آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: افزایش وات دیود زینر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد جان انتخاب درست ظرفیت زینر و همچنین مقاومت سری آن برای تثبیت ولتاژ به چه صورت هست به عنوان مثال برا تثبیت ولتاژ 24 ولت بعد از خروجی پل دیود و خازن ؟
و اینکه چرا هیچ ترانزیستور و زینری ظرفیت یکسانی ندارند؟ به خاطر شرایط محیطی ساخت آن در کارخانه هست؟
باتوجه به اینکه موضوع فوق ربطی به تایپیک دوستمون ندارد ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.

درود

در نظام هستی جز عناصر بنیادی هیچ دو پدیده یا دو قطعه ای که یکسان باشند وجود نداره و این از اصول قطعی و غیرقابل انکار آفریینش هست و اصول دلیل نمیخواد زیرا هر پدیده ای بر پایه اصول موجودیت پیدا میکنه.

اینکه نیروی جاذبه بین مثبت و منفی است دلیل نمیخواد زیرا خودش اصل موجودیت پدیده های هستی است یعنی اگه میخوای قدرت دافعه یا جاذبه دو پدیده را توجیه کنی از این اصول بعنوان دلیل استفاده میکنی

اصول قابل کشفه ولی قابل استذلال نیست که چرا جاذبه اجسام با فلان فرموله بلکه فرمول جاذبه دو جسم را کشف میکنن و در آزمایشات تجربی می بینن نسبت معگوس با مربع فاصله داره و اینکه چرا اینجوریه قابل استدلال نیست همینی که هست چون از اصوله.

بنابرین چون هیچ دو قطعه ای یکسان نیستند اگر موازی بشن عمده جریان از یکی از آنها عبور میکنه و چون هر لحظه بیش از بقیه گرم میشه لذا هر لحظه وضعیت بدتر میشه و هر لحظه جریانش بیشتر و بیشتر و بقیه کمتر و کمتر میشه و عاقبت گند کار درمیاد

البته مثلا زینری گه قادره ۱ امپر تحمل کنه برای جریان یکدهم آمپر اشکالی نداره از موازی استفاده کنی چون ثمری نداره و نیاز به تقویت قدرت زینر نداریم اما برای ۲ امپر یا حتی برای یک و نیم آمپر بخوای دو تا ۱ آمپری استفاده کنی گندش درمیاد و با حساب کتاب نمیخونه

اما محاسبه مقاومت سری با زینر برای مدار موصوف یعنی برای ولتاژ متغیر و منبعی با مقاومت داخلی بزرگ ( مانند شارژر چراغ قوه )خودش داستان داره و کیلویی و ساده نیست.
اما نکته مهم اینه که باید مقاومت سری بگونه ای محاسبه بشه که در بدترین شرایط که بی باری است و ماکزیمم جریان از زینر عبور میکنه ماکزیمم جریان از جریان مجاز زینر تجاوز نکنه.

اما بابت موضوع تاپیک ، زینرهای سری اشکال نداره چون لزوما جریان تمام زینرهای سری یکسان میشه و البته بهتره ولتاژ زینرها هم یکسان باشه ولی اگه یکسان نباشه اشکال بزرگی اتفاق نمی افته و اگه جریان غیرمجاز از یک زینر عبور کنه میتونیم با افزایش تعداد زینر مشکل را رفع کنیم
بنابمراتب برای زینر ۴۷ ولت میتونی از یک ۲۳ ولتی و یک ۲۴ ولتی استفاده کنی و مسئولیتش بعهده من
یا دو تا ۱۶ ولتی و یک ۱۵ ولتی که جملگی را سری کنی .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
زنر رو که با توجه با ولتاژت انتخاب میکنی و مقدار جریانی که قرار هست ازش عبور کنه
برای انتخاب مقدار مقاومت سری باهاش هم باید ولتاژ خروجی رو منهای ولتاژ زنر کنی تقسیم بر ماکزیمم جریان قابل تحمل زنر
vi-vz/iz

درود
رابطه ای که فرمودی برای ولتاژ ثابت کافیه نه اینجا
البته ولتاژ ورودی به مقاومت سری ، منهای ولتاژ زینر نه ولتاژ خروجی منهای ولتاژ زینر ( تقسیم بر ماکزیمم جریان مجاز)
چون ولتاژ خروجی همان ولتاژ زینر است
و لذا قطعا منظور شما از ولتاژ خروجی ولتاژی است که از خازن و دیود پل خارج میشه بهمین علت بنام خروجی عنوان فرمودی ( خصوصا که در فرمول بدرستی Vi معرفی فرمودی )
اما چون بحث زینر هست لذا باید پارامترها در این بخش ملاک قرار بگیره که باید ولتاژ ورودی داشته باشه که بمقاومت سری وارد میشه و باید ولتاژ خروجی داشته باشه که همون ولتاژ زینره.

در ولتاژ متغیر به این سادگی ختم نمیشه و این رابطه ساده کافی نیست زیرا ولتاژ ورودی ثابت نیست و متاثر از افت ولتاژ خازن و مقاومتی است که در جریان های متفاوت تغییر میکنه و ماکزیمم جریان نیز متناسب با پیک قابل تغییر شکل موج تغییر میکنه و من حیث المجموع با ولتاژ ورودی ثابت خیلی متفاوته زیرا متغیرها در این سیستم متعدده.

و لذا رابطه ای که مطرح فرمودید زمانی قابل استفاده است گه مثلا میخوای با زینری ، منبع ثابت ۱۲ ولتی را تبدیل به ۵ ولت کنید
اما میتونی بگی در شارژر ساده چراغ قوه ، ماکزیمم ولتاژی که به مقاومت سری با زینر وارد میشه چند ولته ؟
این ولتاژ به عوامل متعددی بستگی داره
صرفنظر از دیگر متغیرها ، حتی اگه باطری با شارژ کامل را بعنوان بار ثابت منظور کنیم که مینیمم جریان مصرف میکنه ، همین جریان موجب تغییر کلیه پارامترها از جمله تغییر ولتاژ ورودی میشه ( در شارژر چراغ قوه )
اما در منبع ثابت ۱۲ ولتی همیشه ولتاژ ورودی مستقل از جریان و مستقل از بار و لذا همیشه ۱۲ ولت هست و لذا در اینصورت که ولتاژ ورودی ثابت باشه ، رابطه ساده ای که فرمودی کافیه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

جناب بردیا عزیز همه رو آلوده کردی بطوریکه خلط مبحث شده و من موضوع مشابه دو تاپیک را قاطی کردم ولی از خودت خبری نیست
نه به اون پیام خصوصی که حاکی از ضرورت و فوریت بنظر میرسید و نه به این بی خیالی که رفتی که رفتی و پاسخی ندادی که حاکی از بی نیازی بنظر میرسه .
در هر صورت اگر نقشه قابل انتشار و اطلاع نیست برای افزایش قدرت زینر ۴۷ ولتی از دو تا ۱۶ ولت و یک ۱۵ ولت همگی سری استفاده کن
یا ۲۴ و ۲۳ ولتی سری ( البته اگه مساوی باشن و هر دو ۲۴ باشن بهتره ولی زیاد مهم نیست )

سپاس

آخرین ویرایش:

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,793
25,742
با درود و عذر خواهی از دوستان بابت تاخیر///دوستان این زینر در مانیتور سامسونگ 1540 در مدار پاور استفاده شده و من نمونه 0.5 وات که استفاده کردم بعد از چند روز مجدد برگشت خورد زینر با وات بالا را هم نتونستم پیدا کنم ترفند موازی کردن هم یکی دوستان پیشنهاد داد ولی چون میدونستم زینر موازی کردن صدق نمیکنه اینجا مطرح کردم شاید دوستان راهکار بهتری داشته باشند //در مورد سری کردن هم همانطور که استاد غزال گرامی فرمودن فک کنم نهایتش باید یک زینر 23 با 24 ولت سری کنم ///استاد غزال الان با سری کردن مشکلی پیش نمیاد؟ایا ولتاز یکی کمتر هست زودتر وارد ناحیه شکست ولتاژنمیشود؟

آخرین ویرایش:

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
349
890
با سری کردن وات زینر بالا میره اما قدرت تحمل جریان بنظر من تغییری نمی کنه مثلا دوعدد زینر نیم امپر به صورت سری همان نیم امپره اما در ولتاژ بالاتر جریان کوچکتر این وات رو ارایه میده اگر جریان مدارت بالا باشه باز اساتید بهتر میدونن ولی فکر کنم بسوزه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با درود و عذر خواهی از دوستان بابت تاخیر///دوستان این زینر در مانیتور سامسونگ 1540 در مدار پاور استفاده شده و من نمونه 0.5 وات که استفاده کردم بعد از چند روز مجدد برگشت خورد زینر با وات بالا را هم نتونستم پیدا کنم ترفند موازی کردن هم یکی دوستان پیشنهاد داد ولی چون میدونستم زینر موازی کردن صدق نمیکنه اینجا مطرح کردم شاید دوستان راهکار بهتری داشته باشند //در مورد سری کردن هم همانطور که استاد غزال گرامی فرمودن فک کنم نهایتش باید یک زینر 23 با 24 ولت سری کنم ///استاد غزال الان با سری کردن مشکلی پیش نمیاد؟ایا ولتاز یکی کمتر هست زودتر وارد ناحیه شکست ولتاژنمیشود؟

درود
خیر هیچ مشکلی بابت تغییر مشخصه های زینر اتفاق نمی افته
یعنی اگه یک زینر ۱۰۰ ولت و یک زینر ۱ ولت را سری کنید که هر دو مثلا قادر به تحمل ۱ آمپر باشند کوچکترین اشکالی نداره و ۱۰۱ ولت تحویل میده
اما عملا اینطور نیست و درواقع زینر ۱۰۰ ولت و ۱ ولت که هر دو یک آمپری باشند بسادگی پیدا نمیکنید و غالبا توان زینرهای بازار محدوده و در واقع برای اینکه زینر ۱۰۰ ولتی بتونه ۱ آمپر تحمل کنه باید ۱۰۰ وات باشه و زینر ۱۰۰ واتی باید به اندازه استکان باشه که چنین موجودی وجود نداره و قادر به رعایت رابطه لازم بالا که زینرهای فوق ۱لذکر ۱ آمپری باشند نیستید .

اما در زینر ۲۳ و ۲۴ ولت اشکالی حادث نمیشه زیرا ۲۴ ولتی بمقدار بسیار ناچیزی قادر به تحمل جریان کمتری است
نگران نباش با این کلک دیگه بخاطر ضعف زینر برنمیگرده مگر دستگاه اشکالی و ایرادی داشته باشه که دراینصورت ممکنه زینر استکانی هم قادر به تحملش نباشه.
ضمنا تست عینی توانایی زینر بسیار ساده است
میتونی یکبار یک ۴۷ ولتی و یکبار ۲۳ و ۲۴ ولتی سری همگی با قدرت یکسان را تحت آستانه فروپاشی قرار بدی و به عینه افزایش چشمگیر قدرت را ببینی که یک ۴۷ ولتی برخلاف دو زینر سری در جریان بسیار پایین تر دچار ناهنجاری میشه و میسوزه
البته تاکید میکنم بشرطی که جملگی دارای قدرت یکسانی باشند که عملا همینطوره

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سری کردن وات زینر بالا میره اما قدرت تحمل جریان بنظر من تغییری نمی کنه مثلا دوعدد زینر نیم امپر به صورت سری همان نیم امپره اما در ولتاژ بالاتر جریان کوچکتر این وات رو ارایه میده اگر جریان مدارت بالا باشه باز اساتید بهتر میدونن ولی فکر کنم بسوزه

درود

اینطور نیست
خطای شما در معیار و ملاک نادرست زینره
زیرا تلقی شما اینه که زینر ۱۰۰ ولتی ۱ آمپر و ۱ ولتی ۱ آمپر را سری میکنید و به این علت تصور میکنید با ۱۰۱ ولتی ۱ آمپر تفاوتی نداره و از این حیث درست میگوئید
اما این نوع قیاس ، رویایی است و همانطورکه در پست قبل عرض کردم زینر ۱۰۰ ولتی ۱ آمپری یعنی ۱۰۰ واتی که به اندازه استکانه و وجود خارجی نداره ولی زینر ۱ ولتی ۱ آمپری که ۱ واتی است زینر تقریبا معمولی و کمی چاق تر است و اگر چنین مجموعه سری بسازید درسته که مجموعا ۱ آمپری است اما اگر ۱۰۰ تا زینر ۱ وات یک ولتی سری کنی معادل همون زینر استکانی ۱۰۰ وات ۱۰۰ ولتی میشه که با زینرهای معمولی ساخته اید و واقعی است

لذا ازآنجاکه در زینرهایی با قدرت یکسان ، زینری با ولتاژ پایین تر قادر به تحمل جریان بیشتر است لذا اگر بجای زینر ۱۰ ولت دو زینر ۵ ولت یا ۵ تا ۲ ولتی استفاده کنید بدیهی است که قدرت و تحمل جریان آنها بشدت افزایش می یابند .
و بشرطی بی اثر میشه که توانایی تحمل جریان همگی زینرها یکسان باشه که عملا اینطور نیست یعنی تحمل جریان ۵ولتی ۱ وات دو برابر تحمل جریان ۱۰ولتی ۱ واته و دراینصورت زینر ۵ ولتی یا ۲ ولتی را باید خیلی کوچکتر و ضعیف تر و نقلی انتخاب کنید که تحمل جریانشون مساوی بشه ولی قرار نیست از زینرهای سری با قدرت پایین تر از زینر تکی استفاده کنیم بلکه قراره کلیه زینرها قدرت یکسانی داشته باشند و عملا موجودی بازار هم همینه و ملاک و موجودیت زینر بر اساس قدرته نه جریان
بهمین دلیل شما زینر نیم وات ۱۰ ولت و نیم وات ۵ ولت و نیم وات ۱۰۰ ولت و کلا با ملاک قدرت میخری نه با ملاک جریان و لذا وقتی به خونه برگشتی ماکزیمم جریان مجاز زینر را محاسبه میکنی.

قطع نظر از دلایل فوق ، اساسا عبارت زیر کاملا غیر علمی است که فرمودی

]با سری کردن زینرها ، وات زینر بالا میره اما قدرت تحمل جریان بنظر من تغییری نمی کنه

زیرا این عبارت که افزایش قدرت در تحمل جریان مجاز بی اثر باشه عبارتی غیرعلمی و محال و ناممکنه و افزایش قدرت موجب افزایش جریان مجاز میشه و ساده ترین رابطه علمی است

سپاس

آخرین ویرایش:

rezanurse826

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-01-05
1,131
1,710
خیلی حرفه ای شروع کردید ولی چرا یک تصویر نگذاشتید تا ادامه راهنمایی پیچیده نشود .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ساخر

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,517
شوش شهر دانیال نبی (ع)
درود

اینطور نیست
خطای شما در معیار و ملاک نادرست زینره
زیرا تلقی شما اینه که زینر ۱۰۰ ولتی ۱ آمپر و ۱ ولتی ۱ آمپر را سری میکنید و به این علت تصور میکنید با ۱۰۱ ولتی ۱ آمپر تفاوتی نداره و از این حیث درست میگوئید
اما این نوع قیاس ، رویایی است و همانطورکه در پست قبل عرض کردم زینر ۱۰۰ واتی به اندازه استکانه و وجود خارجی نداره که چنین مجموعه سری بسازید اما میتونی ۱۰۰ تا زینر ۱ وات یک ولتی سری کنی که معادل همون زینر استکانی ۱۰۰ وات ۱۰۰ ولتی میشه

لذا ازآنجاکه در زینرهایی با قدرت یکسان ، زینری با ولتاژ پایین تر قادر به تحمل جریان بیشتر است لذا اگر بجای زینر ۱۰ ولت دو زینر ۵ ولت استفاده کنید بدیهی است که قدرت و تحمل جریان آنها افزایش می یابند .
اما بشرطی بی اثر میشه که توانایی تحمل جریان همگی زینرها یکسان باشه که عملا اینطور نیست و دراینصورت زینر ۵ ولتی باید خیلی کوچکتر و ضعیف تر و نقلی باشه که قرار نیست از زینرهای سری با قدرت پایین تر از زینر تکی استفاده کنیم بلکه قراره کلیه زینرها قدرت یکسانی داشته باشند و عملا موجودی بازار هم همینه و ملاک و موجودیت زینر بر اساس قدرته نه جریان
بهمین دلیل شما زینر نیم وات ۱۰ ولت و نیم وات ۵ ولت و نیم وات ۱۰۰ ولت و کلا با ملاک قدرت میخری نه با ملاک جریان که اساسا وجود نداره و لذا وقتی به خونه برگشتی ماکزیمم جریان مجاز زینر را محاسبه میکنی.

قطع نظر از دلایل فوق ، اساسا عبارت زیر کاملا غیر علمی است که فرمودی

زیرا این عبارت که افزایش قدرت در تحمل جریان مجاز بی اثر باشه عبارتی محال و ناممکنه و افزایش قدرت موجب افزایش جریان مجاز میشه و ساده ترین رابطه علمی است

سپاس
سلام استاد هر زینر 1 ولت 1 وات اگر ار قانون توان بخواهیم به جریان مجازش پی ببریم میشه 1 حالا یک زینر 100 ولت 100 وات جریان مجازش همون 1 آمپر مگر نیست؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد هر زینر 1 ولت 1 وات اگر ار قانون توان بخواهیم به جریان مجازش پی ببریم میشه 1 حالا یک زینر 100 ولت 100 وات جریان مجازش همون 1 آمپر مگر نیست؟

درود

دقیقا همینطوره
ولی شما زینر ۱۰۰ ولتی ۱۰۰ واتی که ۱ آمپری میشه در کره مریخ هم پیدا نمیکنی زیرا باید حجمش به اندازه استکان باشه
ولی میتونی ۱۰۰ تا ۱ وات ۱ ولتی که در بازار موجوده و زینری تقریبا معمولی است سری کنی که به اندازه همون زینر استکانی ۱۰۰ واتی کارآیی داشته باشه.
نمیدونم کجاش نامفهومه یا چرا نمیتونم تفهیم کنم بنظرم خیلی بدیهی و ساده است و پیچیدگی احساس نمیکنم

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا