آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

افزایش ولتاژ منبع تغذیه Adak PS-152

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
256
133
درود،
در این شرایط احتمال خرابی پتانسیومتر های روی برد بالا هست.
در این مدل ها، سوختن ترانزیستور درایور که در این برد SD347 هست هم شایع هست.
ممنون
ترانزیستور رو چک کردم سالم بود
پتانسیومترها رو بیرون مدار چک کردن اوکی بود
مورد دیگه ای هم می تونه باشه؟

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
ممنون
ترانزیستور رو چک کردم سالم بود
پتانسیومترها رو بیرون مدار چک کردن اوکی بود
مورد دیگه ای هم می تونه باشه؟
سلام
رنگ اون مقاومت بزرگ در پایین عکس اول چی هست و چند اهمه؟
قبل از اینکه منبع تغذیه خراب بشه حداکثر ولتاژ خروجی چقدر بود؟
درود،
در این شرایط احتمال خرابی پتانسیومتر های روی برد بالا هست.
در این مدل ها، سوختن ترانزیستور درایور که در این برد SD347 هست هم شایع هست.
سلام
اون چهار تا پتانسیومتر روی برد کدومش مربوط به تنظیم حداکثر ولتاژه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود
ممنون از وقتی که گذاشتید و پاسخ دادید
متأسفانه توانایی کشیدن نقشه مدار رو ندارم
اگر عکس از پشت و روی مدار بفرستم لطف می کنید راهنمایی بفرمایید؟

درود

استدعا دارم.
من فرصت ندارم برات جستجو کنم خصوصا که نمونه تغذیه نزد شماست و تطبیق نقشه و برد برام ناممکنه.

لذا واقعا جستجو کن پیدا میکنی اما اگه نقشه پیدا نکردی چاره‌ای پیدا میکنیم.
ضمنا مشکل چیه ؟
اگه ولتاژ خروجی بمقدار بیشتری قابل دریافت شده چه اشکالی برای شما ایجاد کرده ؟
یعنی چرا میخوای حداکثر ۱۵ ولت داشته باشه؟
البته ایراد باید رفع بشه ولی دلیل حساسیت شما رو جویا شدم.

سپاس

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
256
133
سلام

سلام
درورد
مقاومتی که می فرمایید 0.39 اهم هستش - مقاومت شنت (نارنجی-سفید-نقره ای- طلایی)
حداکثر ولتاژ دستگاه قبل از خراب شدن 15 ولت بود
پتانسیومتر با شماره لوکیشن pot 3 و به مقدار 10k هستش

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
256
133
درود

استدعا دارم.
من فرصت ندارم برات جستجو کنم خصوصا که نمونه تغذیه نزد شماست و تطبیق نقشه و برد برام ناممکنه.

لذا واقعا جستجو کن پیدا میکنی اما اگه نقشه پیدا نکردی چاره‌ای پیدا میکنیم.
ضمنا مشکل چیه ؟
اگه ولتاژ خروجی بمقدار بیشتری قابل دریافت شده چه اشکالی برای شما ایجاد کرده ؟
یعنی چرا میخوای حداکثر ۱۵ ولت داشته باشه؟
البته ایراد باید رفع بشه ولی دلیل حساسیت شما رو جویا شدم.

سپاس
درود خدمت استاد گرامی
متأسفانه زیاد جستجو کردم ولی نقشه و شماتیکی از این برد پیدا نکردم
افزایش ولتاژ برام حساسیت اینجا نکرده، به دو دلیل دنبال تعمیر دستگاه هستم
یکی اینکه ترانس کاهنده دستگاه زیاد جالب پیچیده نشده و زمانی که دستگاه رو روشن می کنم لرزش خفیف در بدنه دستگاه احساس می کنم و می ترسم یه زمان این افزایش ولتاژ باعث خرابی ترانس دستگاه بشه
مورد دوم برای یادگیری هست چون تا اونجا که نگاه کردم بیشتر منبع تغذیه های تعمیرات موبایل در بازار غیر از اون دستگاه هایی که جدیداً به صورت کامل سوئیچینگ شده همشون تقریباً یه عملکرد دارن و اگر زمانی دستگاه مشابه این برای تعمیر آوردن بتونم از عهدش بر بیام

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود
خدمت اساتید و همکاران گرامی
یه منبع تغذیه Adak ps-152 دارم که طبق مشخصات حداکثر ولتاژ خروجی دستگاه 15 ولت با خروجی 2 آمپر هستش که یه مدت از این دستگاه برای تست تابلو ال ای دی ثابت استفاده می کردم و بعد از اون این مشکل برای دستگاه پیش اومد که ولتاژ روی 0 تنظیم نمی شد و حداقل ولتاژ روی 5 ولت و حداکثر روی 27.5 ولت تنظیم می شد که این مشکل با تعویض ولوم 20 کیلو به این صورت شد که ولتاژ دستگاه روی 0 تنظیم می شد و حداکثر ولتاژ روی همون 27.5 باقی می موند.
ولتاژ خروجی دستگاه رو با مولتی متر اندازه گرفتم و ولتاژ باقی هستش و فقط عدد روی دیسپلی نیست.
کارهای انجام شده :
1- یک ولوم 20 کیلو برای تغییر ولتاژ داره که مشکل داشت و با ولوم جدید تعویض کردم.
2- یک ولوم 1 کیلو برای تنظیم دقیق ولتاژ داره که اون هم مشکل داشت الان ورودی های این ولوم رو به هم اتصال کردم ولی مشکل پابرجاست.
3- برد رو برای سردی لحیم بررسی کردم که یک مورد سردی لحیم داشت که برطرفش کردم.
4- ولتاژ Vcc آی سی Lm324 سی و سه ولت هستش
از عزیزانی تقاضای راهنمایی و مساعدت دارم
با سپاس
سلام
با اجازه اساتید بزگوار
ولتاژ تغذیه ای سی 324 به نظرم خیلی زیاد است . قطعات مسیر تغذیه ای سی 324 را تست کنید . مقاومت ها و دیود زنر .
.................................
با مشخصات ترانس . ولتاژ خروجی را اندازه گیری کنید . با مشخصات روی ترانس یکی باشه . به عنوان مثال اگر مشخصات ترانس 12 ولت خروجی است .خروجی اندازه گیری شده باید نزدیک 12 ولت باشه .
خروجی ترانس را از برد جدا کنید . نسبت به جریان ترانس یک بار به خروجی ترانس وصل کنید . ولتاژ را اندازه گیری کنید . اگر ولتاژ کمتر نشد . ترانس سالم است . اگر ولتاژ خروجی ترانس کمتر شد . ترانس معیوب است .به عنوان مثال بار را یک لامپ ماشین 12 ولت در نظر بگیر به خروجی ترانس وصل کن . ولتاژ را اندازه گیری کن .
..........................................................................................................................................
...............................................................
ای سی 324 را تست کنید . با دیتاشیت ای سی ..
متشکرم

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درورد
مقاومتی که می فرمایید 0.39 اهم هستش - مقاومت شنت (نارنجی-سفید-نقره ای- طلایی)
حداکثر ولتاژ دستگاه قبل از خراب شدن 15 ولت بود
پتانسیومتر با شماره لوکیشن pot 3 و به مقدار 10k هستش
چند روز پیش من یدونه منبع دقیقا لنگه ی منبع شما تعمیر کردم
که مشکلش با تعویض ولوم جریان و اون مقاومت شنت (مقدارش 3.9 اهم شده بود و رنگش نا محسوس تغییر کرده بود ولی با 0.39 مشکلش حل نشد مجبور شدم 0.33 انداختم) و ترانزیستور قابلمه ای (نشتی پیدا کرده بود و اصلا گیر نمی میاد به جاش TIP35 گذاشتم) حل شد
ولی ولتاژ این هم 19 ولت شده بود که طرف چون با این موضوع مشکلی نداشت من هم اصلا دست بهش نزدم
الان شما با تغییر اون پتانسیومتر POT3 هم حداکثر ولتاژ نتونستید پایین بیارید؟
اون دیود هایی که شبیه زنر می مونن مثل D10 چه طور دیودی هست چون با مولتی متر کاتدشون برعکس نشون میداد؟

البته جای داره اینجا از استاد غزال عزیز و بزرگوار به خاطر تاپیک های پر بارشون تشکر کنم که مطالب اون تاپیک ها خیلی بهم کمک کرد به خصوص در شناسایی مشکل اون مقاومت شنت و تعیین مقدارش

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود خدمت استاد گرامی
متأسفانه زیاد جستجو کردم ولی نقشه و شماتیکی از این برد پیدا نکردم
افزایش ولتاژ برام حساسیت اینجا نکرده، به دو دلیل دنبال تعمیر دستگاه هستم
یکی اینکه ترانس کاهنده دستگاه زیاد جالب پیچیده نشده و زمانی که دستگاه رو روشن می کنم لرزش خفیف در بدنه دستگاه احساس می کنم و می ترسم یه زمان این افزایش ولتاژ باعث خرابی ترانس دستگاه بشه
مورد دوم برای یادگیری هست چون تا اونجا که نگاه کردم بیشتر منبع تغذیه های تعمیرات موبایل در بازار غیر از اون دستگاه هایی که جدیداً به صورت کامل سوئیچینگ شده همشون تقریباً یه عملکرد دارن و اگر زمانی دستگاه مشابه این برای تعمیر آوردن بتونم از عهدش بر بیام

درود

کلیه قطعاتی که عوض کردی گزارش کن .
قطعه‌ای فراموش نکن.
گویا ترانس دستگاه عوض شده ولی نگفتی.

ولتاژ خازن بزرگ تغذیه و کلکتور ترانزیستور قدرت قابلمه‌ای چند ولته ؟

اگه قبل از دستکاری حداکثر ۱۵ ولت بوده ، بدون تردید خطای ناخواسته‌ای به دست خودت اتفاق افتاده.

اگر قطعه‌ای را خارج کردی و مجددا همون قطعه را نصب کردی هم اعلام کن.

سپاس

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
256
133
سلام
با اجازه اساتید بزگوار
ولتاژ تغذیه ای سی 324 به نظرم خیلی زیاد است . قطعات مسیر تغذیه ای سی 324 را تست کنید . مقاومت ها و دیود زنر .
.................................
با مشخصات ترانس . ولتاژ خروجی را اندازه گیری کنید . با مشخصات روی ترانس یکی باشه . به عنوان مثال اگر مشخصات ترانس 12 ولت خروجی است .خروجی اندازه گیری شده باید نزدیک 12 ولت باشه .
خروجی ترانس را از برد جدا کنید . نسبت به جریان ترانس یک بار به خروجی ترانس وصل کنید . ولتاژ را اندازه گیری کنید . اگر ولتاژ کمتر نشد . ترانس سالم است . اگر ولتاژ خروجی ترانس کمتر شد . ترانس معیوب است .به عنوان مثال بار را یک لامپ ماشین 12 ولت در نظر بگیر به خروجی ترانس وصل کن . ولتاژ را اندازه گیری کن .
..........................................................................................................................................
...............................................................
ای سی 324 را تست کنید . با دیتاشیت ای سی ..
متشکرم
درود
ولتاژ آی سی طبق دیتاشیت باید بین 16 تا 32 باشه که ولتاژ رو مجدد اندازه گیری کردم تقریباً 32.5 هستش - ولتاژ آی سی از طریق خازن 470 میکرو 16 ولت به شماره لوکیشن c6 تأمین میشه که این خازن رو به خاطر اطمینان خاطر با 470 میکرو 35 ولت تعویض کردم.
ولتاژ ترانس رو اندازه گرفتم زیر بار افت ولتاژ نداشت

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
256
133
چند روز پیش من یدونه منبع دقیقا لنگه ی منبع شما تعمیر کردم
که مشکلش با تعویض ولوم جریان و اون مقاومت شنت (مقدارش 3.9 اهم شده بود و رنگش نا محسوس تغییر کرده بود ولی با 0.39 مشکلش حل نشد مجبور شدم 0.33 انداختم) و ترانزیستور قابلمه ای (نشتی پیدا کرده بود و اصلا گیر نمی میاد به جاش TIP35 گذاشتم) حل شد
ولی ولتاژ این هم 19 ولت شده بود که طرف چون با این موضوع مشکلی نداشت من هم اصلا دست بهش نزدم
الان شما با تغییر اون پتانسیومتر POT3 هم حداکثر ولتاژ نتونستید پایین بیارید؟
اون دیود هایی که شبیه زنر می مونن مثل D10 چه طور دیودی هست چون با مولتی متر کاتدشون برعکس نشون میداد؟

البته جای داره اینجا از استاد غزال عزیز و بزرگوار به خاطر تاپیک های پر بارشون تشکر کنم که مطالب اون تاپیک ها خیلی بهم کمک کرد به خصوص در شناسایی مشکل اون مقاومت شنت و تعیین مقدارش
پتانیسومتر با شماره لوکیشین pot3 رو تغییر دادم ولی مقدار ولتاژ تغییر نکرد
اون دیودهایی که می فرمایید ظاهراً دیود زنر هستش

بالا