آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ایراد در تغذیه سویچینگ اینورتر صبا اکتریک

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام استاد
جسارتا وقتی دستگاه کامل رو شکل موج گرفتم ، فرکانس حدود 50 کیلو هرتز می باشد و به هیچ وجه دیگه به 160 کیلو هرتز نمیرسد
انگار وقتی 24 ولت مصرف میشه فرکانس از 160 کیلو(بدون بار) به 50 کیلو( با بار) میرسه.

سلام

منم بهمین دلیل گفتم غیر علمی است.
زیرا هر چند کاهش ولتاژ ناشی از بار را با تغییر فرکانس جبران نمیکنه
اما با این فرض که اگر افت ولتاژ ناشی از بار با تغییر فرکانس جبران بشه باید فرکانس زیاد بشه نه اینکه از 160 کیلو به 50 کیلو کاهش پیدا کنه

لذا دلیل قاطعی است که فرکانس اصلی تغذیه نیست.
اصولا هرچه فرکانس بیشتر باشه راحت تر وارد دستگاهها میشه و خرابکاری میکنه
اما فرکانس اسیلاتور اصلی طبقه قدرت هم حدود 100 کیلو است و لذا این 160 کیلو چه صیغه ای است و از کجا میاد خودش موضوع جالبی است.

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام

منم بهمین دلیل گفتم غیر علمی است.
زیرا هر چند کاهش ولتاژ ناشی از بار را با تغییر فرکانس جبران نمیکنه
اما با این فرض که اگر افت ولتاژ ناشی از بار با تغییر فرکانس جبران بشه باید فرکانس زیاد بشه نه اینکه از 160 کیلو به 50 کیلو کاهش پیدا کنه

لذا دلیل قاطعی است که فرکانس اصلی تغذیه نیست.
اصولا هرچه فرکانس بیشتر باشه راحت تر وارد دستگاهها میشه و خرابکاری میکنه
اما فرکانس اسیلاتور اصلی طبقه قدرت هم حدود 100 کیلو است و لذا این 160 کیلو چه صیغه ای است و از کجا میاد خودش موضوع جالبی است.

سپاس

با سلام خدمت استاد عزیزم.
میشه لطف کنین و یه توضیح کلی بدین که ارتباط بین فرکانس و تعداد دور سیم پیچ در سوئیچینگ چیه؟ و چرا زیاد بودن تعداد دور سیم پیچ در یه فرکانس خاص توجیه علمی و منطقی نداره؟ تا جایی که میدونم تعداد دور به ولتاژ مرتبطه و توی سوئچینگ، ولتاژ به فرکانس قطع و وصل سیگنال، اما ارتباط شفاف بین این دو موضوع از زبون شما شنیدنی تره!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام خدمت استاد عزیزم.
میشه لطف کنین و یه توضیح کلی بدین که ارتباط بین فرکانس و تعداد دور سیم پیچ در سوئیچینگ چیه؟ و چرا زیاد بودن تعداد دور سیم پیچ در یه فرکانس خاص توجیه علمی و منطقی نداره؟ تا جایی که میدونم تعداد دور به ولتاژ مرتبطه و توی سوئچینگ، ولتاژ به فرکانس قطع و وصل سیگنال، اما ارتباط شفاف بین این دو موضوع از زبون شما شنیدنی تره!

درود

فرمودید چرا تعداد دور ترانس با فرکانس تناسب معگوس داره ؟
یعنی چرا فرکانس بیشتر بشه تعداد دور سیم پیچ کمتر میشه ؟

رابطه مقاومت سلفی پاسخگوی این سواله
چون طبق رابطه XL=6.28 LF مقاومت سلفی تناسب مستقیم با فرکانس داره
یعنی هر چقدر فرکانس بیشتر بشه مقاومت سلفی بزرگتر میشه و لذا اگه اولیه ترانس فرکانس پایین را که دارای تعداد دور بسیار زیاد است به فرکانس متصل کنید آنقدر مقاومتش بزرگ میشه که اساسا جریانی ازش عبور نمیکنه که کاری انجام بده و در ثانویه القایی داشته باشه
گویی فرکانس بالا را به مقاومت بینهایت متصل کرده اید که حاصلی نداره .

بنابرین مقاومت باید بمیزان معقولی باشه تا بتونه کاری انجام بده و لازمه این توقع در فرکانس بالا ، کاهش تعداد دور است.

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

فرمودید چرا تعداد دور ترانس با فرکانس تناسب معگوس داره ؟
یعنی چرا فرکانس بیشتر بشه تعداد دور سیم پیچ کمتر میشه ؟

رابطه مقاومت سلفی پاسخگوی این سواله
چون طبق رابطه XL=6.28 LF مقاومت سلفی تناسب مستقیم با فرکانس داره
یعنی هر چقدر فرکانس بیشتر بشه مقاومت سلفی بزرگتر میشه و لذا اگه اولیه ترانس فرکانس پایین را که دارای تعداد دور بسیار زیاد است به فرکانس متصل کنید آنقدر مقاومتش بزرگ میشه که اساسا جریانی ازش عبور نمیکنه که کاری انجام بده و در ثانویه القایی داشته باشه
گویی فرکانس بالا را به مقاومت بینهایت متصل کرده اید که حاصلی نداره .

بنابرین مقاومت باید بمیزان معقولی باشه تا بتونه کاری انجام بده و لازمه این توقع در فرکانس بالا ، کاهش تعداد دور است.

سپاس

پس تفاوت ترانس سوئیچیگ و خطی در همینه. یعنی توی ترانس خطی که همیشه اولیه به برق شهر با فرکانس 50 هرتز متصله، میشه تعداد دور بالا هم استفاده کرد اما توی ترانس سوئیچینگ که با استفاده از آی سی ها یا ... فرکانس سیگنال ورودی به ترانس را تغییر داده و غالباً زیاد میکنن باید از تعداد دور کمتر و متناسب با فرکانس ورودی استفاده کرد. حالا متوجه تفاوت ترانس خطی با سوئیچینگ شدم. ممنون
استاد از روی ظاهر این دو هم میشه فهمید که ترانس مربوط به سوئیچینگه یا خطیه؟(بدون باز کردن ترانس)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

edris azize

کاربر
2015-02-22
7
11
با سلام و خسته نباشد
به اساتید محترم استاد غزال بنده تا حالا حدود 5 عدد از ترانس های 200:16:33:33 سیم پیچی کردم و بیشتر نو رو جایگزین میکنم به دلیل صرفه جوی در وقت

و در پست اقای bstar که فرمودن این عدد ها بیانگر تعداد دور سیم لاکی هستند بله واقعا درست بودن و من تا بحال توجه نکرده بودم و برام جالب شد//
مشخصات کامل ترانس 200:16:33:33 شامل ::
1. 200 دور سیم نمره 0.25
2. 16 دور سیم نمره 0.35
3. 33 دور سیم نمره 0.47
4 33 دور سیم نمره 0.35

و در ترانس مدل 200:6 همین طور بوده فقط یک 15 دور و یک 30 دو هم دارد که در شماره ترانس 200:6 اعداد ذکر نشده

• Like

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام. البته بیشتر این ترانس ها از ناحیه سر و ته سیم پیچ قطع می شوند که براحتی با اضافه کردن دو سانت سیم ضخیم تر ترمیم می شود.

فرستاده شده از E2333

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
پس تفاوت ترانس سوئیچیگ و خطی در همینه. یعنی توی ترانس خطی که همیشه اولیه به برق شهر با فرکانس 50 هرتز متصله، میشه تعداد دور بالا هم استفاده کرد اما توی ترانس سوئیچینگ که با استفاده از آی سی ها یا ... فرکانس سیگنال ورودی به ترانس را تغییر داده و غالباً زیاد میکنن باید از تعداد دور کمتر و متناسب با فرکانس ورودی استفاده کرد. حالا متوجه تفاوت ترانس خطی با سوئیچینگ شدم. ممنون
استاد از روی ظاهر این دو هم میشه فهمید که ترانس مربوط به سوئیچینگه یا خطیه؟(بدون باز کردن ترانس)

درود

عنوان ترانس خطی برای فرکانس 50 برای من نامفهومه
اما تعداد دور سیم پیچ در هر ترانسی متناسب با فرکانس و ولتاژ و جنس و حجم هسته است
و در جریان ضعیف میتونیم از هر هسته ای برای هر فرکانسی استفاده کنیم اما در جریان قابل توجه برای فرکانس پایین از صفخات معمول آلیاژ فولاد سیلیس استفاده میشه
د در فرکانس بالا دو راه وجود داره
1- استفاده از لایه های بسیار نازک آلیاژ فوق
2- استفاده از هسته یکپارچه فریت که غالبا از این شیوه استفاده میشه و تا فرکانس 1 مگا پاسخ خوبی میده

درغیراینصورت در فرکانس بالا هسته بشدت داغ میشه

برای تشخیص نوع ترانس در جریان قابل توجه در 99 درصد موارد ، ترانسی که دارای هسته فریت بشکل مربع یا EI باشه سوئیچینگ یا فرکانس بالاست .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام و خسته نباشد
به اساتید محترم استاد غزال بنده تا حالا حدود 5 عدد از ترانس های 200:16:33:33 سیم پیچی کردم و بیشتر نو رو جایگزین میکنم به دلیل صرفه جوی در وقت

و در پست اقای bstar که فرمودن این عدد ها بیانگر تعداد دور سیم لاکی هستند بله واقعا درست بودن و من تا بحال توجه نکرده بودم و برام جالب شد//
مشخصات کامل ترانس 200:16:33:33 شامل ::
1. 200 دور سیم نمره 0.25
2. 16 دور سیم نمره 0.35
3. 33 دور سیم نمره 0.47
4 33 دور سیم نمره 0.35

و در ترانس مدل 200:6 همین طور بوده فقط یک 15 دور و یک 30 دو هم دارد که در شماره ترانس 200:6 اعداد ذکر نشده

درود

تا آنجاکه بخاطر دارم در خصوص درج تعداد دور روی ترانس با توجه به تولید داخل کشور که حساب و کتابی نداره و حتی بسیاری از تولید کنندگان بمنظور حفظ حقوق خود ناگزیر به پاک کردن مشخصات قطعات هستند لذا عرض کردم ارقام مندرج در محصولات داخلی قابل استناد نیست و منکر استانداردها و قواعد و قانون مربوطه نشدم .

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: darabi81

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
ممنون بابت همه چیز.

عنوان ترانس خطی برای فرکانس 50 برای من نامفهومه
منظورم همون ترانسی هست که برای تبدیل مثلاً 220 به 16 در تلویزیونهای قدیمی استفاده میشد. و به طور کلی همون ترانس غیرسوئیچینگ

• Like

jeff53

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-10-04
8
7
مقاومت بزرگ 470 کیلو اهم رو عوض کنید

بالا