر اصلا منطقی به نظر نمیرسه این تعداد دور اولیه.

سلام

ضمن تشکر از مشارکت استاد دیجیتال عزیز که با طرح مشاهدات و تجربیات خود کمک شایان توجهی فرمودند و لذا با اطمینان کامل از تعداد دور کمتر از 10 دور ثانویه ترانس قدرت ، قطعا اولیه ترانس قدرت نمیتونه بیشتر از 30 دور باشه و صحت حدسم در خصوص ترانس کوچک را هم تقویت میکنه

هرچند بروز خطا در الکترونیک اجتناب ناپذیره اما یکی از عواملی که حتی در دوران دانشجویی موجب توجه و صمیمیت غیر عادی اساتیدم میشد پاسخ حدسی من بود که قبل از محاسبه ریاضی اعلام میکردم و برای اساتیدم جالب و باورنکردنی بود .

البته اگر 200 دور صحیح باشه خیلی خوشحال میشم زیرا نکته مهمی داره که نمیدونم و بالاخره خطای مربوطه را اصلاح میکنم ولی قبل از یقین کامل نمیتونم به حدسم تردید کنم

سپاس

آخرین ویرایش:

Milad Tavana

کاربر vip
کاربر
2007-06-18
45
204
با سلام خدمت استاد غزال گرامي و ساير اساتيد
اگه اشتباه نكنم اين ترانس مربوط به قسمت 24 ولت برد اصلي مدار هستش
من يك نمونه از برد اصلي آروا (ARVA) رو دارم
و يك نمونه از ترانس خراب قسمت 24 ولت همين برد رو
ترانس رو باز كردم كه تعداد دور سيم ها به صورت شكل زير هستش
ضمنا مقدار مقاومت و خازن بخش اسيلاتور برد(PWM) هم مشخص هستشR=6.2K و C=102=1nf

1.JPG2.JPG3.jpg4.JPG
جسارت بنده رو ببخشيد استاد غزال
باتشكر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام خدمت استاد غزال گرامي و ساير اساتيد
اگه اشتباه نكنم اين ترانس مربوط به قسمت 24 ولت برد اصلي مدار هستش
من يك نمونه از برد اصلي آروا (ARVA) رو دارم
و يك نمونه از ترانس خراب قسمت 24 ولت همين برد رو
ترانس رو باز كردم كه تعداد دور سيم ها به صورت شكل زير هستش
ضمنا مقدار مقاومت و خازن بخش اسيلاتور هم مشخص هستشR=6.2K و C=102=1nf

مشاهده فایل‌پیوست 104380مشاهده فایل‌پیوست 104381مشاهده فایل‌پیوست 104382مشاهده فایل‌پیوست 104383
جسارت بنده رو ببخشيد استاد غزال
باتشكر

سلام

فوق العاده لطف و بزرگواری کردی عزیزم

اگر خازن و مقاومتی که اعلام فرمودی متعلق به فرمول مورد نظر دیتاشیت این آی سی باشه فرکانس این تغذیه حدود 5 برابر بزرگتر از فرکانس تغذیه مورد نظر تاپیک است و حدود 300 کیلو هرتز میشه که محاله و بدتر میشه چون دراینصورت اولیه نیاز به 50 دور هم نداره چه رسد به 200 دور

و لذا اگرچه صحت تعداد 200 دور قطعی شد اما قطعا اشکال و ایرادی وجود داره چون فرکانس 60 کیلو و خصوصا 300 کیلو نیاز به 200 دور نداره و با فرکانس حدود 10 الی 15 کیلو باورکردنی است

و لذا یکی از دلایل قابل تصور اینه که فرکانس تغذیه 24 در محدوه 10 الی 15 کیلو طراحی شده باشه که دراینصورت بی دلیل نیست و یا نکته جدید دیگری است که تابحال توجه نکردم و در هر صورت 200 دور نکته تازه ای است که باید دلیلش روشن بشه .

اگر فرکانس متر یا اسیلوسکوپ داری لطفا فرکانس ولتاژ ثانویه را بررسی و اعلام کن که خیلی جالب شد ( حتی المقدور هیچوقت ولتاژ کلکتور ترانزیستور یا درین فت را با اسکوپ نبین زیرا ممکنه صدمه بزنه البته احتمالش زیاد نیست ولی احتمالش صفر نیست )
ضمنا ببین مقادیر همون مقاومت و خازن دیتاشیت این آی سی را اعلام کردی ؟

اما در هر صورت اینکه در ترانس تغذیه سوئیچینگ مذکور سیم پیچ اولیه با تعداد 200 دور پیچیده شده قطعی شد و بابت شفاف کردن این موضوع بینهایت از شما سپاسگزارم ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Milad Tavana

کاربر vip
کاربر
2007-06-18
45
204
استاد غزال گرامي
در اين برد از آي سي سويچينگ استفاده نشده و من اشتباها مقدار خازن و مقاومت برد PWM رو نوشتم
كه در پست اصلي اصلاح شد.
(ببخشيد)
ولي تعداد دورها درست هستند
اسيلوسكوپ دارم ولي دستگاه كاملي پيشم نيست تا اطلاع رساني كنم(فقط برد اصلي رو دارم )حتما در اسرع وقت انجام وضيفه مي كنم
استاد كنار ترانزيستور فت K3878 قسمت 24 ولت يك برد كوچك ايستاده وجود داره كه به نظر حقير نقش سويپينگ رو بازي مي كنه. (آيا درسته ؟)طبق عكس ارسالي
اگه نقشه اين برد و نحوه اتصالش به ترانس مذكور كمكي ميكنه ، بكشم و ارسال كنم؟
با تشكر
5.JPG

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
جناب غزال من هرچی گفتم شما هی اشاره کردین با شک میگم اما به هر حال
هر چند این نوع دستگاه مورد بررسی نیست
اما توپولوژی مورد نظر تغذیه سویچینگ 24 ولت هر دو دستگاه فلایبک میباشد .
شما اگر به نقشه با کیفیت اپلود شده توسط بنده به قسمت تغذیه سویچینگ 24 ولت دقت فرمایید در کنار ترانس سویچینگ عدد 200:6 ee25مشاهده خواهید نمود که این اعداد به لطف جناب Milad Tavana اثبات شدند .
http://www.irantk.ir/irantk60546/#post344241

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام
توپولوژی مورد نظر تغذیه سویچینگ 24 ولت فلایبک میباشد .
جناب غزال من هرچی گفتم شما هی اشاره کردین با شک میگم اما به هر حال
شما اگر به نقشه با کیفیت اپلود شده توسط بنده به قسمت تغذیه سویچینگ 24 ولت دقت فرمایید در کنار ترانس سویچینگ عدد 200:6 ee25مشاهده خواهید نمود که این اعداد به لطف جناب Milad Tavana اثبات شدند .
http://www.irantk.ir/irantk60546/#post344241

سلام

دوست عزیزم
گفتن با دیدن فرق داره
علیرغم تاکید و پرسش مکرر من ، شما هرگز نفرمودی که خودت 200 دور را پیچیدی یا دیدی بلکه به استناد اظهارات دوست خود و یا بر پایه برچسب ترانس گزارش میفرمودی

در خصوص نقشه و برچسب
با توجه به نام دستگاه شما که از نام ایران استفاده کرده و با توجه به اینکه در کشور ما هیچ حادثه ای ناممکن نیست و حتی دوغ را در پاکت شیر تولید میکنند و همگی میدونیم هر در و دروازه ای با پول درست میشه لذا نام دستگاه هم هر بی انضباطی را محتمل و قابل تصور میکنه

لذا همواره درصدد شفاف شدن حقیقت بودم ولی شما اطلاعات موثقی نمیدادی و اگر میگفتی خودت پیچیدی دلیلی برای تردید نداشتم همانطور که جناب توانای عزیز زحمت قابل توجهی کشیده و ترانس خراب خود را باز کرده و من نه تنها کمترین تردیدی نسبت به شمارش ایشان نکردم بلکه قبول کردم در بقیه مدل ها هم باید همینطور باشه و لذا عدم انطباق با فرکانس 300 کیلو را به خطایی دیگر نسبت دادم و هرگز مساعدت بزرگوارانه ایشان در احراز حقایق را فراموش نمیکنم

زیرا اولا انکار حقیقت ، فعلی ابلهانه است
و ثانیا راه پیشرفت را مسدود میکنه

با تردید من و بویژه بزرگواری جناب توانا اطلاعات قابل توجهی مبادله شده و میشه که لااقل برای من نکات جدیدی داشته و قطعا نکته تازه ای می آموزم که حادثه بسیار مفیدی است.

لذا اگرچه ناباوری من همراه با جسارتی نبوده و اگه جناب توانا تقبل زحمت نمی فرمودند و با چشم خود نمیدیدند هرگز 200 دور را باور نمیکردم اما اگر استنباط جسارتی شده امیدوارم عذرخواهی مرا بپذیری.

ضمنا توصیه میکنم همیشه از نظر مخالف استقبال کن و احساس شادی کن چون احتمالا مطلب جدیدی داره که در هیچ تایید و تحسینی وجود نداره.
حتی اگر نسبت دزدی و کلاهبرداری و غیره هم بهت دادن باید بدونی فواید زیادی داره
چه رسد به مباحثه و مخالفت علمی و فنی که نه تنها برای اصحاب مباحثه بلکه برای دیگران هم فایده داره

سپاس

آخرین ویرایش:

Milad Tavana

کاربر vip
کاربر
2007-06-18
45
204
استاد ارجمند غزال گرامی
عکس های زیر رو تونستم از آرشیوم پیدا کنم
خیلی دقیق نیستن ولی مقاومت آی سی سویچینگ که به پایه 4 آی سی وصله کاملا مشخصه البته همراه با ترانس مذکور و تعدا دور درج شده بر روی آن
برای دو دستگاه مختلف هستش
ضمنا لطفا پست 104 رو هم مرحمت فرمایید
با تشکر1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg8.jpg9.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
استاد غزال گرامي
در اين برد از آي سي سويچينگ استفاده نشده و من اشتباها مقدار خازن و مقاومت برد PWM رو نوشتم
كه در پست اصلي اصلاح شد.
(ببخشيد)
ولي تعداد دورها درست هستند
اسيلوسكوپ دارم ولي دستگاه كاملي پيشم نيست تا اطلاع رساني كنم(فقط برد اصلي رو دارم )حتما در اسرع وقت انجام وضيفه مي كنم
استاد كنار ترانزيستور فت K3878 قسمت 24 ولت يك برد كوچك ايستاده وجود داره كه به نظر حقير نقش سويپينگ رو بازي مي كنه. (آيا درسته ؟)طبق عكس ارسالي
اگه نقشه اين برد و نحوه اتصالش به ترانس مذكور كمكي ميكنه ، بكشم و ارسال كنم؟
با تشكر
مشاهده فایل‌پیوست 104391

سلام

دوست بسیار عزیزم
بینهایت شرمنده فرمودید

اگرچه در خصوص خطای خازن و مقاومت مطمئن بودم اما پاسخ بزرگوارانه شما هرگونه تردید احتمالی را هم رفع کرد و سپاسگزارم

و لذا نه تنها اسیلاتور ترانزیستوری ارتباطی با فرمول دیتاشیت آی سی 3843 نداره بلکه اگر در اسیلاتور از آی سی متفاوتی استفاده شده باشه فرمول محاسبه فرکانس آی سی فوق قابل استفاده و استناد نیست

درخصوص برد ایستاده کنار فت درست فرمودید و اسیلاتور تغذیه سوئیچینگ 24 ولته که نهایتا سیگنال حاصله به فت مجاور منتقل میشه.

بابت نقشه اسیلاتور بهیچ عنوان نیاز نیست بینهایت ممنونم
اما فرکانس سوئیچینگ 24 ولت دستگاه شما باتوجه به اطمینان از تعداد دور قابل توجه سیم پیچ اولیه اهمیت زیادی داره که اگه فرکانسش پایین تر از سوئیچینگهایی باشه که تابحال توجه و دقت داشتم دراینصورت تعداد دور اولیه با اطلاعات من سازگار و قابل توجیه میشه ولی تفاوت فرکانس ها برام نکته جدید و جالبی میشه

و در غیراینصورت خیلی جالب تر میشه چون دلیل دیگری داره که نمیدونم و با اطلاعات کنونی من سازگار نیست و برای من بار علمی قابل توجهی داره .

ضمنا فایل پیوست پست 104 اشکالی داره و قابل رویت نیست

مجددا بابت اظهار لطف بیدریغ شما سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

Milad Tavana

کاربر vip
کاربر
2007-06-18
45
204
با سلام خدمت استاد غزال گرامی
در خصوص فرمایش پست 103شما(اگر فرکانس متر یا اسیلوسکوپ داری لطفا فرکانس ولتاژ ثانویه را بررسی و اعلام کن که خیلی جالب شد)
فرکانس و شکل موج ثانویه ترانس قسمت 24 ولت(البته از آی سی برای اسیلاتور استفاده نشده است)
1.JPG
و این هم فرکانس و شکل موج پایه 11 و 14 آی سی 3525
2.JPG

فقط چون قسمت تغذیه پیشم نبود جهت راه اندازی برد اصلی ، از قسمت 310 ولت تغذیه گیرنده دیجیتال استفاده کردم(امیدوارم در نتایج حاصله تاثیر منفی نداشته باشه)
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام خدمت استاد غزال گرامی
در خصوص فرمایش پست 103شما(اگر فرکانس متر یا اسیلوسکوپ داری لطفا فرکانس ولتاژ ثانویه را بررسی و اعلام کن که خیلی جالب شد)
فرکانس و شکل موج ثانویه ترانس قسمت 24 ولت(البته از آی سی برای اسیلاتور استفاده نشده است)
مشاهده فایل‌پیوست 104431
و این هم فرکانس و شکل موج پایه 11 و 14 آی سی 3525
مشاهده فایل‌پیوست 104432

فقط چون قسمت تغذیه پیشم نبود جهت راه اندازی برد اصلی ، از قسمت 310 ولت تغذیه گیرنده دیجیتال استفاده کردم(امیدوارم در نتایج حاصله تاثیر منفی نداشته باشه)
با تشکر

سلام

خیلی لطف کردی عزیزم
شکل موج دوم درست و معقوله ولی اولی نمیتونه ثانویه ترانس 24 ولت باشه و قطعا خطایی اتفاق افتاده
آیا مطمئنی شکل موج ثانویه ترانس 24 (قبل از دیود ) است ؟
اگر اینطور باشه مافوق عجیب میشه

ازآنجاکه سیگنال طبقه قدرت دسنگاه جوش خیلی پر قدرته و بسادگی از طریق فضا به اسکوپ و پروب القا میشه بویژه که اسکوپ شما دیجیتاله و احتمالا قاب فلزی نداره

لذا لطفا اسکوپ را حتی المقدور از دستگاه دورتر کن و از اتصال پروب ها خصوصا پروب گراند مطمئن شو بطوریکه دو سر پروب را به دو سر ثانویه ترانس 24 ولت متصل کن و از برقراری اتصال کامل مطمئن شو و فرکانس را اعلام کن.

خیلی لطف کردی و ممنونم

بالا