آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

افزایش ولتاژ منبع تغذیه Adak PS-152

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
256
133
درود

کلیه قطعاتی که عوض کردی گزارش کن .
قطعه‌ای فراموش نکن.
گویا ترانس دستگاه عوض شده ولی نگفتی.

ولتاژ خازن بزرگ تغذیه و کلکتور ترانزیستور قدرت قابلمه‌ای چند ولته ؟

اگه قبل از دستکاری حداکثر ۱۵ ولت بوده ، بدون تردید خطای ناخواسته‌ای به دست خودت اتفاق افتاده.

اگر قطعه‌ای را خارج کردی و مجددا همون قطعه را نصب کردی هم اعلام کن.
استاد
قطعاتی که تعویض کردم
1- ولوم سه پایه کنترل ولتاژ به مقدار 20 کیلو دو بار دو ولوم نو تعویض کردید.
2- ولوم 1 کیلو قسمت fine ولتاژ رو موجود نداشتم ورودی و خروجی این ولوم رو بهم اتصال دادم.
2- خازن الکترولیت 470 میکرو 16 ولت با شماره لوکیشن C6 که برای تغذیه آی سی LM324 رو با خازن 470 میکرو 35 ولت تعویض کردم.
3- خود آی سی LM324 رو تعویض کردم.
ولتاژ خازن بزرگ؟ 24.3
ولتاژ کلکتور ترانزیستور قابلمه ای وقتی که ولوم ولتاژ کاملاً بسته و صفر هستش 24.5 ولت و در حالتی که ولتاژ ولوم روی 14 ولت هستش ولتاژ کلکتور ترانزیستور قابلمه ای 11.3 هستش
دستگاه رو دستکاری نکردم - یه مدت تابلو ال ای دی ثابت برای مغازم درست می کردم برای تست تابلو از این منبع تغذیه استفاده می کردم بعد از اون دچار مشکل افزایش ولتاژ شد
قطعه ای رو خارج و مجدد نصب نکردم روی برد

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود
ولتاژ آی سی طبق دیتاشیت باید بین 16 تا 32 باشه که ولتاژ رو مجدد اندازه گیری کردم تقریباً 32.5 هستش - ولتاژ آی سی از طریق خازن 470 میکرو 16 ولت به شماره لوکیشن c6 تأمین میشه که این خازن رو به خاطر اطمینان خاطر با 470 میکرو 35 ولت تعویض کردم.
ولتاژ ترانس رو اندازه گرفتم زیر بار افت ولتاژ نداشت
سلام
جواب سوالهای پست 18 را بفرمایید .تا توسط استاد عزیز به خوبی راهنمایی شوید.
متشکرم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
خازن الکترولیت 470 میکرو 16 ولت با شماره لوکیشن C6 که برای تغذیه آی سی LM324 رو با خازن 470 میکرو 35 ولت تعویض کردم.
اگر خازن 470 میکرو 16 ولت از اول روی برد بود . صد در صد ولتاژ تغذیه ای سی کمتر از 16 ولت است .
ولتاژ خازن بزرگ؟ 24.3
اگر ولتاژ خازن بزرگ 24 ولت .باید از ترانس 220 به 18 ولت استفاده کرده یا از ترانس سه سر 9 ولت درسته؟
2- ولوم 1 کیلو قسمت fine ولتاژ رو موجود نداشتم ورودی و خروجی این ولوم رو بهم اتصال دادم.
بازم ولوم 1کیلو را به هم اتصال دادی ؟اگر اتصال هست به حالت اولش برگردون دوباره منبع را تست کن.؟

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
ممنون
ترانزیستور رو چک کردم سالم بود
پتانسیومترها رو بیرون مدار چک کردن اوکی بود
مورد دیگه ای هم می تونه باشه؟
ترانزیستور های مدنظر میتونن دچار نشتی هم باشن که چنین مشکلی رو پیش بیاره و با تست مولتی متر به سختی مشخص میشه.
ضمنا موقتی ولوم10 کیلو اهم به جای 20 کیلو اهم جایگزین کنید و نتیجه رو بررسی کنید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
در پست شماره 21 جواب سوال های استاد غزال رو نوشتم

درود

پاسخ کلیه سوالات را بده.
نگفتی ترانس عوض شده یا نه ؟
چرا دستی پیچیده شده؟

تغذیه چند ولتاژ داره ؟
چرا ولتاژ تغذیه آی سی خیلی بالاست؟

توصیه‌های امیرسجادعزیز را هم اجرا و تست کن.
بدون نقشه اتصال کورکورانه پتانسیومتر موجب پیچیدگی عیب میشه بحالت اول برگردون.

پتانسیومتر ولتاژ را ماکزیمم کن که خروجی ۲۷ ولت بشه. دراینحالت پایه وسط ولوم ولتاژ و پایه کناری بهم متصل شده اند
حالا بین پایه وسط و پایه دیگر همین ولوم یک مقاومت حدود ۱۰ کیلو نصب کن و تغییرات ولتاژ را گزارش کن.

سپاس

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
256
133
اگر خازن 470 میکرو 16 ولت از اول روی برد بود . صد در صد ولتاژ تغذیه ای سی کمتر از 16 ولت است .

اگر ولتاژ خازن بزرگ 24 ولت .باید از ترانس 220 به 18 ولت استفاده کرده یا از ترانس سه سر 9 ولت درسته؟

بازم ولوم 1کیلو را به هم اتصال دادی ؟اگر اتصال هست به حالت اولش برگردون دوباره منبع را تست کن.؟
درود
خیلی خیلی ببخشید دیر جواب دادم
یه مشکلی برام پیش اومده بود
ولتاژ تغذیه پایه چهار آی سی 32 ولت هستش
ترانس منبع تغذیه فابریک خود دستگاه هستش عوض نشده و ترانس از نوع سه سره
ولوم 1 کیلو رو عوض با ولوم نو عوض کردم
ولوم ولتاژ رو ده کیلو انداختم الان ولتاژ تا 16.3 کم شده

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
256
133
ترانزیستور های مدنظر میتونن دچار نشتی هم باشن که چنین مشکلی رو پیش بیاره و با تست مولتی متر به سختی مشخص میشه.
ضمنا موقتی ولوم10 کیلو اهم به جای 20 کیلو اهم جایگزین کنید و نتیجه رو بررسی کنید.
ترانزیستورها در تست مولتی متر اوکی نشون می ده
ولوم 20 کیلو رو با 10 کیلو عوض کردم ولتاژ منبع تا 16.3 پایین اومد

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
256
133
درود

پاسخ کلیه سوالات را بده.
نگفتی ترانس عوض شده یا نه ؟
چرا دستی پیچیده شده؟

تغذیه چند ولتاژ داره ؟
چرا ولتاژ تغذیه آی سی خیلی بالاست؟

توصیه‌های امیرسجادعزیز را هم اجرا و تست کن.
بدون نقشه اتصال کورکورانه پتانسیومتر موجب پیچیدگی عیب میشه بحالت اول برگردون.

پتانسیومتر ولتاژ را ماکزیمم کن که خروجی ۲۷ ولت بشه. دراینحالت پایه وسط ولوم ولتاژ و پایه کناری بهم متصل شده اند
حالا بین پایه وسط و پایه دیگر همین ولوم یک مقاومت حدود ۱۰ کیلو نصب کن و تغییرات ولتاژ را گزارش کن.

سپاس
درود
خیلی خیلی ببخشید مشکلی برام پیش اومده بود نتونستم در خدمتتون باشم
ترانس دستگاه فابریکی خود دستگاه هستش و باز نشده - رنگ پلمپ روی پایه ترانس دست نخورده - در مورد دستی پیچیده شدن ترانس فقط می تونم بگم که (وطنم پاره ی طنم)
ولوم 1 کیلو رو هم در جای خودش گذاشتم ولی تغییری در ولتاژ ایجاد نشد
ولوم را با ولوم 10 کیلو عوض کردم و ولتاژ حداکثر تا 16.3 پایین اومده

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا