آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اموزش کار با امیلاتور یا سی پی یو ی مجازی

farzad_yousefi

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-02-01
829
4,580
سراسیاب ملارد(کرج)
من ناراحت نمی شم رضا یه دوستی دارم که امیلاتور رو نزدیک 4 سال پیش از تایوان برام اورده بود و دفترچشم بود و این دوستمون این دفترچرو ترجمه کرده بود و تو این 4 سال همیشه کد ها بی ایراد بوده من نمی گم که همیشه کد ها قطعیت داره ولی اونطور نیست که یک کد دلیل بر خرابی یک قطعه باشه همین CLC خداییش شما که با امیلاتور کار میکنی یک مورد بگو که CLC خاموش بوده و ایسی کلاک مشگل نداشته من که تو این سالیان 1 مورد هم نداشتم به هیچ وجه

چون رشته بنده مهندسی سخت افزار هست اینو گفتم مطالب تئوری رو قبول ندارم البته مطالب تئوری سطحی و پیش پا افتاده رو قبول ندارم
فقط پایین یه کد بهتون نشون میدم و تو انجمن هم می تونید بگردید که 100 نفر با این کد ها کار کردن و برای هر شخصی جوابگیری متفاوت بوده
با این بحث اخر که نشون میده هیچ کدی ثابت نیست توضیحمو پایان میدم

مثلا کد c1 رو روی دیباگر در نظر بگیرید

نه c1 چنتا علت داره 1- بر میگرده به خود رم 2 بر میگرده به اسلات رم 3 بر میگرده به المانهای رم بر میگرده به نداشتن ولتاژ روی پایه های و بر میگرده به پل شمالی و .........خب این یک مورد که اگر برید از لحاتئوری ببینید زده پل شمالی ولی تئوری فایده نداره عمل یک چیز دیگه ای نشون میده حتی بعضی وقتا مشگل از فت مدار PWM بوده در یک مورد داشتم که یک مادربرد 478 بوده که مشگل از سی پی یو بوده و این کد رو می داده و با تعویض سی پی یو مشگل بر طرف شده و ربطی به پل شمالی نداشته وقتی کد نشون میده ما میریم اولویت های اول رو تست می کنیم و هیچ کدی قطعیت نداره پس این تجربه هست که حرف اول رو می زنه اگر تو سایت های خارجی برید اونا فقط بسنده می کنن به یک چیز ثابت و مثلا میگن وقتی چراغ ریست امیلاتور خاموش هست پل خرابه ( این هم مثل دیباگر هست ولی شما باید بگردی عیب رو پیدا کنی اونطوری نیست که چراغ ریست خاموش باشه پل خراب باشه اصلا اینطور نیست یه مادربرد الایت داشتم که چراغ ریست خاموش بود ولی نرفتم سریع پل رو هیت بگیرم با تعویض فت مشگل برطرف شد اولین چیزی که تجربه به من ثابت کرده این هست که اگر چراغ ریست خاموش باشه باید ابتدا بریم سراغ v core یا هسته قائم و مشگل به احتمال زیاد بر طرف میشه

باور میکنی من روزی 2 ساعت میرم تو سایت های خارجی و مطلب می خونم ولی هیچ کدوم مطالب عملی نداره و فقط سطحی توضیح میدن و انقدر بدم میاد از اینجور سایت های خارجی که طرف نرفته بشینه 20 تا برد رو با امیلاتور تعمیر کنه و ببینه وقتی چراغ ریست خاموشه مدار وی کور هم درگیر میکنه , ................

ممنون از دوستان

reza01j

کاربر
2010-12-25
192
2,379
maragheh
علمو تجربه هر دو قابل احترامه ولی تجربه رو اگه به مسیر درست نزدیکتر کنی بهتر و سریعتر میشه نتیجه کرفت قبول داری؟
فرزاد جان اگه میخوای بحث ادامه داشته باشه خواهشا در مورد اون نکاتی که انتقاد کردم و گفتم اشتباهه بحث و تبادل نظر بشه وگرنه این سیگنال clc در بحثهای قبل نبودش و الان مطرح کردین در پست 15 شما اشاره به سیگنال STP CLK کرده بودین نه clc و گفته بودین ( یا این مورد که گفته اگر خاموش باشه ایسی کلاک مشگل داره این که دیگه ترجمه نمی خواد داداشم دقت کن STP CLKخوب این که دیگه مشخص هست خاموشی این چراغ بیانگر خرابی ایسی کلاک هست و توضیح خاصی ندارد)و در مورد clc صحبتی نبود که من توضیحات stp clk رو در پست 16 نوشتم و گفتم که این سیگنال از پل جنوبی یا همون ich میاد و به ic clock ربطی نداره ولی نگفتم که فقط میتونه از پل جنوبی باشه این میتونه تمام line که این سیگنال طی میکنه رو در برگیره .

و اما در مورد کد c1:
مبحث این کدها کلا فرق میکنه و نمیشه کدهای دیباگر رو قاطی این مبحثمون کنیم و برای اثبات حرفمون از این کدها مثال بزنیم چون اگه بخواهیم در مورد اینا حرف بزنیم مبحث زیاده ولی ربطی به این تاپیک نداره و بحث منحرف میشه ولی یه توضیح کوچیک میدم تا فرقشو بدونیم

در مورد این کدها بنده حرف شما رو قبول دارم که از چند جا میتونه باشه خب اینم دلیل داره چون وقتی دستور ریست به cpu میره وریست میشه بایوس کار خودشو شروع میکنه و مراحل لودینگ stage های مختلف رو انجام میده که مثلا به قول شما میاد در کد c1گیر میکنه اینجا بایوس دیگه نمیاد که بگه دقیقا چی خرابه بایوس فقط داره با یک کد نشون میده که من نمیتونم این مرحله که مربوط به رم هستش رو رد کنم اینجا به بعد آنالیزش به عهده تعمیرکار هستش حالا ما بیاییم این موردو تشریح کنیم میگیم 1-خود رم2-سیگنالهای رم هم از پل جنوبی میاد هم از شمالی پس میتونه از اینا هم باشه 3- مدار vrm رم شاید خراب باشه 3-فرکانس spd شاید قطع باشه که فک کنم از ic clock میاد 4-از cpu هم فرکانسهایی به رم میره پس اینا رو هم میشه چک کرد ووو که همه احتمالهای مربوطه رو باید توجه داشت بعد...بعد از آنالیز و جمع بندی تعمیر کار باید شروع به کار عملی شه که از آسونترها به سوی سختها تست کنه مثلا اول از خود رم و در نهایت پلها .حالا روش تست هرکسی هم متفاوته یکی میاد تست باس انجام میده یک تست ولتاژ و تست قطعات مربوط و و و حالا شاید در نهایت یکی در این کد بیاد بگه در مسیر سیگنالهای دیتا یه قطعه ای معیوب بود یکی بگه پل سولدر بود یکی بگه رم خراب بود یکی بگه پینهای سوکتش کج بود همه اینا امکان داره چون به رم ربط داره .

اینم اضافه کنم این کدها در بایوسهای مختلف(AMI,AST,Award,Phoenix,ACER ,dell...) همه به یک معنا نیستن

پایدار باشید
_________
رضا جلیل پور

آخرین ویرایش:

farzad_yousefi

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-02-01
829
4,580
سراسیاب ملارد(کرج)
خدا پدرتو بیامرزه امیلاتور هم به همین صورت هست ازمون خطا بسیار داره مثل کد های دیباگر ولی یکم پیشرفته تر اینم بگم که وقتی چراغ ریست خاموشه به هیچ عنوان نمی شه گفت پل خرابه و ........... ولی خوشحال میشم اگر ایدی یاهوتو بدی با هم بحث کنیم خوشحال میشم باهات بیشتر دوست بشم و دانشمونو تبادل کنیم و به دوستان انتقال بدیم بالاخره من هم قسمت عمده وقتمو سر مطالعه و تعمیر کردم نمی گم زیاد میدونم ولی کمتر بردی میاد و نمی تونم تعمیرش کنم اونم به لطف دیباگر امیلاتور پروگروگرمر و تجربه خوشحال شدم باهات اشنا شدم اگه ایدی یاهوتو بدی بیشتر با هم بحث می کنیم و همدیگرو قانع می کنیم

milad_tm

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-10
362
12,650
گيلان-رشت
پاسخ : رد: اموزش کار با امیلاتور یا سی پی یو ی مجازی

با سلام خدمت همه دوستان
تجربه رو در هيچ دانشگاه يا مدرسه اي ياد نمي دن(اين خيلي مهمه)-ولي اين رو بايد در نظر داشته باشيم كه در ساخت مدارات الكترونيكي از قانون ها و مسائل تئوري خود استفاده مي شود-در نتيجه هم مطالب تئوري و هم مطالب عملي(تجربي)خوبه
از دوستان خواهش مي كنم اين بحث رو (اصولي)ادامه بدين چون مطالب بسيار گرانبها چه در زمينه تجربي و چه در زمينه تئوري بسيار مفيد بوده
ولي خوب شد اين دو دوست گل ما به هم حمله علمي كردن(شوخي) وگرنه ما اين چند تايپيك مفيد را از دست مي داديم.

mostafa@racer

کاربر
2008-02-14
71
207
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان
آیا خاموش بدون چراغ INIT به بایوس هم ربط داره یا کلا خاموش بدون هرکدام از چراغ ها، بعد می خواستم بدونم که وقتی مادربرد رو روشن می کنیم باید کل چراغ ها روشن باشه یا وقتی مادربرد خاموشه، چون بعضی از مادربردها رو وقتی روشن می کنم فقط همین 9 LED معرفی شده روشنه بعضی هم تمام چراغ ها کدام صحیح است؟
خاموش بودن چراغ INIT در مادربرد طبیعیه یا باید حتماً روشن باشه، ولتاژ محل تعیین شده برای اندازه گیری ولتاژ در قسمت clk صفر می باشد، لطفا میشه راهنمایی کنید که مشکل از کجاست؟
با تشکر

بالا